VIDEO Șeful DSP Arad, către mai mulți medici și asistente: V-ați ales prost meseria, auziți? De fricoși și de lași eu nu am nevoie

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 31 martie 2020, 18:34 Actualitate | Coronavirus


Constantin Catana, DSP Arad
Foto: Captura YouTube
Discuții aprinse între șeful Direcției de Sănătate Publică Arad, Constantin Cătană, şi personalul medical din cadrul Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU), care urma să meargă la graniță pentru triajul epidemiologic, potrivit unei înregistrări video publicate de aradon.ro. Doctorii și asistentele acuzau lipsa materialelor de protecție și a instructajului de folosire a acestora. Catană le-a reproșat cadrelor medicale că „și-au ales prost meseria” și le-a spus că el nu are nevoie de „fricoși și de lași”.

Nu este clar când a avut loc discuția. Aradon.ro invocă ziua de luni, un alt cotidian local, Special Arad, îl citează pe Catană care vorbește despre o discuție de acum două săptămâni.

De notat că 83 de angajați ai Spitalului Clinic Județean Arad - medici, asistenți, infirmieri, brancardieri, registratori medicali - erau în concediu medical marți, începând din data de 23 martie, după cum a anunțat Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad. În total, în momentul de față spitalul are angajați 305 medici, 985 de asistenți medicali, 387 de infirmiere și 64 de brancardieri.



În înregistrarea video publicată de presa locală, mai multe cadre medicale au spus că se tem să meargă la frontieră deoarece nu au echipamente de protecţie eficiente, potrivit aradon.ro.

„V-ați ales prost meseria, auziți? Ești româncă? Păi și atunci?”, spune la începutul discuției șeful DSP, Constantin Cătană.

“Te iei şi te duci dacă nu vrei să meri (la frontieră – n.r.)! Ascultă-mă acuma când vorbesc! Poliţia de Frontieră, o să ajungi acolo, şi o să vezi că poliţistul de frontieră are o mască simplă, atât. Poliţistul de frontieră care a vorbit cu 100.000 (de oameni care au intrat în ţară – n.r.). Acum io vorbesc, da? Dacă nu, iei liftul şi la revedere!”, este auzit Cătană adresându-se unui doctor, cu voce ridicată, înainte de a zice: „De fricoși și de lași eu nu am nevoie”.

Doctorul a replicat că nici în sala de operaţie nu are mai mult de o mască, moment în care Catană se leagă de ţinuta medicului: “Dar unde eşti dumneata chirurg, că n-am auzit de dumneata? Dom’le, dar dumneata eşti chirurg? Asta e ţinută morală şi fizică de chirurg?”

Chestionat de Special Arad despre această înregistrare, Constantin Catană a răspuns:

„O să-l primiți cu celeritate. Dar vreau să văd întreaga înregistrare a discuției, nu trunchiată sau scoasă din context! Mi-am cerut scuze față de dânșii. Dar dvs sunteți dezinformați, acea discuție a avut loc în urmă cu două săptămâni, la sediul DSP, la ora 07:00 dimineața și dânșii refuzau să-și desfășoare activitatea ca medic (în frontieră). Ulterior au înțeles, au plecat, și-au desfășurat activitatea cu succes. În condiții de siguranță”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21344 vizualizari

  • +2 (24 voturi)    
    Și iată de ce avem în țară situații... (Marţi, 31 martie 2020, 18:47)

    Nyk1 [utilizator]

    ...precum cea de la Suceava (sau Wuhceava, cum i se zice mai nou).
  • -7 (47 voturi)    
    Demisia (Marţi, 31 martie 2020, 18:50)

    iulisimo [utilizator]

    Doctori fără coloană vertebrală. Cum să permiți unui manipulator pilos să îți vorbească asa. Te trimite la moarte sigură fără să te echipeze- asta fiind datoria lui. Pe DSP istul ăla cine îl bagă la pușcărie? Exact cazul Suceava, de unde rezultă că într-adevăr a fost "ordin" de la ministru.
    • +22 (22 voturi)    
      Ei, dacă era șpaga mai mare (Marţi, 31 martie 2020, 19:44)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui iulisimo

      nu renuntau așa ușor. Așa însă, fără șpagă, doar cu salariul dublat, nu se merită.
    • +12 (22 voturi)    
      Si juramntul lui Esculap? (Marţi, 31 martie 2020, 19:59)

