INTERVIU

O altă perspectivă asupra crizei de materiale pentru coronavirus: Am plătit 25.000 de teste, apoi ne-au anunțat că au încheiat contract cu Franța și nu ni le mai pot da, ne trimit banii înapoi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 8:13 Actualitate | Coronavirus


Codrin Bernevig
Foto: AGERPRES
Cererea pentru materiale sanitare necesare în timpul pandemiei de coronavirus a crescut brusc pentru produse care nu erau neapărat stocabile, nefiind atât de solicitate până acum, iar producătorii din întreaga lume fac eforturi disperate pentru a își crește capacitatea de producție, lucru care nu se poate întâmpla însă de pe o zi pe alta, a explicat Codrin Bernevig, reprezentantul unei firme care furnizează echipamente medicale și fost secretar general al Asociației Furnizorilor de Produse Medicale din România , într-un interviu acordat HotNews.ro.

"Nu se găsesc ventilatoare cu livrare mai devreme de iulie"


Codrin Bernevig a mărturisit, în interviul pentru HotNews.ro, că "Noi am pățit următorul lucru cu o firmă: aveam plătite 25.000 de teste rapide și ne-au anunțat că au încheiat contract cu Guvernul Franței și că nu ni le mai pot da, așa că ne trimit banii înapoi."


"Cu testele am reușit să găsim o soluție și am rerutat produse pe Canada", spune Codrin Bernevig.

El subliniază că una dintre principalele probleme este aceea că anumite materiale nu se găsesc: "Ventilatoare (de suport respirator pentru terapie intensivă - n.red.) nu se găsesc pe nicăieri cu livrare mai devreme de iulie. Furnizorul îți dă un preț, noi am achitat două ventilatoare acum două săptămâni la un preț și le așteptam în 6 săptămâni, iar ieri ne-au anunțat că termenul de livrare este iulie și că ne costă de 3 ori mai scump."

Cererea pentru anumite materiale a crescut brusc, iar unele dintre aceste produse nu erau stocabile, subliniază el: "Nu stătea nimeni cu 100 de ventilatoare pe stoc, să aștepte să le vândă cândva."

Materiale sanitare aduse din Coreea de Sud

Ventilatoarele de suport respirator despre care vorbește Codrin Bernevig sunt folosite în secțiile de terapie intensivă și sunt vitale pentru îngrijirea pacienților care dezvoltă forme grave ale bolii după ce se infectează cu coronavirus. România are în acest moment în jur de 2.600 de paturi de terapie intensivă și doar aproximativ jumătate dintre ele sunt dotate cu ventilatoare de suport respirator, potrivit declarațiilor medicului Dorel Săndesc, vicepreședintele Societății Române de ATI și președintele comisiei ATI din Ministerul Sănătății.


"Prețul transportului a crescut îngrozitor de mult"



Codrin Bernevig mai spune că și testele PCR (Polymerase Chain Reaction), care se lucrează în laborator și sunt mai precise decât cele rapide, chiar dacă obținerea rezultatului durează mai mult, sunt extrem de greu de găsit: "Testele PCR iarăși vin foarte puține, sunt foarte multe comenzi, iar producătorii nu fac față și preferă să trimită puțin către fiecare client. Asta a fost o zonă... aceste teste nu se făceau în mod uzual. Producătorul din Marea Britanie a primit acum comenzi în valoare de 9 milioane de euro, care este dublul cifrei de afaceri de anul trecut. Acum, încearcă să subcontracteze o altă fabrică pentru a își crește capacitățile de producție, dar asta durează."


O altă mare problemă sau chiar principala, cel puțin în ultimele două săptămâni, o reprezintă transportul internațional și întârzierile foarte mari: "Sunt întârzieri la transportul internațional din cauza volumelor mari care pleacă din China. Prețul transportului a crescut îngrozitor de mult, de exemplu pentru 350.000 de măști, inițial prețul era 4.900 de dolari, iar după ce au stat 8 zile pe aeroport, așteptând să fie încărcate, în final a trebuit să plătim 31.000 de euro ca să le aducem printr-o altă firmă de transport."

Codrin Bernevig crede că "Ar trebui găsită o soluție cu transportatori privați, nu știu cine are avioane care să meargă până în China. Am înțeles că Guvernul României a reușit să folosească din cota NATO și să faca transport din Coreea de Sud cu un avion. Eu cred că asta ar fi soluția și pentru China și cred că se lucrează deja la asta."



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















29151 vizualizari

  • +34 (42 voturi)    
    Riscul economiei specializate doar pe servicii (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 8:41)

    Greu_de_Cap [utilizator]

    E momentul oportun pentru tragerea la răspundere a celor care au falimentat majoritatea capacităților productive. Unde sunt fabricile ce confecții care puteau fi reprofilate rapid să facă măști sanitare? Brăila, București, Târgu-Secuiesc, Bacău, Târgu-Jiu, Lugoj ...? Unde sunt fabricile de ventilatoare, compresoare, pompe, și chiar mașini-unelte care ar fi putut produce ușor și aparate respirație artificială? București, Arad, Oradea, Cluj, Brașov, Iași, Bacău, Suceava ...? Măști nu! Aparate respirat nu! Dezinfectanți nu! Vaccinuri deloc! Mai sunt pe lume și interese strategice nu numai randament economic ridicat.
    • +18 (32 voturi)    
      Cum unde sunt? Lângă spitale, șosele, căi ferate! (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 10:29)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui Greu_de_Cap

