VIDEO Metrul de autostradă din Moldova e de vânzare. Mandachi anunță o strângere de fonduri: 1 cm = 10 Euro / „Eu am donat deja. Provoc toți președinții, toți prim-miniștrii, toți miniștrii de la Sănătate și Educație să-și ia centimetrul”

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 27 martie 2020, 10:46 Actualitate | Coronavirus


Stefan Mandachi vinde metru de autostrada. 10 euro pe centimetru
Foto: Captura YouTube
„Știți câtă autostradă avem în Moldova? Un metru ori 30 (n.r. lățimea).... 300.000 de centimetri pătrați”, spune Ștefan Mandachi, într-un video lansat pentru o campanie de strângere de fonduri pentru Crucea Roșie pentru a fi cumpărate echipamente medicale. „Dacă ne ajuți cu 10 euro, primești centimetrul tău de autostradă împreună cu certificatul de proprietar (...) Eu donez primii 10.000 de euro. Deci mi-am luat deja 1.000 de centimetri. Au mai rămas 299.000 de centimetri”, spune omul de afaceri.



„Dacă ești sănătos tun sau bolnav la pat, un centimetru contează. Dacă ești tânăr sau bătrân, un centimetru contează. Dacă ești multimilionar sau sărac lipit, fiecare centimetru contează. Hai să transformăm cei 300.000 de centimetri pătrați în echipamente vitale, în ventilatoare sau în ce-o fi nevoie să ne salvăm pe noi de la Suceava sau pe noi din toată țara”, spune Mandachi într-un clip video publicat joi noaptea.

„Cum facem asta? Știu, pare bizar, dar eu donez singurul metru de autostradă pe care îl are Moldova către Crucea Roșie Suceava. Prin intermediul acestei asociații non-profit transformăm centimetrii în bani pentru spitale.

Dacă ne ajuți cu 10 euro, primești centimetrul tău de autostradă împreună cu certificatul de proprietar. Numele tău va rămâne în istorie pentru totdeauna inscripționat la primul metru de autostradă”, explică omul de afaceri care în urmă cu un an lansa campania #șîeu și construia simbolic primul metru de autostradă din Moldova în apropiere de Suceava pentru a atrage atenția către lipsa de infrastructură mare din regiune.

„De data asta centimetri contează. Provoc să-și ia centimetri pe următorii: toți președinții României, prim-miniștrii, miniștrii Sănătății și toți miniștrii Educației din 1989 și până astăzi”, spune Mandachi.

„Eu donez primii 10.000 de euro. Deci mi-am luat deja 1.000 de centimetri. Au mai rămas 299.000 de centimetri. Dacă adunăm banii pe toți centimetri, strângem 3 milioane de euro. Acum te întreb: Câte vieți putem salva?”, încheie omul de afaceri.

Pentru donații, Mandachi a lansat și site-ul 1cm.ro unde sunt mai multe detalii despre campania de strângere de fonduri.

Campania lansată de Ștefan Mandachi vine după ce omul de afaceri și-a pus la dispoziția medicilor hotelul său de 4 stele de la marginea orașului Suceava și a început să asigure și mese către cadrele medicale.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11222 vizualizari

  • -21 (41 voturi)    
    /// (Vineri, 27 martie 2020, 10:54)

    GemstonePig [utilizator]

    Gainarul asta pui de pesedist e intr-o continua campanie de PR.
    • +23 (33 voturi)    
      esti bleg... (Vineri, 27 martie 2020, 11:16)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      omul si-a oferit hotelul cadrelor medicale, acum incearca sa stranga niste bani pentru medicament. Si ce e cu prostia asta cu PR? Tu ce faci acum nu este tot PR, ca doar postezi prostii in mod public.
      • 0 (4 voturi)    
        parca ... (Vineri, 27 martie 2020, 18:08)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

        hotii si escrocii de la guvern au dat o lege prin care cei ce pun la dispozitie cazare si masa persoanelor ( legat de coronavirus ) primesc o alocatie zilnica pe persoana...
      • +1 (5 voturi)    
        parca ... (Vineri, 27 martie 2020, 18:08)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

        hotii si escrocii de la guvern au dat o lege prin care cei ce pun la dispozitie cazare si masa persoanelor ( legat de coronavirus ) primesc o alocatie zilnica pe persoana...
      • +1 (5 voturi)    
        parca ... (Vineri, 27 martie 2020, 18:08)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

        hotii si escrocii de la guvern au dat o lege prin care cei ce pun la dispozitie cazare si masa persoanelor ( legat de coronavirus ) primesc o alocatie zilnica pe persoana...
    • +17 (35 voturi)    
      Ura față de cei care încearcă ceva, orice lucru... (Vineri, 27 martie 2020, 11:24)

