Un bărbat din Ploiești, recent întors din Germania, a mințit medicii spunând că nu a fost plecat

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 29 martie 2020, 12:29 Actualitate | Coronavirus


Un bărbat din Ploiești recent întors din Germania a minţit medicii spunând că nu a fost plecat din țară. Bărbatul a mers la spital cu simptome de viroză, transmite Mediafax.

Potrivit IJP Prahova, un reprezentant al unui spital din Ploiești a alertat polițiștii după ce un bărbat s-a prezentat cu simptome specifice virozei și nu le-a spus medicilor că a fost plecat în Germania.

După verificări s-a stabilit că bărbatul în vârstă de 62 de ani a fost în Germania și a revenit în țară în 16 martie.

Pe numele acestuia a fost deschis un dosar pentru omisiunea declarării unor informații și a fost înștiințată Direcția de Sănătate Publică. Între timp, bărbatul a fost internat, izolat și i se vor face teste.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6039 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Puscarie (Duminică, 29 martie 2020, 12:36)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Justita corupta ce face?
    • +1 (1 vot)    
      amenda + bataie pe arest... (Duminică, 29 martie 2020, 14:19)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ... + fara drept de pensie.
  • +2 (2 voturi)    
    Penal (Duminică, 29 martie 2020, 12:39)

    robyzs [utilizator]

    Dosarul nu sperie pe nimeni, efectul Legilor Justiției promovate de rectorul UAIC IAȘI Tudorel Toader.

    In Japonia amenda minima este 5 salarii medii iar in Italia risti închisoarea.
  • 0 (2 voturi)    
    minciuna prin omisiune (Duminică, 29 martie 2020, 12:39)

    bokila1 [utilizator]

    de fapt, crima este ca acest bolnav in criza biliara care trebuie operat de urgenta, este respins de toate spitalele, pe rand spitalul judetean, cel din campina si spitalul cfr l-au respins...asa ca acum a esuat la spitalul de boli infectioase unde nu poate fi operat.
    Lasitatea managerilor de spital e fara limite
    • -1 (3 voturi)    
      sa se duca in Germania.. (Duminică, 29 martie 2020, 14:20)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui bokila1

      ... a venit aici la miere si lapte?
  • +2 (4 voturi)    
    Cum "a mers la spital"? (Duminică, 29 martie 2020, 12:42)

    Mihai Panet [anonim]

    Nu a chemat ambulanta? Ce e asta, umbla bolnavi pe strada?

    Ambulanta este antecamera spitalului. Practic ii pregateste pe medici pentru riscurile cu care vine pacientul. Asa, merge fiecare cum vrea el, poate mai si infecteaza oameni, inclusiv medici. Pina si la medicul de familie se face programare prin telefon, nu te duci aiurea.

    PS: Trebuia mai intii sa sune medicul de familie.
  • -1 (1 vot)    
    Societatea epocii de piatra a hartiei si dosarului (Duminică, 29 martie 2020, 12:43)

    xolv [utilizator]

    Nu s-a gandit nimeni sa transmita datele de la frontiera la DSP in spitale ?
  • +1 (3 voturi)    
    sa remarcam (Duminică, 29 martie 2020, 12:44)

    cucuveauamov [utilizator]

    sa remarcam (in treacat) ca pana nu demult, imbatat de Occident, ti-era rusine sa spui ca esti din Romania, iar acum, redescoperind (rapid) patriotismul, ti-e frica spui ca ei vreo legtura cu Vestul (salbatic)
  • 0 (2 voturi)    
    Dar ce e in capul lor? (Duminică, 29 martie 2020, 13:19)

    Captain Obvious [utilizator]

    Se gândesc că nu le dau medicamentele bune?
  • +1 (3 voturi)    
    testat, izolat si lasat sa moara (Duminică, 29 martie 2020, 13:20)

    revo [utilizator]

    Daca e pozitiv, trebuie lasat fara niciun fel de ajutor medical. Nu trebuie irosit un pat de spital pe el.
    Din 16 martie, cati a infectat?
  • +1 (3 voturi)    
    62 de ani...viroza (Duminică, 29 martie 2020, 13:20)

    ggiiggii [utilizator]

    Candidat perfect pentru victima nr....
  • +1 (3 voturi)    
    de ce mintiti mah tampitilor... (Duminică, 29 martie 2020, 13:23)

    Enofereus [utilizator]

    nu inteleg! nu numai ca puteti muri dar omorati si pe altii!!!
  • +1 (3 voturi)    
    FMM de dobitoci (Duminică, 29 martie 2020, 13:24)

    ipolitic [utilizator]

    astia nu inteleg ca e un act criminal? Nu numai ca isi pun viata in pericol prin intarzierea diagnosticului, dar infecteaza si pe alti zeci de oameni. Ii doresc sa se vindece si dupa aia sa stea la ganditor vreo 5 ani.