INTERACTIV Necesarul de produse medicale în spitalele din România. Platforma care contabilizează nevoile și eforturile ONG-urilor în aceste zile

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 3 aprilie 2020, 15:47 Actualitate | Coronavirus


Harta - necesarul de produse medicale din spitalele din România
Foto: Captura de ecran
Toate spitalele din România se confruntă în aceste zile cu lipsuri de produse medicale, fie că vorbim de mănuși sau combinezoane de protecție, fie că discutăm de măști de protecție, dezinfectant, săpun lichid sau chiar apă. În același timp, numeroase ONG-uri depun eforturi considerabile în a aduna și dona astfel de produse. O platformă realizată de către think tank-ul digital MAD Intelligence reunește nevoile cuantificate din spitale, conform raportărilor ONG-urilor, dar oferă și altor asociații interesate posibilitatea să raporteze alte nevoi constatate sau să ofere, la rândul lor, produse spre a fi donate.

MAD Intelligence, un think tank digital din România a lansat o platformă pentru ONG-urile implicate în lupta împotriva COVID-19 din aceste zile și care centralizează nevoile de produse medicale din spitalele din județele României, cât și produse de donat către unitățile medicale.

„Pe hartă avem informații care provin până acum de la câteva ONG-uri. Alte ONG-uri care intră spun și ele din ce județ sunt, ce nevoi au consemnate sau ce au de donat. Asta este intenția noastră: să încercăm să ajutăm ONG-urile să-și coreleze informațiile și cu alții. Ei scriu în formular necesarul, dar au și posibilitatea de asemenea să scrie și ce nevoi au reușit să acopere sau ce oferă”, a explicat pentru HotNews.ro Antonio Amuza, cadru didactic la Universitatea din București, Facultatea de Sociologie, co-partener la MAD Intelligence și cercetător sociolog la Institutul Român pentru Evaluare și Strategie.

„Pot pe de-o parte să spună „Am aflat că în Sectorul 1 din București sunt necesare 100.000 de măști”, după care același ONG poate veni și spune „Eu pot acoperi 50.000 din produsul respectiv”. Noi în spate putem să facem calculul respectiv să dăm o raportare zilnică. Cine are doar de dat ceva poate folosi formularul doar pentru a oferi, iar la nevoi să treacă 0. Noi am vorbit și cu ONG-urile în sensul în care să le dăm și un newsletter zilnic cu stadiul”, a mai explicat Amuza.

Potrivit acestuia, cu cât soluția asta ar ajunge la mai multe ONG-uri, cu atât mai multe informații s-ar corela și ar intra în contact mai ușor unii cu alții.

NOTĂ: Harta de mai jos afișează pe județe nevoile de produse după cum selectează utilizatorul din tabelul de dedesubt. / Mai jos există formularul destinat ONG-urilor care doresc să raporteze ce nevoi de produse medicale au consemnate sau ce pot oferi la rândul lor.





Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18641 vizualizari

  • -12 (18 voturi)    
    Mult spor! (Vineri, 3 aprilie 2020, 15:55)

    spirache [utilizator]

    Felicitări! Și la mai multe ONG-uri cu astfel de abordări, că până acum ați escrocat emoțional oamenii pentru diferite cauze cam cum erau escrocați creștinii in evul mediu cu tot felul de artefacte religioase. Vreau mai multa implicare și din partea lui Cuțu-Cutu, MosaiQ, Accept, Grupul pentru Dialog Social etc : macar 50 de măști și 10 perechi de mănuși sa dați și tot e bine. Hai sa fim solidari!
    • +2 (6 voturi)    
      Ti-am dat si eu un minus (Vineri, 3 aprilie 2020, 17:55)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Stai linistit ca ONG urile se implica, in schimb sefii tai, sarlatanii de la BOR, cei care vand iluzii gen mersul pe apa si vindecarea prin pupat de cadavre s-au dat la fund (si la propriu, prin manastiri, dar nu recunosc si arunca primii piatra). Sarlatanii cu barba s-au retras acum sa numere banii si sa isi doseasca de frica crizei averile netaxate de statul roman. Lasa tu ONG urile ca fac mai multe decat alte institutii abilitate.
    • -1 (1 vot)    
      Ti-am dat si eu un minus (Vineri, 3 aprilie 2020, 19:10)

      harry01 [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Dar aerul din Bucuresti cine il monitorizeaza? Alte exemple? Stai si critici societatea civila, care oricum in Romania e mai slaba decat in alte tari.
  • +10 (16 voturi)    
    donatii (Vineri, 3 aprilie 2020, 16:36)

    sentenced [utilizator]

    Am doar 5 ani vechime in campul muncii, timp in care am platit la sanatate zeci de mii de lei fara sa am nevoie vreodata de asistenta medicala (deci contributor net).