      Ce nu s-a putut fura sau vinde s-a lăsat în paragină. Până și pământul, dacă nu-l luau străinii, rămânea pârloagă.
      Ceaușescu voia să facă bombe atomice iar actualii „capitaliști” nu fac nici bolduri.
      • +14 (18 voturi)    
        Fostii comunisti sunt capitalistii de azi (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 13:02)

        soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

        de-aia au falimentat tot! Educatia comunista se reflecta in teoria darwinista, cel mai egoist supravietuieste!
      • -1 (5 voturi)    
        Pierdeti vremea. (Duminică, 5 aprilie 2020, 12:07)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

        Ce mai conteaza cine a falimentat fabricile acum 25-30 de ani?.. Conteaza ce putem face azi, cu resursele de azi. Lasati vanatoarea de vrajitoare. Toata tara a contribuit la situatia in care am ajuns acum. Avem democratie, alegeri libere, majoritatea decide.. toti suntem in aceeasi oala.
    • +16 (20 voturi)    
      Bernevig nu știe ca Tarom transporta din China! (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 10:34)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Greu_de_Cap

      Cum poți zice "nu știu cine are avioane care să meargă până în China" când Tarom a făcut deja un transport de 9 tone cu o aeronava Boeing 737-800 NG cu scaunele scoase, transformata în avion cargou, care a revenit de la Senzen pe 3 Martie 2020 aducând 200000 măști FFP2. (vezi: https://www.facebook.com/AeronewsGlobal/posts/2861894440553304)

      Citat: "Reprezentantul Asociației Furnizorilor de Produse Medicale din România crede că "Ar trebui găsită o soluție cu transportatori privați, nu știu cine are avioane care să meargă până în China. Am înțeles că Guvernul României a reușit să folosească din cota NATO și să faca transport din Coreea de Sud cu un avion. Eu cred că asta ar fi soluția și pentru China și cred că se lucrează deja la asta.""
      • 0 (12 voturi)    
        Transportul cu Tarom poate costa 200 mii Euro (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 11:55)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        (Mai întâi, o corectura la comentariul precedent: E vorba de transport din 3 Aprilie 2020).

        Daca aeronava are aproximativ 200 locuri, la un preț al biletului de 1000 Euro, dus întors pana la Shenzen, asta ar însemna 200000 Euro costul unui transport de la 9 la 20 tone din China. (O încărcătură de peste 20 000 kg, presupunând ca încape în avion, nu este realista pentru un Boeing 737-800 NG convertit).

        Pentru urgente rentează.
        • +6 (14 voturi)    
          ce aberezi aici? (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 12:12)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          a zis cineva ca Tarom trebuie sa faca profit baban din aceste transporturi? auzi, 1000 Euro biletu :)))
          • 0 (10 voturi)    
            Sunt peste 16 mii km dus întors pana la Shenzen! (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 13:21)

            simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

            Companiile de aviație spun mereu ca profitul lor este foarte mic, câteva procente. Deci chiar cu câștig zero Tarom nu poate scădea semnificativ sub 200 mii Euro pe transport.
    • +8 (14 voturi)    
      Fabrici de confecții ar mai fi, (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 10:47)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Greu_de_Cap

      dar materialul filtrant de unde-l iei? Că nu vorbim de măști textile, alea n-au eficiență.
      • +6 (8 voturi)    
        culegem ce am semanat (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 14:52)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

        Din miliardele de euro platite pe cercetarea efectelor
        razelor de laser asupra babuinilor.

        Din miliardele de euro cheltuite din fondurile europene pentru sali de sport unde doar fata portarului sare coarda pe sestache.

        Din banii dati pe aplicatii smarthpone de sectorul privat, in speranta unei bule uriase.

        Cine sa faca material filtrant?

        Juiristii, economistii, vazatorii? Cine stie mai mult decat sa scrie si sa citeasca?

        Vom muri ca prostii, pentru ca in prostia noastra nu am inteles nimic 30 de ani. Nici acum nu intelegem
    • +11 (13 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 11:24)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Greu_de_Cap

      ce randament economic ridicat? consum si iar consum. China face bani pe spatele fraierilor, care nu se vor trezi nici acum.
      La noi urmau sa se desfiinteze si ultimele fabrici de confectii, deja suntem o tara scumpa. Daca venea un pic mai incolo pandemia nici mastile alea pe care le vom produce acum local nu mai aveam unde sa le facem.
    • +8 (12 voturi)    
      iei 50 ingineri, ii bagi intr un avion .. (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 11:27)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui Greu_de_Cap

      ii duci la fabrica de teste, platesti licenta sa produci teste si vii acasa si le faci, in 10 zile dai drumu’ la productie ... dar baietii astia cap au, minte le mai trebuie !
      Poate cu testele e mai greu, desi nu cred, cu ventilatoarele pulmonare sigur merge merge metoda. mai mult de atat putem avea versiunile noastre si inca mai avem timp sa le testam, dar cum baietii asti sunt doat cu gandu’ la spaga ... asta e rezultatul!
      • +7 (11 voturi)    
        nu ai de unde (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 12:43)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

        Am pregastit 30 de ani numai juristi, economisti. Am finantat proiecte de cercetare fara nicio noima.

        A gasi 10 ingineri in Romania capabili de macar 10% din lantul de productie a testelor sau a ventilatoarelor este o iluzie.

