"Nu vom avea niciodată un răspuns": Julie A., 16 ani, a murit de coronavirus în Franța

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 martie 2020, 12:13 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus Franta
Foto: Profimedia Images
"Nu vom avea niciodată un răspuns", spune mama sa. La 16 ani, Julie A. a murit din cauza coronavirusului la Paris, cea mai tânără victimă din Franța a pandemiei, în ciuda faptului că infecția este cunoscută în special pentru pericolul ridicat la persoanele în vârstă sau la cele vulnerabile, cu probleme de sănătate, scrie AFP.

"Este insuportabil", spune Sabine, mama tinerei fete. Vorbind foarte rapid, evocă "șocul pierderii unui copil", "sensul vieții", obligația de a "continua".

"Ar fi trebuit să avem o viață normală", adaugă ea, contactată telefonic de AFP, din locuința sa din suburbiile pariziene.

"Avea doar o tuse", repetă Sabine. O mică tuse, aparent benignă, apărută acum o săptămână, pe care a încercat să o trateze cu sirop, plante, inhalații.

Sâmbătă, a început să aibă probleme de respirație. "Nu enorme, avea probleme să-și reia respirația", își amintește mama sa. Apoi au urmat accesele prelungite de tuse, care au determinat-o luni pe mamă să-și ducă fiica, fără alte probleme de sănătate diagnosticate, la doctor.

Aici, generalistul constată o deficiență respiratorie "acceptabilă". Decide să cheme Samu, serviciile franceze de urgență, dar în cele din urmă vin pompierii.

Cu combinezoane integrale, măști, mânuși, "ca în a 4-a dimensiune", continuă mama. Duc fata, echipată cu o mască de hârtie sub masca de oxigen,. la cel mai apropiat spital, Longjumeau, în Essonne.

Sabine se întoarce acasă. Când este sunată de la spital, un pic mai târziu, i se vorbește de o radiografie, de opacități pulmonare, "nimic grav".

Un test Covid-19 este în curs.

Dar, în timpul nopții, Julie, cu insuficiență respiratorie, este transferată la spitalul Necker pentru copii, în Paris. Sunt efectuate alte două teste pentru Covid-19.

"Mă supără inima"


Julie este dusă la reanimare marți. Este instalată într-o cameră mică, cu pereți albaștri, cu ursuleți pe ei. "La 16 ani, ești încă la pediatrie, ești mic", spune Sabine.

Când își vizitează fata, după amiază, aceasta este anxioasă, vorbește, dar obosește repede: "Mă supără inima", spune fata.

Dar rezultatele ultimelor două teste pentru covid-19 vin cu vești bune: negative.

"Se deschide ușa camerei (...) doctorul ridică degetul mare pentru a-mi spune că este bine", povestește Sabine. Julie pare să fi trecut peste ce e mai greu.

Este târziu, Sabine merge acasă, promite că vine a doua zi.

Târziu în cursul serii, un telefon: a venit rezultatul primul test efectuat la spitalul din Longjumeau, Julie este pozitivă la covid-19 și starea sa se degradează, trebuie intubată.

"Nu-mi venea să cred. Mi-am zis că se înșală. Și de ce aceste rezultate vin atât de târziu?", se întreabă încă Sabine.

"De la început ni s-a spus că virusul nu afectează tinerii. Am crezut, ca toată lumea", spune sora mai mare a lui Julie, Manon.

În jurul orei 00,30, un alt telefon: "Veniți, repede!".

"Atunci am intrat în panică. Sunt cuvinte pe care le înțelegi", explică Sabine.

Potrivit directorul general al Sănătății, Pr Jérôme Salomon, care a anunțat moartea tinerei fete joi seara, Julie a fost victima unei forme severe a virusului "extrem de rară" la tineri.

"Într-o oră"


Când ajunge la spital, cu cealaltă fiică a sa, în jurul orei 01,00 miercuri dimineața, Julie era moartă. Îi atinge mâna, pielea era caldă, încă, își amintește ea.

Sora sa îi mângâie fruntea. Și apoi, imediat, li se explică faptul că nu o vor mai revedea, protocolul este strict.

