VIDEO Iohannis: Trebuie să reușim împreună să îngrădim răspândirea acestui virus / Apel către antreprenori: Fiți creativi, veniți cu idei către guvernanți!

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 30 martie 2020, 14:02 Actualitate | Coronavirus


Klaus Iohannis
Foto: Administrația Prezidențială
Președintele Klaus Iohannis a făcut, luni, apel la români să protejeze persoanele peste 65 de ani, dar și în mod particular către antreprenori ca să se implice pentru a putea fi depășite problemele legate de materialele de protecție sanitare.

Șeful statului a insistat că persoanele peste 65 de ani sunt cele mai vulnerabile în actualul context și le-a cerut românilor să le lase pe acestea să-și facă cumpărăturile necesare în intervalul 11-13.

„Trebuie să reușim împreună să îngrădim răspândirea acestui virus. Haideți să-i protejăm pe pensionarii noștri”, a spus el.

Totodată, Iohannis a afirmat că materialele de protecție se găsesc foarte greu, nu doar în România, ci în întreaga lume.

„Am aflat astăzi (luni - n.red.) că deja există producători de ai noști care s-au reprofilat, care vor produce măști, alții vor produce halate de protecție pentru medici, alții deja încep să lucreze la materiale mai complicate, de exemplu la ventilatoare, care sunt absolut necesare pentru secțiile de urgență. În acest fel, se ocupă și acest segment și cu această ocazie mă adresez antreprenorilor noștri: fiți proactivi, veniți cu idei către gurvenanți, fiindcă suntem interesați să promovăm produse românești în această perioadă cu precădere. Este o oportunitate foarte bună pentru mediul românesc. Avem nevoie de aceste materiale, avem această oportunitate”, a spus Iohannis.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12588 vizualizari

  • -17 (37 voturi)    
    Nu știu cum se împacă (Luni, 30 martie 2020, 14:06)

    Lovercraft [utilizator]

    „să-i protejăm pe pensionarii noștri” cu mentalitatea înapoiată a votacilor pnl și usr care spun că „să moară toți pensionarii, pentru că votează psd”.....
    • +8 (8 voturi)    
      prima chestie cre trebuie facuta ... (Luni, 30 martie 2020, 16:04)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Pentru cheltuielile afisate de primari fara licitatie, sa nu se faca plata niciodata, iar cu pensiile speciale sa cumparam paturi de terapie intensiva. Daca nu exista furnizor, ar trebui sa incepem sa facem bucata cu bucata si sa incropim acele paturi de terapie intensiva. Un proiect care daca ar reusi, am exclude pentru mult timp achizitii de la farma pentru inzestrarea spitalelor.
      Cheltuielile facute in starea de urgenta, nu ar trebui sa acopere orice scop, ci doar scopul starii de urgenta. Primarii au inceput sa incheie contracte legate de infrumusetarea parcurilor cand populatia nu are nevoie de parcuri ci de paturi la terapie intensiva!!!!!
      • +2 (6 voturi)    
        ...situație disperată pentru... (Luni, 30 martie 2020, 16:16)

        baligosul [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

        Treburile nu merg bine în România, cum nu îmi merg nici mie, CoVid-19, m-a lăsat fără loc de muncă pe 16.03, discuțiile cu un potențial angajator sînt încetinite de CoVid-19, așa a scris în SMS, dom prezident Iohănnel care tradițional pleca din București la sfîrșit de săptămînă, la munte, la Sibiu, la mare, acum sărmanul e pedepsit să locuiască doar aici la țară, într-o vilă de pe malul unui lac din București...prim ministrul și el a fost obligat să se autoizoleze într-o vilă de pe malul lacului, cine să mai aibă o viață normală de cînd CoVid-19 ne umilește???

