Proteste la Constanța: Nemulţumiţi de condiţiile din carantină, oamenii ies din camere

de I.B.     HotNews.ro
Duminică, 29 martie 2020, 2:20 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus in Romania
Foto: Agerpres
Românii care au venit din zonele afectate de coronavirus sunt nemulţumiţi de condiţiile din spațiile de carantină, spun că mâncarea este groaznică şi nimeni nu vrea să le cumpere mâncare nici pe bani. Este cazul carantinaților cazați în hotelurile din Mamaia, potrivit Mediafax.

Este revoltă la Constanţa, acolo unde mii de români întorşi din zonele de focar sunt carantinaţi la hotelurile din Mamaia. Aceştia spun că nu pot sta în asemenea condiţii şi le este frică să nu se îmbolnăvească.

Oamenii acuză faptul că mâncarea este groaznică, iar gunoiul începe să se adune pe holurile hotelului în care sunt cazaţi, pentru că nu este ridicat cu zilele.

Cel mai dureros, spun românii, este că nu ştiu dacă sunt bolnavi sau nu, pentru că nimeni nu le-a comunicat rezultatul testelor. Indignaţi de ce se întâmplă, oamenii au ieşit din camere pentru a filma atât mâncarea necomestibilă, spun ei, cât şi condiţiile mizere.

„Am venit pe 21, am ajuns la aeroport în Constanţa. Ne-au făcut nişte teste şi după ne-au cazat la Constanţa, la hotel. Nu avem de atunci nici o informaţie, nici cum suntem, nici cum au ieşit testele. Mâncarea nu o mănâncă nici porcii, haideţi să va arătăm mâncarea. Dacă asta e mâncare... Au mai mult de 48 de ore cartofii. Cerem să ni se ia și nouă ceva de la magazin şi ne tot mint de vreo 4-5 zile, vine Crucea Roşie, vine... Nu se ia nici o atitudine. Vorbim cu cei care lucrează aici, ne ignoră total. Deşeuri pe hol nu mai spun, uitaţi ce este. Aici ne îmbolnavim cu toţii, nu de coronavirus. Mai sunt şi copii mici care sunt cazaţi aici la hotel. Aici o să ne îmbolnavim ori cu capul ori de jegul care e pe holuri”, spune unul dintre românii carantinați la Mamaia.

Oamenii cer ajutorul autorităţilor şi vor ca măcar cineva să le cumpere mâncare din banii lor şi să le-o pună la uşă. Chiar dacă nu au voie să părăsească camerele, românii au ieşit pentru că nu mai suportă condiţiile. Reprezentanţii hotelului nu au răspuns solicitării Mediafax de a oferi un punct de vedere.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13106 vizualizari

  • -11 (25 voturi)    
    Dar fraților... (Duminică, 29 martie 2020, 2:35)

    Nyk1 [utilizator]

    ...dacă nu vă convin condițiile, de ce nu ați rămas în Occident?

    Apropo, pentru că nu au respectat carantina, ar trebui resetat contorul și să mai stea încă 14 zile. Sper că autoritățile nu vor ezita să aplice legea.
    • +2 (14 voturi)    
      Lol (Duminică, 29 martie 2020, 4:27)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      La voi la rusia cred si eu ca mai degraba raman oropsitii "in occident" decat sa se intoarca.
      • 0 (6 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 29 martie 2020, 8:22)

        [anonim] i-a raspuns lui mitg

        • 0 (0 voturi)    
          Lol (Duminică, 29 martie 2020, 17:25)

          mitg [utilizator] i-a raspuns lui

          "de ce s-au intors?"

          De ce s-au intors nu stie nimeni, dar e clar ca un Uber Eats (din banii lor) pana la poarta tot au dreptul sa comande. Cum li se aduce in Italia la aia in carantina, doar ca "contactless".
    • +1 (3 voturi)    
      ni s-au intors valorile... (Duminică, 29 martie 2020, 7:24)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ... in occident nu mai merge cu șpringareala, cersitul, prostitutia si ciorditul din buzunare.
    • 0 (4 voturi)    
      Du-te mai de-aici ! (Duminică, 29 martie 2020, 9:32)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Daca erai tu in locul lor, respectai tu conditiile de acolo si mancai tu laturile alea !
      Rabdai tu linistit ca sa nu ti se comunice nici dupa o saptamana rezultatul testului coronavirus ! !

