VIDEO Cum a ridicat Armata spitalul mobil containerizat de lângă București pentru tratarea bolnavilor de coronavirus / TIMELAPSE

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 martie 2020, 14:48 Actualitate | Coronavirus


Spitalul de campanie ridicat de Armata pentru bolnavii de coronavirus
Foto: Captura YouTube
Armata a ridicat într-o săptămână un spital mobil, containerizat, ROL 2, în incinta Institutului Național de Gerontologie și Geriatrie „Ana Aslan” din Otopeni. Spitalul mobil containerizat are în compunere corturi medicale și containere - care cuprind, printre altele, unități de triaj, laborator, radiologie, sterilizare, zonă de decontaminare.



Spitalul a mai fost ridicat și în 2015 pe fondul crizei Ebola, dar și la diferite exerciții militare la care a participat Armata Română.

Președintele Klaus Iohannis a vizitat sâmbătă Spitalul Militar de Campanie ROL II și a spus că ”lucrurile vor fi mai grave” în ceea ce privește criza provocată în România de coronavirus și că se așteaptă ”la o creștere a numărului bolnavilor”.

Iohannis a declarat acestea în contextul vizitei sale la spitalul de campanie pentru pacienții infectați cu coronavirus, secție externă a Spitalului Militar Central.

”Este pregătit să primească pacienții cu simptome de COVID-19. Spitalul încă nu este dat în funcțiune, iar în următoarele ore va primi toate acreditările și va intra în funcțiune”, a spus Iohannis.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16882 vizualizari

  • -3 (19 voturi)    
    cu tot respectul ..... (Sâmbătă, 28 martie 2020, 15:49)

    Iulian_c [utilizator]

    .... e haos acolo....
    Avand in vedere ca au mai facut asta de cateva ori si pentru ca este vorba de Armata ma asteptam sa fie o organizare perfecta(cum sunt echipele de formula 1 la schimbarea pneurilor). Un container sosit trebuie sa fie coborat pe pozitia finala(mama lor de gps-uri militare).
    Ca exemplu, o constructie realizata din prefabriate CTL soseste in santier in camioane programate sa vina intr-o ordine prestabilita cu piesele stacate in asa fel incat sa fie luate cu macaraua si montate definitiv....
    • 0 (8 voturi)    
      *Dragul* nostru cârcotaș de profesie, (Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:05)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Iulian_c

      Tu ce știi să faci? Văd că te pricepi la toate privind ,cu scarbă,
      niște poze.Lasă Armata în pace că nu ți-a făcut niciun rău.
      • +2 (2 voturi)    
        Stimate... (Sâmbătă, 28 martie 2020, 18:45)

        Iulian_c [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

        Sunt arhitect de profesie si nu privesc cu scarba ci cu un ochi critic si sper constructiv. Imi place organizarea si eficienta exemplara si la asta ma asteptam de la Armata. Daca cei din institutiile infestate de politruci ( ex: DSP ) sunt experti in taiatul de frunza la caini si dat bir cu fugitii cand se da alarma de la Armata ma astept la militarie.Pe timp de pace/liniste Armata face scenarii si exercitii nu sta la popota si joaca table. Ma astept sa aibe in toata tara zone prestabilite si pregatite(minim de utilitati, accesibilitate etc) pentru situatii mult mai complicate. Inca am respect pentru Armata chiar si dupa toate golaniile politice si imobiliare ...
        • 0 (2 voturi)    
          Să le luăm pe rând: (Duminică, 29 martie 2020, 10:09)

          Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Iulian_c

          -Mă bucur că ÎNCĂ aveți respect pentru Armată;
          -Este cam riscant să faceți comentarii critice doar după
          niște fotografii,cereți să vizitați locația;
          -Militarii nu stau toată ziua la popotă,masa de prânz
          (dacă este) durează 20-30 de minute.Este o legendă
          rostogolită de *binevoitori*;
          -Sarcina cu zone prestabilite și pregătite pentru tratament
          medical nu a fost și încă nu este a Armatei.Va fi dacă
          va fi menționată în Constituție și în Legile Organice.În acest
          caz Armata și-a autoasumat sarcina cu spitalul ROL-2;
          -Armata nu a făcut și nu face jocuri politice,poate vați
          gândit la alte instituții.
          -Armata de 60.000 de militari la pace(în loc de 75.000 pe
          hârtie) nu a practicat golănii imobiliare.Au fost implicați
          vreo zece indivizi cu funcții mari
          -Armata este puternic subdimensionată la pace și fără
          rezerviști la război(în deceniul opt al sec.XX avea
          340.000 de militari la pace și 820.000 de rezerviști.
          -Între 1990 și 2019 politrucii doar s-au făcut ca asigură
          resursele necesare Armatei,mințind cu nerușinare,în
          loc de 2% din PIB ,in termini reali a fost de 0,4% pe
          timpul lui Văcăroiu și de 1,3% în 2019.
          Sunt și multe alte aspect de analizat dar spațiul nu permite.
          O zi bună și mult succes în nobila Dv.profesie.
    • -1 (7 voturi)    
      Când vorbim punem cuvintele cu macaraua (Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:34)

      bocristi [utilizator] i-a raspuns lui Iulian_c

      Tot cu respect, vă raportăm că mesajul dumneavoastră nu a fost recepționat în organizare perfectă, deși ați mai comunicat de câteva ori înainte. Nu se înțelege ce vreți să spuneți cu "piesele stacate". Începând cu literele "st" limba română are cuvântul "stivuit". Mai multe detalii găsiți pe pagina https://dexonline.ro/definitie/stivui . Vă rugăm să reveniți cu mesajul corect.
      • +2 (2 voturi)    
        Multumesc de observatie (Sâmbătă, 28 martie 2020, 18:46)