        Nu mai stim nici sa insurubam.
        • +5 (7 voturi)    
          ai fi surprins ... (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 13:31)

          VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

          inginerii in general si-au gasit colaborari din care sa triasca, epoca asta a vitezei le-au permis sa fie ingeniosi si sa gaseasca o forma de supravietuire care sa depinda cat mai putin de politicieni (pentru ca sunt praf si pulbere... zi de politicieni). Ei, inginerii sunt si traiesc printre noi si pot gasi solutii bune la momente de criza ! doar trebuie sa le spui de ce este nevoie si sa ii lasi in pace... mai mult, avem academia tehnica militara si acolo sunt o groaza de ingineri, si normal pentru o tara, ar trebuie sa aibe deja proiecte de genu' din lucrarile de licenta a celor care le-au sustinut, chiar daca sunt poate plagiate(de obicei doar scursurile apeleaza la plagiat ), sunt aur acum. Solutii sunt, vointa mai putina. Mai mult de atat, babalaii aia din parlament sunt niste lasi fara imaginatie, iar rezultatele se vad... si se vor vedea
          • +3 (9 voturi)    
            nu vad nimic din toate astea (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 14:58)

            Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

            Probabil ca au stat bine ascunsi, pentru ca pana acum nu am vazut nicio urma a geniului lor.

            Pe plan international rade lumea de noi, dar in fata ne lauda, pentru ca nu are niciun sens sa ne spuna adevarul.

            Lucrarile de licenta sunt niste glume iar capacitatea lor este zero barat.

            Daca existau ingineri bine pregatiti , existau capacitati de productie, cercetare ca lumea, educatie cu performante. Nu-i nimic din toate astea.

            Vreau sa vad si eu o lucrare de licenta utilizabila acum. Unde e?

            Nu neg, or mai fi cativa bine pregatiti, dar sunt mult prea putini.

            +++

            Ce treaba are Parlamentul cu pregatirea inginerilor si utilitatea lor acum?!

            Da dumneata o idee ce ar trebui sa faca parlamentul, de exemplu.
            • +5 (5 voturi)    
              De exemplu la Parlament. (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 17:07)

              asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

              Iordache este inginer TCM.Să-l pună Ciolacu să facă ventilatoare.Vechime are,leafă bună are,ce-i mai trebuie?!
              • +3 (3 voturi)    
                Și Horganu tot TCM-ul are. (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 21:06)

                prec [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

                Chiar dacă a repetat anul IV. Dar nici nu știu, săracii, la ce-i bun un șubler.
              • +2 (2 voturi)    
                eu n-as avea incredere in ce face Ciordache (Duminică, 5 aprilie 2020, 3:02)

                baimarean [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

                pentru popor...Am vazut
            • 0 (0 voturi)    
              trebuia sa fi facut pana acum ... (Duminică, 5 aprilie 2020, 12:52)

              VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

              acum. parlamentarii nu au decat sa priveasca rezultatele a ceea ce au facut ... igineri sunt ! de cele mai multe ori nu vor sa se evidentieze, decat daca se fac politicieni ...,ei doar sunt.
          • -1 (3 voturi)    
            Ce ai??? (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 21:02)

            prec [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

            Academia militară??? Ce tragi pe nas? Sau injectezi?
      • +4 (6 voturi)    
        Problema nu e doar licenta si inginerii (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 14:22)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

        Problema sunt si materialele. Majoritatea reactivilor se produc in Asia. Nu e de loc simplu sa pui pe picioare logistica necesara fabricarii testelor. Si mai tre' sa produci si aparatele in care se proceseaza testele. Si toate treburile astea, dupa ce faci primele prototipuri, trebuie testate. Si dupa aia mai tre' sa pregatesti si oamenii care sa recolteze probele si sa le prelucreze. De-aia industria medicala/farmaceutica de pe glob e dominata de doar o mana de firme multinationale, ca sa faci ceva in domeniul medical e un efort logistic urias, pe care foarte putine state sunt in stare sa-l coordoneze singure, intern.
        • 0 (0 voturi)    
          ideea era ... (Duminică, 5 aprilie 2020, 16:54)

          VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

          sa se plateasca licente si sa produci "duplicand"/importand o tehnologie .... da, asa e .. materialele ne mamanca, alea lipsesc ...sper ca totusi sa mai fi ramas ceva de pe vremea comunistilor care sa poate fi resuscitat ...@prec, academia tehnica militara ar trebui sa fie varful de lance in Romania in materie de inginerie ...de aia se finanteaza, si personal cred ca e ...
    • 0 (6 voturi)    
      Riscul economiei (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 16:15)

      Ibit [utilizator] i-a raspuns lui Greu_de_Cap

      Trebuie sa fii cel putin obtuz , ca intr-un moment de criza sa te referi la trecut .
      Trebuie sa te gandesti la situatia din prezent si si ce trebuie facut pentru viitor .
      Problema principala este ,ce prioritati au avut astia de la guvernare , adica Iohannis si guvernul LUI , in ultimele trei luni , in afara de anticipate !
      Pentru asta trebuie sa fie anchetati si judecati !
    • 0 (0 voturi)    
      confectiile sunt OK (Duminică, 5 aprilie 2020, 13:07)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Greu_de_Cap

      Au disparut marii producatori dar s-au transformat in mici firme - este OK in ceea ce priveste industria textila.