"Tot ce v-am spus, într-o oră..." spune Sabine.

Imposibil de recuperat lucrurile fetei, totul trebuie ars. Reușesc totuși să păstreze o brățară de botez.

Cadavrul lui Julie este în camera mortuară a spitalul Necker. Nu va ieși de aici înainte de înmormântarea prevăzută în câteva zile. Ca măsură de precauție, nu va fi nicio ceremonie, doar zece persoane vor fi prezente la cimitir.

"Va trebui să alegem cine va veni", povestește Manon. "În ziua decesului, a trebuit deja să alegem un sicriu pentru ea".

Acest sicriu va rămâne închis și Julie "nu va fi nici machiată, nici îmbrăcată, nu avem dreptul", explică sora sa.

"E dificil de suportat", spunea ea, în același timp cu mama sa.

Potrivit celui mai recent bilanț, 1.696 de persoane au murit din cauza covid-19 în spitalele din Franța de la începutul epidemiei.

De joi seara, televiziunile afișează în buclă mesajul că o adolescentă de 16 ani a murit din cauza coronavirusului.

"E oribil pentru că eu știu că este a mea", spune Sabine.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















43585 vizualizari

  • -7 (29 voturi)    
    Nu se menţionează (Vineri, 27 martie 2020, 12:23)

    fokerul [utilizator]

    dacă biata fată avea comorbidităţi. Ştie cineva lucrul ăsta? Informaţia este incompletă, se pare că s-a mizat doar pe impactul emoţional, nu pe informare.
    • -2 (26 voturi)    
      Da, avea comorbiditati (Vineri, 27 martie 2020, 13:01)

      ww [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      Acum dormi linistit, esti in siguranta. Propaganda linistitoare vegheaza pentru tine.
    • +1 (35 voturi)    
      "fără alte probleme de sănătate diagnosticate" (Vineri, 27 martie 2020, 13:03)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      Problema e ca nu a fost luata in serios si nu a fost tratata cu antibiotice. Orice pneumonie, indiferent de germen, poate ucide. Orice pneumonie virala se va suprainfecta cu bacterii.
      "a încercat să o trateze cu sirop, plante, inhalații" in loc de antibiotice.

      Cei care provaduiesc abtinerea de la tratamentul cu antibiotice isi asuma in mod cinic faptul ca unii vor muri din aceasta cauza.

      Dar, pentru ei se merita, pentru ca netratarea la timp cu antibiotice prelungeste faza de contagiozitate si vor obtine mai multi blonavi, deci un consum mai mare de madicamente paliative si scumpe.

      Nu Covid a ucis-o, ci lipsa antibioticelor la timp.

      Afacerea inainte de toate.
      • +7 (11 voturi)    
        mda (Vineri, 27 martie 2020, 16:39)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        asa este, si eu am un copil de 4 ani cu care am ajuns anul trecut de 2 ori la pediatrie din cauza virozelor, si mereu se dadea tratament cu antibiotic pentru a evita supra-infectarea cu bacterii.
    • +21 (21 voturi)    
      scrie clar (Vineri, 27 martie 2020, 13:05)

      KayT [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      in articol ca nu avea alte probleme de sanatate diagnosticate.

      Nu inteleg, cat de greu e sa citesti un articol scurt de la cap la coada inainte sa comentezi?
    • -3 (17 voturi)    
      ce e curios (Vineri, 27 martie 2020, 13:54)

      TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      este ca nu afecteaza populatia activa si cu toate astea s-a instaurat arestarea la domiciou
      S-a pus accent pe supraaglomerarea spitalelor in caz de mule imbolnaviri. dar oare asta cauzeaza imbolnavirile cele mai multe?
      In UK mor anual aproximativ 200 000 de persoane de atac de cord , probleme la ficat si afectiuni respiratorii (fumat , poluare, alimentatie deficitara)
      Intrebarea mea.:
      arestarea la domiciliu a populatiei si hranita cu panica pe toate canalele , o populatie sedentara care se indoapa cu mancare oare ce rezultat va da????
      • +2 (4 voturi)    
        dar (Vineri, 27 martie 2020, 14:54)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

        care populatie afecteaza virusul asta? aia inactiva ? la 16 ani esti foarte activ, s-a si scris ca cei care imprastie boala sunt cei de 25-50 de ani si cei care mor sunt cei de peste 65, deci cum este mai bine dupa tine...
        • -3 (9 voturi)    
          cei care mor (Vineri, 27 martie 2020, 15:06)

          TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

          mor oricum de gripa . ai uitat ca mor 60000 doar in Europa de gripa?
          Deciziile au fost luate pt a ''salva'' spitalele dupa prognoze iar numarutl victimelor a fost estimat tot dupa prognoze datorita a ceea ce se intampla in Italia dar nu si la veciinii Italiei.
          Asadar intreb unde-i logiva?
          • -3 (3 voturi)    
            asta (Vineri, 27 martie 2020, 18:33)

            costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

            zic si eu cind in italia spitalele sunt pline, in spania la fel, in franta la fel, incepe si uk, deci cu gripa asta de coronavirus este plin prin spitale, nu e mai bine sa nu te molipsesti, aplici aceeași tehnica ca la gripa, simplu
          • +1 (1 vot)    
            este o stare de neputinta (Sâmbătă, 28 martie 2020, 12:16)

            ..13 [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

            Neputinta este generata in primul rand de ignorarea protectie individuale - geaba stat in casa daca mergi la magazin neprotejat...

            suntem absolut ridicoli.
      • +2 (2 voturi)    
        corect (Sâmbătă, 28 martie 2020, 0:57)

        mgs [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

        mor multe persoane. Diferenta fata de atac de cord, probleme de ficat, etc, e ca astea ataca separat, proportionat cu intreg teritoriul si intr-un an intreg.
        Virusul asta, daca nu e oprit face dezastru concentrat in zone mici si in timp scurt. Lombardia este 1/6 din populatia Italiei, dar are peste 50% din contagiatii si mortii din Italia. Sa ai 6000 in terapie intensiva si sa stii ca in fiecare zi vor veni altii si altii, duce la disperare spitalele. Atunci medicii ar trebui sa decida cui sa-i dea respirator si cui nu. Ma uitam, spre comparatie, un judet fara pretentii, are intre 100 si 200 de paturi disponibile pentru situatie. Gandeste-te ce ar insemna sa ai cel putin 10000 bolnavi in fiecare judet...
  • -15 (23 voturi)    
    Sa vad daca am inteles (Vineri, 27 martie 2020, 12:25)

    copci [utilizator]

    Primul test pentru COVID-19 a fost pozitiv, iar urmatoarele doua negative. Deci practic fata se vindecase de COVID-19. Si atunci ce treaba are acest caz cu epidemia?
    • -2 (18 voturi)    
      nu sunt destule victime (Vineri, 27 martie 2020, 13:55)

      TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui copci

      cu varste fragede care sa justifice arestarea la domiciliu
      • -7 (11 voturi)    
        ai vrea (Vineri, 27 martie 2020, 14:56)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

        sa fie multe victime tinere ? care sa justifice arestarea la domiciliu ?
        • -4 (10 voturi)    
          maximum perversum (Vineri, 27 martie 2020, 15:30)

          TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

          din Decembrie pana azi daca au fost 1 -2 cazuri raportate de media cu mult tam tam
          Atunci intreb arestarea la domiciliu se mai justifica???
          • +3 (9 voturi)    
            cind (Vineri, 27 martie 2020, 18:28)

            costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

            o sa dai coltu sa te intrebi daca se justifica cind altii aplica arestarea tu inteligentule o pui la indoiala
            • -3 (5 voturi)    
              da (Vineri, 27 martie 2020, 21:56)

              GabrielConstantin3 [anonim] i-a raspuns lui costelo999

              Romania are o medie de 4 morti pe zi in accidente rutiere. Propun arestul la domiciliu pentru toti conducatorii auto.
              • 0 (0 voturi)    
                accidentele (Sâmbătă, 28 martie 2020, 8:55)

                costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui GabrielConstantin3

                nu sunt molipsitoare, iar in zonele cu virus pot murii si 100 si 1000 pe zi, a ca ești oe linga, cel mai bine stai acasa si mori de plictiseala, ca sa nu fi arestat la alt domiciliu
    • +6 (6 voturi)    
      n-ai inteles (Vineri, 27 martie 2020, 14:34)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui copci