    Iar acum imi spuneti ca banii mei si ai altora ca mine nu ajung ca sa cumparati cele necesare pentru a-i trata pe cei care au nevoie de tratament?

    Pai nu sunt bani, pentru ca de fapt, banii pe care ii platesti la sanatate, drumuri etc sunt toti pusi la un loc si dupa redistribuiti in mare parte in privilegiile specialilor abonati luna de luna la banii statului.

    Daca voi face vreo donatie in viitorul apropiat va fi pentru vreun copil bolnav, nu pentru sistemul de sanatate inexistent al romaniei.
    • +6 (14 voturi)    
      perfect de acord! (Vineri, 3 aprilie 2020, 16:44)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      sa donezi acum inseamna sa fii partas cu toate furturile si coruptia din sistemul medical din ultimii 30 de ani.

      sa doneze aia care s-au imbogatit pe seama contractelor din sanatate! au atata bun simt?!

      sa donezi acum inseamna ca si data viitoare va fi tot "lasa ca merge si s-asa, ne salveaza poporul, hai sa furam, sa inchidem ochii"
    • +5 (9 voturi)    
      corect (Vineri, 3 aprilie 2020, 16:59)

      rei [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      inteleg situatia si platforma e buna pentru a vedea necesarul ca ministerul e in pom si habar nu au .....eventual firmele sa-si puna la dispozitie stocul contracost........dar nu inteleg de ce sa donez produse/bani

      parca era problema ca nu sunt disponibile anumite produse nu ca nu sunt bani....asadar statul sa plateasca ca de aia platim si noi taxe o viata intreaga si sa vedem 3 luni de pensie minima
  • +10 (12 voturi)    
    Aloo,statul mafiot cu pensii speciale,nimic? (Vineri, 3 aprilie 2020, 16:57)

    floriniulian [utilizator]

    Alooo,voi cei care formati statul mafiot adica Procurori,Judecatori,Securisti,Sefi din Politie,etc adica chiar cei responsabili de situatia catastrofala din aceasta tara,nu sariti cu nimic la interval?

    Apropo,pe unde mai sunteti?Ati fugit in munti de frica?

    Din sutele de milioane/luna pe care le furati sub forma de salarii colosale si pensii speciale colosale de la noi cei care platim taxe si impozite in tara asta fara sa beneficiem de nimic,nu vreti sa dati nimic mizeriilor ?
  • +5 (5 voturi)    
    donati ca sa aiba altii de unde fura! (Vineri, 3 aprilie 2020, 17:27)

    ember [utilizator]

    In ultimele saptamani am facut oferte de masti FFP2 si manusi de nitril catre o gramada de spitale cu ai caror manageri am vorbit la telefon si mi-au spus ca nu au de niciunele, am trimis oferte si catre Unifarm, oferte la pretul pietei dinainte de criza asta pentru masti si putin mai scumpe la manusi pentru ca si producatorii ne-au crescut preturile si costurile pentru transport aerian au explodat (dar tot sub preturile nesimtite ce se vehiculeaza zilele astea). Surpriza: nu mi-a raspuns NIMENI din sistemul sanitar la oferta, cand am mai sunat pe cate unul mi se psunea ca e in aprobare, in evaluare si alte cele. Oamenii astia stau si se uita la pereti si astepata salvarea cereasca ca altfel nu imi explic. Au cumparat in schimb ONG-uri care au donat produsele tot catre spitale. In timpul asta statul cumpara masti cu preturi astronomice de la firme care nu au platit niciodata taxe.

    Donatiile catre aceste gauri negre ce ne inghit banii mi se par semnaturi care gireaza furtul continuu, un mesaj catre baronii sistemului si lingaii din jurul lor: "furati linistiti si duceti de rapa tot ca sigur se gaseste cineva care sa salveze situatia fara ca voi sa transpirati prea mult".
  • +4 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 3 aprilie 2020, 17:42)

    [anonim]