Ce „deficiență tehnică” a avut DSP București de „a uitat” un deces: n-a mers fax-ul

de D.D.     HotNews.ro
Marţi, 31 martie 2020, 21:44 Actualitate | Coronavirus


Echipamente pentru coronavirus in spital
Foto: Profimedia Images
Un deces de la Spitalul Universitar din București a ajuns în statistica oficială a Institutului Național de Sănătate Publică după patru zile și după ce a fost semnalat de către presă, Direcția de Sănătate Publică București (DSPMB) explicând că a fost vorba de „deficiențe tehnice”. Mai exact, potrivit explicațiilor oficiale, nu a mers faxul.

„Deficiențe tehnice înseamnă că de pe numărul de fax la care se raporta inițial nu a fost luat raportul, din cauza procesului de mutare a sediului DSPMB”, se arată într-o precizare oficială a Grupului de Comunicare Strategică. Mai exact, spitalul a raportat însă faxul de la DSP nu funcționa.

Cazul femeii de 84 de ani care a murit la Spitalul Universitar din cauza COVID-19, pe 27 martie, dar nu a fost raportat, a fost semnalat inițial de presă.


Institutul National de Sănătate Publică s-a autosesizat și a solicitat Spitalului Universitar de Urgență București și DSP București informații privind existența unui deces în cadrul unității sanitare.

Conform Grupului de comunicare strategică, răspunsul spitalului este că în 27 a fost înregistrat decesul unei persoane infectate cu noul coronavirus. Cazul ar fi fost raportat de către spital Direcției de Sănătate Publică București, însă aceasta a "uitat" să-l raporteze către Institutul National de Sănătate Publică. Explicația oficială a autorităților: "deficiențe tehnice generate de procesul de mutare a sediului DSPMB".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















15525 vizualizari

  • +28 (32 voturi)    
    Fax?! În secolul ăsta? (Marţi, 31 martie 2020, 21:49)

    mr_mojo [utilizator]

    Mai bine trimiteau o telegramă...
    • +15 (17 voturi)    
      vai de noi (Miercuri, 1 aprilie 2020, 0:09)

      voxpopulix [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      bine, oricum este o scuza penibil dar trebuiau sa spuna ceva cand au fost prinsi, INCA O DATA, nu mismasuri la numarul de decese.


      Felicitari, suntem in echipa cu Rusia si China.
    • +8 (8 voturi)    
      Da ce, le-au murit porumbeii? (Miercuri, 1 aprilie 2020, 8:47)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      A dat gripa aviară în ei, săracii, și n-au mai avut mijloace de comunicare....
  • +28 (30 voturi)    
    Bai ordinarilor (Marţi, 31 martie 2020, 21:52)

    ThalesdeTeleorman [utilizator]

    In secolul 21 intr-o tara fruntasa la vitezele de internet, cu 5G-ul care asteapta la colt, voi mai folositi fax-ul din secolul XIX?
    Sunt curios ce firma de apartament se ocupa de mentenanta serviciului de fax, ce sume incaseaza si ce grangur se afla in spatele firmei.
    • -1 (11 voturi)    
      Cinci geul ucide! (Miercuri, 1 aprilie 2020, 8:37)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui ThalesdeTeleorman

      Asa-zisa pandemie este de fapt din cauza experimentelor 5G, Olivia stie foarte bine!
    • +5 (5 voturi)    
      Nu știi nimic. (Miercuri, 1 aprilie 2020, 9:44)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ThalesdeTeleorman

      Nu fax trimiteau,ci morse și omul care știa alfabetul morse nu putea lucra că-l durea degetul cu care bătea butonul pentru morse.
  • +14 (16 voturi)    
    Cer ferm (Marţi, 31 martie 2020, 21:53)

    TheRealGicaContra [utilizator]

    ... faxului sa demisioneze.
  • +13 (17 voturi)    
    Fax? (Marţi, 31 martie 2020, 21:54)

    Orpheus [utilizator]

    Mai foloseste cineva FAX?
  • +10 (12 voturi)    
    pe email au incercat?! (Marţi, 31 martie 2020, 21:56)

    Antenistontel [utilizator]

    .
    • +8 (8 voturi)    
      Păi în afară de Solitaire.... (Miercuri, 1 aprilie 2020, 8:49)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Antenistontel