      Sunt mai multe tipuri de teste, unele mai rapide si cu probabilitate de depistare mai mica, altele mai lente si mai sigure. Probabil de aia rezultatul la primul test a venit ultimul.
    • -5 (5 voturi)    
      cazul (Vineri, 27 martie 2020, 14:55)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui copci

      asta nu are legatura cu epidemia are legatura cu pandemia
    • +2 (2 voturi)    
      aeata cat de sagalnice sunt (Vineri, 27 martie 2020, 21:28)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui copci

      Testele rapide - practic numai testul recoltat de aia mascati a fost cel care a depistat virusul.

      Daca raspunsul venea mai repede poate ca fata putea sa fie salvata.

      Mai este un amnunt interesant - pielea devine cenusie - desi virusl este extraordinar de rapace - distruge rapid cred ca hemoglobina care da culoare rozalie...

      lipseste cred amantul asta interesant:
      "Her body already looked grey," Sabine said

      ma intreb daca o transfuzie ar fi putut ajuta???
      Este ca si cum bagi intr-un sistem bolnav ceva curat - practic ajuti rganismul sa lupte cu virusul si cred ca chestia asta se foloseste si in ameliorarea unor tipuri de cancer..

      Nu stiu nu sunt medic
      • +2 (2 voturi)    
        pfff (Vineri, 27 martie 2020, 22:27)

        nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        nici eu nu sunt medic. Din ce stiu sangele se reimprospateaza destul de rapid, hematiile nu traiesc mult. Asa ca atata vreme cat infectia nu e tratata probabil ar trebui sa pompezi sange intr-un astfel de organism cam cum pompezi aerul la insuficienta respiratorie, nu ai cum sa ai la dispozitie atata sange.
        In plus nu cred ca functioneaza chiar asa treaba, ca atunci ii pot duce pe toti la dializa si sa le 'refaca' parte din inbalans. Zvonul ca cu 100 de litri de sange proaspat ai sanse e in sine periculos pt societate.
      • -2 (2 voturi)    
        nu trebuie mers numai pe o singura masura (Sâmbătă, 28 martie 2020, 12:20)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Dar in cazuri in care evolutia este cu mult prea rapida ar fi bine de gasit alternative - numai chestia asta cu intubarea care ajuta la oxigenarea suplimentara este evident ca ajuta intr-o relativ foarte mica masura.

        Intr-adevar infectia este in organism si trebuie in interior stopata evolutia virusului.

        teama imi este ca si daca va exista vaccinul nu o sa fie unul prea ieftin

        Din nou - pot sa gresesc ptr. ca nu sunt medic
  • -13 (33 voturi)    
    comentarii panicarde (Vineri, 27 martie 2020, 12:25)

    mihai2015 [utilizator]

    dupa tiparul Murim, Murim, Murim.
    imbecilism presa
    de ce nu se da nimic despre marea majoritate a cazurilor care nu au absolut nimic ?
    de ce la cazurie de gripa nu se spunea nimic ?, poate se crea si atunci pandemie
    De ce nu se spune cati batrani au murit de inima in aceasta perioada ? pun pariu ca in Romania au murit mai multi oameni de panica decat de boala
    • +4 (10 voturi)    
      Suntem ca brazii! (Vineri, 27 martie 2020, 13:11)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui mihai2015

      Defrisati.
    • +4 (10 voturi)    
      nu te-ai saturat sa scrii (Vineri, 27 martie 2020, 13:12)

      KayT [utilizator] i-a raspuns lui mihai2015

      aceleasi prostii la fiecare articol?

      Ce o fi asa de greu de inteles?

      Da, cei mai multi supravietuiesc virusului. Unii din ei cu sechele. Altii mor, inclusiv tineri.

      Astea sunt datele, asta scrie si presa. Tu chiar vrei sa iti raporteze despre fiecare caz care s-a vindecat in parte sau cum?