        Ei și în asfel de condiții producătorii de PIB sînt legitimați pe străzi de mîncătorii din PIB, ba ăștia făcătorii mai sînt și amendabili...
        • 0 (4 voturi)    
          Poate nu stiai (Luni, 30 martie 2020, 17:06)

          LW [anonim] i-a raspuns lui baligosul

          In vila respectiva in care a fost izolat Orban, costruita de Ghe. Ghiorghiu Dej, a locuit Paul Goma, recent de rapus la Paris de Covid-19, ala, dizidentul celebru care si - a negociat cu securitatea plecarea din Romania (avand un socru mare mahar evreu comunist, Petru Navodaru) . Tu ce poti negocia ! Ce parere mai ai acum?
      • +1 (1 vot)    
        de acord!! (Luni, 30 martie 2020, 18:38)

        antivirus2020 [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

        cu pensiile speciale si anumite sectoare bugetare unde se plateste ca in Silicon Valley (mar refer ca angajat) sunt de acord cu tine.
        Dar a doua chestie care ar trebui facuta dupa ce trece toata nebunia asta ar fi sa iasa in strada vreo cateva milioane de oameni cu un decalog al solicitarilor de bun simt.
        Insa ma tem ca lucrurile vor ramane tot asa,ei cu bani,drepturi,privilegii si altele iar noi (cei multi) cu munca bani putini si impozite mari ca sa se imbuibe cei putini.
        Ce blestem o fi pe poporul asta sa aleaga mereu doar oameni care au un mod rapace de consuma resursele comunitatii in loc sa se uite in jurul lor si sa i vada pe cei dispusi sa ajute si poate le propune sa ii reprezinte.(Am mintit poporul cu televizorul pare mai actuala ca niciodata)
  • -11 (27 voturi)    
    ce a vrut? (Luni, 30 martie 2020, 14:07)

    cucuveauamov [utilizator]

    hai sa ... ce? sa ne bucuram ca am inceput sa producem masti si halate? sa ne bucuram! sa speram ca se pot si manca.
  • +7 (19 voturi)    
    Vax albina crema puca (Luni, 30 martie 2020, 14:12)

    ThalesdeTeleorman [utilizator]

    A inceput campania...nu cea agricola de primavara, ci aia electorala. Firuta e in campanie non-stop (mai proasta, ce-i drept), iar PNL-ul si-a facut temele. A vazut cu cine a castigat pana acum PSD-ul alegerile si joaca totul pe cartea pensionarilor. Cred ca domn' Presedinte putea sa faca o mentiune pentru pensionarii speciali - sa traiasca si sa le creasca pensia. Cine zicea ca astia de la PNL sunt prosti se inseala amarnic. Sunt doar fratele mai talamb al PSD.
  • -4 (12 voturi)    
    foarte putini se vor implica (Luni, 30 martie 2020, 14:14)

    george83 [utilizator]

    Atat timp cat le dai 75% din salariu, nu vor fi motivati sa produca masti, profitul fiind foarte mic mai ales in afaceri cu statul. Trebuie stimulente economice, scutiri de taxe pentru acesti producatori, nu incurajari pe la televizor.
  • -7 (15 voturi)    
    discursul lui Iohannis la 6 luni dupa epidemie (Luni, 30 martie 2020, 14:14)

    Eu38 [utilizator]

    Propunere pentru HotNews: puteati sa adaugati in titlu ca asta e discursul lui Iohannis la 6 luni dupa epidemie. Ca el oricum reactioneaza mai greu.

    Autoritatile vor sa protejeze pensionarii, dar acestia au mai multa libertate de circulatie decat celelalte categorii de populatie.

    Te doare capul (si nu de la COVID)...
  • +4 (10 voturi)    
    Protectie Maxima (Luni, 30 martie 2020, 14:16)

    M-Teo [utilizator]

    Protectie maxima pentru pensionari : Puteti circula in voie peste TOT. Bravo !
  • +3 (15 voturi)    
    Cu ce bani (Luni, 30 martie 2020, 14:17)

    Ozmo [utilizator]

    bai ficusule? Dati-le bani antreprenorilor care se reorienteaza catre materiale sanitare/masti de protectie, eliminati birocratia cu avizarile si lasati-i sa produca!
    Vorba aceea: E usir a spune lucruri goale, ce din coada au sa sune...
    Voi guvernantii fiti PROACTIVI la adresa ANTREPRENORILOR !!!
  • -8 (18 voturi)    
    Ce ingrijorat e iohanis (Luni, 30 martie 2020, 14:18)

    mihaipricop [utilizator]

    acum 18 zile zicea ca e doar o raceala banala....hai sictir .
  • +11 (21 voturi)    
    pensionari din politie la 45 de ani (Luni, 30 martie 2020, 14:19)

    mihai2015 [utilizator]

    care pensionari la 65 de ani, ca jmecherii din politie, jandarmerie, armata, justitie, sri se pensioneaza la 45 de ani, trebuie sa-i potejam
  • +6 (12 voturi)    
    Mda (Luni, 30 martie 2020, 14:19)