      Cat de bine imi pare cand comentez pe HN astfel de pareri ale unora ca tine ca acest site este unul serios, sobru, echilibrat si, eufemistic vorbind, nu permite puneri la punct mai ... "nuantate" !

      PS. Dar poate ne intalnim pe g4 !:)
      • +2 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 29 martie 2020, 11:53)

        [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

        • 0 (2 voturi)    
          Nici ei nu or avea, mai ales daca sunt (Duminică, 29 martie 2020, 13:39)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui

          muncitori sezonieri dar asta nu inseamna ca nu trebuiesc sa fie tratati ca oamenii !
          Cu atat mai mult cu cat autoritatile nu au spus nicio clipa ca sunt descoperite, nepregatite pt aceia care vin de nevoie iar Iohannis i-a invitat pe romanii asezati la casele lor acolo in diaspora sa nu vina anul acesta de Paste acasa in Romania, nicidecum pe amaratii ramasi ai nimanui in Spania, Italia, Franta, Germania etc !
  • +2 (2 voturi)    
    iata si motivul de ce romanii fug de carantina (Duminică, 29 martie 2020, 8:42)

    dessik [utilizator]

    cu cearsaful pe geam. Pai daca vrei sa o respecte, asigura-le conditii acceptabile. Sa nu fie nimeni macar sa le cumpere de mancare pe banii lor, este inadmisibil. In plus oamenii au nevoie de ocupatie - imi imaginez ca ar trebui sa aiba acces la laptop-ul personal. Din alte stiri inteleg ca nu au nici asta.

    Aici este clar deficienta guvernului care stie doar sa dea ordine din vilele de protocol. Au trimis reprezentanti in teritoriu sa verificati conditiile de executare a oridinelor? Au intrebat care sunt problemele?
  • +4 (4 voturi)    
    Hai sa nu fim rai! (Duminică, 29 martie 2020, 9:00)

    democtrates [utilizator]

    Nu contest ca multi care au venit acasa nu stau sau fug de izolare dar trebuiesa inteleaga ca un singur om infectat poate provoca infectia la 59.000 de oameni(conform unui studiu facut de epidemiolog britanic). In fond trebuie sa-i primim pe toti cetatenii nostrii . Dar sa se cerceteze de organele abilitate daca li se ofera si conditii decente in izolare. Ma gandesc cum o fi aratand aceste hoteluri din Mamaia(acum cand nu este sezon) , nici vara nu arata bine. Dar hai sa dam drumul la imnul national sa sune toata ziua in loc ca politistii sau jandarmii sa-si faca datoria. Vezi ce s-a speriat virusul ? doar un numar mic s-au infectat. Vai de capul nostru.
  • +1 (5 voturi)    
    Dar cei reveniti ce si-au imaginat? (Duminică, 29 martie 2020, 10:10)

    Greu_de_Cap [utilizator]

    Trebuiau să se gândească înainte de plecare unde vor fi cazați 400000 de reveniți în țară. Să-și construiască propriile spații de carantină izolate și apoi când erau gata să dea năvală.
    Statul Român i-au sfătuit altfel dar ei n-au ascultat.
    • +1 (5 voturi)    
      @Greu_de_Cap ! (Duminică, 29 martie 2020, 11:08)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Greu_de_Cap

      E tare asta cu "sa-si construiasca propriile spatii de carantina izolate (...) si apoi sa dea navala" !

      PS. Daca nu erai cel care te numesti, precis ca te-ai fi prins ca ar fi fost mult mai simplu sa isi construia fiecare propria "izoleta umblatoare" !!:)
    • +1 (1 vot)    
      @ Susufler0 (Duminică, 29 martie 2020, 16:21)

      Greu_de_Cap [utilizator] i-a raspuns lui Greu_de_Cap

      Sa-și facă și izoletă dacă zici tu. Trebuiau să-și aducă și magazine dacă asta zic că le trebuie. Și au noroc că n-am propus să fi venit cu vaccinul lor de-acasă. Plimbările în perioade nepotrivite au riscurile lor. De la plecare știau că merg spre nicăieri. N-au rezervat locuri nicăieri ca să aibă pretenții că au rezervat condiții mai bune. Trebuiau să-și aducă mâncare de-acasă, suficientă pentru 14-20 zile, dacă nu tolerează mâncarea altora. Noi le plătim lor carantina, dar dacă ei ne îmbolnăvesc din iresponsabilitatea lor ne plătesc ei spitalizarea?