Patriarhul Daniel a donat 10.000 lei pentru protecţia voluntarilor care îi ajută pe cei afectaţi de pandemie

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 30 martie 2020, 22:40 Actualitate | Coronavirus


Patriarhul Daniel
Foto: basilica.ro
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Daniel, a donat luni suma de 10.000 de lei pentru achiziţionarea de materiale de protecţie destinate voluntarilor care se implică, prin intermediul site-ului „Ajută cu bucurie”, în sprijinirea persoanelor aflate în dificultate din cauza pandemiei de coronavirus.

Potrivit agenției Basilica.ro, citată de Agerpres, platforma a fost creată de Patriarhia Română şi Federaţia "Filantropia" şi este gândită ca un punct de întâlnire între cei aflaţi în situaţii vulnerabile şi cei care doresc să ajute.

„Prin acest gest, Patriarhul însuşi a pus în practică îndemnul lansat către credincioşi odată cu declararea stării de urgenţă în ţara noastră: "Să arătăm iubire şi solidaritate faţă de oamenii vârstnici, faţă de cei aflaţi în izolare sau în carantină, precum şi grijă deosebită pentru sănătatea celor din jurul nostru"”, precizează sursa citată.

De la începutul epidemiei de coronavirus, atât Arhiepiscopia Bucureştilor, cât şi majoritatea eparhiilor din Patriarhia Română participă la lupta împotriva răspândirii acestei boli mai întâi prin rugăciune şi consiliere spirituală, apoi prin oferirea de spaţii pentru carantină, hrană celor izolaţi, sprijin divers pentru spitale în funcţie de necesităţi, mai scrie sursa citată.

Patriarhia Română colaborează cu instituţiile medicale pe mai multe planuri: în consilierea spirituală, campanii de donare de sânge, prevenţie şi educaţie pentru sănătate, donaţii de aparatură medicală, mobilier ş.a.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3843 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Câtă milostenie ! (Luni, 30 martie 2020, 22:43)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Prea Securimea Sa e cu adevărat generos. O donație demnă de BOR!
  • +6 (6 voturi)    
    Hahaha (Luni, 30 martie 2020, 22:50)

    Orpheus [utilizator]

    A donat cat?
  • +4 (6 voturi)    
    din marinimia mea, muritorilor, (Luni, 30 martie 2020, 22:53)

    qwerasdf [utilizator]

    va dau inapoi 10.000 de lei platiti din banii vostri!

    penibil, Daniele, penibil pentru unul care se plimba cu o masina de 480.000 de lei. Hai pluseaza....

    am facut donatii in viata mea mai mari decat securistul prefacut, fara sa pun in calcul taxele cu zecile de mii de euro platite la stat anual.
  • +4 (6 voturi)    
    Ce stiti voi !! (Luni, 30 martie 2020, 23:00)

    briciu [utilizator]

    Cat de greu se intretin masinile alea scumpe !!
  • +4 (6 voturi)    
    numai 2.500 euro ? (Luni, 30 martie 2020, 23:00)

    pmct [utilizator]

    numai atat l-a lasat buzunarul pe dani? Daca-si amaneta oala aia de aur de pe cap putea sa doneze mai mult.
  • +2 (4 voturi)    
    10000 lei vechi (Luni, 30 martie 2020, 23:01)

    Captain Obvious [utilizator]

    Sarumana parinte
  • +4 (4 voturi)    
    Oau (Luni, 30 martie 2020, 23:07)

    Andrei Nitan [anonim]

    Nu imi vine sa cred ca patriarhul a donat 10.000lei. Cam 0.001% din cutia milei.
  • +5 (5 voturi)    
    Troll (Luni, 30 martie 2020, 23:08)

    titelu [utilizator]

    Hmm, pe persoană fizică? Dar BOR, așa că instituție, nu donează nimic? Bună gluma asta.
  • +5 (5 voturi)    
    ! (Luni, 30 martie 2020, 23:12)

    tudorr [utilizator]

    E o gluma?
  • +4 (4 voturi)    
    Vai saracul, mi-e asa de mila de el... (Luni, 30 martie 2020, 23:15)

    LiviuX [utilizator]

    O sa saraceasca...
  • +5 (7 voturi)    
    10000 lei !!!!!!!!!!!! (Luni, 30 martie 2020, 23:29)

    exilatul [utilizator]

    ii transmit un hai si-tir !!! ...de aici de peste ocean....si lui si la toti "functionarii" lui....
  • +3 (3 voturi)    
    ! (Luni, 30 martie 2020, 23:54)

    tudorr [utilizator]

    Fundatia aia sau ce naiba e, catre care a donat FABULOASA suma de 2000 de euro, e tot a lui, ca sa nu mai zic ca da tot din banii statului! Salariile privatilor sunt ZERO dar zecile de mii de popi, calugari si ce maimutoi asistati mai sunt, sunt platite INTEGRAL DE STATUL ROMAN!
  • +4 (4 voturi)    
    ?! (Marţi, 31 martie 2020, 0:00)

    a_girl [utilizator]

    Biserica a fost si va ramane una din cele mai mizerabile institutii existente in acest stat. Cea mai mare piedica in calea evolutiei si motorul de baza al indobitocirii populatiei. Sa faci o donatie cu o valoare derizorie sub pretextul ca vrei sa dai exemplu credinciosilor mi se pare un gest extrem de abject. Un scuipat in fata maselor de prosti care stau cu capetele plecate si pupa non stop moaste si icoane. Biserica cloceste de zeci de ani pe un cufar plin cu aur. Nu misca un deget sa ajute in nicio situatie de criza. Toate gesturile caritabile sunt minime si in mare doar un paravan de imagine. Taxeaza la sange vii si mortii fara nici un scrupul. Seaca bugetul statului pentru catedrale si biserici inutile in loc sa sprijine initiative care chiar pot adduce beneficii societatii. De ce nu vede nimeni toata mizeria din spatele acestei institutii. De ce continuati sa mergeti la biserica si sa contribuiti la bunastarea unor oameni cu suflete absolut mizerabilre. Nu sunteti obligati sa traiti si sa muriti in religia in care v-ati nascut. Aveti alternative, invatati despre toate, alegeti-o pe cea care vi se potriveste. Diferenta intre bine si rau o puteti face singuri. Nu aveti nevoie de o adunatura de popi sa va explice contra-cost dupa ce reguli sa traiti. Nu aveti nevoie de ei nici sa va spuna ce inseamna familie traditionala sau cu cine trebuie sa votati la urmatorul tur de scrutin. Daca aveti nevoie de credinta rugati-va langa un copac. Sigur gasiti mai multa divinitate intr-un parc decat in orice catedrala sau biserica poleita cu aur.
  • +3 (3 voturi)    
    s-a facut (Marţi, 31 martie 2020, 1:09)

    nicoR [utilizator]

    de rasul curcilor !