      TenziCarbone1 [anonim] i-a raspuns lui iulisimo

      Eu cred ca acum medicii trebuie sa isi faca datoria si juramantul facut,au salarii suficient de mari ,am vazut un clip in care un medic in Italia canta la pian ,era iesit din tura ,si avea o masca simpla.
      Si decat masti cumparate de la chinezi ,mai bine un tifon sterilizat!
      Trebuie aplaudati doar medicii care isi fac datoria ,ceilalti care stau ascunsi si se dau loviti asteptand sa treaca iuresul sa revina la locul de munca sa isi salariul de nivel eoropean nu merita nici o stima ,dimpotriva.
      Avea masca obisnuita inteleg,si nu avea nevoie de costum.
    • -9 (13 voturi)    
      mai rau (Marţi, 31 martie 2020, 21:22)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui iulisimo

      Despre ce coloana sa fie vorba cand un analfabet functional este numit sa conduca cadre medicale cu pregatire superioara ? Cineva a premeditat distrugerea sistemului medical in romania si a adoptat un Ordin de Ministru care sa permita idiotenia numirii de contabili sau juristi la conducerea DSP-urilor.Asta trebuie tratata ca si tradare de tara! Este in joc si sanatatea procurorilor si a progeniturilor lor
  • +8 (28 voturi)    
    are dreptate! (Marţi, 31 martie 2020, 18:55)

    wasabi [utilizator]

    punct.
  • -7 (21 voturi)    
    ciobanul tot cioban (Marţi, 31 martie 2020, 18:55)

    moka [utilizator]

    fix d'aia dezerteaza medicii. fix d'aia si pleaca din tara. Nu din cauza banilor. Banii sunt aia pe locul 2 sau 3. Sa nu ii mire cand vor dezerta si militarii in caz de razboi. Este vorba despre umilinta pe care trebuie sa o inghita inca din primii ani de studentie. In afara de cei care intra in cardasie cu sistemul, restul sunt supusi umilintelor extreme. Trebuie sa slujeasca si sa nu deschida gura. Management bun este asimilat cu tipete si urlete si datul cu pumnul in masa. Si sluj la diversi profesori pe post de baroni intr-un sistem feudal. Cand un arafat iti prezinta suprasolicitarea cadrelor medicale (prin ore suplimentare, munca in exces pana la epuizare, garzi interminabile, subdimensionarea personalului - toate in timpuri normale, nu acum in criza) ca pe o virtute sau ca un eroism si nu ca pe o carenta de management, iti vine sa-ti iei si tu campii si sa pleci naibii peste mari si tari.
    Le fel si in armata si militie si in multe alte institutii. A fi sef inseamna a urla cel mai tare si a umili subalternii, inclusiv prin luarea in batjocura a fizionomiei. Asa cum face si acest agarici de la dsp. Care probabil are mai putina scoala decat doctrul la care tipa. Sau poate are cine stie ce doctorate. ...
    • +3 (3 voturi)    
      gargara (Miercuri, 1 aprilie 2020, 13:33)

      credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui moka

      dezerteaza ca au fost invatati sa castige bani multi,salariul era mizilic pe langa ciubuc,de dragul medicinei ar fi lucrat si fara bani in spital la tarifele de consultatie sau operatie,am facut si eu 2 operatii si sotia una si nu vorbim poezii!
      inteleg atitutinea unor medici ce au riscuri (varsta si boli cronice),dar restul,nu!
      medicii de familie care castiga destul de mult,muti pe lucruri simple si mai ales trimiteri,in modul individual in care isi exercita profesia,consider ca nu sunt eficienti decat pt ei.
      ar trebui sa se asocieze cel putin 4 in niste cabinete dotate cu echipamente de investigatie altele decat stetoscop,tensiometru,iar fiecare dintre ei sa aiba competente limitate pe anumite specializari,interne,ortopedie,cardiologie,chirurgie,etc,sa nu mai incarce urgenta pt o luxatie,o taietura mai adanca,un corp strain in ochi,etc
  • -5 (19 voturi)    
    doctori (Marţi, 31 martie 2020, 19:00)

    jaridian [utilizator]

