Încă un deces cauzat de coronavirus în România. Bilanțul ajunge la 30 de morți

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 martie 2020, 16:55 Actualitate | Coronavirus


Coronavirusuri
Foto: Profimedia Images
Încă un deces cauzat de coronavirus a fost anunțat sâmbătă de Grupul de Comunicare Strategică, bilanțul ajungând astfel la 30 în România.

Este vroba despre un bărbat de 74 ani, din județul Hunedoara, internat în secția de Oncologie a Spitalului Județean Deva cu neoplasm în stadiul terminal.

Probele pentru COVID 19 au fost recoltate în data de 26 martie, în ziua în care bărbatul a murit. Astfel, rezultatul pozitiv a venit abia în data de 28 martie, după decesul pacientului.

Alte 160 de noi cazuri de coronavirus au fost confirmate în România, bilanțul îmbolnăvirilor ajungând la 1.452, potrivit informării oficiale a Grupului de Comunicare Strategică, de sâmbătă, ora 13.00.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















26480 vizualizari

  • +3 (23 voturi)    
    Cancer (Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:07)

    iulisimo [utilizator]

    Adică a murit de cancer.
    • +6 (10 voturi)    
      Cancer in faza terminala (Sâmbătă, 28 martie 2020, 18:45)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui iulisimo

      Cancer in faza terminala
    • -2 (12 voturi)    
      Nu, dom'le, de Covid (Sâmbătă, 28 martie 2020, 18:54)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui iulisimo

      Ca asa este ordinul pe unitate: sporiti productia de morti de Covid, dati si peste plan !!
      De aceea s-a interzis prefectilor sa faca raportari despre situatia locala a cazurilor de covid: sa poate onor Grupul de Comunicare Strategica (voi stiti cine face parte din acest grup?) sa manevreze cifrele a la Pristanda: 2 de cancer, 2 de TBC, 1 la scoala de fete, in total 44 de covid, coane Fanica!
      Insasi sintagma STRATEGICA din numle acestui grup inseamna cel putin INTERESAT, MANIPULATOR daca nu MINCINOS de-a dreptul.
    • +2 (12 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 28 martie 2020, 19:02)

      [anonim] i-a raspuns lui iulisimo

      • +4 (6 voturi)    
        Stopul cardiac e cel care "stinge lumina" (Sâmbătă, 28 martie 2020, 19:55)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui

        cum se spune !
  • +1 (5 voturi)    
    Era măcar suspect (Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:17)

    Captain Obvious [utilizator]

    Sau și acolo se închide spitalul?
  • +4 (8 voturi)    
    totusi (Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:18)

    ..13 [utilizator]

    De ce merg asa de incet testarile si raspunssurile la testari???

    Intreb pentru un prieten.

    Condoleante familiei.
    • -2 (6 voturi)    
      Daca pnl nu taia bani (Sâmbătă, 28 martie 2020, 20:05)

      mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      de la sanatate ca sa dea la servicii, ar fi fost bani pt testari.
  • -2 (8 voturi)    
    Din serul recoltat de la Nea Nelu Cotroceanu (Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:26)

    un domn [utilizator]

    S ar putea face un ser pentru Seniorii Nostrii ?
    • 0 (0 voturi)    
      Daca se recolteaza toti cei 6 litri, poate (Sâmbătă, 28 martie 2020, 22:20)

      was [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      .
  • +7 (7 voturi)    
    Cat de penibil e totul ! :(( (Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:29)

    Susufler0 [utilizator]

    Si totodata cat de periculos ! sarmanul care s-a dus ar putea baga in carantina o sectie intreaga !

    PS. Oare maine despre cati medici de aici aflam ca au intrat in carantina ?
  • +3 (7 voturi)    
    Sub pres (Sâmbătă, 28 martie 2020, 18:30)

    Jolly Roger [utilizator]

    Asa cum se trec sub pres numarul de persoane infectate/ judet, la fel se trec sub pres si numarul cazurilor de vandalism, jafuri si talharii care incep sa se faca simtite in special in comunitatile mici.

    Daca in Italia oamenii ies in strada si urla ca nu au ce manca, la noi se verifica ce are vecinul in camara...

    Sub ochiii intorsi ai celor cu glezna fina ce patruleaza cu mapa la sub-brat intreband de declaratii...
  • +4 (4 voturi)    
    daca s-a infectat din spital ? (Sâmbătă, 28 martie 2020, 18:50)

    mihai2015 [utilizator]

    articolul sau comunicatul sint partiale, nu spune cind s-a internat in spital, daca avea simptome de raceala,
    cel mai probabil omul s-a dus cu probleme cu cancerul si s-a infectat in spital, ca altfel mergea direct la infectioase,
    nu este moarte de covid este din cauza spitalelor si a cancerului, dar trebuia facuta toata precizarea pentru ca s-ar putea sa mai mearga si alti oameni bolnavi in acel spital si sa plece si cu altceva.
  • 0 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 28 martie 2020, 21:53)

    [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      Nu-i chiar asa ... (Sâmbătă, 28 martie 2020, 23:23)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui

      Dar sa raportezi un caz de cancer in faza terminala ca fiind mort de covid, ce sa zic, este ca si cum ai jigni cancerul. :)
      Deci, anul acesta statistica cu mortalitatea pe afectiuni va fi mult imbunatatita la toate bolile caci a aparut a new kid in town, nu?
      • -1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 29 martie 2020, 8:07)

        [anonim] i-a raspuns lui CezarN