      Nu este Ok ceea ce s-a intamplat cu alti producatori - vezi progresul Braila care facea utilaje apreciate all over the world si care a fost inchisa - o mica parte si-a reluat activitatea.

      Institutil Pasteur din Ro - o alta istorie - aproape ca nu iti vine a crede si totusi...

      Micii intreprinzatori din Ro stiu cel mult It si putin horeca - nu este suficient.

      Bine ca mai avem agricultura, panificatie, industrie alimentara, pe ici pe colo, si ceva industrie textila - dar nu mai avem producatori de materiale textile, nu mai avem vechiul producator de hartie din Busteni dar in schimb avem Lidl acolo...

      Hai mai toarna un paharel...
  • +21 (23 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 8:42)

    cartograful [utilizator]

    "Ar trebui găsită o soluție cu transportatori privați, nu știu cine are avioane care să meargă până în China." - Tarom tovarase, Tarom.
  • +16 (18 voturi)    
    Intrebare (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 9:02)

    robyzs [utilizator]

    Am vazut la TV cel putin 3 transporturi cu avioane ce aduceau material din Coreea, spitalele spun ca nu au echipamente suficiente, ce s-a intamplat cu ele?

    Avem teledon-uri la TV, donatii pentru ONG-uri si totusi echipamentele lipsesc in spitale.

    Au fost cazuri cand s-a furat din spitale, asistenti medicali sau chiar pacienti care au plecat cu masti chirurgicale sau manusi pentru a le vinde pe internet.

    Am auzit stiri cu halate si masti chirurgicale donate magistratilor, de ce? cand este nevoie in spitale?

    Vedem la TV primari si consilieri care de acasa intra in conferinte online cu masca pe gura, de unde au masti cand spitalele se plang ca nu mai au?

    Sigur in toata epidemia asta nu s-au distribuit materialele in stilul romanesc adica 2 la spital, 3 la consiliul judetean, 4 la Mihai Chirica din PNL IASI, 5 la Cătălin Predoiu pentru magistrati etc.
    • -1 (3 voturi)    
      Probabil si sigur (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 15:22)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      Probabil ca da, distibuitia materialor care au fost primite s-a facut " in stilul romanesc traditional".

      Sigur pe plan mondial exista criza, lipsa de materiale medicale si ventilatoare, si dificultti de transport, asa ca numia banii nu pot remedia peste noapte situatia!
    • +2 (4 voturi)    
      Furtul unor echipamente specifice acum. (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 17:09)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      Ar trebui pedepsit în regim de urgență cu pedepse exemplare.
  • +12 (22 voturi)    
    Lumea a treia (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 9:05)

    fdaniel [utilizator]

    Asta pățești când te-ai instalat confortabil în poziția de lumea a treia a Europei.
  • +27 (27 voturi)    
    Care este numele „firmei” și ce măsuri ați cerut (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 9:51)

    hic sunt leones [utilizator]

    ca să ne asigurăm că acestă firma nu va mai vinde vreodată nici măcar un capăt de ață atât în România cât și în UE?
    • +5 (5 voturi)    
      nu tine (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 12:41)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Sa fim seriosi!

      Chiar crezi ca ii pasa firmei respective de asa ceva?!

      Ca sa nu spun ca poate transfera productia unei alte firme, cu aceiasi proprietari si cu asta s-a terminat.
      • +6 (6 voturi)    
        Câteva mld de € amenzi pt că n-au bască (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 13:12)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        și să vezi cum pleacă singure firmele respective din UE.
        • +3 (5 voturi)    
          nu merge (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 14:59)

          Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          Nu e nicio firma in situatia asta. Cui sa ii dai miliarde amenda, cand si cum?
          • +2 (2 voturi)    
            Nu este în ce situație? (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 20:58)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

            Orice firmă care vrea să vândă ceva pe teritoriul UE poate fi amendată, pentru că nu are bască.
  • +16 (22 voturi)    
    proștii fuduli își merită soarta (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 9:53)

    clencix [utilizator]

    Când proștii din casă își înjură deștepții proprii și-și aleg tot de-ai lor la conducere, elita se retrage.
  • +12 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 9:54)

    [anonim]

  • +20 (22 voturi)    
    prostia se plateste (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 10:18)

    Dedalus [utilizator]

    Cine se bucura ca e mai ieftin din China?

    Cine a construit o economie formata numai din juristi, avocati, vanzari?

    Cine a promovat si finantat cu gramada tot felul de aplicatii si platforme fara niciun rost?

    Cine a finantat proiecte de cercetare pe hartie?

    +++

    Daca nici pandemia asta nu ne demonstreaza ca am fost niste dobitoci, atunci nu stiu ce ne mai poate salva
    • +3 (3 voturi)    
      toata lumea! (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 15:19)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      "Cine se bucura ca e mai ieftin din China?"

      cu certitudine ca externalizarea productiei si economia exclusiv de consum Nu sunt idei specifice doar Romaniei de dupa 1990!
      Nu, si nici macar Europei!
      Si SUA a procedat la fel, si-a golit fabricile, asteapta totul din China!
      Nu va mai amintiti criza de harddkikuri din 2010, din cauza inuntdatiilor din Thailanda?