    TheFaime [utilizator]

    Bine mai Johannis, eu fac ce imi cer tu, respect cu sfintenie toate masurile pe care mi le-ai impus/cerut. DAR, nu crezi ca medicii au nevoie de echipamente de protectie ca sa lupte cu acest virus si sa nu se mai raspandeasca? nu crezi ca pedeapsa cu inchisoarea e o varinta pentru cei care zadarnices lupta impotriva acestui virus????
  • +3 (21 voturi)    
    te-am votat (Luni, 30 martie 2020, 14:20)

    mmmircea [utilizator]

    am gresit. De fapt nu te-am votat pe tine, nimeni nu te-a votat pe tine, cu totii am votat impotriva PSD-ului. Cu ocazia acestei crize nu avem decat revelatia hainelor imparatului. Cu voia bunului Dumnezeu ai pacalit un mandat, dar actualul cred ca se incheie in 2020. Valul de nemultumire populara e urias, poate mai mare decat cel din 2012, iar falimentul economic ce ne asteapta in urma masurilor iresponsabile ale guvernului mandolina girat de tine va aduce din nou PSD-ul la putere. Daca te vor suspenda, si te vor suspenda, eu nu iert, ies la vot.
  • 0 (16 voturi)    
    aham (Luni, 30 martie 2020, 14:21)

    liviu_ [utilizator]

    Presedintele: "Haideți să-i protejăm pe pensionarii noștri"
    Firmele si oamenii: Renunta la activitate si bani ca sa protejeze persoanele vulnerabile, in special pensionarii.
    Pensionarii: "Nenorocitii astia ne vor raul, trebuie votat un partid de hoti comunisti!"
  • +5 (15 voturi)    
    Omoram economia si (poate) salvam niste pensionari (Luni, 30 martie 2020, 14:22)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Am 2 intrebari:

    1) Dupa ce trece epidemia si economia va fi pe butuci, cu ce bani vor fi platite pensiile?

    2) Daca manevra de salvare nu reuseste si in final vom avea atat economia cat si pensionarii la cimitir, cum se va justifica toata manevra asta?
    • 0 (0 voturi)    
      Inca (Marţi, 31 martie 2020, 18:12)

      Alexa.99. [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      pare ok sa stam acasa, luam acum salariile pe martie.
      Sa vedem mai departe cum ne descurcam, cu atata stat acasa.
      Daca tarile civilizate spun ca le va fi foarte greu sa-si revina dupa criza asta, va dati seama cum va fi la noi?
      Sa le multumim fratilor si surorilor veniti din Italia si Spania.
  • -3 (5 voturi)    
    sa fim practici (Luni, 30 martie 2020, 14:23)

    Dedalus [utilizator]

    Haideti sa fim pragmatici! Indemanuri de-astea haideti sa haidem nu duc la nimic.

    Cateva sugestii:

    - inchideti pietele - fie de tot, fie puneti garduri in jurul lor si lasati pensionarii sa intre doar in numar restrans, sau faceti un program al tarabelor astfel incat sa fie deschise doar una din trei in fiecare zi.

    - stabiliti obligatia firmelor de curierat de a livra fara contact (sunt inca firme iresponsabile care cer buletinul la livrare)

    - infiintati o firma de stat care sa se ocupe de livrarea la domiciliu a medicamentelor
  • +10 (14 voturi)    
    Idei simple... dar eficiente (Luni, 30 martie 2020, 14:26)

    reiand [utilizator]

    Nu e nevoie de mega-inovații, nici de jandarmi care dau amendă că ești la un magazin un pic mai departe de casă, nici de polițiști care nu te lasă să circuli cu mașina. (Ca să nu mai zic de interdicția de a circula noaptea, o mare prostie, cu eficacitate 0).

    Idea 1:
    Toată lumea să poarte măști, mai ales la supermarket și în trasnportul în comun.

    Idea 2:
    Doctorii să consulte de acasă. La cabinet sau spital ajung doar cazurile grave care trebuie văzute în persoană. Orice aglomerație trebuie eliminată.

