Un medic şi mai multe asistente şi infirmiere de la Spitalul de Psihiatrie-Neurologie Braşov au demisionat

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 31 martie 2020, 14:32 Actualitate | Coronavirus


Medici
Foto: Photoxpress.com
Un număr de 7 asistente, două îngrijitoare şi un medic psihiatru au demisionat de la Spitalul de Psihiatrie şi Neurologie Braşov în ultimele zile, a declarat pentru Agerpres managerul unităţii sanitare, dr. Nicuşor Bîgiu.

Spitalul de Psihiatrie şi Neurologie Braşov, al doilea ca mărime din judeţ, are în schema de personal 227 asistenţi medicali şi 250 de infirmieri, astfel că demisia celor 7 asistente, dintre care majoritatea din secţia de la Zărneşti, este „nesemnificativă” şi a fost deja acoperită prin alte angajări.

Conform acestuia, unitatea medicală a angajat, în ultimele zile, un medic infecţionist şi unul de igienă, în contextul în care Spitalul de Psihiatrie şi Neurologie se pregăteşte să primească şi pacienţi cu COVID în viitorul apropiat, dar şi un psihiatru şi un neurolog, cinci asistenţi medicali, patru brancardieri şi un infirmier.

Dr. Bîgiu a menţionat că numărul acestor demisii ar fi fost mai mare, însă a reuşit să convingă alte câteva asistente de la secţia exterioară din Zărneşti să nu demisioneze.

La Spitalul Clinic de Psihiatrie şi Neurologie din Braşov s-au luat deja o serie de măsuri pentru a putea primi, în caz de nevoie, pacienţii cu COVID-19 cu forme uşoare şi medii, după ce se epuizează locurile la Infecţioase sau Pneumoftiziologie. Astfel, conform managerului, unitatea medicală are pregătite 16 paturi de ATI şi alte aproximativ 100, în cazul în care situaţia o va impune.

În acest context, în urmă cu o săptămână, directorul medical al spitalului, dr. Daniela Marinescu, l-a acuzat pe Bîgiu că „are o atitudine sfidătoare, nu acceptă sfaturi de la ceilalţi membri ai conducerii şi ia singur decizii”. Directorul medical şi alţi medici ai spitalului au arătat, într-o scrisoare deschisă, că nu sunt de acord ca în această unitate sanitară să fie îngrijiţi pacienţi confirmaţi cu virusul COVID-19, invocând lipsa de specialişti, dar şi de siguranţă epidemiologică.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3484 vizualizari

  • +12 (20 voturi)    
    Iau și ei o pauza, sunt osteniți (Marţi, 31 martie 2020, 14:43)

    spirache [utilizator]

    Lasă, că după ce trece pandemia se întorc că foamea de plicuri e mare.
    • +6 (6 voturi)    
      Obusnuiti fiind,sa trateze doar ''bolnavi (Marţi, 31 martie 2020, 14:59)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      sanatosi'',situatia de acum ii cam incurca
  • +6 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 31 martie 2020, 14:45)

    [anonim]

  • +6 (6 voturi)    
    Dacă șpagă ne e (Marţi, 31 martie 2020, 15:00)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    nimic nu e.
  • +6 (6 voturi)    
    FUG ȘOBOLANII!!! (Marţi, 31 martie 2020, 15:11)

    Tayen [utilizator]

    Sper ca să nu se mai întoarcă vreodată la stat.
  • +7 (7 voturi)    
    ba nu! sa stea acasa (Marţi, 31 martie 2020, 15:21)

    twins22 [utilizator]

    Asti sunt medici doar "pentru arginti".
    iNci o treaba cu constiinta, meseria etc.
    ordonanta 8: retragerea dreptului de libera practica ptr astfell de indivizi.

    Cine promoveaza on-line aceasta petitie? eu o semnez cu 2 maini!
  • +7 (7 voturi)    
    frumos (Marţi, 31 martie 2020, 15:26)

    sorvas [utilizator]

    toti medicii astia jegosi care sunt in meserie doar ca sa faca bani sau ca sa ceara spaga pentru a-si face treaba sau pentru a te baga in seama... da da, ii stim si sunt multi dinastia. asistenti jegosi care cer spaga sa te trateze omeneste (cunosc si eu cativa de si-au luat masini si apartamente inainte sa le mareasca salariile)... astia sunt mizeriile care acum fug pe usa din spate, cand e cel mai mare nevoie de oameni care s-au inrolat in meseria asta de dragul de a face bine.. si nu de a se imbogati pe spatele saracilor nevoiasi
    • -1 (1 vot)    
      eu nu inteleg nici articolele nici comentariile (Marţi, 31 martie 2020, 20:26)

      IonBlenoragie [anonim] i-a raspuns lui sorvas

      Chiar nu inteleg care este problema.Nu mai vrea sa munceasca acolo, isi da demisia, Este democratie. Nu suntem in Coreea de Nord. Au libertatea as faca ce vor ca oricare alt cetatean. Ipociriti sunteti. Voi dormiti pe la serviciu. Munciti pe gratis de dragul meseriei. Parca voi nu munciti tot pe bani. Ia sa vina patronul sa va zica - de maine munciti fara protectie, puteti sa va infectati si sa muriti. Sunt sigur ca nici unul din cei care comenteaza aici nu va sparge usa. Urat sau frumos, corect sau incorect moral, este dreptul lor sa isi dea demisia daca nu le place locul de munca. Ca si al vostru.
      • 0 (0 voturi)    
        Vezi ca omiti ceva important (Miercuri, 1 aprilie 2020, 1:01)

        John_Re [utilizator] i-a raspuns lui IonBlenoragie

        este Situatie de Urgenta, aka de razboi.

        daca un soldat nu executa ordinul, comandantul are dreptul si obligatia sa-i traga un glont in cap.

        mey tovarase, ce ar fi sa isi dea demisia si militarii, politia, sri-ul si judecatorii? toti sunt amenintati ce virus, nu-i asa?

        vai de capul vostru de spagari.
  • +4 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 31 martie 2020, 15:53)

    [anonim]

  • -1 (1 vot)    
    De ce medici psihiatri si nu politicieni? (Marţi, 31 martie 2020, 17:45)

    luciannn [utilizator]

    Medicii psihiatri vor trata bolavii cu covid-19?

    Mi se pare normal ca medicii care nu au pregatire in epidemii sa faca un pas in spate atunci cand vor sosi bolavii de covid-19... si sa lase pe cei care se pricep...

    Altfel e ca si cum ai trimite infirmierelele la razboi si fara arme...

    Macar Stalin trimitea soldati la razboi fara arme...

    De ce nu punem clasa politica sa ingrijeasca bolavii de covid, ca se pricep la epidemii probabil la fel de mult ca medicii psihiatri...

    Sau politicienii se pricep la toate mai putin la a trata boala covid-19?