      Categoric, nu suntem pe calea cea buna, dar avem scuza ca nu doar romanii, nu doar noi, europenii, am gresit!
  • +15 (21 voturi)    
    Sunt multe de zis (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 10:26)

    Mihaiio [utilizator]

    Totul pleaca de la educatie (nu aruncati cu pietre): felul in care ne pregatim diplomatii. Apoi, politica externa: felul in care acesti diplomati ne reprezinta interesele international (ca vorba aceea, avem ambasade si consulate in mai toate tarile). Urmeaza politica interna: prim-ministru, ministru de externe, presedintele - trebuie sa se ocupe ca tara sa arate bine pe interior si exterior. Si ajungem iar la interior - ca de aici am plecat - adica de la educatie. Iar cum la guvernare ca ministri am avut oameni cu ganduri de a manipula masele (ne gandim la prea-iubitul de pensionari partid psd, in frunte cu puscariasul si sinucigasul-care-a-ratat-de-la-5cm), ministri numiti pentru a distruge educatia (aici dna Andronescu a demolat invatamantul romanesc), am ajuns sa nu mai avem o imagine buna la interior care s-a propagat la exterior. Acum am o parere de scarba fata de SRI si SIE care cred ca sunt gasti mai bine organizate ca mafia: nu poti sa transmiti poporului ca tu, SRI sau SIE, nu stii cum se taie padurile in Romania, cum reusesc sa treaca granita sau cum importa diverse (poate si tancuri), cum circula traficantii de oameni (sa nu zic altfel).

    Cand citesc o asemenea stire imi dau seama cat de corupt este sistemul si cum a iesit mizeria la suprafata prin cardasia celor care lucreaza in el (fiecare bugetar, inclusiv medici, politisti, vamesi, spioni, etc.).

    Faptul ca nu am primit un transport ar fi trebuit sa fie mega-scandal in conditiile in care Franta ne este aliat (cica). Aici, minunatul guvern si presedintele ar fi tb sa faca da, scandal. Daca lui Orban (ala din Ungaria) nu este rusine de parerea celor din vest, asa trebuie sa facem si noi.

    Aici SRI si SIE ar fi tb sa faca pe dracu-in-patru si sa faca rost de ce ne trebuie. Dar, iar ma intorc la ce se ocupa ei de fapt - sa fure Romania. (ma repet - trec trenuri intregi cu lemnul furat din padurile tarii, iar SRI sparge seminte sau dolari).

    Mai sunt multe de zis...din pacate nu mai este loc.
    • -1 (9 voturi)    
      sunt multe de zis (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 11:29)

      cotetarul [utilizator] i-a raspuns lui Mihaiio

      ca de obicei, stim putine si vorbim mult. SRI strange informatii despre ce se intampla in tara, informatii pe care le prelucreaza si PROPUNE solutii. de aici incolo totul depinde de politicieni, adica dragnea, dancila , orban... adica nulitati. SIE se ocupa numai de factorii externi.
      • -2 (10 voturi)    
        SRI=COSA NOSTRA! SIE=Yakuza (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 12:47)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui cotetarul

        Mafia, cum vrei tu să-i spui, în ce limbă sau pe ce meridian dar numai instituție națională nu este!
  • +17 (17 voturi)    
    Simplu... (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 10:28)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...aveam nevoie de terenuri ptr mall-uri. Popoviciu care are mall Baneasa si 8 ani cu executare sta bine merci la Londra si nu il intreaba nimeni de sanatate. Si ca el sunt mii de javre care au inchis fabrici si uzine ptr mall-uri sau cartiere de blocuri. Lista cu primii 1000, confiscate averile si totii banii in sanatate (simplu).
  • +16 (24 voturi)    
    Ceausescu se tavaleste pe jos de ris... (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 10:44)

    Sparafucile [utilizator]

    Bineinteles, pe lumea ailalta. Fiindca Republica Socialista Romania ar fi putut produce cu usurinta - fireste, dupa anumite adaptari - si ventilatoare, si masti si dezinfectanti. Eu nu sustin ca el si cu orinduirea lui trebuiau mentinute. Dar cinstit ar fi sa recunoastem ca acea orinduire avea si o anumita forta economica si acoperea mult mai omogen anumite domenii de productie. Nu ca acum cind suntem
    DESTRUCTURATI in ultimul hal si avem o economie de consum. Mult hulita economie socialista se baza, totusi, pe o planificare si o viziune. Buna, rea, cum o fi fost ea dar era o viziune. Si mai avea un avataj orinduirea lui Ceausescu: nu permitea JAFURILE HALUCINANTE care se petrec in zilele noastre. Cauza fundamentala a inapoierii noastre in aceste vremuri.
    • +6 (8 voturi)    
      dupa criza... (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 11:20)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      .. cre'ca trebuie sa ne restructuram noi modul de a vedea lumea.
    • +13 (17 voturi)    
      Multumeste Parintilor Furtului Public (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 11:25)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Adrian Nastase + Petre Roman + Miron Mitrea + Iordache Alta Intrebare + Marean Oprishan + Marean Vanghelion + Gabriel Oprea (master of PA assistant blow j) + Dottore Di Catania si Tata Socru + Rus de la Cluj + Claudia Manda si Sotul LOV + Descendentii lui Mischie + Victor Ciorbea si Familia Americana + Alina Gospodina Iapa lu Isar + Tzurcana Moscovita + Euroavipo si Saftoaica + Pescariu Pionerul si Abramburica care a Semnat + Bivolaru acel Ted Bundy al BRD + Mazare si Nicusor Polaris Constantinescu si media de Constanta + Bobby Intercontinental cu WC ul infundat de bacnote albastre de 100 lei + Nea Mitica De la Liga + Paul Vitti de la Cacana si Familia + Tzutuianu de Targoviste + Robu Case Catre Tzigani SRL + Dragnea Holding Fortalezza ..lista ramane DESCHISA !