    Idea 3:
    Test, test, test...
  • -3 (13 voturi)    
    mai mult ma ingrijoareaza (Luni, 30 martie 2020, 14:29)

    TrickyWicky [utilizator]

    Reteaua 5G in Romania pt ca de epiddemie nu putem discuta inca in Romania
  • +1 (5 voturi)    
    . (Luni, 30 martie 2020, 14:38)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Păi vin! Și au venit și viitorii (posibili...) partneri de guvernare, iar guvernul le-a dat cu tifla. Și nu vorbim numai de echipamente, ci și de idei, soluții, propuneri, etc. Deci?
  • +10 (18 voturi)    
    Bre comunistule, uite aici o idee (Luni, 30 martie 2020, 14:40)

    Nyk1 [utilizator]

    Ce-ar fi să le spui liberalilor tăi să publice harta îmbolnăvirilor pe județe, iar SRIștilor tăi să o actualizeze cu toate locurile prin care au fost bolnavii și la ce oră, pentru a ști dacă am intrat în contact cu ei sau nu?
    • +5 (5 voturi)    
      Operatorii de telefonie mobila (Luni, 30 martie 2020, 14:57)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Ar putea face asta ( dacă ar vrea )
    • -1 (5 voturi)    
      Pai pnl in buget (Luni, 30 martie 2020, 15:59)

      mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      au taiat de la sanatate ca sa dea in plus la servicii.
  • +8 (12 voturi)    
    Foarte simplu: (Luni, 30 martie 2020, 14:41)

    Harold [utilizator]

    Guvernanții sa citească comentariile postarilor HotNews.
  • +8 (10 voturi)    
    De 3 ani vă tot propun soluții ca să automatizăm (Luni, 30 martie 2020, 14:44)

    hic sunt leones [utilizator]

    statul și tot timp de 3 ani ați motivat refuzul în baza faptului că nu avem cadru legal ca să mă lăsați să fac - pe banii mei - ce v-am propus.
    Acum vă arăt degetul mijlociu și am să vă rup de bani atunci când am să am ocazia.
  • 0 (10 voturi)    
    adica guvernantii n-au idei? (Luni, 30 martie 2020, 14:48)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    banuiam, dar cand o zice seful statului, cel care i-a ales și impus.....e nasol tare!
    • -1 (3 voturi)    
      De cate ori ies astia in public.. (Luni, 30 martie 2020, 16:37)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      imi intaresc convingerea ca sunt total depasiti de situatie, ca nu au nici o strategie si ca in afara de amenzi n-au nici o idee.
      Povestea asta cu "fiti creativi" imi aminteste de "democratia originala" a lui Nea Nelu.
      Nu trebuie sa fim originali, e suficient sa citim ce spun cei care au stopat epidemia (vezi aici: https://www.digi24.ro/stiri/externe/coronavirus-da-te-poti-infecta-din-aer-in-anumite-conditii-masca-obligatorie-sfaturi-de-la-cel-mai-respectat-expert-sud-coreean-1283409)
      Ce e mai folositor: sa obligam oamenii sa plimbe niste declaratii, sau sa-i obligam sa poarte masca? Dar pentru asta trebuie sa aducem REPEDE masti, nu sa asteptam cativa ani pana cand firmele creative locale vor ajunge sa produca suficiente.
      S-a reluat productia de masti in China - se pot obtine cateva milioane intr-o saptamana, daca nu tinem mortis sa faca importul firma lui cumatru'.
      Si poate citeste si Dom Cercel interviul cu doctorul ala corean, iar daca nu intelege mare lucru, macar poate tace dracului din gura!
  • +4 (8 voturi)    
    Dilemă (Luni, 30 martie 2020, 14:49)

    spirache [utilizator]

    Aud că un director de la aeroport Otopeni a fost demis că niște sute de insii au fost inghesuiti într-o sală pentru formalitățile sanitare. Întrebarea mea e simpla, in condițiile in care nebunia in Europa a început de cca 3 săptămâni iar azi suntem în 30 martie : Mai sunt mulți 'compatrioti plătitori de CASS" care trebuie sa vină?!!!
    • -2 (2 voturi)    
      platitori de CASS (Luni, 30 martie 2020, 15:39)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      buna asta, hai ca m-ai distrat.
    • -2 (2 voturi)    
      nu multi (Luni, 30 martie 2020, 15:41)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Vreo cateva sute de mii.
  • +4 (8 voturi)    
    Sedinta Cotroceni (Luni, 30 martie 2020, 14:51)

