VIDEO Boris Johnson a fost diagnosticat cu Covid-19

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 27 martie 2020, 13:19 Actualitate | Coronavirus


Boris Johnson
Foto: Andrew Parsons/No 10 Downing Street/Profimedia Images
Premierul Regatului Unit, Boris Johnson, a fost testat pozitiv cu coronavirus și se află în autoizolare dar va conduce în continuare acțiunile guvernului împotriva pandemiei, relatează Reuters.

”În ultimele 24 de ore am dezvoltat simptome ușoare și am fost testat pozitiv cu coronavirus”, a spus Johnson. ”M-am autoizolat, dar voi continua să conduc răspunsul guvernului prin videoconferință în timp ce luptăm cu acest virus”, a spus el pe Twitter.

Purtătorul de cuvânt de la Downing Street a spus că Johnson, în vârstă de 55 de ani, a avut simptome ușoare de joi.

”Premierul a fost testat pentru coronavirus la sfatul medicului șef al Angliei, profesorul Chris Whitty”, a spus purtătorul de cuvânt.

Regina Elizabeta s-a întâlnit ultima oară cu premierul Boris Johnson pe 11 martie.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















28038 vizualizari

  • +26 (32 voturi)    
    Pai nu zicea el... (Vineri, 27 martie 2020, 13:21)

    grongobar [utilizator]

    ...ca trebuie facuta boala si gata,scpa toata lumea rapid?
    • +10 (12 voturi)    
      Daca (Vineri, 27 martie 2020, 14:26)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      se va vindeca, chiar va trece la imunizare in masa. El va fi imun.
      • +2 (14 voturi)    
        sanki... (Vineri, 27 martie 2020, 15:16)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui unins

        ... acum isi plange in pumni. exista sansa sa mierleasca, nu prea mai e la prima tinerete.. iar virusake nu tine cont de functia pe care o ai.
    • +6 (16 voturi)    
      PS (Vineri, 27 martie 2020, 14:50)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      Tare as vrea sa vad cum conduce guvernul prin ventilator :)
    • +4 (4 voturi)    
      si acum zice altceva? (Vineri, 27 martie 2020, 16:17)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      ?
    • 0 (0 voturi)    
      Un virus democratic (Sâmbătă, 28 martie 2020, 19:23)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      Imi place tipul! A inceput imunizarea cu Guvernul: el, ministrul sanatatii si seful medicilor din UK au toti COV19. Pana si printul Charles s-a adaugat turmei infectate. Asta numesc eu o imunizare comunitara democratica: au inceput cu cu varfurile.
  • +23 (29 voturi)    
    hopa... karma is a... (Vineri, 27 martie 2020, 13:21)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... de cand s-a sucit balanu' ca nu mai vrea imunizare colectiva?
    pai ce-ai facut bobitza...
  • +2 (14 voturi)    
    Lol (Vineri, 27 martie 2020, 13:24)

    mitg [utilizator]

    Mai santajatul trebe s-o ia si ne-am lamurit.
  • +17 (19 voturi)    
    sansa unica (Vineri, 27 martie 2020, 13:25)

    Gogu27 [utilizator]

    sa fie lasat sa se autoimunizeze, dupa cum a dorit intrebului popor britanic, prin impunerea cu intaziere a restrictiilor de mobilitate
  • +15 (19 voturi)    
    Acum are şansa (Vineri, 27 martie 2020, 13:32)

    fokerul [utilizator]

    să se imunizeze...
    • +2 (6 voturi)    
      Dacă ia Novichock (Vineri, 27 martie 2020, 14:49)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      Se imunizează Definitiv
  • +15 (19 voturi)    
    Începe (Vineri, 27 martie 2020, 13:35)

    gebica [utilizator]

    Să devină din ce în ce mai simpatic.
  • +22 (28 voturi)    
    /// (Vineri, 27 martie 2020, 13:41)

    GemstonePig [utilizator]

    Fantastica miscare de PR! sta 2 saptamani izolat, revine roz curat spalat ''vedeti ca nu e dracu asa negru? coronavirusul e doar un guturai!""
    • +1 (5 voturi)    
      True story (Vineri, 27 martie 2020, 14:48)