      Din acesti bani se poate lua UN VENTILATOR PER ROMAN IN VIATA ! Si cursul valutar sa se stabileasca la sub 3,8 lei per un euro
      • +9 (11 voturi)    
        l-ai uitat pe tatal haiducilor ILIESCU (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 12:05)

        gic [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        canalia care s-a inconjurat de HOTI si a pastorit jaful generalizat...

        odata instalati in functii, in anii 90, era clar ce va urma....

        au ras totul, ca lacustele....


        deci sa ne mai lase nostalgicii in pace, ca ei sunt vinovatii principali, aceiasi nostalgici care au votat PSD la nesfarsit

        PSD a coborat orice standard in materie de politica iar ceilalti actori politici au procedat la fel, au vazut ca se poate fura si mai mult
    • +7 (11 voturi)    
      Bine zis! (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 11:35)

      doar_un_mesaj [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Atunci cel puțin era ceva. Iar toaletă din aur avea doar Ceaușescu, nu fiecare secretar de primărie ca în ziua de astăzi!
      • +5 (7 voturi)    
        Da da (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 11:57)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui doar_un_mesaj

        Da
      • +3 (5 voturi)    
        Drept e, la vremea aia ... (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 14:28)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui doar_un_mesaj

        ... n-avea cum sa ne loveasca pandemia, ca n-avea mai nimeni voie sa circule in strainatate, si ar fi fost simplu sa-i izolezi pe cei cateva sute/mii de securisti care reprezentau interesele lu' Ceausescu in occident.

        Da' si daca ne-ar fi lovit, ar fi decimat populatia Romaniei. Eram morti de foame, era frig in apartamente, sectiile de ATI erau echipate minimal, productia interna era vai de capul ei.

        In plus, cu priceperea si inteligenta secretarilor de partid si a celor numiti politic in functii de conducere (ca numa' politic se numeau cadre de conducere la vremea aia, si doar prosti care sa fie ascultatori), s-ar fi scos trupe masat, in grupuri mari, pe strazi, ceea ce doar ar fi contribuit la raspandirea bolii.

        Asa ca probabil, odata inceputa raspandirea la nivelul masei populatiei, am fi fost intr-o situatie mult mai rea ca acuma.
    • -1 (5 voturi)    
      Domnul Istețu. (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 17:23)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      România când era Republică Socialistă cu un dobitoc ca Ceaușescu conducător nu producea decât materii prime calitativ inferioare.Când nu a mai avut bani de importuri sa ales praful de toată industria.Se făceau tot felul de cârpeli pentru piața internă,dar la export nu cumpăra nimeni cârpeli.Ca să obțină valută Ceaușescu a vândut la export mâncare,mobilă pe post de materie primă,adică ieftin.Ce produceau Combinate mărețe de la Galați ori Târgoviște ajungeau pe la //preteni// din Asia,Africa,America Latină,care plăteau la Sfântul Așteaptă.Nu exista utilaj care să nu aibă ceva din import.Și pentru câțiva dolari nu se putea cumpăra și stătea-i cu utilajul nelivrat-ruginea în curte.Nu-l mai lăuda pe Ceaușescu,că el nu muncea.El încurca lucrurile.
      • +3 (5 voturi)    
        N-ai reusit sa demonstrezi nimic (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 20:07)

        Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Fiindca fondul discutiei nu despre Ceausescu era ci despre industria socialista si capacitatea ei de a satisface necesitati. Si asta fiindca era o industrie cit de cit omogena si acoperea multe domenii de fabricatie. Da, nu era o industrie de virf , nu putea produce marfuri de inalta finete tehnologica, dar niste prapadite de ventilatoare sau masti de protectie sau dezinfectanti ar fi putut produce intr-o voiosie. Adica producea avioane militare de bombardament la Craiova si n-ar fi putut produce ventilatoare? Pai avea fabrica de pompe la Bucuresti care usor putea fi convertita sa produca si ventilatoare. Adica producea medicamente la Iasi si n-ar fi putut produce dezinfectanti? Iar la cite fabrici de textile avea in frunte cu faimoasa APACA n-ar fi putut produce niste amarite de masti? Ceausescu a fost la putere intre 1965 si 1989 dar constringerile asupra importurilor de tehnologie nu le-a introdus decit dupa 1980, in ultimii ani ai "domniei" sale. Vreme de 15 ani a importat fara ezitare tot ce era necesar pentru economie si cu precadere pentru dezvoltarea de noi fabrici. Abia dupa 1980 i-a venit macabra idee de a-si plati accelerat datoriile si atunci a suprimat importurile. Toate astea nu sunt elogii adus lui Ceausescu, care a fost si limitat , si marginit. Ci o recunoastere cinstita ca industria aia socialista pe care o dezvoltase, buna, rea dar industrie, permitea o mai mare independenta tarii decit economia de consum din ziua de azi.
        • 0 (2 voturi)    
          Lasă-l că este un tânăr funcțional și atât. (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 21:26)

          prec [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

          Este mândru că reușește să pornească un calculator și atât.
        • 0 (0 voturi)    
          sunt sigur ca si industria NK poate produce orice (Duminică, 5 aprilie 2020, 14:01)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

