Coronavirus în România. Bilanțul cazurilor a ajuns la 2.245 / 220 de pacienți s-au vindecat de la începutul epidemiei

de D.D.     HotNews.ro
Marţi, 31 martie 2020, 12:59 Actualitate | Coronavirus


Test pentru coronavirus - COVID-19
Foto: Profimedia Images /Hector RETAMAL/AFP
​Alte noi cazuri de coronavirus au fost inregistrate în România, bilanțul ajungând la 2.245, potrivit datelor publicate de Grupul de Comunicare Strategică, marți la ora 13.00. Față de raportarea de luni de la ora 13.00 sunt 293 de cazuri noi. De la apariția COVID-19 în România, 220 de pacienți s-au vindecat.

Până astăzi, 31 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 2.245 de cazuri de persoane infectate cu coronavirus.

Dintre persoanele confirmate pozitiv, 220 au fost declarate vindecate și externate - 81 la București, 55 la Timiș, 20 la Iași, 16 la Caraș-Severin, 11 la Constanța, 10 la Prahova, 7 la Dolj, 5 la Brașov, 4 la Cluj, 4 la Galați, 2 la Bihor, 1 la Brăila, 1 la Mureș, 1 la Neamț, 1 la Alba, 1 Argeș.

Totodată, până acum au decedat 69 de persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19, internate în spitale din Craiova, București, Iași, Suceava, Arad, Bacău, Timișoara, Cluj, Neamț, Hunedoara, Constanța, Satu Mare, Sibiu și Ialomița.
De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 293 noi cazuri de îmbolnăvire.

La ATI, în acest moment, sunt internați 62 de pacienți, dintre care 36 în stare gravă. Starea de sănătate a celorlalți pacienți este deocamdată staționară.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 11.576 de persoane. Alte 123.577 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 24.654 de teste.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21358 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Consecvență în titluri? (Marţi, 31 martie 2020, 13:13)

    weyland [utilizator]

    De ce nu afișați numărul cazurilor noi în titlu? În fiecare zi e altfel.

    Ar trebui să aveți: "Astăzi au fost X cazuri noi, cu un total de Y cazuri, dintre care Z vindecați."
  • +11 (19 voturi)    
    esential! (Marţi, 31 martie 2020, 13:16)

    wweesstt [utilizator]

    mai se gandeste cineva si ca aceste masuri nemaintalnite nicimacar in razboaiele mondiale afecteaza grav angajatii din mediul privat! sunt sute de mii de oameni in mediul privat care la sfarsitul lunii vor merge acasa la copiii lor cu bani mai putini! unii isi vor pierde slujbele! practic consecintele financiare ale aceste masuri sunt suportate doar de angajatii din privat!
    Bugetarii in aceasta perioada au mai putin de lucru( la ghisee mai putine persoane, dosare mai putine, activitati restranse, primarii, etc; unii cica lucreaza de acasa sau deloc) salariile sunt la fel si lucru mult mai putin sau deloc! deci le convine de minune situatia! bugetarii si pensionarii, cei cu pensii speciale sustin si cer aceste masuri 'draconice' dar nu sunt dispusi sa suporte si financiar pagubele acestor masuri!!! sa sufere doar cei din privat! lor sa le vina salariile pensiiile speciale intregi sau de ce nu marite!? este normal ?! ATENTIE! noi cei din privat vom tine cont la urmatoarele alegeri de cum se va repartiza acesta povara economica (doar pe umerii nostri sau pe ai tuturor) var rog nu ne subestimati inteligenta si rabdarea!!!
    • +3 (9 voturi)    
      Foarte corect! (Marţi, 31 martie 2020, 13:36)

      TheBlizzard [utilizator] i-a raspuns lui wweesstt

      In timp ce functionarul public freaca menta acasa si se hahaie pe FB cu salariul intreg, eu am trimis oamenii sa lucreze de acasa si desi mi-au scazut vanzarile cu 80% incerc sa le dau toti banii. Dar pt cat timp voi reusi?

      Dar roata se va intoarce in felul urmator: fundul sacului la buget => salarii si pensii diminuate (contributia privatilor la buget va fi proportionala cu veniturile) => bugetari disponibilizati.

      Diferenta entre mine si ei este ca eu stiu sa ma ridic de jos in timp ce ei nu stiu sa faca nimic (doar asta au facut toata viata)
      • +3 (7 voturi)    
        De unde sti tu ? (Marţi, 31 martie 2020, 14:04)

        Rarara [utilizator] i-a raspuns lui TheBlizzard

        Eu sunt bugetar (IT-ist) si muncesc de acasa 8-9 ore pe zi, mi-au taiat toate sporurile si nu-mi plateste nimeni curent, telefon si uzura PC. Nu bagati toti bugetarii in aceeasi oala. Multumiti psd ca si-a angajat peste 30% in sistem din veri, frati etc. De ce nu ati mers la vot cand trebuia ?
        • +1 (1 vot)    
          Inteleg... (Luni, 6 aprilie 2020, 13:49)

          TheBlizzard [utilizator] i-a raspuns lui Rarara

          Tu esti dintre cei care informatizeaza ANAF-ul...
  • +4 (6 voturi)    
    - (Marţi, 31 martie 2020, 13:30)

    roman9867 [utilizator]

    Cum naiba s-au vindecat 220 ma? Pai la cehi s-au vindecat doar 25 din 3000 de infectati si la noi 220 din 2245?
  • +1 (3 voturi)    
    Inca nu e tarziu (Marţi, 31 martie 2020, 13:31)

    Iudaroz [utilizator]

    Cred ca ar trebui sa aducem in țara si un investitor din Coreea de Sud care sa si producă materiale de protecție de calitate! Sunt multe firme : Lgcare , Kleannara, ildong, welkeepsmall.
    • +5 (5 voturi)    
      Deocamdata trebuie sa importam urgent (Marţi, 31 martie 2020, 14:06)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui Iudaroz

      cateva milioane de masti, sa acoperim intai nevoile spitalelor si restul sa le distribuim populatiei (chiar contra cost) cu obligativitatea purtarii mastii.
      • +1 (1 vot)    
        Justin (Marţi, 31 martie 2020, 14:18)

        Iudaroz [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

        Deschiderea unei companii cu capital SK nu trebuie sa coste statul nimic.
  • 0 (2 voturi)    
    Inca mai e timp (Marţi, 31 martie 2020, 13:37)

    Iudaroz [utilizator]

    Cred ca ar trebui sa aducem in țara un investitor din Coreea de Sud care sa si producă materiale de protecție de calitate! Sunt multe firme : Lgcare , Kleannara, ildong, welkeepsmall.
  • +1 (1 vot)    
    e mult (Marţi, 31 martie 2020, 15:16)

    subcultura [utilizator]

    chiar si cu testarea deficitara, rata de crestere e 15% azi si deja multi stau acasa de 2 saptamani. In Italia si Spania e sub 10% acum.
    Restrictiile astea cu jumatate de masura nu prea cred ca dau roade. Inca sunt muncitori pe santiere, inca se fitie contopistii pe la stat ...
  • +1 (1 vot)    
    Suntem pe curba teoretica (Marţi, 31 martie 2020, 15:23)

    justin puscasu [utilizator]

    https://covid19.geo-spatial.org/dashboard/statistics/general-statistics
    Adica toata tevatura cu carantina, adeverintele si declaratiile nu are nici un efect.
    Eu as prefera sa fiu amendat daca nu port masca, nu daca n-am la mine o declaratie care nu foloseste nimanui.