    Ibit [utilizator]

    Asta este tot ce s-a discutat si hotarat ?
    • -2 (2 voturi)    
      chiar nu te-ai prins (Luni, 30 martie 2020, 15:44)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      ca nu au nici cea mai vaga idee ? S-au prins ca ne-am prins ca ordonanta privind ratele salveaza bancile si ingroapa debitorii, asa ca au rechemat-o pentru o a doua imbalsamare. Iti dai seama ca tot aia o sa iasa. Arafat se coieste ca aduce echipamentele alea medicale de 2 luni si n-a ispravit nimic. Intre timp doctorii au inceput sa refuze sa se mai prezinte la munca pentru ca nema masti, nema halate, nema filtre de aer, nema. Asa a fost de pe vremea lui Ceasca, sistemul in ofsaid grosolan, iar activistii de partid ca s-a chemat pcr, psd sau pnl au avut ca singura grija sa puna batista pe tambal.
    • 0 (2 voturi)    
      Strategie de militian (Luni, 30 martie 2020, 16:45)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui Ibit

      in afara de marit amenzile, nu prea le vine nici o idee.
  • +3 (5 voturi)    
    Idee pentru guvernanti (Luni, 30 martie 2020, 15:01)

    galeo [utilizator]

    Eliminati birocratia, mai exact hartiile inutile.
    Cerererile si declaratiile pe hartie nu ar trebui sa mai existe, totul se poate face online.

    Digitalizare, digitalizare, digitalizare.
  • +2 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 30 martie 2020, 15:08)

    [anonim]

  • -4 (4 voturi)    
    sufletul (Luni, 30 martie 2020, 15:16)

    Daniel Ilea [anonim]

    omul e facut din trup si suflet , daca e bolnav sufletul automat va si fi trupul
  • -2 (4 voturi)    
    Stand-up comedy (Luni, 30 martie 2020, 15:37)

    Imperialistu [utilizator]

    Fiecare conferinta de presa este o reamintire a faptului ca nici in 2014 si nici in 2019 am fost obligat sa te votez, desi esti sub orice critica. MUltumesc, Johannis.
  • -1 (3 voturi)    
    Intrebare (Luni, 30 martie 2020, 15:42)

    Toni_Romania [utilizator]

    Oare cate spitale sunt in clipa asta focare de Sars-cov-2, precum cel din SV? Si liderii tac?
  • +2 (2 voturi)    
    sunt bani (Luni, 30 martie 2020, 15:42)

    Dedalus [utilizator]

    Primaria sectorului da un milion de euro pe publicitate sa.

    Este dovada ca exista bani pentru dezinfectante, pentru masti pentru multe lucruri utile acum in epidemie.

    Sa arunci banii publici pe fereastra.... ce rost mai are atunci sa antrenezi contributia sectorului de afaceri? Ca sa aiba primariile bani sa arunce pe borduri, publicitate, iepurasi de Paste si figurine de Ccraciun?
  • +5 (5 voturi)    
    O gluma proasta (Luni, 30 martie 2020, 15:55)

    schumi [utilizator]

    Atat timp cat manusile la distribuitor sunt 20 de lei si in farmacii sunt 65 am doar 1 cuvant pt statul roman: M..e. La masti, toti angajatii si rudele lor de la stat au masti FFP2 sau3....de unde frate...si merg cu ele la cumparaturi...sunt protejati...inca o mare M...e cu M mare pentru cetateanul de rand, pentru platitorul de taxe. Opriti toate cresterile salariale din sectorul bugetar cu exceptia personalului medical, politie, armata si aici, DOAR CEI CARE MUNCESC in realitate. Astia care au intrat subit in concedii, care o freaca pe facebook si n-au nici o treaba cu spitalele acum sa nu primeasca nimic. Transportatorii de marfuri care tin magazinele pline, astia sunt eroi. Farmaciile sunt dusmanii in acest moment, impreuna cu tot sectorul farma. In stare de urgenta nu se aproba concedii de odihna, iar cele medicale sunt verificate la sange pentur personalul care trebuie sa deserveasca cetateanul pentru a nu muri economia,,,
  • 0 (2 voturi)    
    Dupa Pasti toti la munca ! (Luni, 30 martie 2020, 15:57)

    tontu [utilizator]

