Nelu Tătaru: Testarea pentru coronavirus în Bucureşti, în măsura în care şi-o asumă Primăria Capitalei / Testare în masă, fără noimă

de I.H.     HotNews.ro
Duminică, 29 martie 2020, 9:17 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus
Foto: Agerpres
Proiectul care presupune testarea unui eșantion al populației Bucureștiului nu este asumat de Ministerul Sănătății, ci de Primăria Capitalei și de Institutul Matei Balș și nu are deocamdată avizul ministerului, a declarat pentru Digi 24 ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, care a ținut să se distanțeze de metoda de testare folosită în acest studiu epidemiologic.

Întrebat dacă Ministerul Sănătății își asumă testarea care se va face în București, ministrul Sănătății a spus că studiul pentru București este în pregătire și de acesta se ocupă Institutul Matei Balș, INS și Primăria Capitalei. "Rămâne să vedem, când va fi finalizat acest proiect al studiului, să ne dăm un acord în funcție de necesitatea lui, dar și de specificitatea acestui test”, a spus Nelu Tătaru.

Întrebat dacă acest test poate fi desfășurat și fără avizul Ministerului Sănătății, ministrul a spus că el poate fi realizat, în măsura în care și-l asumă Primăria Capitalei.

Ministrul dă de înțeles că se teme că populația, în urma unor eventuale teste rapide care ar ieși negative la coronavirus - teste a căror fiabilitate este oricum mai mică decât a celor făcute cu aparate Real Time PCR - , se va relaxa și își va slăbi vigilența în privința protecției față de virus.

"Avem în vedere că o testare trebuie să existe în condițiile unei anchete epidemiologice, nu o testare în masă, fără noimă. Sunt testate anumite categorii, sunt izolate anumite categorii, vor urma ca anumite categorii din izolare să poată reveni mai devreme în societate, când avem două teste negative - implicit mă refer la cadrele medicale -, dar trebuie să înțeleagă toată lumea că aceste testări sau un rezultat negativ nu poate înlocui o izolare, nu pot înlocui niște măsuri de precauție, precum nu pot înlocui la un moment dat nici acea distanțare socială pe care ne-am impus-o și restricțiile pe care le vedem”, a afirmat Nelu Tătaru.

În următoarea Ordonanță militară, pe care guvernul o pregătește odată cu apropiata intrare în scenariul 4 al epidemiei de coronavirus, Ministerul Sănătății va propune regulile sugerate de INSP legate de testare și carantinare, dar și de spitalizarea celor testați: dacă au simptome sau nu, dacă au peste 65 de ani etc.

În ceea ce privește studiul pentru testarea unui vaccin pentru noul coronavirus SARS-CoV-2, la care va participa și România, acesta va începe peste aproximativ o lună, la nivel național, pe persoane sănătoase, pe bază de voluntariat, a confirmat Nelu Tătaru în interviul, acordat sâmbătă, pentru Digi 24.

Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a susținut sâmbătă că testarea în masă a bucureştenilor va începe cel mai probabil la jumătatea săptămânii viitoare și că vor fi folosite teste rapide, dar care sunt omologate și care vor fi achiziţionate „din surse validate de către Institutul Matei Balş”.

Firea a spus, la Digi 24, că vor fi testate peste 10.000 de persoane, inclusiv persoane care locuiesc în Capitală, dar care nu au aici domiciliul stabil. Eșantionul va fi ales pe baza unor studii realizate împreună cu Institutul Național de Statistică, nu preşedinţii asociaţiilor de proprietari vor fi implicaţi în selectarea celor care vor fi testaţi, a precizat primarul general al Capitalei.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7366 vizualizari

  • -5 (13 voturi)    
    asd (Duminică, 29 martie 2020, 9:26)

    Etre [utilizator]

    Peste tot toti se lupta sa testeze cat mai mult dar la noi este pe invers. Bag eu de seama ca le e frica sa nu se afle numerul real de infectati. Alta explicatie nu am.
    • -1 (5 voturi)    
      Corect (Duminică, 29 martie 2020, 10:38)

      feisbuk [utilizator] i-a raspuns lui Etre

      Daca testezi poti avea surpriza sa ai un numar mai mare de infectati. Apoi se naste intrebarea "ce facem cu ei, unde ii ducem, cu ce ii tratam, cine ii trateaza".