      ...nu prea știu să folosească computerul, e tehnologie prea avansată față de mașina de scris....
  • +15 (19 voturi)    
    da (Marţi, 31 martie 2020, 21:58)

    rei [utilizator]

    va fac eu o adresa de gmail saracilor......poate intrati si voi in secolul nostru
    • +19 (19 voturi)    
      don't bother (Miercuri, 1 aprilie 2020, 0:10)

      fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui rei

      astia iti scriu textul in gmail, il printeaza si il trimit prin fax.
      • +11 (11 voturi)    
        pai (Miercuri, 1 aprilie 2020, 2:32)

        codyrocco [utilizator] i-a raspuns lui fl0rin

        ar fi de ras, da' am vazut fix o faza de asta unde lucrez...
  • +14 (14 voturi)    
    Dar cei dela Suceava (Marţi, 31 martie 2020, 21:58)

    gebica [utilizator]

    Care au murit de o săptămînă și au apărut în statistici doar azi?
    • +10 (10 voturi)    
      Acolo (Miercuri, 1 aprilie 2020, 6:15)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui gebica

      cazuse toata reteaua de faxuri.
  • -16 (16 voturi)    
    Ha ha (Marţi, 31 martie 2020, 22:02)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Si finutul lui Petrov ce a zis?
    • +3 (3 voturi)    
      Te așteaptă. (Miercuri, 1 aprilie 2020, 9:46)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Să-ți facă operația.
  • +18 (18 voturi)    
    Romania (Marţi, 31 martie 2020, 22:11)

    Coco_papagal [utilizator]

    digitalizata :)))
  • +13 (13 voturi)    
    Mai exista fax??? (Marţi, 31 martie 2020, 22:12)

    LiviuX [utilizator]

    Nu au calculatoare?
  • +11 (11 voturi)    
    hai sictir... (Marţi, 31 martie 2020, 22:15)

    mache [utilizator]

    ... in 2020 exista inca 23409823904238490823 de metode de comunicare...
  • +21 (21 voturi)    
    Mai era o solutie (Marţi, 31 martie 2020, 22:20)

    Rtchj [utilizator]

    Sa le dea mesaj pe pager
  • +8 (10 voturi)    
    ce puscarie pe capu' lor... (Marţi, 31 martie 2020, 22:23)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... dar ce a avut, mai draga, s-a imbolnavit si el?
  • +19 (19 voturi)    
    "dsp in moarte clinica" (Marţi, 31 martie 2020, 22:27)

    VaseaV [utilizator]

    Femeia care se ocupa de curatenia in bloc a fost diagnosticta pozitiv cu acest virus. Administratorul a incercat sa dea de cineva de la DSP, dar bineinteles ca nu a raspuns nimeni. In lipsa de DSP, a sunat la 112, cre l-a asigurat verbal ca daca nimeni din scara timp de 15 minute nu a stat in apropiera doamnei, nu ar trebui sa ne facem probleme ? si atunci ma intreb, daca apare in viitorul apropiat un caz de coronavirus la mine in scara si e barbat(dar nu neaparat), sa inteleg ca e amantul doamnei care se ocupa de curatenie ?
  • +16 (16 voturi)    
    INCOMPETENTA (Marţi, 31 martie 2020, 22:30)

    Ion Alexandru [utilizator]

    Adevarul e ca in sistemul medical din Romania este un nivel de incompetenta greu de imaginat in afara unor situatii de criza. Dr. Rafila pare a fi o exceptie. Până la proba contrarie.
    • -4 (4 voturi)    
      EXceptie? (Miercuri, 1 aprilie 2020, 8:12)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Ion Alexandru

      Da, nu face dezacorduri când vorbeste (toata ziua) la tv
    • 0 (0 voturi)    
      Nu este doar sistemul medical (Miercuri, 1 aprilie 2020, 9:10)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Ion Alexandru

      .
    • 0 (0 voturi)    
      Fuga de răspundere. (Miercuri, 1 aprilie 2020, 9:48)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ion Alexandru

      Plus,urmărește reacțiile privind rețeta digitală.Afli care sunt interesele prioritare.Banul.
  • +21 (21 voturi)    
    vai de sufletele noastre (Marţi, 31 martie 2020, 22:30)

    voxpopulix [utilizator]

    Nu a mers faxul, ok - dar pe telegraf au trimis ceva?
    • +18 (18 voturi)    
      poate ... (Marţi, 31 martie 2020, 23:52)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      au incercat cu focuri, din deal in deal, dar pe un deal "operatorul" nu a avut chibrituri !
      • +2 (2 voturi)    
        :))))))) (Miercuri, 1 aprilie 2020, 15:14)

        voxpopulix [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

        este inadmisibil - am propus in mod repetat dotarea cu zippo-uri
  • +16 (20 voturi)    
    Cred ca incep sa inteleg (Marţi, 31 martie 2020, 22:32)