    Vad ca incepe sa fie la moda sa se "loveasca" in medici ba ca sunt lasi, ba sa ii dea afara pe viata ca au temeri/retineri, ba diverse caracterizari ale umanitatii lor etc. Era un articol cu o comparatie intre medici si soldati ca ce soldatul fuge de la razboi etc. In primul rand sunt oameni si au dreptul la toate sentimentele care le pot avea oamenii inclusiv teama, panica, spaima etc. Si nu sunt soldati, majoritatea nu au facut nici un fel de pregatire pentru astfel de situatii, din ce spun doctorii nici acum nu au fost pregatiti in vreun fel. La Brasov o directoare de spital a cerut sa stie numarul de ventilatoare din judet, nu i-a dat nimeni nici un raspuns. Pai ma scuzati dar si un soldat nu se duce contra tancului cu o piatra. Ca nu suntem in filme cu Rambo aici. Aici vorbim de oameni care la randul lor au parinti, copii, soti, sotii, dintr-o data viata lor valoreaza mai putin decat a celor care stau acum acasa si ii acuza de diverse. Ok, o fi sistemul de sanatate cum e dar chiar toti de acasa sunt perfecti si numai cei din sistemul medical sunt niste scursuri. Sa fim seriosi. Asa cum la testele internationale si la bac vedem ca tara "educa" prosti, acum avem ocazia sa vedem ca tara nu e deloc "sanatoasa". Problemele se rezolva daca punem osul la treaba si daca ne sprijinim ca oameni si scapam de mizeriile de oameni care au condus tara de la revolutie pana azi si efectiv au distrus tot potentialul tarii. Si nu lucrez nici eu nici prietenii nici rudele in sistemul medical dar sunt om exact ca si medicii, asistentele si toti cei din sanatate.
    • +7 (11 voturi)    
      Piatra (Miercuri, 1 aprilie 2020, 0:58)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui jaridian

      Exact cu pietre s-au dus ai nostri pana la Stalingrad. Nu le place sa fie medici, la agricultura cu ei!
  • -2 (38 voturi)    
    atitudine (Marţi, 31 martie 2020, 19:00)

    Mihalav [utilizator]

    Atitudine tipica de vataf in Romania.Nu discut despre atitudinea medicilor . Pana la urma doar armata si cei din MAI pot fi obligati pe legislatia actuala sa execute misiunile. Dar cum poti sa fii sef DSP si sa ai un asa discurs? Cred ca se descalifica total si cred ca numirea doar pe criterii politice a dus Romania in aceasta situatie in care la toate esaloanele de putere statala sunt oameni fara valoare, fara cunostinte de specialitate, fara...
    • +15 (23 voturi)    
      .... aici gresesti ..... (Marţi, 31 martie 2020, 20:10)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Mihalav

      " Nu discut despre atitudinea medicilor. " Tocmai atitudinea medicilor trebuie discutata. Stii ca in Franta, in cazuri similare (refuzul acordarii asistentei medicale in perioada epidemiei de COVID } medicii au ramas fara licenta ? Stii ca in SUA medicii acorda asistenta medicala folosind saci de gunoi pentru protectie individuala si sterilizeaza cu UV masti de unica folosinta ? La noi auzi mereu corul plangaciosilor "n-avem, n-avem". Daca SUA n-are cum sa avem noi, de unde ?
      • +7 (11 voturi)    
        Ca bine zici (Marţi, 31 martie 2020, 23:39)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        ai salarii uriase la bugetari ,ai pensii speciale criminale, ai vouchere pentru masini, biciclete, vacante, leduri si dracu le mai stie , dar pentru viata noastra nu sunt netrăitule pe acest pămînt, rușine......
    • -6 (12 voturi)    
      uite cum poti sa fi analfabetbfunctional .. (Marţi, 31 martie 2020, 21:26)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui Mihalav