      Tutea [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      ...cât de mic și de notabil nu va lăsa nicio șansă României europene!
  • +13 (39 voturi)    
    Ștefan Mandachi pare să fie .... (Vineri, 27 martie 2020, 10:55)

    Tutea [utilizator]

    ....unul dintre cei mai români... români! Ștefan Mandachi, fără exagerare, se comportă precum un Ștefan cel Mare al vremurilor pe care le trăim. Felicitări, Ștefane! Ești un om de toată isprava!
    • -8 (22 voturi)    
      mai degraba e un cocalar (Vineri, 27 martie 2020, 12:05)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

      uita-te in poza in care niste amarati imbracati sois lucrau la lopata la metrul de autostrada, iar Mandachi cu papucii de lac si costumul de pitigoi era cocotat pe o lespede de piatra sa nu-i murdareasca

      e doar un profitor veros, cu ifose ca are bani, o arde la dubai, masini, chestii fine...si care isi plateste muncitorii cu un os, si le canta partitura ca fara ei ar fi muritori de foame, asa ca sa se bucure ca le da el un os, in loc sa sparga banii
      • +4 (10 voturi)    
        Eu sunt tare curios (Vineri, 27 martie 2020, 13:05)

        Iascrijan [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        cu ce i-ai plăti tu pe muncitori dacă ai fi în locul lui Ștefan.
    • 0 (6 voturi)    
      hahaha!!!!!!!!!!!!! (Sâmbătă, 28 martie 2020, 4:10)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

      auzi si la asta : stefan cel mare!!!!!!!!!!!!!!....destept baiatul , are si ...masterat...la 6 ani dupa ce deschide un mic restaurant face investitie de 7.5 milioane euro intr un hotel...a mincat toata suceava numai la restaurantul lui....ai zice ca nu a avut nevoie sa ceara....la banci...al dreaqului , si avocat si ...afacerist !!!!!...ce ti e si cu romanii astia , ....milionari din ...nimic...
  • -27 (45 voturi)    
    Continuati cu gargara asta de doi lei? (Vineri, 27 martie 2020, 11:00)

    holinessdani [utilizator]

    N-are nici o legatura cu o "autostrada".
    Daca arunci pe jos niste asfalt nu inseamna ca ai facut autostrada.
    Stiu ca sunteti tineri si frumosi, chiar rezistenti si mai ales hipsteri corporatisto-multinationali dar zilele astea lumea se ocupa de lucruri serioase si nu de aberatii si minciuni.
    Poti sa donezi sau lupti pentru cauze bune si fara sa minti sau ai scopuri si interese personale fie ele economice, politice sau doar pentru imagine.
    • +5 (23 voturi)    
      bai bosorogule... (Vineri, 27 martie 2020, 11:17)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      lasa netul ca poate te prinde virusul.
    • +13 (19 voturi)    
      In caz ca nu ai vazut (Vineri, 27 martie 2020, 11:19)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      ...iti sugerez sa vezi tot procesul filmat in fastmotion. Vei vedea ca autostrada e facuta ca la carte: fundatie, straturi pestestraturi, adik cam cum se face autostrada. Dar deh, ne dam cu parerea si nu ne place ca cineva ne pune oglinda in fata aratandu-ne cat suntem de prosti.
      Apropo, acum se asteapta colecte publice pentru spitale, pentru doctori. Cand traiau pe pile si acceptau orice gainarie nu se plangeau. Acum e jalea. Sa adune acum de la cei pe care i-au spaguit si de la care au platit spagile de intrare in sistem. Eu nu am de gand sa le dau nimic.
      • -3 (5 voturi)    
        Nu, n-am vazut (Vineri, 27 martie 2020, 14:22)