    Luk [utilizator]

    Grupul de Comunicare Strategica e un departament de imagine al alora care pretind ca organizeaza campania de raspuns la pandemie.
    Treaba grupului e sa-i faca sa para mai capabili decat sunt, sa faca sistemul sa para mai pregatit decat e si spitalele mai inzestrate decat sunt. Pentru asta au de "coafat" niste detalii (ceva morti, ceva teste, ceva cazuri).
    Toate erorile sunt in minus (ceva 20 la Suceava, ceva imbolnaviri la Sibiu, ceva morti uitati prin Universitar, ceva intarzieri in prelevare, in evaluare si in transmiterea rezultatelor), pentru a potrivi "strategia de raspuns" la realitate prin modificarea realitatii pana se potriveste strategiei. Pute a Stefan Gheorghiu si a idiot autosuficient. E problema voastra, baieti si fete, dar sa nu uitati ca pana si pesedistii au ajuns sa nu mai voteze PSD cand au dat "desteptii" cu prea mult caca pe clanta.
    Toate astea pentru a evita "raul suprem" care e Panica. Panica lor, nu a noastra. Panica pentru ca vin, inevitabil, alegerile iar si o sa iasa USR-ul zbarnaind pe langa astia.
    Si suntem mai aproape de inceput decat de sfarsit.
  • +18 (18 voturi)    
    asta e motiv ? (Marţi, 31 martie 2020, 22:35)

    om_normal [utilizator]

    Fax ? Nu mai au Telex ?
  • +22 (22 voturi)    
    ! (Marţi, 31 martie 2020, 22:41)

    HChifteluta [utilizator]

    Ba eu cred ca nu a venit dactilografa la munca!
  • +25 (25 voturi)    
    Tehnologie (Marţi, 31 martie 2020, 22:41)

    aqualung [utilizator]

    Vedeți că au sunat ăia din 1988, își vor tehnologia înapoi.
  • +15 (15 voturi)    
    Porumbelul care aducea mesajul (Marţi, 31 martie 2020, 22:55)

    cwnchckn [utilizator]

    ... a cazut rapus de gripa aviara.
  • +15 (15 voturi)    
    nu radeti (Marţi, 31 martie 2020, 23:15)

    Maverick2019 [utilizator]

    nu radeti ca e de plans. mi s-a intamplat am depus actele pentru CI si a mai trebuit o copie duce certificatul de nastere al copilului si a trebuit sa ma chinui juma de zi sa le trimit un fax. de unde sa gasesti un fax in anul 2020? eu ma mir ca mai functioneaza.
  • +8 (10 voturi)    
    Am depus cândva (Marţi, 31 martie 2020, 23:40)

    ccukappa [utilizator]

    (Acum 2 ani) o declarație unui șef de post de la poliția iasi .... și sa vezi aveau laptop’uri ușurate...pe care scria IBM .. imprimanta avea cartușul terminat de nu putea face o copie .. și mi au spus ... asta e de la
    Mine , uite unitatea pc de la guvern (era sus pe un dulap din fier mega “securizat” de vechi :))..) fax ul încă funcționează deoarece primea mai constant timp in care am petrecut undeva la 50 min in secția și camera respectiva .. deci ... concluzia este ca ...?
  • +8 (8 voturi)    
    porumbeii calatori??? (Marţi, 31 martie 2020, 23:51)

    Filbert [utilizator]

    Sint si ei in autoizolare?!
  • +13 (13 voturi)    
    Operator Fax (Marţi, 31 martie 2020, 23:55)

    OmniStudio [utilizator]

    Atata timp cat vor fi aparatele astea, vor fi si posturile pendinte de ele. Cum vreti sa-si gaseasca joburi nepoatele si alte pipite ale nomenclaturii?
    Doar nu vreti ca Big Boss sa schimbe cu mana lui rola?
    Bate un vant rece prin toate administratiile: daca se va dovedi ca putem functiona 2-3 luni fara sa stam aplecati la ghisee, de ce sa le reactivam dupa?
    Prevad ca va fi o lupta pe viata si pe moarte.
    • +4 (4 voturi)    
      Posibil! (Miercuri, 1 aprilie 2020, 9:04)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui OmniStudio

      Totusi, este un pic exagerat: faxurile G3 au reprezentat o revolutei tocmai pentru ca erau "automatizate", puteau fi usor folosite chiar de utiizatorul final, nu necesitau OPERATOR!
      Cu Telexul era cu totul altceva - acolo sigur ca trebuia operator!

