Demisii la Spitalul Mioveni, suport COVID-19. Manager: Să ieși la luptă cu mâinile goale e greu. Demisiile nu au fost acceptate

de DP     HotNews.ro
Duminică, 29 martie 2020, 18:14 Actualitate | Coronavirus


Spital Mioveni
Foto: Hotnews
Mai mulți medici de la Spitalul Mioveni, inaugurat anul trecut, și-au dat demisia după ce s-a decis ca unitatea să devină suport pentru COVID-19, scrie Mediafax.

Demisiile nu au fost însă acceptate de managerul spitalului, care recunoaște că e greu „să ieși la luptă cu mâinile goale”. Managerul Spitalului din Mioveni, Horia Trăilă, a declarat că mai mulți medici din unitatea pe care o conduce și-au înaintat demisiile, dar nu au fost acceptate. „Nu pot să accept. Nemulțumirea este legată de faptul că dacă ieși la luptă trebuie să cunoști câte gloanțe ai. Când ieși la luptă cu mâinile goale e greu. Nu poți face un plan”, a declarat Trăilă.

Acesta nu a precizat câți medici au recurs la acest gest și nici dacă spitalul va deveni, până la urmă, suport COVID-19. A afirmat însă că „va veni COVID peste noi. Vom lupta, să nu creadă lumea să suntem lași”.

„Așteptăm niște precizări de la Ministerul Sănătății. Echipamente avem din ce am achiziționat și ce am primit din donații. Măști FFP3 avem zero, FFP2 avem 25, combinezoane 60. Am primit niște combinezoane care nu sunt pentru așa ceva. (…) Spitalul nu a fost gândit ca fiind de Boli Infecțioase. (…) Pentru această infecție e mai periculos decât un spital vechi”, a mai precizat managerul Spitalului din Mioveni.

La rândul său, prefectul de Argeș, Emanuel Soare, a declarat că vor veni echipamente la Mioveni.

„Este decizia Comitetului Județean pentru Situații de Urgență (ca spitalul de la Mioveni să devină suport COVID-10 – n.r.), există avize DSP. Spitalul este compatibil. Nu avem niciun motiv să schimbăm decizia. Echipamentele vor veni”, a afirmat Soare.

Spitalul din Mioveni a fost inaugurat anul trecut și a costat 68 de milioane de euro, fiind construit de la zero.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22842 vizualizari

  • +26 (60 voturi)    
    demisia (Duminică, 29 martie 2020, 18:23)

    microbistu' [utilizator]

    demisia este un act unilateral, ea se anunta, nu trebuie acceptata de nimeni (are un numar de zile de preaviz, conform contractului de munca).
    • +21 (49 voturi)    
      Absolut... (Duminică, 29 martie 2020, 18:26)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui microbistu'

      ...corect.Daca nu mai vrei sa mergi la munca,nu te poate forta nimeni.Munca silnica a fost abolita in lumea civilizata.
      • +19 (29 voturi)    
        auzi dar cand luati spaga cum e? (Duminică, 29 martie 2020, 19:36)

        sur_la_droite [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Va bucurati de un statut social privilegiat, ca medici, pentru ca atunci cand oamenii sunt bolnavi, sa ii vindecati. Cand e pandemie, sunteti in prima linie. la fel cum in razboi, armata e in prima linie. CUm ar fi ca ofiterii si soldatii sa isi dea demisia cand ataca dusmanul. Prin urmare, asumati-va obligatiile civice si luptati cu dusmanul. CUm frate sa iti dai demisia exact cand e nevoie de tine, cand toata societatea depinde de tine. cu tot respectul, eu as pedepsi vreo doi in piata publica.
        • +11 (23 voturi)    
          Corect (Duminică, 29 martie 2020, 20:37)

          ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui sur_la_droite

          De la al doilea razboi mondial( cu exceptia loviturii de stat din '89), au fost generatii intregi de soldati care nu stiu ce inseamna "razboiul"...exceptie fac mercenarii din Afganistan si Iraq.
          Un soldat, in medie, isi petrece intreaga cariera antrenandu-se sau frecand menta aiurea, plus pensia speciala.
          Dar cand este vorba de un razboi....fratica, nu prea isi da demisia si pleaca acasa la bere si nevasta.
          Medicii sunt o clasa privilegiata in RO, pe langa salarii babane, statut social...mai vine la pachet spaga( si tot a fost spaga in ultimii 30 de ani)....baieti, cand se impute treaba nu prea va dati nici voi demisia si gasiti solutii, salvati vieti....
          Asa, ne luam toti jucariile si plecam cand este vorba de sacrifii.
    • +7 (15 voturi)    
      Prietene, (Duminică, 29 martie 2020, 20:50)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui microbistu'

      e stare de urgență, "nu accepta demisia" e frumos spus! Statul acum are dreptul sa te ia si pe tine si pe mine, daca are chef si sa ne pună la munca! Cam cum ii lua pe ăi bătrâni in concentrare! Tot ce stii tu despre dreptul muncii, zilele astea e cam suspendat! Statul le poate oferi ca alternativa la demisie pușcăria si o poate face acoperit de lege! Dar de unde sa stii tu asta - probabil ca nici ei nu știau, credeau că si iau jucăriile si pleacă, ca au dat de greu!
      • +1 (17 voturi)    
        Prietene... (Duminică, 29 martie 2020, 23:08)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

        dar statul are dreptul sa te trimita in chiloti in lupta epidemilogica? E ca si cum ai trmite un soldat la lupta cu bata. Cam cat are statul dreptul sa despagubesca familia daca ai murit in urma unei asfel de actiuni? Ca nici onoruri la inmormantare nu iti poate asigura.
        Sefa ATI de la Gerota nu si-a dat demisia, a fost grav infectata de un curvar fost sef de politie ce a facut si face parte din minunatul stat care are atatea drepturi.
        • +4 (14 voturi)    
          Crezi ca in 1940 (Duminică, 29 martie 2020, 23:22)

          Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui minus

          cand plecau aia rupți in fund de la țară, la război, era mai bine? Crezi ca a "oferit" vreodată statul mai multe? Asta e situația, o luam ca atare si o acceptam, pana la urmă o facem pt noi!
          • +2 (8 voturi)    
            ma indoiesc...... (Duminică, 29 martie 2020, 23:55)

            minus [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

            cred ca mai degraba o facem pentru oameni ca tine, nu ca mine.
            Strabunicul meu a murit de tifos in 1917 in retragerea din Moldova. Astazi este un nume pe un monument pe care scrie "nu va vom uita niciodata". Nimeni din sat nu are habar cine a fost, deci nu au cum sa-l uite...

            Patriotule, Romania a intrat in razboi in iunie 1941, in scopul de a recupera macar teritoriile luate de URSS. Asa ca da, in 1940 a fost mai bine, iar acum e si mai bine ca n-ai habar nici de istorie dar recurgi la ea!
    • -1 (7 voturi)    
      In vreme de criza ca aceasta (Luni, 30 martie 2020, 9:52)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui microbistu'

      a-ti da demisia din sistemul medical este o lasitate iar pe de alta parte inseamna ca aceste persoane s--au facut medici sau asistenti din interes material si nu ca vocatie.
      Eu le-as semna demisiile dar le-as interzice sa mai profeseze (cel putin in Romania)
  • -2 (20 voturi)    
    ???? (Duminică, 29 martie 2020, 18:30)

    cristi_an [utilizator]

    "Demisiile nu au fost acceptate " ????
    de cand e nevoie sa accepti demisia pentru a fi validata? intreb si eu asa ca se pare ca suntem condusi numai de capete luminate...
    poate aflam si noi motivul aceostor demissi ca din exprimarea de mai jos parca suntem la birtul satului dupa o cinzeaca
    "Nemulțumirea este legată de faptul că dacă ieși la luptă trebuie să cunoști câte gloanțe ai. Când ieși la luptă cu mâinile goale e greu. Nu poți face un plan"
    • 0 (6 voturi)    
      esti habarnist (Luni, 30 martie 2020, 9:55)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      o demisie trebuie acceptata de seful direct.
      Daca nu este acceptata persoana respectiva este obligata conform contractului de munca sa mai profeseze o perioada (dependenta ca marime de functie) ca si preaviz.
      • +1 (1 vot)    
        vb din auzite? (Luni, 30 martie 2020, 13:03)

        cristi_an [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        demisia e un act unilateral. ai o perioada de preaviz dar actul nu tb acceptat pentru a intra in vigoare :)
  • -3 (23 voturi)    
    Se vede cat de manager este.... (Duminică, 29 martie 2020, 18:32)

    ggiiggii [utilizator]