      Simplu poti fi jurist sau contabil ,numit sa conduci personal medical cu pregatire superioara luand si decizii care sa afecteze VIATA si sanatatea a sute de mii de oameni (inclusiv procurorii si rudele lor).
  • -1 (19 voturi)    
    Celeritate :-) (Marţi, 31 martie 2020, 19:02)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Haha, « cu celeritate ». Exceptionala formulare, brusc mi-a crescut respectul fata de personaj.
    • 0 (0 voturi)    
      ...repeziciune... (Miercuri, 1 aprilie 2020, 14:10)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      ...e vorba de MAXIMA celeritate!!! Hahaha!!!
  • +18 (36 voturi)    
    Nu e doar lașitatea (Marţi, 31 martie 2020, 19:02)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    A cam dispărut șpaga. De la Coronavirus nu iese. Vine dl doctor, face vizita dimineața, ia 3-4 șpăgute și pleacă să le cheltuie (impreuna cu salariu dublat). Acume de munca. Fara spaga, munca multa, Asa ceva nu e de aceptt!
    • -4 (16 voturi)    
      mai era unul destept (Marţi, 31 martie 2020, 22:45)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      citez din cizma adinca:'daca era razboi iti dadeai demisia'?ca sa clarificam, asta chiar e un razboi 2.fara armele necesare da, capitulezi, te reorganizezi, te conservi pina cind poti activa iar la capacitate. sint societati si societati, in alte tari exista coeziune, lumea sufera si se bucura impreuna pt comunitate. la noi, nu avem aceasta comunitate...sintem individualisti si cind e vorba sa ne regrupam moare cel care se baga. asigurati consistenta in acest razboi si poate ca multi or sa se comporte alfel, dar cind vii cu astfel de comunicari, prost sa fii sa mori ca un idiot, a mai spus asta un mare roman si cui i-a folosit?
  • -1 (27 voturi)    
    nesimtirea (Marţi, 31 martie 2020, 19:04)

    martel55 [utilizator]

    politrucului numit in fucnite pe baza de carnet de partid si incompetent cat cuprinde...in loc sa ii jigneasca pe medici, mai bine ar fi facut anchete epidemiologice erioase si la timp, nu ar fi interzis efectuarea testelor cand au cerut medicii din Arad....sunt curios daca se va duce el in spitale fara echipamentele de protectie pe care sefii lui politici ne mint toata ziua la TV ca le-au cumparat si le-au distribuit unde e nevoie ca sa intre in contact cu toti pacientii cu infectii respiratorii care acum sunt automat suspecti de COVID-19
  • +8 (28 voturi)    
    Alti romani, alt razboi.. (Marţi, 31 martie 2020, 19:10)

    Altiro [utilizator]

    Într-o zi toridă din vara anului 1917, pe când Puterile Centrale „își frecau mâinile” gândindu-se că feldmareșalul german August von Mackensen, supranumit „spărgătorul de fronturi”, le va umple de glorie pe câmpul de luptă românesc, soldații din Regimentul 32 Infanterie „Mircea” aveau să facă o dovadă impresionantă de eroism și nebunie. Ostașii s-au dezbrăcat de vestoane, rămânând în izmene și cămăși, după care s-au repezit asupra nemților cu baionetele, urlând din toți rărunchii „Uraaa, uraaa!”. La vederea acestor „fantome albe”, nemții au bătut în retragere – cei care au apucat..
    • +10 (18 voturi)    
      Da,nu erau doctori (Marţi, 31 martie 2020, 20:03)