    Statul in casa nu e cea mai buna solutie. Riscul cel mai mare este atunci cand intram in magazine nu cand ne plimbam, facem sport, ne jucam individual. Ar fi interesanta o statistica cu numarul de imbolnaviri la casierii din marile lanturi comerciale si farmacii pentru ca ei sunt cei mai expusi, dupa medici. Cu o autoprotectie individuala riguroasa(masti, ochelari, manusi, dezinfectanti) si o distanta corespunzatoare inre locurile de munca se poate relua activitatea mai peste tot.
    Batalia cu coronavirusul oricum nu o putem castiga in conditiile in care mai avem putin si cei mai multi infectati sunt cadre medicale.
  • 0 (0 voturi)    
    nu aflam si noi ce este acolo? (Luni, 30 martie 2020, 16:13)

    alex562 [utilizator]

    ... la omul de rand?
  • +2 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 30 martie 2020, 16:28)

    [anonim]

  • +2 (4 voturi)    
    - (Luni, 30 martie 2020, 16:32)

    razvan_ [utilizator]

    Bai Gheorghe...faci apel la oameni si la firme sa va ajute. Oamenii in mare si-au facut treaba, ne-am izolat cu mult inaintea tarilor vecine, dar voi nu ati facut treaba voastra. Nu avem testare in masa, nu avem suport pentru firmele ce se reorienteaza sa produca materiale utile. NU AVEM NICI MACAR ECHIPAMENTE DE PROTECTIE PENTRU ANGAJATII DIN MEDICAL!!! Platim lunar la sanatate o caruta de bani, dar in zilele astea tot noi am donat pentru spitale si pentru tot felul de voluntari care au ajutat. V-am platit degeaba si v-am ales degeaba. Tot insistati cu izolarea, dar mai faceti si voi in plm ceva ca noi suntem la capatul nervilor si puterilor!
    • -3 (3 voturi)    
      ai dreptate (Luni, 30 martie 2020, 16:48)

      vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui razvan_

      Ai prefecta dreptate. Populatia a trecut la izolare. Sunt copii care nu au mai iesit din casa de 3 saptamini. Parinti fac eforturi sa ii tina in casa. Dupa 3 saptamini de izolare numarul cazurilor cresc de la o zi la alta in loc sa stagneze la un numar. De ce? Pentru ca populatia sanatoasa sta in casa iar politiceni nostri importa bolnavi din Italia, Spania sau Franta. Noi cotizam luna de luna ca statul sa risipeasca banul pe bolnavi de import. Nu se ajungea aici daca luau masuri severe de la granita. Ce vina are populatia din tara ca tu stat nu ai fost in stare sa gestionezi fluxul de persoane ce au venit din afara. Aseara spuneau ca sunt 200 000 de persoane care au intrat. Puneti doar 1% sa fii fost bolnavi cat inseamna?2000 de persoane. Un bolnav poate transmite boala la 200 de persoane de aici faceti calculul ca te ia durerea de cap. In acest moment vine spre noi un tren in plina viteza iar noi suntem blocati in tunel. Scapa cine poate
  • +3 (3 voturi)    
    Uite o idee! (Luni, 30 martie 2020, 16:36)

    Andy500 [utilizator]

    Ce-ar fi ca spitalele si cadrele medicale sa nu fie prinse de fiecare data cu chilotii in vine!
    Am avut epidemie in 2003, in 2009, in 2014-2016.
    S-a declarat epidemie de gripa pe 6 februarie 2020!

    Ce au facut Spitalele in tot acest timp? NIMIC!
    Daca vreti ajutoare si donatii, mai intai asigurati-va ca respectati protocoalele si legea si apoi cereti donatii!

    Eu 'donez' in fiecare luna 10% din salariu si cei din Spitale ii fura!
  • +2 (2 voturi)    
    Am si eu o idee, doua (Luni, 30 martie 2020, 16:43)

    luciannn [utilizator]

    Dati echipamente de protectie doctorilor care sunt sau pot intra in contact cu pacienti bolnavi de covid-19.

    A doua ar fi legata de testarea periodica in primul rand a medicilor.. si apoi in numar mai mare a populatiei...
    Germania face 500mii de teste saptamanal...

    Deci doua lucruri aveti de facut: echipament de protectie si teste...