      Despre cazurile de gripa se scrie IN FIECARE NENOROCIT DE AN. Se scrie ca mor oameni, se scrie sa ne vaccinam. Cum nu se scrie de gripa?? Se scrie, dar pe majoritatea ii doare in fund si nici macar nu stiu ce e aia o gripa si o confunda cu raceala comuna.

      Intrebarea e insa de ce ii dai inainte cu cazurile de gripa si de boli de inima. Ce legatura au ele cu virusul nou?
      • -5 (9 voturi)    
        mda (Vineri, 27 martie 2020, 16:43)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui KayT

        da.. n-ar strica sa se spuna si despre cei care s-au vindecat :

        cati ani aveau,
        ce simptome au avut,
        cand s-a intervenit,
        cu ce tratament.. etc

        vorbim doar de morti si de infectati de parca toti vom muri din asta..

        NU vom muri toti, si nu cred ca trebuie sa inchidem tot pana in 2021, pe principiul, mai bine stam acasa decat sa murim

        da, si daca nu murim, dupa ce iesim din izolare, toata lumea da faliment si bani de unde ?
        • +5 (5 voturi)    
          io zic (Vineri, 27 martie 2020, 18:38)

          KayT [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

          sa se scrie un articol special cu dedicatie pentru dv, cu numele, prenumele si cnp-ul celor vindecati.

          Nu pe bune acum, sunt statistici publicate peste tot pentru cei curiosi.

          Lasati-l naibii de facebook si de tampenii fake news distribuite pe whatsapp si cititi presa serioasa daca vreti sa fiti informat.
    • +8 (10 voturi)    
      nu prea intelegi nimic (Vineri, 27 martie 2020, 14:42)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui mihai2015

      gogule, cu o rata de mortalitate de 1%, daca se imbolnavesc 1 miliard, ajungi la 10 mil de morti. Asta in eventualitatea in care cel 10% care au nevoie de ventilare artificiala, adica 100 de milioane, au loc in spitale pentru asistenta medicala. A mai compara acum Covid-19 cu gripa e total penibil si arata ca nu pricepi nimic din ce se intampla in jurul tau...
    • +3 (3 voturi)    
      ai vazut cum iti moare un om in fata ta??? (Vineri, 27 martie 2020, 21:48)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui mihai2015

      Probabil ca NU.
      Eu da - accident vascular - 2 min. Este socant

      Si ceea ce este si mai naspa este ca moartea este rapida si violenta - ca in acest caz in care cauza este inca misterioasa.

      In povestea de mai sus sunt niste lectii pentru doctori
      1. aparent nu era virusata si totusi...
      2. doua teste au indicat rezultat negativ dar unul DA. - too late si la ei, in Franta
      3. plamanii erau afectati si practic trebuie inceput tratamentul cu sau fara mentiunea de corp virusat
      4. virusul este foarte rapid mananca rapid hemoglobina - cred ca se poate face ceva si cred ca se poate determina rapid nivelul ei in sange si interveni in forta cand vezi ca este scazut nivelul hemoglobinei
      5. poti corela diferite simptome - respeiratie dificila, radioscopie care arata ca,,,, samd - si decide sa actionezi rapid
  • +12 (24 voturi)    
    Autoritati (Vineri, 27 martie 2020, 12:36)

    robyzs [utilizator]

    Multi oameni s-au imbolnavit pentru ca autoritatile nu au vrut sa recunoasca amploarea pericolului desi aveam exemplul China si Italia.

    Sa nu uitam ca in Romania il avem pe distinsul Adrian Streinu Cercel, managerul Institutului de Boli Infecțioase Matei Balș din București, care spunea ca este doar o gripa si ca Spirtul nu ucide virusul.

    De ce domnul Adrian Streinu Cercel mai este in functie? Nici in timp de pandemie nu ne lasam condusi de persoane utile?
    • +2 (2 voturi)    
      multi oameni au murit (Sâmbătă, 28 martie 2020, 12:52)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      Nu pentru ca autoritatile nu au vrut sa recunoasca amploarea pericolului ci pentru ca:

      - virusul se raspandeste repede ca orice virus
      - distruge extrem de rapid organismul uman mai ales corpurile bolnave. -

      Un sistem medical amortit si niste autoritati gangave vor fi mereu surprinse si vezi cazurile din multe tari - aferim, nu suntem singurii prosti din lumea asta.

      mecanismul de raspandire in exterior era cunoscut.
      mecanismul interior de distrugere a viruslui pare ca este cunoscut dar inca este de prea putin oprit.