      Giani333 [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Un concept care sigur are impact pt turma...mai ales in UK :) pana la urma trebuie sa incerce sa-i tina in casa.
    • +2 (8 voturi)    
      Si eu cred ca e doar o miscare de PR (Vineri, 27 martie 2020, 15:28)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Probabil e sanatos tun, dar apoi, dupa ,,carantina", da bine la prostime.
    • +2 (4 voturi)    
      Hmm (Vineri, 27 martie 2020, 18:17)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      si daca dupa ce revine "vindecat", il prinde virusul de-a adevaratelea?
  • +2 (20 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 27 martie 2020, 13:42)

    [anonim]

    • -7 (7 voturi)    
      la fel e si la noi... (Vineri, 27 martie 2020, 15:17)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui

      .. un pensionar in minus in carca noastra.
    • 0 (0 voturi)    
      la salariile lor (Sâmbătă, 28 martie 2020, 11:35)

      Wn [utilizator] i-a raspuns lui

      îs multe paini în plus.
  • +13 (23 voturi)    
    karma (Vineri, 27 martie 2020, 13:45)

    KayT [utilizator]

    is a bitch, Boris.

    Nu voiai tu imunitate pentru turma? Fii tu boul care conduce turma spre imunitate.
  • +17 (21 voturi)    
    ok (Vineri, 27 martie 2020, 13:55)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    E un moment bun sa testeze teoria cu imunitatea turmei.
    • +2 (6 voturi)    
      pai da... (Vineri, 27 martie 2020, 14:22)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      dar teoria presupunea ca taurul ramane "putinte", nu cade lat in mijlocul turmei....
  • -3 (7 voturi)    
    nu dispera draghe dom boris (Vineri, 27 martie 2020, 14:08)

    costelo999 [utilizator]

    o sa faci, daca scapi, imunitate la virus pe linga imunitatea functiei, vezi sa nu dai virusul lu regina ca e nasol, si te intorci la lucru p-orma o sa faci iei din nou virusul si faci din nou imunitate, si tot asa, conform politicii in vigoare, vezi sa nu te duca la spital ca e naspa nu au aparate de respirat si nu se stie ...
  • +4 (8 voturi)    
    Turma (Vineri, 27 martie 2020, 14:10)

    osica [utilizator]

    Păi de ce se izolează, nu se imunizează cu turma?
  • -2 (18 voturi)    
    foarte bine (Vineri, 27 martie 2020, 14:13)

    mihai2015 [utilizator]

    nu vad unde este problema, asta e singura solutie, dupa 14 zile e vindecat,
    spre deosebire de trompetele care comenteaza pe acest site, este vorba de aceleasi comentarii antibrexit
    incet, incet se va termina cu aceasta bula de prostie
    numai cativa sobolani stau tremurand prin case, stati acolo mai multi ani ca e periculos sa iesi afara
    • -1 (9 voturi)    
      am vazut viteji ca tine... (Vineri, 27 martie 2020, 15:18)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui mihai2015

      ... de cand n-ai mai iesit afara? ti-e frica de virusake?
      • +3 (7 voturi)    
        viruscahe, (Vineri, 27 martie 2020, 17:44)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        ca virusache, dar fereasca Dumnezeu de tembelache ca tine!
    • -3 (9 voturi)    
      @mihai2015 (Vineri, 27 martie 2020, 15:36)

      KayT [utilizator] i-a raspuns lui mihai2015

      Boris sta si el inchis in casa acum. Asta fiindca spre deosebire de *ahem* altii, Boris nu e chiar un idiot si a inteles intr-un final pericolul extrem pe care il prezenta planul lui cu imunizarea de turma.

