Coronavirus. China a aprobat un tratament cu bilă de urs pentru Covid-19

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 2 aprilie 2020, 13:49 Actualitate | Coronavirus


Ursi
Foto: Captura video Facebook
China a aprobat folosirea bilei de urs pentru a trata pacienții critici cu coronavirus, în timp ce asociațiile pentru ocrotirea mediului și a animalelor critică operațiunea care prevede imobilizarea animalelor în cuști, pentru ca oamenii să perforeze cu ajutorul unui cateter abdomenul pentru a scoate bila, relatează AFP și BBC.

Comisia Națională de Sănătate a recomandat folosirea de Tan Re Qing - o injecție care conține bilă de urs, coarne de capră și ierburi - pentru a trata pacienții cu Covid-19.

Dar nu există nicio dovadă că acest amestec are vreo valoare medicinală.

Bila de urs, produsă în ficat și depozitată în vezica biliară, a fost folosită în mod tradițional de medicina din China timp de sute de ani și are un preț mare pe piața internațională ilegală.

Aprobarea folosirii a înfuriat activiștii pentru drepturile animalelor și vine la câteva săptămâni după ce țara a interzis vânzarea animalelor sălbatice pe post de hrană.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6798 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Dar ei au scapat. Nu-i asa? (Joi, 2 aprilie 2020, 13:55)

    Lok [utilizator]

    De asta au avut timp sa incerce tratamentul pe o populatie statistic semnificativa de sa il si omologheze. Poate dupa 100 de ani vor aparea si dovezile mortilor din China anul 2020. Ce om mai rade noi de cum s-au petrecut lucrurile.
    • +8 (8 voturi)    
      Nu este nimic de ras! (Joi, 2 aprilie 2020, 17:37)

      Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Am vazut de curand un documentar care prezenta recoltarea in China a bilei de la ursi asiatici (moon bears). A se vedea aici o parte din documentar https://www.youtube.com/watch?v=4sQP80eg6Gk
      Totul este de o cruzime inimaginabila, ursii prinsi in capcane si cu laba de la picior amputata sunt tinuti apoi in custi atat de stramte ca nu se pot intoarce sau macar rasuci si aveau un fel de branula rudimentara ca un robinet infipta in abdomen ajungand la ficat, de unde li se drena bila. Rana respectiva supura si era infectata treaba functionand pana cand ursul deceda. Este o adevarata industrie cu mii si mii de ursi tinuti in starea asta.
  • +16 (16 voturi)    
    Chinezul tot chinez... (Joi, 2 aprilie 2020, 13:56)

    TurmentatuTheThird [utilizator]

    După ce au luat virusul de la un animal și l-au răspândit în lumea întreagă, acum vor și alte surse de alte bacterii/viruși. Nu au învățat absolut nimic din pandemia asta.
  • +15 (15 voturi)    
    Iar „tratamente” chinezești??? (Joi, 2 aprilie 2020, 13:56)

    Tayen [utilizator]

    Ăștia sunt incorigibili!!! Au dispărut specii întregi din cauza „medicinii” lor „tradiționale” dar tot nu se lasă. Alte specii sunt pe cale de disparițiew dar nu, ei cumpără în neștire!!!
  • +10 (12 voturi)    
    Propun si eu un tratament traditional (Joi, 2 aprilie 2020, 13:58)

    clint [utilizator]

    pentru politicieni si managerii de spitale, si anume cu tzepe de brad.

    Nu omoara virusul, dar ajuta pentru moralul poporului, care tocmai realizeaza ca nu are spitale si nici medici in care sa fie tratat de CoVid, poate doar sa se imbolnaveasca mai rau.
  • +12 (14 voturi)    
    Iar încep sălbaticii (Joi, 2 aprilie 2020, 14:01)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Ce urmează, caca de rinocer?
  • +12 (12 voturi)    
    /// (Joi, 2 aprilie 2020, 14:08)

    GemstonePig [utilizator]

    Gresit, nu bila de urs trebuie folosita ci bila de pangolin! Si daca tot se sacrifica pangolinul pentru bila ar fi pacat sa arunce restul
  • +6 (6 voturi)    
    E logic. (Joi, 2 aprilie 2020, 14:11)

    D-or [utilizator]

    Corona de pangolin e dovedita de corona de urs si capra.