      Fiecare persoana poate sa opreasca intrarea virusului in organismul propriu.

      Fiecare persoana poate sa incerce sa isi creasca propria imunitate dar asta necesita timp si investitie in propria persoana.

      dupa ce esti virusat - mergi inainte cu/fara Dzeu.

      Aici ar trebui sa intre in ecuatie autoritatile, fiecare dupa propria putilinta

      mecanismul interior probabil ca este urmatorul
      - reduce drastic capacitatea naturala de autoaparare a organismului
      - se propaga cu viteza sunetului in organismul infestat

      deci
      - incearca macar in ceasul al 12 sa reduci sansele de propagare exterioara a viruslui prin protectia individuala
      - creste cumva capacitatea de lupta interioara prin cresterea imunitatii organismului ca sa il ajuti in lupta.

      Doua lucruri putem sa facem fiecare pentru noi
      - creste imunitatea ta prin dieta echilibrata si chiar mersul in parc care este o modalitate de astazi interzisa - multi prosti pre lumea asta
      - protejeaza-te singur - nu te baza pe stat, pe prieteni, pe sistemul medical ...

      Ma cam repet dar...
  • -1 (7 voturi)    
    desigur, la nivel individual (Vineri, 27 martie 2020, 19:52)

    hanu [utilizator]

    e o tragedie, statistic din ce am vazut este un caz absolut atipic, primul caz in grupa respectiva din mii de decese. Comorbiditati pot fi si probleme cardiace nediagnosticate, etc.
    Primeste foarte multa atentie media din motive care imi scapa, pot doar specula ca se doreste sa se sperie un pic tinerii ca sa fie ceva mai docili, mai "ascultatori" si sa usureze munca autoritatilor. (pe criteriul ca tinerii sunt egoisti si stau cuminti in casa numai daca vad ca li se poate intampla si lor, iar nu din empatie cu cei mai batrani si expusi).
    Ar fi de interes public media sa nu mai faca fearmongering si sa informeze cu date reale si bazat pe statistici. Wishful thinking.
    • +2 (2 voturi)    
      nu cred ca este numai sperietoare ptr tineri (Vineri, 27 martie 2020, 21:58)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      Cgestia este ca aceasta copila a fost de mult bolnava dar nu a fost tratata decat cu sirop de tuse..

      Primul medic care a controlat cazul a inteles gravitatea de aceea a chemat mascatii...Ar fi trebuit sa faca mai mult - sa scrie susppect VIRUSAT - si restul medicilor ar fi trebuit sa tina seama de simptomele copilei luate in ansamblu.

      Unii medici nu sunt invatati sa judece complexul numit organism uman - ei vad si inteleg parti si mai putin ansamblul.

      Sunt niste lectii pentru doctor - nu mai repet.

      dar o observatie importanta - scadere semnificativ nivelul hemoglobinei ceea ce duce evident la dificultati de oxigenare - necesitatea intubarii - si la cedarea partilor bolnave. Mai mult se explica de ce cei bolbavi de diabet sunt mai expusi

      Poate ca transferul de sange - primernirea lui - sa ajute cazurile disperate mai mult decat intubarea - zic si eu asa...
  • +4 (4 voturi)    
    O pățesc cei tineri care fumează. (Sâmbătă, 28 martie 2020, 9:49)

    asavreau [utilizator]

    Nu se spune pentru-că fumatul este un flagel care în combinație cu COVID este mortal.Din păcate mulți medici,asistenți,profesori,politicieni fumează și cauza este ținută sub tăcere.Deranjează pe multă lume,dar,adevărul trebuie spus.
    • +1 (3 voturi)    
      o patesc (Sâmbătă, 28 martie 2020, 10:48)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      cei care o patesc nu stie nimeni sigur, problema este ca covidu este mortal cu sau fara alte boli, adica covid plus alte boli este mortal