    De restul se ocupa medicii...

    Noi cetatenii de rand incercam sa ne pliem pe zecile de cerinte din nenumaratele ordonante militare... uneori cu riscul de a primi ditamai amenda sau si mai rau.. dosar penal...

    Voi, conducatorii care nu asigurati echipamente de protectie medicilor din linia intai si nu testati populatia, cate dosare penale trebuie sa va facem?

    Vedem dupa ce trece starea de urgenta si situatia asta, daca mai aveti curajul sa iesiti din palate si vile...
  • +2 (2 voturi)    
    Catre ne-antreprenori nu se face apel ?!? (Luni, 30 martie 2020, 17:10)

    Miky113 [utilizator]

    Reactivati generalu de intendenta (O), ca poate stie el unde a dosit combinezoane si izmene.

    Treceti la productia de gculere la aro campulung .

    Dati alarma si la popti, e nevoie de borcane pentru cenusa.
  • -1 (3 voturi)    
    Cum se raportează cazurile de COVID19 în alte țări (Luni, 30 martie 2020, 17:16)

    Nyk1 [utilizator]

    https://info.gesundheitsministerium.at/
    • 0 (0 voturi)    
      Austria este sub protectorat URSS (Marţi, 31 martie 2020, 7:52)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Aceeași marie cu alta pălărie
  • +1 (1 vot)    
    O idee buna (Luni, 30 martie 2020, 17:57)

    Vlad-I [utilizator]

    In sfarsit o idee buna. Mintea oamenilor este o mina de aur. Ideile emise intra in circuit si exista un ecosistem de selectie, cele bune incet ies la suprafata.

    In ro. important este sa se gasessca 1001 idei cum sa izolam persoanele in varsta fara sa-i infectam.

    .stropiti cu un pistol de spalat geamuri incarcat cu hipoclorit obiectele de pe care le atinge publicul.

    Clantele usilor la blocuri, magazine, suneria de la usa stearsa cu o carpa desinfectanta.

    Nu urcati in lift doua persoane. Daca sunteti tineri urcati pe scari, atingeti butoanele liftului cu cheia.

    Luati va o sticluta de alcool in buzunar

    Cand ajungeti acasa, dezinfectati telefonul si portofelul.

    Aruncati sacosele de plastic de la magazin.

    Fructele inainte sa le consumi puse sub jet fierbinte.

    Nu intrati incaltati in casa, daca este posibil sa aveti o carpa la usa cu clor sa sterilizati talpa.

    Cei batrani sa-si faca paine acasa.

    Nu vizitati prietenii, nu va aptopiati de bunici nici macat cand le aduceti mancare, puteti sa-i ucideti.
  • +2 (2 voturi)    
    Macar (Luni, 30 martie 2020, 18:07)

    Costi888 [utilizator]

    Sa fie si statul creativ cum e privatul. In privat e lipsa de forta de munca, iar la stat zac zeci de mii de angajati care plimba hartii de colo colo..
  • 0 (0 voturi)    
    uite 2 idei! (Marţi, 31 martie 2020, 18:44)

    antivirus2020 [utilizator]

    alo!alo! cei care tot luati decizii
    ar trebui ca fiecare pacient consultat de catre medici sa poarte obligatoriu masca chirurgicala.(din alea simple care se agata dupa urechi)
    adica la intrarea in spital a pacientului ii dai o masca si toti salariatii spitalului sa fie atenti sa o foloseasca
    a doua masura ar fi ca pe holurile spitalelor la numita distanta (10m-20m) sa fie dozatoare cu substante dezinfectante pt. maini si nu unul la intrarea in spital.
    Cred ca masurile astea 2 (plus dotarea personalului medical cu echipament de protectie) ar reduce cu peste 50% rata infectarilor in spitale.
    Grupul de criza aude.....
    De unde le gasiti cred ca e o alta problema.
    Nu inteleg totusi de ce nu incep sa apara masti ,ochelari etc.. parca se laudau ca dau drumul la productie.
    Iar pe termen lung ar trebui facut un stoc la nivelul UE
    de astfel de echipamente (fiindca in vremuri normale sunt la niste preturi derizorii,Ex: 1 mld de masti,o suta de mii de ochelari etc,...)
    Iar la nivel national tot asa un stoc tampon care sa se inoiasca periodic (ex: o data la 5 ani)