      TenziCarbone1 [anonim] i-a raspuns lui Altiro

      Nu erau doctori,erau tarani pentru care cuvintele
      tara,pamant ,datorie,onoare ,inseamna ceva
    • -3 (15 voturi)    
      dr.G.Oprea (Marţi, 31 martie 2020, 20:23)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      dv sînteți?...enteresu național, noi tot în izmene sîntem și amu în numele enteresului național...nemții o au pe feldmareșala Angela și n-au rămas în izmene...noi avem miliție, sri, spp, jendari, miliție locală...pă aștia i-o umflat ficusu dă bani și pensii speciale...ficusu și mandolină or luat banu de la sănătate în decembrie și amu vor solidaritate...doctorii îs de vină că politrucii subfinanțează sănătatea?...cre că nu...de vină îs ăia care îi mînă la război în izmene
    • +10 (14 voturi)    
      Atunci Romania nu a fost mai bine pregatita (Marţi, 31 martie 2020, 21:14)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      de razboi decat este astazi pregatita in fata coronavirusului.
      Atunci doua lucruri au schimbat cursul razboiului:
      - ajutorul primit - “Mult ne-a ajutat la refacerea cea nouă sosirea armamentului celui nou, venit dela aliații noștri din Apusul Europei, și misiunea franceză, compusă din 289 ofițeri, 37 piloți de avioane, 88 medici, farmaciști și veterinari, şeful misiunii franceze și 1150 subofițeri, toți dintre cei mai aleși ai armatei franceze, în frunte cu generalul Berthelot, „taica Bertălău”, cum îi ziceau soldații noștri.” Răsboiul pentru întregirea neamului românesc (1916 - 1919) de Victor Lazăr
      - promisiunea oficialitatilor noastre ca soldatii la terminarea razboiului vor primi pamant. S-au tinut de cuvant.

      Romania a pierdut starul in reformarea ei in 2012 cand Basescu si Boc au incercat reformarea sistemului de sanatate. Au urmat apoi aventurierii veseli ponta si Antonescu care nu au fost capabili sa faca nimica bun urmati apoi de guvernele vasale lui Dragnea care doar interesul Romaniei nu-l urmarea.
      Azi ne fuge personalul medical din spitale parte din necunoastere si frica parte din neincredere in oficialitati.
      UE ne sprijina si astazi doar sa fim capabili sa luam ce ne dau ei.

      In timp ce scriam am auzit la tv: Germania are putini morti datorita soliditatii sistemului ei de sanatate.
    • +1 (5 voturi)    
      04 August 1917 (Marţi, 31 martie 2020, 22:07)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      Atacul camasilor albe
    • +1 (3 voturi)    
      Nu a fost chiar asa.... (Miercuri, 1 aprilie 2020, 16:02)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      De atacat au atacat nemtii iar romanii au luptat expemplar si cu eroism(Razoare,Doaga,gara Marasesti).Sub comanda unor generali foarte bine pregatiti:Grigorescu,Prezan,Averescu.E o poveste lunga dar esenta este:eroism+pregatire de lupta+comandanti exceptionali.Deci comandanti plus dotare +antrenament de la francezi!.
  • +12 (28 voturi)    
    Pai se poate!? (Marţi, 31 martie 2020, 19:11)

    spirache [utilizator]

    Sa fie demis ! Pai cum și-a permis să le vorbească așa? Mai mor zeci de oameni, mai apare cate un focar la vreun spital din nord-estul țării pentru că personalul medical nu a fost de diligent in ale igienei medicale, dar nu jucăm. Cum sa le vorbești așa unora care după 12 ani de școală și specializări au devenit domni și doamne și cam atât, că munca adevărată s-a terminat odată cu promovarea examenului de specializare.
    • +7 (13 voturi)    
      Aprecieri... (Marţi, 31 martie 2020, 20:06)

      spirache [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Mulțumesc pentru aprecieri :)) se vede că analfabetismul funcțional e in floare. Când nu înțelegi sarcasmul unui text, e greu de tine.
  • +2 (34 voturi)    
    Jigodia asta zboara azi sau maine? (Marţi, 31 martie 2020, 19:19)

    un_moftangiu [utilizator]

    Domnule ministru?!
    • +5 (11 voturi)    
      Toate jigodiile (Marţi, 31 martie 2020, 20:15)

      TenziCarbone1 [anonim] i-a raspuns lui un_moftangiu

      trebuie sa zboare,inclusiv cele care vor sa zaca prin birouri
    • -4 (10 voturi)    
      nu zboara .. (Marţi, 31 martie 2020, 21:17)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui un_moftangiu