    Dar cu ce o sa se trateze dupa aceea coronavirusul de urs, ca ursul nu are pradatori?
    • +5 (5 voturi)    
      te pui (Joi, 2 aprilie 2020, 16:52)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      cu tovarășul Xi Jinping, mărețul conducător al planetei Terra? Găsește el vreun prădător pentru urs.
  • +5 (5 voturi)    
    Covid 19 de la pangolin, Covid 20 de la urs! (Joi, 2 aprilie 2020, 14:11)

    Alui [utilizator]

    Pai astia vor neaparat sa moara! Eu zic sa nu insistam sa-i salvam!
  • +4 (8 voturi)    
    la fel de inapoiati ca arabii (Joi, 2 aprilie 2020, 14:14)

    liviu_ [utilizator]

    singura diferenta e ca chinezii nu dau cu bomba... ma rog nu aia cu dinamita...

    asta se intampla cand esti prost de bubui, dar suficient de ieftin incat sa-si faca toate firmele productia la tine. poti sa spui si sa faci toate cretinatatile posibile, ca nimeni nu-ti face nimic!
  • +8 (8 voturi)    
    Lol (Joi, 2 aprilie 2020, 14:15)

    mitg [utilizator]

    Am auzit ca functioneaza cu supa de liliac.
  • +5 (5 voturi)    
    Laba de urs (Joi, 2 aprilie 2020, 14:15)

    johnesku2 [utilizator]

    Ar trebuie să încerce o labă de urs și dacă le face bine, să o comande zilnic ...
  • +3 (3 voturi)    
    astia ar trebui (Joi, 2 aprilie 2020, 14:18)

    liviu_ [utilizator]

    dati afara din organizatiile internationala is sa nu aiba drept sa vanda inafara nici un medicament!

    cand apropa comisia de sanatate un "tratament" de genul asta iti dai seama unde e medicina lor!
    unde-s testele clinice etc?! chinezu d c nu respecta legile internationale?!

    eu zic ca un tratament bun ar fi cu creier de chinez. The Purge frate!

    si astia au o rata de mortalitate mai mica decat italia?! sa i-o spui lu mutu!
  • +1 (1 vot)    
    Parcă in ultima vreme la noi nu a mai (Joi, 2 aprilie 2020, 14:33)

    nick24 [utilizator]

    atacat niciun urs!
    Mai avem vreunul? Sau i-am exportat pe toți?
  • +7 (7 voturi)    
    Bila de urs (Joi, 2 aprilie 2020, 14:36)

    hamurabi [utilizator]

    Astia sunt popor civilizat ?!
  • +8 (10 voturi)    
    Concluzia.... (Joi, 2 aprilie 2020, 14:39)

    danton68 [utilizator]

    toti chinezii trebuie trimisi in tara lor si inchisa granita.
    Cele mai slabe produse si cele mai poluante.
    • -2 (4 voturi)    
      concluzia extremei (Joi, 2 aprilie 2020, 17:22)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui danton68

      Maine urmeaza, romanii din diaspora.
      Poimine aia care muncesc la privat ca s-au dat cu strainii iar in 3 zile iesim din UE ca suntem mandri romani.
  • +6 (6 voturi)    
    Cel mai bun (Joi, 2 aprilie 2020, 15:13)

    Rahan5 [utilizator]

    este cu bila de liliac.
  • +5 (5 voturi)    
    Bila la cap (Joi, 2 aprilie 2020, 15:17)

    nevada [utilizator]

    Este vorba de o greseala. Nu era cumva bila de liliac si pangolin? Parca merge si cea de soarece. Nu le sta capul decat la prostii! Scot toata bila sau doar lichidul in sine? La ce este bun un urs fara bila? Asta sa fie salvarea ursilor, fara bila acestia pot fi redati naturii. Supravietuiesc. Doar sunt oameni la care li s-a scos bila!
  • 0 (0 voturi)    
    De la lilieci la ursi (Joi, 2 aprilie 2020, 22:04)

    albik [utilizator]

    Apoi se mira de unde vine virusul...