    Daca el declara ca "demisiile nu au fost acceptate" se vede foarte clar nivelul lui de cunostiinte in legislatia muncii si nu numai.
    Bai managerica, demisia este unilaterale, nu trebuie aprobata, ea se depune de catre angajat si este luata la cunostinta( nu aprobi nimic manageru' lu' peste prajit ce esti).
    Cum sa nu plece aia cand voi aveti 25 de masti si 60 de costume. Ce ai pazit pana acum managere, ca aici este treaba ta, sa te asiguri ca doctorii au tot ce le trebuie ca sa isi desfasoarea activitatea in SIGURANTA si respectand procedurile medicale.
    Pe cine vrei sa salveze medicii aia daca ei nu sunt in stare nici sa se protejeze pe ei.
    Mai vrei un "Suceava"???
    • +9 (13 voturi)    
      Situatia (Duminică, 29 martie 2020, 22:38)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      dezastruasa din spitale este de ani de zile si este cunoscuta de TOTI din spital:de la portar la manager! Daca au cunoscut-o, trebuia sa-si dea demisia atunci, motivand ca nu pot sa-si faca meseria corect. Dar ei nu-si mai fac meseria demult, ci doar sedeau cu mana intinsa; de la portar la manager. Acum, orice demisie trebuie sa atraga interdictia de a mai profesa vreodata in tara si oriunde.
      • +2 (4 voturi)    
        TOTI s-au complacut in stare... (Luni, 30 martie 2020, 12:57)

        ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui unins

        aia de...timpul trece, spaga merge.
        Doctorii de azi sunt ca judecatorii de acum cateva luni.
        30 de ani au scapat infractori, au dat pedepse minime, au tinut dosare prin sertare pana sau prescris faptele, si cand a venit cineva sa ii traga de maneca, au sarit in sus ca le este afectata inegritatea si impatialitatea.
        La fel si doctorii...30 de ani s-au complacut intr-un sistem bolnav, au luat spaga pana nu mai putea sa care acasa...si acum, cand este momentul lor, si trebuie sa faca ceva pentru tara asta....se plang ca nu au masti si nu au cu ce sa lupte impotriva virusului.
  • +9 (11 voturi)    
    protectia doctorilor, asistentilor si familiilor (Duminică, 29 martie 2020, 18:38)

    Je__ [utilizator]

    Pe langa masti, combinezoane si restul, acest guwerner si toate primariile ar trebui sa puna pe primul loc siguranta medicilor si a familiilor lor

    Pe perioada epidemiei, primariile ar trebui sa le puna la dispozitie hotel/imobil unde doctorii sa fie dusi la finalul zilei cu microbuzul, sa li se dea masa calda si sa se poata odihni

    Acesti oameni au nevoie sa fie izolati pentru siguranta lor si a famililor lor. O data ce sunt in linia I, ei nu mai pot merge acasa la copii, batrani, soti si sotii

    Primarii ar trebui sa lucreze sa le asigure cazarea, masa si cele necesare ca ei sa se poata concentra pe actul medical si pe odihna

    Orice altceva este o crima la adresa medicilor, asistentilor si a familiilor acestora!
    • +3 (15 voturi)    
      Nu poti da salarii de mii de euro si materiale! (Duminică, 29 martie 2020, 20:12)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Ori, ori!
  • -2 (20 voturi)    
    Sistem de sanatate de cacao (Duminică, 29 martie 2020, 18:41)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Tovarasul activist Nelu Tătaru știe? Intreb ca il vad cum manânca (...) zi de zi la posturile tv. Cam atât.
    • +9 (13 voturi)    
      Spital nou.Ce au recepționat? (Duminică, 29 martie 2020, 19:48)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Cum poți să spui că ai recepționat un spital dacă nu are nici-o dotare pentru tratament pacienți?Înseamnă că este numai o clădire goală și medicii de ce au fost angajați?Așa sunt realizările PSD.Formale.
  • +1 (15 voturi)    
    Ce fel de manager (Duminică, 29 martie 2020, 19:21)

    Mirobo [utilizator]

    ...e domnul care nu știe reguli simple contractuale.
    Și eu mi-am dat demisia.Punct.Nu convine,asta e.Act unilateral,fără aprobare etc.Nu e o cerere ,e o informare.
    • 0 (0 voturi)    
      Cand e stare de urgenta.... (Luni, 30 martie 2020, 14:46)

      sim18 [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

      ma indoiesc ca nu se mai aplica alte reguli... Demisia poate insotita de interzicerea dreptului de a profesa si dosar penal... poate... e ca si cum in caz de razboi... un soldat dezerteaza.
  • 0 (16 voturi)    
    Sunt de acord cu ei. (Duminică, 29 martie 2020, 19:28)