      Nici azi nici maine ! PNL egal PSD .Ministrul nu are chef si nici timp sa ”corecteze” idiotenia prin care s-a putut sa fie numiti sa conduca Directiile de Sanatate Publica orice numai medici sa nu fie ! Ordinul a fost dat de un Ministru platit sa distruga sistemul de sanatate al tarii .Este de noaptea mintii sa pui un jurist sau contabila sa conduca doctori si personal cu pregatire medicala .Acest indiid precis n-are nici in clin nici inmaneca cu pregatirea medicala dar e numit sa ia decizii in ceeace priveste sanatatea a sute de mii de oameni .Ministrul sanatatii nu trebuie decat sa emita un alt ordin prin care la conducerea acestor DSP-uri sa fie numite numai persoane cu pregatire medicala superioara .Scurt.
    • -6 (8 voturi)    
      De ce el ? (Marţi, 31 martie 2020, 21:30)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui un_moftangiu

      Atat de grava este situatia incat trebuie sa zboare Ministrul care nu a luat masura IMEDIATA de numire la conducerea acestor Directii de Sanatate Publica a unor persoane cu pregatire medicala superioara .Chiar nu s-au lamurit cu contabilele dela DSP -Gorj ,DSP Timisoara ,Suceava ,Constanta ,etc.?
  • -3 (19 voturi)    
    k (Marţi, 31 martie 2020, 19:22)

    cartofiprajiti [utilizator]

    alt caracter politic ,ca la suceava care era paralela, ..doamne ce jeguri sunt in dsp si clasa politica ,,,de asta fug medicii!!! toti va pricepeti la medicina
  • -3 (19 voturi)    
    nu-l demite nimeni? unde se crede individul? (Marţi, 31 martie 2020, 19:37)

    Coco Whistle [utilizator]

    ceausescu o tine numai in petreceri cind vede ce a lasat in urma. trist, trist, trist....dupa 30 ani de necrezut.
  • +1 (25 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 31 martie 2020, 19:41)

    [anonim]

    • +14 (18 voturi)    
      CT Popescu(la Digi24): (Marţi, 31 martie 2020, 21:55)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui

      În Italia văd că se ia o măsură foarte corectă: și acolo pot să-și dea demisia medicii, din ce motive cred ei, fie că li se face frică, fie consideră că nu pot să meargă mai departe profesional în acele condiții. Li se acceptă, nu sunt în niciun fel urmăriți de autorități pentru asta, dar nu li se mai permite să practice profesia tot restul vieții. Pot să facă altceva, se recalifică. Dar mi se pare foarte corect pentru că tocmai au dovedit că nu aveau ce căuta în meseria de medic. Nu există în fișa postului frica și lașitatea la medici. Dacă le ai, e omenește și te înțeleg perfect. Dar atunci ieși din meseria asta și te duci și faci alta. Sunt multe alte meserii.
      • +9 (13 voturi)    
        Tocmai asta e (Miercuri, 1 aprilie 2020, 1:02)

        john-doe [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Ai nostri fug acum ca dracul de tamaie dar vor sa revina doctori dupa ce trece avalansa!
  • -4 (14 voturi)    
    mare om, mare caracter (Marţi, 31 martie 2020, 19:53)

    anginsan [utilizator]

    seful acesta, el munceste el nu gandeste el se sacrifica pt tarisoara lui
  • +3 (25 voturi)    
    DSP... (Marţi, 31 martie 2020, 19:53)

    surena [utilizator]

    ... trebuie desfiintat ca structura sanitara sau ce naiba o mai fii! fostul SANEPID macar se lupta cu ospatarii si grataragiii, DSP asteapta spaga la birou! niste incompetenti, din care unii nici macar nu au studii de profil.
    De fapt, toate lipsurile de materiale din spitale, toate problemele legate de covid 19, absolut tot ce misca trebuia raportat de DSP.

