127 de angajați ai Spitalului Județean Arad sunt în concediu medical. 40 au demisionat

de D.D.     HotNews.ro
Joi, 2 aprilie 2020, 12:25 Actualitate | Coronavirus


Spitalul Judetean Arad
Foto: Facebook
​Numărul angajaţilor de la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU) Arad care au intrat în concediu medical a ajuns la 127, iar cel al demisionarilor a ajuns la 40, conform reprezentanţilor Consiliului Judeţean (CJ), care au centralizat situaţia joi dimineaţă.

Directorul de comunicare a CJ Arad, Andrei Ando, a declarat, pentru Agerpres, că în ultimele 24 de ore şi-au mai anunţat demisia nouă cadre medicale. Astfel, numărul acestora a ajuns la 40 începând cu 23 martie, din care 14 sunt medici, 17 asistenţi medicali şi nouă infirmieri sau brancardieri. "Majoritatea celor care au demisionat şi-au exprimat intenţia de a se pensiona", a precizat Ando. Totodată, au fost înregistrate alte 44 de concedii medicale, astfel că în prezent sunt în concediu medical 127 de angajaţi ai SCJU Arad, din care 35 medici.

Spitalul are în total 2.047 de angajaţi, din care 371 medici, 985 asistenţi, 387 infirmieri şi 64 brancardieri. SCJU Arad are 1.330 de paturi, din care 347 erau ocupate joi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2379 vizualizari

  • -1 (15 voturi)    
    Au demisionat = Pensionare sau Concediu medical (Joi, 2 aprilie 2020, 12:31)

    Boham [utilizator]

    Daca in Arad sunt 140 de LASI care isi iau concediu medical ILEGAL (din moment ce nu au nimic) sau care se pensionaeaza doar ca sa nu puna mana pe bolnavi de covid (nu e ciuma, totusi)

    oare cati sunt la nivel de tara? 100x40 ???

    Mastia si alte echipamente se gaseau pe ebay, pe alte site-uri dar trebuie sa faci un efort si sa le cumperi din banii proprii or se stie, medicii NU AU BANI SARACII
    • 0 (12 voturi)    
      Nu orice mască e bună (Joi, 2 aprilie 2020, 12:40)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Trebuie să fie măcar N95 sau FFP2 ca să împiedice cu adevărat virusul, și nici atunci nu ești 100% protejat.

      În China, cei care tratează COVID au costume cu trei straturi de mănuși, ochelari și măști etanșe.

      Eu am comandat pe Amazon măști N95 din China acum o lună și nici azi nu mi-au ajuns.

      Demisia sau concediul medical al doctorilor este perfect justificat atât timp cât nu au echipamente de protecție, indiferent ce ar spune unii sau alții. Un doctor fără echipament este mai util acasă decât să transmită virusul mai departe altor pacienți.
      • +1 (3 voturi)    
        Nu au echipamente de protecție? (Joi, 2 aprilie 2020, 13:30)

        IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Dar până acum nu știau asta? Au făcut ceva în acest sens?
        Când la mărea PSD salariile, câți au ieșit să zică "bă, mulțumim, dar mai bine investiți o parte și în dotarea spitalelor"? Nici măcar unul!
        Toți bugetarii, inclusiv medicii, ne-au ținut 30 de ani în mocirla asta, pentru că i-au interesat doar salariile lor și nu să-și îmbunătățească condițiile de muncă, nu să fie mai eficienți, nu să facă ceva și pentru cetățeanul de rând.
        Deci, da, omenește vă înțelegem, dar înțegeți și voi că fiecare ați fost "just another brick in the wall" și încercați măcar de azi înainte să vă schimbați...
    • +5 (9 voturi)    
      Adica... (Joi, 2 aprilie 2020, 12:43)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      ...matale vrei ca medicii si asistentii sa-si cumpere din veniturile proprii echipamente(mastile sunt ieftine,dar restul echipamentelor sunt f scumpe) dar daca pe matale vor sa te puna la coplata servicii medicale urli ca ai platit cass.Surpriza si personalul sanitar a platit si plateste taxe si impozite conform salariilor pe care le au si nu le au ca sa cumpere pentru tine care vrei totul gratis.
      • 0 (4 voturi)    
        Nu vreau sa-si cumpere dar nici sa demisioneze (Joi, 2 aprilie 2020, 13:23)

        Boham [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        statul ar fi trebuit sa aiba REZERVE STRATEGICE MEDICALE pt cazui de criza, asta e indiscutabil.


        dar nici nu poti ca MEDIC sa fii las si sa iti iei concediu medical atunci cand ai o problema

        exista si in alte tari lipsuri asemanatoare dar acolo medicii nu sunt lasi. Iei covid, te tratezi si lupti in continuare, asta trebuie sa fie atitudinea unui medic

        ce se intampla in caz de razboi, va luati concediu medical???
  • -1 (13 voturi)    
    lasi fara nici o scuza (Joi, 2 aprilie 2020, 12:38)

    tahomir [utilizator]

    Nu e ciuma, nu e razboi. Porbabilitatea de a pati ceva serios exista dar e mica de fapt.

    Nici macar daca esti in pragrul pensionarii nu ai scuza. De asta esti medic, sa ajuti in caz de nevoie. Si acum cu atat mai mult cand lipsa de personal e cronica.
    O adunatura de lasi.
    Fac de rusine pe cei multi care isi fac cu onoare datoria, inclusiv foarte multi medici in varsta care au revenit de la pensionare.
  • -2 (8 voturi)    
    daca la toti astia (Joi, 2 aprilie 2020, 12:47)

    DiDiRo [utilizator]

    li s-ar verifica diplomele, bat pariu pe ce vreti ca cel putin 90% sunt copy-paste.
  • +1 (9 voturi)    
    Nu-i vorba ca patesc ei... (Joi, 2 aprilie 2020, 12:53)

    Andor74 [utilizator]

    Nu de sanatatea lor trebuie sa-si faca griji medicii.
    Ganditi-va ca un medic are poate de consultat 30 de pacienti pe zi.
    Primul este infectat si n-ai de unde sa stii pentru ca STATUL nu asigura testarea TUTUROR celor care intra in spitale sau clinici.
    Daca nu ai 30 de echipamente sterile in asa fel incat dupa fiecare consult sa-ti schimbi echipamentul, medicul face mai mult rau decat bine (vezi spitalul din Suceava).

    Si atunci cum se impaca cu juramantul depus? Nu medicii trebuie condamnati ci politicienii "avem de toate"
  • 0 (2 voturi)    
    sa ne intelegem (Joi, 2 aprilie 2020, 13:24)

    ..13 [utilizator]

    Si pe timp de razboi erau dezertori,

    acum avem medici care demisioneaza sau, din nefericire, sunt in concedii medicale. capacitatea de a asigura cu medici este redusa cu 13%

    din experienta mea cu acest spital este poate mai bine ca au plecat pentru ca am indoieli ca cei care sunt cu adevarat medicii, nespagari, ar putea proceda asa.
  • 0 (0 voturi)    
    concediu medical la cei pozitivi sau contacti (Joi, 2 aprilie 2020, 13:58)

    mourinho [utilizator]

    Oameni buni, la Arad sint multe cadre medicale pozitive la Sars-cov-2 (e un fel de Suceava 2). O parte din ele sînt internate in spital, o parte stau acasă, normal ca sint in concediu medical. Alții sînt doar contacti cu bolnavi Covid-19. Și aceștia sint in concediu medical.
    Autoritățile pun pervers problema, spun că sînt în concediu medical. Dar de ce sînt în concediu medical. Sînt infectați sau au fost contacți.