Farmaciile din România, sfătuite să nu vândă mai mult de o cutie-două de Paracetamol fiecărei persoane: Toată lumea a dat năvală

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 1 aprilie 2020, 20:32 Actualitate | Coronavirus


Medicamente
Foto: Pixabay
Farmaciile din România nu ar trebui să mai vândă mai mult de una-două cutii de Paracetamol unei persoane, recomandă Colegiul Farmaciștilor. Cum Paracetamolul este folosit la tratarea formelor ușoare de coronavirus, vânzarea medicamentului în farmacii a explodat în această perioadă, unele persoane cumpărând cantități mari. "Nu trebuie să depozităm acasă medicamente pe care nu știm dacă le vom folosi sau nu. Mai bine să fie acolo, într-un spațiu public la care să aibă acces cei care într-adevăr vor avea nevoie", a explicat Dumitru Lupuleasa, președintele Colegiului Farmaciștilor, pentru HotNews.ro.

"Nu este vorba despre o restricționare, e vorba de un îndemn la a cumpăra rațional și am făcut o recomandare de a nu se elibera mai mult de unul-două flacoane ca să ajungă pentru cât mai multă lume. Există tendința asta de a face stoc acasă, ceea ce nu este bine, mai ales în perioada aceasta", a declarat Dumitru Lupuleasa pentru HotNews.ro.

Președintele Colegiului Farmaciștilor spune că "toată lumea a dat năvală", în condițiile în care Paracetamolul apare în protocolul de tratament pentru coronavirus, ca tratament simptomatic - în lipsa unui tratament pentru acest virus, în întreaga lume se folosesc în acest moment medicamente care tratează simptomele.

Îndemnul lui Dumitru Lupuleasa este că "Nu trebuie să depozităm acasă medicamente pe care nu știm dacă le vom folosi sau nu. Mai bine să fie acolo, într-un spațiu public la care să aibă acces cei care într-adevăr vor avea nevoie. Sigur că, dacă sunt colegi farmaciști care au stocuri mari, nu trebuie să pună o restricție, dar este o recomandare pentru toată lumea."

Președintele Colegiului Farmaciștilor mai spune că "Eu am vorbit și cu colegii din farmacii, și cu depozitele, și cu producătorii. Este un consum mult mai accelerat în perioada aceasta și de aceea am dat această recomandare. Nu este pericol să nu se găsească. Dar dacă toată lumea va lua N flacoane, sigur că atunci, față de un consum obișnuit, multiplicat cu 2 sau cu 3 facem față, dar peste, nu. Și atunci, recomandarea este justificată și moral, dacă este să ne gândim."

"Practic, în această perioadă, multă lume mută stocurile acasă. Este mai bine să fie în farmacii pentru toată lumea care are nevoie și care solicită", este îndemnul lui Dumitru Lupuleasa.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6734 vizualizari

  • -7 (11 voturi)    
    eu am doua duzine..... (Miercuri, 1 aprilie 2020, 20:34)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. iau cate doua pastile dupa fiecare masa.
    • +2 (2 voturi)    
      ficatul (Joi, 2 aprilie 2020, 7:58)

      Sebastian. [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      cand le termini vei avea ficatul terminat si el :-(
      • -1 (1 vot)    
        lasa, nu avea tu grije.. (Joi, 2 aprilie 2020, 10:11)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Sebastian.

        ... ca ficatu' e antrenat de la alcool.
  • 0 (12 voturi)    
    cica nu faceti stoc.. (Miercuri, 1 aprilie 2020, 20:35)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... si se intampla ca la drojdie.. fac altii inaintea ta si tu nu mai gasesti deloc cand ai nevoie. hai ba, ma leshi? maine cumpar toate cutiile.
    • +1 (1 vot)    
      Stie dl Lupuleasa (Joi, 2 aprilie 2020, 8:32)

      florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      tot adevarul, dar spune doar ce vrea! nimic despre este cresterea consumului indusa de majorarea pretului la raft din trimestrul I? Sau o considera "naturala" indusa de cursul de schimb, in conditiile reducereii taxei clow-back? Noroc cu interzicerea exportului, si asa tot forteaza unii golirea stocurilor.
  • +6 (10 voturi)    
    Paratoxic (Miercuri, 1 aprilie 2020, 20:42)

    Mihai Panet [anonim]

    Paracetamolul e toxic pt. ficat. Aveti mare grija cu ala. Daca chiar vreti ceva pt. virusi, mai bine incercati cu ceai de musetel. Risc mai mic, probabil nu prea trateaza, dar macar nu va faceti praf ficatul.

    P.S.: Cind luati paracetamol nu beti alcool. Ca fac ficatul praf rapid.
    • -2 (4 voturi)    
      pff... (Miercuri, 1 aprilie 2020, 21:49)

      mihaiff [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Panet

      paracetamolul trebuie loat cu o tuica.. efectul este imediat si garantat!
      • 0 (0 voturi)    
        @Hotnews (Joi, 2 aprilie 2020, 14:29)

        Andra99 [utilizator] i-a raspuns lui mihaiff

        Asemenea comentarii ar trebui urgent sterse. Unii le iau drept bune. Aceasta combinatie dintre un hepatotoxic si alcool etilic poate fi letala !!! Atentie !!!
    • -2 (4 voturi)    
      musetel? (Miercuri, 1 aprilie 2020, 22:48)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Panet

      ... mai buna aghiazma.
  • +3 (5 voturi)    
    Substanta activa : in China. (Miercuri, 1 aprilie 2020, 21:42)

    Marionette [utilizator]

    De 3 luni China sta. In curand stocul producatorilor va disparea si va disparea si produsul.
    Intre timp ne asteapta in cazul cel mai fericit 9 luni de carantina/lupta cu covid dupa care acesta va disparea si nu va reaparea niciodata.
    Sau apoi la anul aceeasi situatie daca apare.
    O alta solutie salvatoare ar fi vaccinul si am putea reincepe viata de alta data.
    Sincer insa cred ca lumea nu va mai fi niciodata la fel.
    • -1 (3 voturi)    
      Te-ai gandit la situatia (Miercuri, 1 aprilie 2020, 21:51)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      In care virusul face, in viitor, periodic saltul la om? Adica, o data la cateva saptamani, nu ghinionist (de fiecare data altul) ia virusul si il share-uieste cu toata omenirea. Poate nu exact ACEST coronavirus, poate o alta tulpina, o alta varianta, cu o anumita mutatie. Si cum ar fi ca noul intrus sa fie de fiecare data imun la vaccinurile deja existente pe piata (chiar si cele specifice pentru coronavirus).
  • +3 (3 voturi)    
    porpunere (Miercuri, 1 aprilie 2020, 22:04)

    getmyextip [utilizator]

    O propunere, ca-n Danemarca: 1 cutie 10 lei, 2 cutii 500 de lei. Sa vedem atunci cati mai iau mai mult de o cutie.
    • +2 (4 voturi)    
      romanu e inventiv... (Miercuri, 1 aprilie 2020, 22:49)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui getmyextip

      .. sta de doua ori la coada sa ia 1 cutie cu 10 lei si pe a doua o vinde pe olx cu 200.