      Asa mukles, scapa cine poate.
  • -9 (15 voturi)    
    Politicianisme (Duminică, 29 martie 2020, 9:27)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nici acum, in plin dezastru, activistul `liberal” N. Tătaru nu pierde prilejul sa atace politic. O adevărata nulitate cu vechi stadii de politruc care isi da mari aere de epidemiolog.
    • +4 (8 voturi)    
      nu te supara (Duminică, 29 martie 2020, 10:31)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      da psd ce a facut?!
      ca inafara de a se autoizola si a ataca politic nu au facut NIMIC !!!
      • +5 (9 voturi)    
        8 spitale regionale si inca unul (Duminică, 29 martie 2020, 12:18)

        Kecske [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        municipal sint terminate, predate la cheie, cu toate dotarile ultramoderne si chiar personal specializat prin grija ministrilor invatamintului pop "genunche" si "abramburica".
    • +4 (6 voturi)    
      si apropos (Duminică, 29 martie 2020, 10:32)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      firutza prin harababura asta cu testarea nu face exact asta?! atacuri politice si campanie electorala mai exact?! sau daca o face psd e bine?!
  • +1 (7 voturi)    
    cum ar fi (Duminică, 29 martie 2020, 9:42)

    costelo999 [utilizator]

    pensionarii bolnavi tratați la spital iar tinerii acasa, carantina pe sectoare, sau judete, interzis circulatia total 2 ore dimineața si 2 ore seara, inchis benzinarii, inchis ratb,?
  • -7 (13 voturi)    
    Hai Firea, hai Arafat, hai Orban, hai Iohannis... (Duminică, 29 martie 2020, 10:00)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Faceti ceva, faceti cum vreti...numai miscati-va mai repede ! Sunteti inconstienti, cand aveti de gand sa testati, cand o ajunge curba la inflexiune ? Unde esti Basescule, ca cu astia murim cu totii ...
    • -5 (7 voturi)    
      basescu e pe mare, taie salarii (Duminică, 29 martie 2020, 11:06)

      ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Zero_Kelvin

      basescu e plecat pe mare, ca asa ne spunea de fiecare data cand se ducea la paranghelii la constanta : ca e musai sa-si dea examenele de ofiter, ca el pleaca pe mare cand nu va mai fi presedinte.
      basescu este singurul de pe planeta care a taiat salariile cu 25% si a marit tva-ul pe timp de criza.
  • +11 (13 voturi)    
    Cineva trebuie sa supervizeze (Duminică, 29 martie 2020, 10:06)

    Captain Obvious [utilizator]

    Ce face dilia de la primărie, sa nu facă mai mult rău.
    • -7 (9 voturi)    
      Nu prea poate (Duminică, 29 martie 2020, 10:34)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Ma rău decât nenorocirea produsă de Ministerul Sanatatii (=Exeterminarii) condus de un politruc pnl cu vechi stat ede servicii, complice la dezastru, NU SE POATE. Poate fi conceput ceva mai odios sau mai incompetent decât treimea PINTEA, COSTACHE, TATARU?
    • +7 (7 voturi)    
      Ce conteaza?? (Duminică, 29 martie 2020, 10:51)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Daca testarea este organizata de duamna Fierea, este foarte probabil ca datele accumulate sa fie nefolositoare, in schimb sa fie infectati oameni care pina acum erau perfect sanatosi!

      Dar asta nu are nici-o importanta, esential este sa isi faca Gabitza publicitate electorala!
  • +9 (9 voturi)    
    Testarea în masă este o himeră. (Duminică, 29 martie 2020, 10:30)

    asavreau [utilizator]