        holinessdani [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        Poate imi spui minutul la care apar autorizatiile de constructie, avizele de mediu, arheologice, de la firmele de utilitati si care or mai fi, expropierile si/sau procesele pentru expropieri, studiile geologice si de fezabilitate, caiete de sarcini, licitatii si constracte, lucrari de arta adica poduri, viaducte, tunele, intrari/iesiri, lucrari de semnalizare si siguranta circulatiei si multe, multe altele.
        Da, toate astea mi-au scapat.
        Poate ca era prea fastmotion pentru mine, dar o sa caut varianta slowmotion poate reusesc sa vad toate cele de mai sus!
        • +3 (7 voturi)    
          Cum a zis colegul de mai sus, si tu esti bleg (Vineri, 27 martie 2020, 15:50)

          1anonim [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

          Hai sa explicam pentru cel mai de jos nivel: Nea Stefan asta A CONSTRUIT metrul de autostrada..( cine vrea poate consulta "DEX la pozitia "construi") singur ( bine , cu oamenii lui); singur adica fara participatia statului( acte, avize autorizatii, ce mai vrei tu acolo). Asta pentru ca statul te baga intr-o morisca diabolica de unde nu mai iesi. Ei bine, Stefan a preferat sa construiasca, nu sa faca hartii.. Deci ceea ce n-ai vazut tu, si nu o sa vezi , desi vad ca insisti, sunt hartiile igienice emisa de stat pentru metrul asta.. Nu sunt.. Acum ai priceput ceva?
        • +2 (4 voturi)    
          Corect (Vineri, 27 martie 2020, 16:23)

          Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

          ...avize, expropieri, avize, hartii, studiile de fezabilitate (numarul 5 in ultimii 10 ani), utilitati, tunele, mai ales prin Moldova, poduri si viaducte, mai ales prin Moldova.
          O multime de hartii lipsesc din respectivul video...dar cred ca hartii gaseti prin birourile administratiei publice...tone...doar ca nu ne intereseaza alea...
    • +11 (19 voturi)    
      Probabil n-ai donat în viața ta nimic nimănui. (Vineri, 27 martie 2020, 11:23)

      Tutea [utilizator] i-a raspuns lui holinessdani

      România se află în această situație și din cauza unora care gândesc așa cum gândești tu...
  • -5 (29 voturi)    
    populism (Vineri, 27 martie 2020, 11:10)

    Humbert [utilizator]

    Mie Mandachi mi se pare un tip f periculos. E fix prototipul de politician populist care ne poate duce direct in dictatura de dreapta. E fix prototipul "tatucului" de care romanii inca nu sunt capabili sa se desparta. E fix genul de lider care in vremuri de criza poate avea o ascensiune fulgeratoare, pentru ca "vrea binele poporului" impotriva elitelor incompetente si corupte.

    *da, stiu ca nu e "politician:, dar de fapt este - as zice ca e mai politician decat imbecilii din parlament sau guvern.
    • +20 (26 voturi)    
      Poate ai dreptate (Vineri, 27 martie 2020, 11:14)

      Delicatu [utilizator] i-a raspuns lui Humbert

      Dar am un singur contra-argument.
      De ce e singurul din orasul si judetul acesta care face ceva?
      Nici un afacerist nu a donat inca nimic in Suceava.
      Probabil toti sunt undeva ascunsi.
      • -5 (15 voturi)    
        ai dreptate (Vineri, 27 martie 2020, 11:31)

        Humbert [utilizator] i-a raspuns lui Delicatu

        De asta mi se si pare periculos, tocmai pt ca e singurul care face sau pare ca face ceva.

        Sigur ca nu ii pot reprosa ca vrea sa ajute si e foarte bine ca o face. Numai ca asta vine la pachet cu niste riscuri pentru noi.

        Eu daca as fi fost in locul lui si as fi vrut sa ajut, as fi vorbit fix cu acei oameni de afaceri de care zici si i-as fi convins personal ca e chiar in interesul lor sa ajute, pentru ca afacerile lor depind tot de oameni...

        El insa a ales sa faca o (alta) cascadorie de PR si in loc sa faca apel la oamenii de afaceri, el a facut apel la politicieni !!