      Nu iti face probleme, intr-o zi o sa intelegi si tu. O sa fie prea tarziu, dar o sa intelegi si tu.
      • -1 (3 voturi)    
        eu nu vreau rau la nimeni (Vineri, 27 martie 2020, 23:32)

        mihai2015 [utilizator] i-a raspuns lui KayT

        incredibil,
        in loc sa vorbim de sanatate, e plin de comentarii morbide care vor cat mai multi morti, numai ca sa vada cau "au avut ei dreptate"
        incredibil
        cred ca daca era Ebola pe aici se piteau prin beciuri ca sobolanii sau bagau capul ca strutii in nisip
        Africanii la Ebola au avut mai mult curaj ca imbecilii de azi
  • +1 (9 voturi)    
    Bunavestire (Vineri, 27 martie 2020, 14:15)

    Harold [utilizator]

    In sfârșit o veste buna pe ziua de azi!
  • +2 (8 voturi)    
    Asta este la deruta (Vineri, 27 martie 2020, 14:28)

    Skipper_The_Pinguin [utilizator]

    Mai mult ca sigur omul a cerut sa se dea stirea asta ca sa stea cumintel acasa, in siguranta. Fisa p(r)ostului-i cerea sa fie in transee.
  • +5 (9 voturi)    
    ... (Vineri, 27 martie 2020, 14:42)

    tirolez [utilizator]

    nu-l jeliti ca sigur se ocupa o armata de doctori de el, ceea ce n-am putea spune despre englezul de rand.
  • +1 (11 voturi)    
    Curaj gaina! (Vineri, 27 martie 2020, 14:43)

    Alui [utilizator]

    Urmatorul ... Trump sau Putin!
  • -3 (11 voturi)    
    Bineeeee (Vineri, 27 martie 2020, 14:47)

    Giani333 [utilizator]

    O simpla campanie tipul FAKE NEWS sa bage frica in oameni sa stea in casa. Atata tot.

    Nu are nici pe dracu' coronavirus.

    Pace
  • +7 (7 voturi)    
    Imperial College din Londra (Vineri, 27 martie 2020, 15:14)

    bilbofil [utilizator]

    A revizuit numărul estimat al morților la 20.000 în întreaga Mare Britanie, cu un ordin de mărime sub estimarea inițială și în prezent consideră că epidemia nu va mai depăși capacitatea de tratare a NHS (a sistemului public de sănătate din Marea Britanie).
    Revizuirea se bazează doar în parte pe escaladarea (pregătită din timp) a măsurilor de protecție și în parte ține de diferențele în dinamica epidemiei,

    Ar trebui să fi înțeles cu toții pînă acum că izolarea nu ne scapă de boală ci doar ne-o amînă, astfel încît să nu ne bulucim în spitale și să ajungem ca în China, Iran sau Italia (care de altfel are spitale mult mai multe și mai bine dotate decît ale noastre). Ideal ar fi să nu ajungă rapid în spitale mai ales categoriile vulnerabile dintre care cea mai numeroasă și mai ușor de ferit este a pensionarilor. Dacă se poate, ei să fie feriți pînă peste circa un an cînd va începe să fie disponibil un vaccin și poate un tratament cît de cît eficace.

    Dar de îmbolnăvit, o mare parte din noi tot va trebui să ne îmbolnăvim și patru din cinci care ne vom îmbolnăvi vom avea o „simplă gripă”.

    Dacă cineva își închipuie că Boris Johnson ia deciziile după cum îl taie capul în dimineața respectivă, așa cum fac la noi cu Costache, Arafat, Cercel, Firea și ceilalți, ar trebui să ținem seama că premierul britanic s-a bazat constant pe recomandările grupului consultativ de experți al guvernului și, pe linie de management, pe informațiile de la conducerile NHS,

    Mai mult, Boris Johnson are în subordine doar NHS Anglia, celelalte provincii avînd sistemul lor de sănătate, independent de Parlamentul și de Guvernul din Londra.
  • -2 (8 voturi)    
    Karma (Vineri, 27 martie 2020, 15:27)

    Subaru [utilizator]

    Zorrro a incasato... s-a lipit virusul de el ca marca de scrisoare...N-a vrut masuri de protectie a populatiei .
  • -5 (7 voturi)    
    Asa arata un baiat deastept din energie ! (Vineri, 27 martie 2020, 15:27)

    Miky113 [utilizator]

    Intrand in fata, logic ca scapa primul; iar apoi sufla usurat , spre altii (de la villa lacke 69).
  • +2 (2 voturi)    
    Livache iar ne-a tras teapa (Sâmbătă, 28 martie 2020, 2:03)

    baimarean [utilizator]

    sta ferit la izoleta.....