          Si ce sa vezi? zero cazuri de covid in NK.
          Industria socialista rules.
          PS nu poti sa detasezi industria socialista de economia socialista falimentara.
          PS- 2 Romania lui Ceausescu a fost una din putinele tari din lume in care SIDA s-a raspindit datorita sistemului sanitar(ace nesterilizate) si nu comunitatii de gay/etc. Si tu vorbesti de superioritatea industriei?
      • +2 (4 voturi)    
        bai!!!!!!!!! (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 21:23)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        de ce l a lasat "poporul de revolutionari" pe cismar sa il "aia si jos si ...sus" timp de 25 de ani ????????????...pt ca hotii si imbecilii sunt fricosi si lasi !!!...nu stiu decit sa se plinga si sa dea vina pe altii cind nu le merge bine....
  • +10 (14 voturi)    
    Competenta (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 11:06)

    Ulad [utilizator]

    Asta inseamna ca Franta a negociat cu profesionisti nu cu amatori, asa cum facem noi. Voi credeti ca in lume totul se face dupa ureche asa ca in Romania. Va spun eu ca nu mai merge sa bagati in politica toate rahaturile doar pentru ca au deja bani si mai vor putere si respect. Politica de amatori, oportunisti, demagogi si ipocriti profesionisti in contextul globalizarii este un fiasco.
    • +3 (3 voturi)    
      Tocmai, ... (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 14:29)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Ulad

      ... ca in momentul de fata presiunea politica, chiar daca nu e dusa la absurd, e extrem de folosita. Si noi, fiind o tara mica si nu foarte bogata, nu prea avem ce presiune politica sa aplicam.
  • +4 (14 voturi)    
    Atenție Europa! (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 11:47)

    titelu [utilizator]

    Din păcate foarte mulți comentatori de la acest articol au căzut în capcana ideologiei promovată de China. Mă rog, cam toată lumea a căzut și a mușcat galușca retoricii chineze.
    Haideți să ne gândim puțin, UE a fost prinsă nepregătită pentru asemenea problemă, iar acum statele panicate fac orice ca să-și facă stocuri de materiale necesare.
    Nu este greu să vedem în listele publicate cu numărul de cazuri / morți, care țări au nevoie mai mare de acele materiale. Trebuie să fim foarte atenți la ceea ce se întâmplă în prezent, propaganda Chineză este turată la maxim și pe alocuri a ajuns la nivele incredibile de penibil și grotesc.
    Adevărul este că Europa o să plătească scump renunțarea la anumite industrii, mulți oameni vor mai muri de acum înainte.
    Europa trebuie să învețe și să iasă mai puternică din această criză. Este absolut clar la acest moment că OMS și-a trăit traiul și că probabil trebuie o agenție Europeană, ceva gen European Health Comision, care să aibă pe agendă interesele europenilor. O astfel de criză poate fi depășită doar dacă există o coordonare lucidă, rece și fermă.
    Nu trebuie să lăsăm propaganda chineză să avanseze, chiar dacă e tentant să aruncăm vorbe grele țărilor din Europa. Problema UE, este că nu a existat un plan de măsuri pentru un astfel de scenariu. Vom trece și peste asta!!!
    • +6 (8 voturi)    
      agentia exista (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 12:19)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui titelu

      dar e doar o adunare de sinecuristi, ca toate institutiile UE

      https://www.ecdc.europa.eu/en
    • +4 (10 voturi)    
      UE a avertizat, noi nu am tinut seama (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 12:39)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui titelu

      UE a spus de nenumarate ori ca nu e indicat sa ne lasam pe mana Chinei.

      Dar nu putem cere Comisiei Europene sa ne apere de tampitii nostri. Romania, ca de altfel si alte tari membre UE, nu a pierdut nicio ocazie sa se roage de chinezi.

      Nu e indicat sa dam vina pe UE pentru propria noastra naivitate (=tampenie crasa).
    • +4 (6 voturi)    
      propaganda era pericolul?! (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 13:21)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui titelu

      ce propaganda?! Asta ne doare? Asta e pericolul? E realitatea care ne-a pleznit in nas! E vorba despre supravietuire, despre faptul ca iesi din casa si te intorci mort, din cauza cate unuia, smecher sau pur si simplu dobitoc.
      Ce zmeie de propaganda visezi? Cine se mai gandeste acum la propaganda? Toti dau din colt in colt si TREBUIE sa cumpere din CHINA, ca doar China mai produce: ascutitori, ata, nasturi, ace de siguranta, chiloti, stamba, niste prapadite de masti si in general absolut tot! De la capse pana la calculatoare, telefoane de ultima generatie, sateliti si TESTE medicale! ASTA E REALITATEA!!