        Or, daca interlocutorii pe care si i-a ales sunt politicieni, nu oameni de afaceri, inseamna ca el se vede pe sine insusi ca politician, nu ca om de afaceri.
        • +5 (7 voturi)    
          ei na (Vineri, 27 martie 2020, 12:24)

          marr.io [utilizator] i-a raspuns lui Humbert

          Atunci ce zici, sa nu facem nimic? Sa nu avem initiative si sa stam cu mana intinsa poate pica ceva!!! A facut apel la politicieni pentru ca FIX ei nu au facut nimic pentru tara. Ai inteles? Si daca esti asa bun de sfaturi vorbeste TU fix cu oamenii de afaceri. Sa va gaia comentatorilor de canapea care nu au facut nimic in viata. De asta e tara unde e, cum scoate unul capul si face ceva apar alti 10 idioti care sa-i puna bete in roate. Antenistilor
          • -1 (3 voturi)    
            pentru ei na (Vineri, 27 martie 2020, 12:50)

            Humbert [utilizator] i-a raspuns lui marr.io

            si politicienii ce mai pot sa faca acum? pot sa faca ce nu au facut 30 de ani?!
            ce se schimba daca doneaza Basescu 10 euro?

            si in afara de asta, voi credeti ca acum problema este ca nu sunt bani?

            o sa fie bani, toate guvernele inclusiv al nostru vor printa prin bancile centrale atatia bani incat o sa ne stergem in curand cu ei la fund.

            problema acum nu o reprezinta banii.
            • +2 (4 voturi)    
              da pot (Vineri, 27 martie 2020, 14:03)

              marr.io [utilizator] i-a raspuns lui Humbert

              daca doresc pot. nu pot face tot, e clar, dar pot incepe sa faca ce conteaza pentru tara asta, incepand cu ei. deocamdata aud de la politicieni doar cearta, cearta, cearta pe ciolan. nimic constructiv. tu crezi ca tiparnita de bani o sa rezolve problema? poate momentan dar stai sa vina nota de plata pentru asta cine crezi ca va plati? politicienii? nu, vom plati noi astia de stam cu curu pe canapea si ne dam mari si patrioti daca nu ii luam la intrebari (pe politicieni) tot timpul. punct.
        • +2 (4 voturi)    
          clipul inteleg ca a fost la TV (Vineri, 27 martie 2020, 12:43)

          natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Humbert

          deci se adreseaza intregii tari, bazandu-se pe notorietatea pe care o are deja

          oamenii de afaceri pot avea dificultati in a-si tine bisnisul in viata si oamenii aproape - daca reusesc, poate vor gasi si ei sa doneze o mie-doua de oiro, oricum

          pentru 50 de lei, eu ma bag la un PPP (Parteneriat Privat-Privat)
          sper sa nu ajung sa fie folositi pe mine....
          • -1 (3 voturi)    
            pentru natbl73 (Vineri, 27 martie 2020, 12:54)

            Humbert [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

            noi nu vorbim aici de afaceri mici, care evident au dificultati.

            vorbim de oameni ca Mandachi, care evident nu au dificultati, ca de aia isi permite el sa doneze 10000 de euro - sunt destui si din astia.

            mai ales in zona aia a Sucevei, pe care intamplator o stiu bine, banii seriosi s-au facut din furat lemn sau altele asemenea

            cu aia trebuia vorbit
            • +2 (4 voturi)    
              cati sunt? (Vineri, 27 martie 2020, 13:12)

              natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Humbert

              Mandachi inteleg ca are hotel. Cate hoteluri are Suceava?

              Cei care pot sunt sigur ca au facut deja donatii - altfel nu pot fi numiti oameni

              Dar grosul se va strange de la cei multi - "pic cu pic se face marea"
    • +11 (21 voturi)    
      Dușmănie... (Vineri, 27 martie 2020, 11:21)

      Tutea [utilizator] i-a raspuns lui Humbert

      Dacă nu poți spune ceva încurajator, măcar să arunci și tu o lopată de pământ peste orice gest notabil, nu-i așa?
      • +2 (10 voturi)    
        drumul spre iad... (Vineri, 27 martie 2020, 11:50)

        Humbert [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

        este intotdeauna pavat cu bune intentii.