    Acest Titi Catana merita demis din orice structura bugetara, sa lucreze in privat daca e asa de eficient si exigent!
    • -3 (11 voturi)    
      sau dezsefizat la gradul de (Marţi, 31 martie 2020, 20:13)

      anginsan [utilizator] i-a raspuns lui surena

      catana
    • +7 (17 voturi)    
      Toate DSP-urile (Marţi, 31 martie 2020, 20:30)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui surena

      din tara sunt doar locuri de plasat clientela incompetenta pe salarii grase. Ca atare toti mint ca niste criminali la comanda politica. SUNT COMPLICII LA MIILE DE MORTI DIN SPITALE
  • -5 (13 voturi)    
    si mai banuiesc ca seful DSP e (Marţi, 31 martie 2020, 19:58)

    anginsan [utilizator]

    mandru ca e roman
    • -3 (7 voturi)    
      mandria .. (Marţi, 31 martie 2020, 21:39)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui anginsan

      Mandria cred ca o are Ministrul ce a emis Ordinul prin care s-a permis idiotenia numirii unor contabile ,juristi ,ingineri sa conduca Directiile de Sanatate Publica prin tara .Sigur acesta numai mandru ca a fost roman nu cred sa -i vina a crede.Chiar niciun procuror nu se autosesizeaza ca acest Ordin reprezinta tradarea tarii ?Sanatatea a milioane de romani ramane la discretia unor analfabeti functionali .Urmarile s-au vazut la Gorj ,la Timisoara,la Suceava etc ,si zeci de oameni morti datorita acestui tradator .
  • +7 (13 voturi)    
    Datoria (Marţi, 31 martie 2020, 20:13)

    TenziCarbone1 [anonim]

    Medicii de la DSV din toata tara acum ar trebui sa
    arate ca isi merita salariile europene si sporurile de munca grea.
    Pana acum au zacut prin birouri la cafele si barfa .
    Daca aveau masti si nu cred ca nu aveau trebuiau sa fie in teritoriu nu in birouri
    • +1 (1 vot)    
      Baieti (Miercuri, 1 aprilie 2020, 17:21)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui TenziCarbone1

      Care doctori la DSP-uri?Toti doctorii,aproape toti de acolo au plecat la spitale pe salarii bune.Motivul:nu sunt considerati doctori,sunt platiti ca functionari publici,deci mult mai putin.Tocmai de aceea niciun doctor nu mai vrea sa se angajeze la DSP-uri!
  • +3 (9 voturi)    
    cine e de vina? (Marţi, 31 martie 2020, 21:56)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    principalii vinovati nu sunt nici medicii, nici aia de la DSP nici ministri.


    suntem NOI. aia de i-am enumerat sunt, de fapt, oglinda noastra, ca popor.

    asa, ca, mucles.
  • +6 (18 voturi)    
    an vazut si eu interviul (Marţi, 31 martie 2020, 22:36)

    cetateanulmodern [utilizator]

    Nu-l sustin pe arogantul ala! Dar sa fi medic si sa sustii ca nu sti sa-ti pui echipamentul de protectie.....rusinos dea dreptul.......Poate mai trebuie sa faci niste scoala...
  • -2 (6 voturi)    
    nam (Miercuri, 1 aprilie 2020, 8:35)

    idealogul [utilizator]

    Referitor la postarea in care ni se reaminteste cu in 1917 tarani romani in ismene au infrant diviziile prusace de elita.
    Doua observatii:
    1)Exact aceiasi tarani romani luasera constant bataie de la nemti timp de un an. Ce sa schimbase? Doua lucruri, dupa un an de razboi ofiterii romani prinsesera in sfarsit oleaca de experienta (pe spinarea taranilor morti bineinteles) si doi gratie delegatiei militare aliate in sfarsit armata romana era dotata cu armament cat de cat la nivelul nemtilor.
    Deci dupa ce medicii romani vor prinde oleca de experienta (pe spinarea fraierilor morti) si dupa ce vom primi ceva echipament din China si poate din UE vom lupta si noi cu succes contra Covid.
    Un ultim lucru. Pe vremea aceea (1917) dragostea de tara era ca aerul (peste tot si gratuita). Acum toti se simt bruxelezi si le pute a baliga tot ce e romanesc asa ca medicii isi dau demisia si se declara bolnavi peste tot. Toti vor salarii ca in occident si munca ca in levant si au si un complex se superioritate exacerbat.
    Am citit ca in Anglia mii de medici la pensie au declarat ca doresc sa revina in sistemul medical GRATUIT pentru a-si ajuta tara.
    Vedeti ca ani de zile de defaimare constanta a tarii se intoarce ca un bumerang. Hai, mai bagati niste articole si comentarii cu flegme in directia Romania ca doar la asta sunt buni unii.
    • +3 (3 voturi)    
      poate era si dragostea de tara... n-as fi sigur (Miercuri, 1 aprilie 2020, 12:29)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      ca 100% din ei gandeau asa. Dar romanii erau incoltiti in acele vremuri, nu mai aveau unde sa se mai retraga dupa Moldova. Dupa o iarna foarte grea, in care rezervele de hrana erau terminate, imbolnaviti de pelagra, erau ca niste animale ranite si incoltite.