      Poti sa te uiti in oglinda mult si bine si sa-ti spui ce frumos si destept esti, sa infiintezi cate agentii vrei si unde vrei, realitatea este ca toate statele mari si-au mutat industria producatoare in China, ca, deh, munca e grea, polueaza si e pentru prosti (asa cum zice un proverb rusesc: munca il atrage pe prost). Nu este nicio propaganda, este consecinta politicii proaste, a lenei si a lacomiei, a goanei dupa castig mare si usor.
  • +5 (7 voturi)    
    Industrie strategica (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 11:52)

    mircea112 [utilizator]

    Poate ca acum este timpul constituirii unei industrii strategice romanesti, de materiale sanitare, si tehnologii medicale, care sa fie abonata de acum inainte precum baietii destepti la toate contractele cu statul. Astfel incat anul viitor cand va aparea versiunea 20 de Covid sa nu ne mai rugam de unii si de altii!
    • +6 (8 voturi)    
      Nu singuri! (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 12:21)

      titelu [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      Singuri suntem praf, lipsiți de eficiență, nu există pandemii de genul celei prezente, tot timpul.
      Trebuie coordonare fermă pe plan UE, producători specifici, măsuri bine puse la punct etc.
      La fel găndesc acum toate țările, dar după ce trece pandemia și ne trezim cu 20 de țări care produc măști ce facem? Cerere nu o sp fie tot timpul la fel cum e acum, exclus.
      Ceea ce trebuie cu adevărat, este o strategie coerentă la nivel UE. Deși nu pare, UE este un bloc puternic, însă acum, datorită lipsei unei strategii pentru astfel de situații pare cam îngenunchiată.
      Mai mult ca sigur, sunt lecții de învățat din situația actuală.
      • -1 (3 voturi)    
        am fost indrumati (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 16:22)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui titelu

        Exista directive europene pentru stocuri de urgenta, exista recomandari pentru orientare investitiilor printre altele.

        Dar Romcoada ania sta cu coada sus si tot cere bani pentru vaci si grau.

        Pentru ogoare pe care le vor munci probabil vietnamezii, pentru ca romanii sunt puturosi.

        UE nu ne baga malaiul in traista. Ne indruma - chiar bine - dar daca noi facem pe desteptii, nu mai e vina ei.
      • 0 (0 voturi)    
        no, uita-te putin mai sus (Duminică, 5 aprilie 2020, 13:28)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui titelu

        WHO - este pandemie declarata la nivel global.

        Cum poti sa lupti cu ea dupa ce ai vazut ce se intampla in China si dupa masurile luate de S Korea???

        Avem guidance???
        Avem proudcatori recomandati??? Avem o lista la nivel mondial, bine fie la nivel european??? Avem criterii de repartizare a cererilor??? cum procedam???Ne dam in cap sau impartim in functie de urgentele stabilite la nivel de stat???

        PAi daca nu stim sa administram un maruntis acum pe timp de virus cum sa stim sa gestionam un buget la nivelul UE???

        Tristutz daca nu ai liderii care sa calareasca pe cituatie si sa discute cu toata lumea in baza unor propuneri initiale...
    • +5 (5 voturi)    
      ne-am facut-o cu mana noastra (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 12:37)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      Spuneti asta celor care fac programele europene! Cei care finanteaza frizerii si selecteaza din birou CAEN-urile care li se par lor potrivite.

      Spuneti asta celor care finantatorilor privati! Cei care s-au ocupat la nesfarsit de finantari lacrimogene pentru "persoane cu dizabilitati" si alte asemenea, numai si numai pentru a castiga imagine publica!

      Pana acum si-au batut cu totii joc de educatia romaneaca, de industria romaneasca, de initiativa romaneasca.

      Dar la fel de iresponsabil s-au purtat si functionarii europeni.

      Iar noi am pierdut 2 miliarde de euro din programarea trecuta, doar pentru ca ne-am incapatanat sa cerem tot felul de proiecte imposibile.
    • +2 (8 voturi)    
      Teoretic, tu zici bine. (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 12:50)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      Practic, noi nici bolduri nu mai fabricăm. Așa că noțiunea de industrie este S.F.!
  • +7 (7 voturi)    
    inca nu e tot (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 12:31)

    Dedalus [utilizator]

    Am dat miliarde de euro pe :
    - cladiri pentru spitale- fara medici sau cu pseudomedici, fara echipamente sau echipamente depozitate
    - cladiri pentru sali de sport de dimensiuni olimpice

    Am cheltuit banii europeni pe proiecte imbecile, scrise pe kilograme de hartie, doar pentru a justifica salasriile din administratie si din Ministerul Fondurilor Europene

    Sectorul privat a finantat toate aberatiile, tot felul de platforme in speranta kretina ca vor aduce bani intr-o imensa bula.

    Educatia ne-a pregatit gramatici specializati in mi-ti-tzi-ni-vi-li, dar incapabili sa se spele pe maini, darmite sa infiinteze firme productive sau sa se anhajeze in asa ceva.

    +++

    Culegem ce-am semanat.
  • -2 (10 voturi)    
    Ventilatoare (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 16:08)

    Ibit [utilizator]

    Astia sunt expertii si meseriasii lui Orban si Iohannis !
    Votati-i in continuare , pentru dezastrul Romaniei !
    • +3 (5 voturi)    
      Și o aducem pe Mulguța înapoi? (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 21:34)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      Să dubleze voucherele de vacanță și salariile bugetarilor?
    • +2 (4 voturi)    
      Probabil (Duminică, 5 aprilie 2020, 1:41)

      blablavertical [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      tu apreciezi doar specialistii Dancilei sau ai lui Dragnea. Hai, macar recunoaste..
  • +5 (7 voturi)    
    hm (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 19:40)

    Nevermind [utilizator]

    Cum se pare ca au descoperit criza fix acum, oare cu ce se ocupau prin februarie?
  • +2 (2 voturi)    
    pai rechizitionati-le pe ale lui Firea (Duminică, 5 aprilie 2020, 8:56)

    revo [utilizator]

    Sunt 10000 de teste cu care se lauda Firea. Starea de urgenta da posibilitatea rechizitionarii lor.