        Iulian_c [utilizator] i-a raspuns lui bocristi

        voi fi mai atent la cat de mult se intinde coarda romglezei
    • +6 (8 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:57)

      Torreador [utilizator] i-a raspuns lui Iulian_c

      acu si tu te-ai apucat sa critici ... uite ce de "-" ti-ai luat ... Sunt 100% de acord cu tine la faza asta ... sunt PM in constructii si recunosc hausul de la o posta ... aceste spitale sunt PUZZEL .. daca erau organizati il ridicau in 2 zile ... au adus containerele defazat ... le-au plimbat de colo colo ... nu a existat trasare topo ... pana mea ... au mai si filmat ... de prost gust ... China a facut un spital din prefabricate in 10 zile ... astia au mutat niste containere si au plimbat un cilindru compactor 7 zile ... ma rog ... e bine ca exista ... si ca il avem ...
  • +4 (4 voturi)    
    Capacitate? (Sâmbătă, 28 martie 2020, 16:01)

    risk_mdm [utilizator]

    Cate paturi? Cate ventilatoare? Medici exista?
  • +6 (8 voturi)    
    Nu e tocmai spitalul de campanie din Wuhan (Sâmbătă, 28 martie 2020, 16:25)

    Nyk1 [utilizator]

    Dar e mai bine decât nimic.
  • +5 (5 voturi)    
    In 5 zile... (Sâmbătă, 28 martie 2020, 16:43)

    Grigore [utilizator]

    Era 18 martie, si comandantul obiectivului (presupun) declara ca spitalul va fi oprant in termen de 5 zile adica 23 Martie....dar din cauza avizelor necesare s-ar putea intirzia intrarea in functiune.In 28 Martie, in vizita la spital insotit de toti factorii de raspundere dl Iohanis cu un calm olimpian declara ca mai dureza puti cu avizele????!!! .
    Intreb: Orban,Ciuca,Velea,Tataru,Arafat cand veti da avizele in cauza,10 zile hai(5) nu sunt suficiente mai ales ca dv ati decretat stare de urgenta?
  • +3 (5 voturi)    
    d`ale lui Baclabasa!! (Sâmbătă, 28 martie 2020, 17:55)

    florian3619 [utilizator]

    Adica Armatei Romane i-a trebuit o saptamana sa asambleze un spital de campanie, din containere/corturi modulate? In conditiile in care mai fusese montat sau utilizat in 2015 la Ebola? Mos Teaca s-ar cruci de asa timp pierdut: s-au jucat cu el la exercitii diverse si pentru noi, in stare de urgenta cu spitalala pline, armata cere acum acreditare? de la cine? de comitetele lui Arahat? de la la Voda Cercel al lui Matei din Bals? De la Nicu Tatarau care nu reuseste sa dea nimic spitalului din Barlad de teama sa nu fie acuzat de favoritisme - fiind restant cu promisiuni aiurea la Iasi si Suceava?
    Mos Teaca are zile grele, joaca off-side si nu vrea sa intre cu bocancii in fiefurille altora fiindca nu are minic di conditiile legale de acreditare:
    madam FiRea nu i-a dat autorizatie de construire, nimic avizate de la Inspectia in Constructii, APM, DSP, MS, ISU BC-IF, Administratiile generale/de sector - contractele pentru utilitati, salubrizare. Acum se intreaba: cand si cum le cere, de unde le ia si cat dureaza! Pai daca in tara asta Mos Teaca este eclipsat de Arahat asa-i trebuie. Geba ordonante 1,2,3, ....N daca sunt militienesti si nu militare.
    • -1 (3 voturi)    
      Poate nu ai știut până acum. (Sâmbătă, 28 martie 2020, 18:33)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui florian3619

      Bacalbașa a fost spion în slujba Țarului și ataca Armata Română
      și pe militari intr-un mod mizerabil și departe de adevăr.Se pare că
      tu îi urmezi exemplul în slujba Țarului Putin!?
  • +1 (3 voturi)    
    Asta e; ce am fost, si ce puteam fi(fcsb) (Sâmbătă, 28 martie 2020, 18:24)

    Miky113 [utilizator]

    Au folosit tot knowhaul dabandit de armata in constructia de autostrazi.

    Acum avem ocazia sa vedem mai bine, si acesta componenta proaspat gresata, a sistemului.

    Numai, sa nu abandoneze capitanu Bsescu corabia(primul) .