Slujbă religioasă la Galați în plină pandemie de coronavirus. Zeci de oameni au participat la eveniment / Poliția i-a amendat pe organizatori

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 29 martie 2020, 18:19 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus
Foto: pixabay.com
Zeci de persoane au participat la o slujbă religioasă organizată duminică, în căminul cultural din comuna Munteni, județul Galați. După ce întrunirea religioasă a apărut pe Facebook, polițiștii s-au autosesizat și i-au amendat pe organizator și pe cel care a realizat fotografiile, relatează Mediafax.

În imaginile postate pe Facebook apar mai mulți cetățeni din comuna gălățeană Munteni care participă la o întâlnire religioasă, încălcând prevederile Ordonanței Militare privind organizarea de adunări publice în timpul stării de urgență provocată de epidemia de COVID-19.

Totul se desfășoară într-o clădire, iar unul dintre participanți a făcut fotografii pe care ulterior le-a postat pe rețeaua de socializare.

După ce polițiștii au văzut imaginile, aceștia au declanșat o anchetă, iar fotografiile au fost retrase de pe Facebook. Totuși, cu ajutorul imaginilor, polițiștii au amendat două persoane.

„La data de 29 martie, în jurul orei 11, în comuna Munteni, a avut loc o slujbă religioasă, la care au participat mai multe persoane din localitate. A fost identificat atât cel care a organizat ceremonia, un bărbat de 44 de ani din comuna Munteni, cât și cel care a postat imaginile pe rețeaua de socializare, un tânăr de 26 de ani din aceeași localitate. Cei doi au fost sancționați contravențional, fiecare cu amendă în valoare de 5.000 de lei, pentru încălcarea prevederilor Ordonanței Militare nr. 1/2020”, au anunțat reprezentanții IPJ Galați.

În prezent, polițiștii încearcă să-i identifice pe toți cei care au participat la întrunirea religioasă de la Munteni.

Toți participanții vor fi amendați, conform prevederilor Ordonanței Militare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14088 vizualizari

  • +16 (28 voturi)    
    Prostia umana (Duminică, 29 martie 2020, 18:39)

    feroviarul123 [utilizator]

    Trebuie sa admit ca prostii noștri sunt cei mai buni.
    • +6 (14 voturi)    
      stai calm (Duminică, 29 martie 2020, 19:06)

      mache [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      ... ca e peste tot ... cauta clipuri cu adunarile de prin tarile asiatice cu populatie foarte mare si educatie putina (India, Pakistan, Indonezia, etc.)
      • 0 (6 voturi)    
        Ok (Duminică, 29 martie 2020, 20:59)

        feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui mache

        Daca tu crezi ca suntem vecini cu Pakistan-ul atunci Veorica avea dreptate...
  • +3 (13 voturi)    
    Ce slujbă religioasă-i asta? (Duminică, 29 martie 2020, 18:40)

    asavreau [utilizator]

    La Căminul Cultural !Poate a fost ședință de partid.Dacă tot sau făcut în ultimii ani biserici peste tot,în Munteni nu este biserică?Ori au vrut să înșele autoritățile și au făcut slujba la Căminul Cultural ?Tot ilegal este.Era ilegal și dacă era ședință de partid.Dacă în sat moare careva de COVID-19,cei care sau ocupat de sindrofie să meargă la pușcărie.
    • +5 (9 voturi)    
      Sunt neoprotestanti (Duminică, 29 martie 2020, 20:04)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Culte neoprotestante: adventisti, baptisti, penticostali, martorii lui Yehova, crestinii dupa Evanghelie etc.
      • -4 (10 voturi)    
        Martorii lui Iehova (Duminică, 29 martie 2020, 20:36)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        nu sunt crestini. Propaganda lor zice ca Isus a fost rastignit pe un par, nu pe o cruce.
        • +1 (11 voturi)    
          De fapt (Duminică, 29 martie 2020, 21:02)

          feroviarul123 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          Răstignirea se făcea pe un copac. Jesus este o invenție popeasca de prin anii consiliului de la Niceea si nu a existat niciodată. El a fost împrumutat de la evrei in clipa când a devenit popular in Imperiul roman.
  • +2 (6 voturi)    
    faceti frumos o lista cu participantii (Duminică, 29 martie 2020, 18:50)

    cristi_an [utilizator]

    sa fie tratati acasa in eventualitatea infectiei COVID-19
  • -3 (11 voturi)    
    Nu-i bai, scapam de niste prosti .... (Duminică, 29 martie 2020, 19:02)

    KTerinca [utilizator]

    La slujba, ortodocsilor !
    Ingramaditi-va cat mai mult !
    Raiu' e aproape !
  • +1 (9 voturi)    
    Va luati de ei pentru ca sunt minoritari (Duminică, 29 martie 2020, 20:54)

    Lucian Floricel [anonim]

    Cati preoti ortodocsi aufost amendati si cati participanti la pupat moaste au fost amendati? Repede cu o stire despre ei! Asa macar pentru a mima echidistanta! Procesiunea de la Valcea - cine a fost amendat!