Gheorghe Flutur cere ca Spitalul Județean Suceava să nu fie transformat în spital Covid-19: Ministerul Sănătății să aloce fonduri pentru alte spitale, dacă e nevoie

de DG     HotNews.ro
Duminică, 29 martie 2020, 11:16 Actualitate | Coronavirus


Teste coronavirus
Foto: Profimedia Images
Președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur, confirmat pozitiv cu noul coronavirus, cere ca Spitalul Județean Suceava să nu fie transformat în spital Covid-19.

Flutur vrea ca spitalul vechi - cu pavilioanele de boli infecțioase, pneumologie, dermatologie, îngrijiri paliative, 218 de paturi și ATI propriu - să fie destinat bolnavilor de COVID-19, iar spitalul nou să fie menținut pentru tratarea celorlalte categorii de bolnavi.

Argumentele invocate de Flutur sunt faptul că județul Suceava, cu o populație de peste 750.000 de locuitori, are nevoie de spitalul nou „ca de aer pentru intervenții unice” care pot fi făcute doar aici: maternitate grad 3, radiologie intervențională, cardiologie intervențională, imagistică deosebit de performantă, piciorul diabetic, neurologie, recentul laborator de medicină nucleară cu dotări de ultimă generație, oncologie, recentul ambulatoriu, urologie, gastroenterologie, UPU cu intrarea integrala în funcțiune, inclusiv CT și radiologie.

Sunt secții care nu se mai găsesc la acest nivel în alte spitale din județul Suceava, spune Flutur.

”Sunt argumente de care trebuie să se țină cont pentru celelalte categorii de bolnavi. Nu trebuie blocate aceste secții. În legătură cu situația actuală socotesc și am cerut Prefectului de Suceava aducerea de containere pentru a crea un triaj epidemiologic în afara pavilioanele existente, iar dacă, Doamne Ferește, va crește numărul de bolnavi COVID-19, să se aibă în vedere și alte spitale din județ, la care Ministerul Sănătății să aloce fonduri de care e nevoie. Pentru Spitalul din Fălticeni, cu 400 de paturi, recent terminat, am cerut de urgență 15 milioane de lei pentru dotare. Este o perioadă foarte grea pentru noi toți - pentru suceveni și pentru toată lumea. Ne trebuie rațiune, înțelepciune, solidaritate și acțiune rapidă. Îmi exprim speranța că toți cei care trebuie să decidă, vor ține cont de argumentele mele”, a scris Flutur într-un mesaj postat pe pagina Facebook a PNL Suceava.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5708 vizualizari

  • +10 (22 voturi)    
    ciochistul de Flutur... (Duminică, 29 martie 2020, 11:24)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    ciochistul de Flutur... sa nu cumva sa gasim acolo in Suceava, toata coruptia cocalarului Flutur.
    • 0 (0 voturi)    
      Flutur abereaza cu tupeu... (Duminică, 29 martie 2020, 22:55)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Uita ca el a fost internat (fiind bolnav de covid-19)in aripa aia noua a spitalului judetean singur intr-un salon special amenajat si cu personal medical la dispozitie.

      Lucrul asta a fost clarificat de medici ce erau infestati dar au fost internati in aripa veche a spitalului, nemodernizata chiar darapanata!
  • +8 (20 voturi)    
    Sictir, Flutur! (Duminică, 29 martie 2020, 11:38)

    Observator roman [utilizator]

    Atât.
  • +11 (17 voturi)    
    Flutur(i) si ai luii molii (Duminică, 29 martie 2020, 11:39)

    nevada [utilizator]

    Pana una alta Flutur sa curate toate institutiile statului populate de el si ai lui cu tot felul de incapabili si neaveniti. Cant te gandesti ca ar fi vrut ca directorul spitaluilui Judetean Suceava sa fie numit ministru al sanatatii! Mi are multi din acestia? Ce deazastre maii pregateste?
  • -1 (9 voturi)    
    Unde sunt spitalele regionale? (Duminică, 29 martie 2020, 12:11)

    dragossorin [utilizator]

    Asa merita oameni, le-au trebuit PSD se le faca spitale regionale, pana la urma acest virus nu imi pare asa de daunator din moment ce afecteaza o anumita varsta:)
    • 0 (0 voturi)    
      Corect. (Duminică, 29 martie 2020, 13:23)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui dragossorin

      Pizidea ai votat, pizidea să primească.
    • +1 (1 vot)    
      doamne (Duminică, 29 martie 2020, 13:30)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui dragossorin

      de unde ai aparut inteligentule, covidu ii afectează pe toți indiferent de vârstă de al cu tita in gura pin la al cu barba sura dar sigur pe tine nu ca are si virusul mindria lui nu se duce la orice inteligent
  • 0 (2 voturi)    
    „Liberalul” Flutur (Duminică, 29 martie 2020, 12:40)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Membru de frunte al PNL, ramura Turcan-mafia portocalie, nu?
    PNL< 5 %. Hai ca se poate,cu toate gunoaiele pesediste (Chirica & Co) racolate in ultimele luni. Cea la jegoasa perioada din istoria acestui partid, devnit un conglomrat de infractori si incompetenti
    • -2 (2 voturi)    
      Plângi după PSD? (Duminică, 29 martie 2020, 14:18)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ar fost fost bine acum cu un guvern condus de Viorica Dăncilă?
  • +7 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 29 martie 2020, 12:52)

    [anonim]

  • +8 (8 voturi)    
    Dl. Doctor Flutur (Duminică, 29 martie 2020, 13:30)

    ggiiggii [utilizator]

    Nu asa este apelarea corecta?
    Dl. Doctor Flutur.....
  • +5 (5 voturi)    
    mai are tupeu (Duminică, 29 martie 2020, 14:27)

    martel55 [utilizator]

    sa vorbeasca individul asta, care e direct repsosnabil de ce s-a intamplat la Suceava, managerul de aoclo fiind numit de el? in loc sa aiba dosar penal impreuna cu cei din conducerea spitalului, s-a bagat in fata la testare, luand locul unui cadru medical...cat despre spital, l-a transformat deja prin incompetenta el si conducerea numita de el in spital COVID-19
  • +3 (3 voturi)    
    Cu alte cuvinte d-le Flutur. (Duminică, 29 martie 2020, 16:24)

    asavreau [utilizator]

    La Suceava aveți COVID destul,nu mai vreți.Vă ajunge.Medicii și-au dovedit capacitatea de a vindeca îmbolnăvindu-se ca niște nepricepuți care nu au avut de a face niciodată cu un bolnav.Rușinea pățită nu vreți să o spălați?Vreți să rămâneți cu anatema de județ certat cu igiena și regulile de bun simț.
  • +6 (6 voturi)    
    Imbecilule ! (Duminică, 29 martie 2020, 16:27)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    In maxim 10 zile toate spitalele vor fi pentru COVID-19 ! Pe ce lume traiti, ma ? SUNTETI DIRECT RASPUNZATORI DE VIETILE A MII DE ROMANI !
    Dupa COVID...vine judecata, mai a dracu decat virusul. Nu scapati !