      Cu ajutoarele si instructia de la francezi si cu gandul setat in minte "daca treceti de noi se sfarseste totul" n-a ramas decat o singura directie de urmat.

      Deznodamantul il stim cu totii astazi.

      Lipsa de unitate a unui popor e cel mai mare dusman al sau. Luati exemplul evreilor. Daca s-ar certa intre ei, i-ar sfasia statele din jur.
  • -1 (3 voturi)    
    lol ce romani in comentarii (Miercuri, 1 aprilie 2020, 13:08)

    hanu [utilizator]

    si va mirati ca au plecat toti doctorii...
    Si vor mai pleca...tot ce stiti e sa va mancati intre voi ....
  • -1 (3 voturi)    
    nam (Miercuri, 1 aprilie 2020, 13:50)

    idealogul [utilizator]

    "Nu era decat o directie de urmat?"
    Serios?
    In realitate existau mai multe variante.
    Ce-a mai simpla si mai evidenta fiind capitularea.
    Cum ii place romanului sa isi justifice lasitate: capul plecat sabia nu-l taie.
    Crezi ca nemtii nu aveau nevoie de sclavi care sa lucreze pamantul.
    Cred ca pe termen lung taranilor le-ar fi fost mai bine ca slav pe mosie nemteasca decat sclavi pe mosie romaneasca su cu arendas de alta nationalitate care imi este frica sa o pronunt.
    In caz de capitulare boierimea avea cel mai mult de pierdut. Taranii practic nu pierdeau nimic. Ca sa duc logica ta pana la capat iubirea de tara i-a transformat in fraieri.
    • 0 (2 voturi)    
      Taranii erau inrolati in Armata Romana (Miercuri, 1 aprilie 2020, 21:02)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui idealogul

      ... luptele trebuiau sa se duca initial la Namoloasa, cu efective insumate de circa 1 milion de ostasi (ambele parti).

      Vorba Veorecai: fa un exercitiu de "imagine", cate zeci de mii familii si-ar fi pierdut "stalpii" daca ar fi capitulat? Iti permiti sa fii luat prizonier de razboi?

      Cum sa capitulezi? Ai innebunit la cap? Sa lasi Ardealul prada imperiul austro-ungar? Pe ce lume traiesti, baietas?!
  • -2 (4 voturi)    
    Manager DSP Arad (Miercuri, 1 aprilie 2020, 13:57)

    serb1951flor1585110110395 [utilizator]

    Stabi din tara prostilor , MAI E IN LUBERTATE tembelul de la DSP Arad Taiari-i limba idiotului si puneti-l paznic la porci pe acest ticalos . Cine l-a numit manager ? Ce performante are cretinoidul ? ZERO ... gunoi social ... PADUCHE !
  • -2 (4 voturi)    
    medici fara protectii (Miercuri, 1 aprilie 2020, 15:18)

    Claudiu Iliescu [anonim]

    un soldat trimis sa lupte fara PUSCA are de ales intre a fi omorat ca inamic sau sa dezerteze. Voi ce ati alege?
    • 0 (2 voturi)    
      Sa -si faca treaba (Miercuri, 1 aprilie 2020, 18:26)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu Iliescu

      sau sa plece acasa cu dreptul de practica retras pe viata.Sa se apuce de alta meserie!