    Marionette [utilizator]

    Cum sa tratezi Covid fara masti, dezinfectante filtre de aer, manusi, combinezoane, ah da, si fara ventilatoare si tratamente medicamentoase. E ca si cum te-ai duce sa mori ca prostul!
    • +9 (13 voturi)    
      Nu asa? (Duminică, 29 martie 2020, 23:05)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Asa spuneau si aia la razboi! ''Cum sa merg eu fara pusca smechera si casca de protectie, ma omoara rusii sau nemtii, deci nu vreau, stau acasa si ma uit pe Netflix'' ::))))))))) revino-ti prietene, e stare de urgenta, nu mai avem alegeri!
  • +10 (14 voturi)    
    De ce la TV politicienii spun ca exista de toate (Duminică, 29 martie 2020, 19:37)

    Doru1963 [utilizator]

    De ce politicienii au aceasta boala sa spuna la TV ca avem dotare corespunzatoare, cand nu e asa.

    Eu nu pricep, chiar nu au invatat nimic de la Colectiv?

    De ce e greu sa spuna adevarul "Da, avem lipsuri mari de oameni si de dotare".Primul pas spre rezolvarea problemelor este recunoasterea neajunsurilor.

    Practicile de a trimite ordine si de a face legi ca nu ai voie sa vorbesti public despre neajunsuri e o practica comunista si nenorocita, si arata de fapt acelasi stil de a ascunde si a musamaliza problemele.

    Cand vom vedea politicieni care recunosc deschis starea precare, ala e un semn ca vom putea spera la adevarata schimbare.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu spun politicienii. (Luni, 30 martie 2020, 10:04)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Doru1963

      Sunt niște jurnaliști însoțiți de părerologi la toate care își dau cu presupusul.Lipsa cunoștințelor în domeniu este compensată prin critica a tot ce se face.Nimeni nu știe ce trebuie făcut ,numai ei știu.Dar nu fac.Sunt șmecheri.Vor să facă alții și ei să spună nu este bine bă!Ticăloși cu clanța neferecată.
  • +10 (20 voturi)    
    MEDICII SI-AU PUS INTREBAREA: DE UNDE BANI? (Duminică, 29 martie 2020, 20:14)

    Tayen [utilizator]

    De unde bani pentru salarii de Occident? Salarii de Occident într-o țara subdezvoltata, ca asta suntem, sa nu ne ascundem după degete!!
  • +5 (11 voturi)    
    care este adevarul? (Duminică, 29 martie 2020, 20:50)

    Mariamoto [utilizator]

    In loc sa gaseasca solutii, ei vin cu cea mai usoara: demisia!! de unde alti medici? ce sa faca locuitorii fara medici ma rog? cum sa se descurce atunci cand o sa fie varful? acum este floare la ureche dar stati sa vedeti ce urmeaza! halal medici!
  • +8 (12 voturi)    
    medicii care isi dau demisia trebuiesc ajutati (Luni, 30 martie 2020, 2:04)

    tahomir [utilizator]

    Noi ii intelegem ca au familie, copii, vila , masini scumpe si amante si nu se face sa riste sa se imbonaveasca ptr niste sarantoci.
    De aceea demisiile lor trebuiesc sa fie accepte si ptr a nu le mai supune familiile la risc trebuie sa li se retraga ptr totdeauna dreptul de a profesa in domeniu. Ca e riscant in spitale orice ar fi si ei sunt suflete sensibile si cu familie,nu ca pacientii aia insensibili si cu familie nu asa de buna ca a lor.
    Sa se faca in loc PSDisti care se ocupa strict cu furantul si aranjamentele sau, daca sunt mai sofisticati, USRisti care doar dau din gura si care sa faca altii, ca e greu, ca nu e in sarcina lor sa salveze Romania, sa nu o luam mot-a-mot!
  • +1 (1 vot)    
    nici un bai (Luni, 30 martie 2020, 16:54)

    baronulmunchausen [utilizator]

    Dar as prefera ca cei din Mioveni infectati cu coronavirus sa fie tratati in Mioveni