      Dar nu va faceti griji pentu birocrati: de indata ce trece pandemia, se va reveni la "normal", adica vor fi aruncate la gunoi toate aiurelile astea cu digitizarea, lucrul la distanta, transmitere electronica a documentelor!

      Se va reveni la faimoasa:
      "declaratiile online se depun la etajul II"!
  • +11 (11 voturi)    
    .... si pe mainile astora e sanatatea romanilor .. (Marţi, 31 martie 2020, 23:58)

    KTerinca [utilizator]

    Vai de noi.
  • +8 (8 voturi)    
    Praf (Miercuri, 1 aprilie 2020, 1:33)

    bogdanrech [utilizator]

    Le mai merge faxul că încă mai au Windows 98 pe calculatoare 486...
  • +7 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 1 aprilie 2020, 5:07)

    [anonim]

  • +5 (5 voturi)    
    nu fiti hateri (Miercuri, 1 aprilie 2020, 7:38)

    madafaca [utilizator]

    da, faxul se mai foloseste in anumite institutii ale statului unde se lucreaza cu documente secrete pentru ca faxul nu poate fi "hack-uit" sau furate informatii din el.
    doar ca...in alte institutii (precum dsp-ul) nu-si mai au rostul de muuulta vreme fax-urile...
    • +1 (1 vot)    
      :) (Miercuri, 1 aprilie 2020, 10:16)

      rei [utilizator] i-a raspuns lui madafaca

      faxul e atat de sigur ca il folosesc doar astia in filme...........secretele se trimit cu van-urile alea de au sigla SRI pe ele
  • +4 (4 voturi)    
    SPOR DE ANTENA???? (Miercuri, 1 aprilie 2020, 7:59)

    cepreudonim [utilizator]

    mi-ar place sa fac misto, dar vin cu intrebarea: astia nu incaseaza spor de antena????
  • 0 (0 voturi)    
    Ce lipsa de imaginatie (Miercuri, 1 aprilie 2020, 8:21)

    John_Re [utilizator]

    puteau sa foloseasca porumbeii instead.

    :))
  • +2 (2 voturi)    
    Nu-i bai! (Miercuri, 1 aprilie 2020, 8:36)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Las' ca merge si asa!

    Credeti ca DP stie ca nu mia este Dracnea la putere?

    Personalul este acelai, numit pe baza de obedienta fata de Partidul lui Ilici!
  • +1 (3 voturi)    
    Baroul Bucuresti (Miercuri, 1 aprilie 2020, 8:48)

    yol [utilizator]

    Folose
    ste frecvent faxul. Cand ii vezi cand se strang la sala palatului, ai impresia ca sunt cel putin masoni, ori ei sunt rupti de lume. Nici mesajele pe wtsp nu le pot scrie...:))
    Dinozauri!
    Oricum, cat statul roman, adica alti dinozauri, nu se multumesc decat cu semnatura olografa, n avem cum sa scapam de astfel de cazuri. Docusign si alte platforme online nici nu sunt luate in calcul spre legiferare...:((
    Trebuie emigrat fratilor!
  • +3 (3 voturi)    
    ! (Miercuri, 1 aprilie 2020, 9:25)

    chiuaua [utilizator]

    Urmeaza o achizitie de FAX-uri la nivel national.
  • +5 (5 voturi)    
    Romanian style (Miercuri, 1 aprilie 2020, 9:42)

    custy [utilizator]

    La fe se intampla si in alte domenii, iar lumea le considera lucruri normale:
    - autobuzul, tranvaiul, trenul intarzie la venirea in statie.
    - la orice programare, este aproape normal sa fii primit cu intarziere
    - in orice domeniu socoteala de acasa nu se potriveste cu se se intampla in realitate
    - suntem poporul care se adapteaza in orice conditii, in final lucrurle ies, dar de cele mai multe ori din intamplare, prin ocolirea regulilor, prin mici tertipuri sau negocieri
    - din pacate cand e vorba de viata si de moarte este aproape la fel. Scapa cine poate, cine are noroc sa traiasca si sa intalneasca oameni valorosi.
  • 0 (0 voturi)    
    Fax (Miercuri, 1 aprilie 2020, 15:05)

    calinstelian [utilizator]

    Fax???In 2020???
    Sevede ca toate DSPurile sunt conduse de retardati PSDisti.