    Firea vinde speranțe bucureștenilor.Testarea în masă nu este posibilă.Nu ai cu cine și cu ce.În final după timpul pierdut și consumate multe materiale,nu se poate face nimic.Ca să ai un rezultat ar trebui să închizi Bucureștiul,să oprești tot.Toată lumea în carantină.Să facă Firea la Pandele în Voluntari asta,cu toate că nici acolo nu-i posibil.Firea a cumpărat niște teste inutile și în loc de lucrări intense de dezinfecție umblă cu prostii .Streinu Cercel îi face jocul lui Firea și va trebui cercetat privind activitatea în problema pandemiei.Vrea imunitate pentru-că se simte vinovat.
  • +5 (5 voturi)    
    da (Duminică, 29 martie 2020, 11:31)

    rei [utilizator]

    sa-i spuna cineva lu` fireaua ca se vor amana alegerile si mai sta cateva luni in plus la primarie.......sa o lase mai usor cu campania electorala......parca si vad spotul ei electoral: am testat bucurestenii impotriva covid......firea are grija de voi

    sondajul de testare nu e la fel cu cel electoral.....cine voteaza azi cu ala, maine voateaza tot cu ala.....cine e azi sanatos,nu inseamna ca si maine va fi sanatos

    daca nu investeai in taxa oxigen azi aveai bani sa testezi tot Bucurestiul(presupun ca trebuie sa platim acum si demontarea acelor panouri de pe stalpi ce semnalizeaza zona.....daca tot am platit sa fie cumparate/montate....nu mai pun la socoteala restul infrastructurii)
  • +3 (3 voturi)    
    Deci cu madicii s-a terminat (Duminică, 29 martie 2020, 11:46)

    nevada [utilizator]

    Inteleg din ce vrea primaria capitalei, ca a terminat cu testarea cadrelor medicale in spitalele pe care le pastoreste, si ca ia mai ramas 10000 de teste, si acum trece la populatie. Ca sa traga ce concluzie?
  • +3 (3 voturi)    
    Dle Ministru .... (Duminică, 29 martie 2020, 12:07)

    astronaut [utilizator]

    nu puneti ''botul''si nu participati la CAMPANIA ELECTORALA a Firei ,ca va ''SCURTCIRCUITATI'' are sarma-n ea, lasati-o sa fiarba in ''suc propriu'' !
    • +2 (2 voturi)    
      si (Duminică, 29 martie 2020, 13:37)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui astronaut

      nici nu acceptați ajutoarele de la primăria generală a lu firea, decit pachetul ei mai bine mort de foame, nu acceptati pomenile electorale sunt de la psd
  • +2 (2 voturi)    
    CAMPANIE FIREA! (Duminică, 29 martie 2020, 15:56)

    SCV [utilizator]

    CAMPANIE FIREA! "ASTIA" nu sunt in stare sa faca ceva la spitale si vor sa ma "faca" pe mine la poarta? NICIODATA!
    • +1 (1 vot)    
      Este darnică Firea. (Duminică, 29 martie 2020, 16:32)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui SCV

      Dacă nu primești COVID-19 la spital,primești acasă.Garantat,cu test autentificat cu ștampila primăriei și cu semnătura ta că ești mulțumit de ce ai primit.
  • +1 (1 vot)    
    Mare e (Duminică, 29 martie 2020, 23:48)

    coanda [utilizator]

    gradina ta Doamne! Un ditamai ministru al sanatatii nu stie si nu vrea sa accepte ceea ce toti cei cu experienta ( China, Coreea de Sud, Germania etc) sustin cu voce tare, aproape ca urla: testati, testati testati! Iar pampalaul asta de ministru ne spune ca testarea pe scara larga e utopie? Utopie e el ca ministru: incult si incompetent. E greu sa faci rost de atatea teste,la ora actuala, stiu, dar sa fii atat de spalat pe creier sau poate rauvoitor este dezguztator. Un ministru al sanatatii pentru Evul Mediu asta avem! Sa-l trimita cineva urgent acasa altfel va fi vai si amar de viata noastra. Avem un expert ca Strainu-Cercel si oameni ca Arafat si vine un neica nimeni incompetent dar politruc pana in maduva oaselor sa ne spuna ce avem de facut? Cumplit si scabros!
  • +1 (1 vot)    
    Testarea în masă e bună. (Luni, 30 martie 2020, 0:16)

    Popeye_the_Sailor [utilizator]

    Testarea în masă se face pentru a depista cazurile de COVID-19 asimptomatice și pentru a le izola, nu pentru a da cuiva asigurări că nu e bolnav. De-aceea și un test rapid care-i concludent doar dacă-i pozitiv e bun.