        Epidemia va trece.
        Important e ce fel de tara si de lume vom avea dupa ea.
  • -8 (16 voturi)    
    armetica (Vineri, 27 martie 2020, 11:11)

    nash pandelica [utilizator]

    din 300 000 scazi 1 000, ramai cu fix cu 299 999.
    • +9 (17 voturi)    
      Eroarea este a celui care a redactat articolul! (Vineri, 27 martie 2020, 11:19)

      Tutea [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Dacă urmăriți videoclipul, Ștefan spune clar ca au rămas 299 000 de cm. De răutăți ne arde că de fapte bune...mai puțin.
      • -7 (11 voturi)    
        mda (Vineri, 27 martie 2020, 11:23)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

        titlul mi'a fost de ajuns.
        las ca fapte bune face guvernul.
        sica se bucura ca morti nostri sunt mai putini ...
        • +7 (11 voturi)    
          Ce stupid ! (Vineri, 27 martie 2020, 11:47)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          Spui clar ca n-ai citit articolul, dar imprastii mizerii.
          Aaaa.. stai, tu esti nasu' ala psdist, mda.
    • 0 (2 voturi)    
      e grele rau (Vineri, 27 martie 2020, 12:48)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      ca si din 300 daca scazi 1 iti ramane 299,999

      si unde mai pui ca sunt si patrati (chestia aia cu 5 laturi si 3 unghiuri)...
    • 0 (2 voturi)    
      Ai grija... (Vineri, 27 martie 2020, 19:13)

      brigadierul [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Ca iti da cu virgula....
  • -6 (18 voturi)    
    Să plătească cine trece pe ea. (Vineri, 27 martie 2020, 11:20)

    Traian2015 [utilizator]

    In România predomină ideea nesimțită că un bătrân trebuie sa plătească autostrada unei pițipoance care se duce vineri seara la Predeal.
    • +8 (14 voturi)    
      Greșit! (Vineri, 27 martie 2020, 11:38)

      Tutea [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

      Autostrada, așa cum se întâmplă și în Occident, trebuie întreținută. Măcar pentru simplul motiv că pe aceasta circulă și copii, nepoții sau alte rude ale bătrânului la care faci referire. Pari a fi unul dintre beneficiarii tuturor drepturilor și gratuităților dar nu pari dispus să plătești pentru niciun serviciu.
      • +2 (4 voturi)    
        Plătești ambele (Vineri, 27 martie 2020, 12:46)

        Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

        Și construcția și întreținere la intrare pe autostradă.
    • +6 (14 voturi)    
      amice esti (Vineri, 27 martie 2020, 11:38)

      mache [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

      ... idiot - citat din Caragiale

      vezi ca batranu' ala primeste mai rapid medicamentele daca vin pe autostrada...
      Si omu' din acest articol vrea autostrada spre Moldova, nu spre Predeal.
      • -1 (5 voturi)    
        Îmi place Caragiale (Vineri, 27 martie 2020, 12:53)

        Traian2015 [utilizator] i-a raspuns lui mache

        Înlocuiește "batranul" cu orice persoana care nu trece pe autostrada aia. Un tânăr care merge pe autostrada aia o data pe an nu trebuie sa plătească ca unul care trece de trei ori pe săptămână. Dacă o firmă de transport medicament folosește autostrada, sa pună costul în prețul medicamentului. Sau să ceară fonduri de la guvern. Exemplul autostrăzii București Ploiești e cel mai dezgustător și mizerabil exemplu. Dacă autostrăzile sunt așa de utile, atunci sa se pună taxă dat ghici ce. Dacă s ar pune taxă nu le ar folosi suficiente mașini și nu ar scoate bani nici pe construcție, nici pe întreținere.
  • -5 (9 voturi)    
    Greu când ai băut cerneala la școală! (Vineri, 27 martie 2020, 11:23)

    EdBundy [utilizator]

    Băbăiatule, se vede că nu prea ți-a plăcut aritmetica!
    1 m (lungimea) = 1000 cm
    30 cm (lățimea) x 1000 cm (lungimea) = 30.000 cm pătrați x 10 euro/cm = 300.000 euro.
    Ai priceput?
    • +1 (7 voturi)    
      Eroare a redactiei. Ai priceput ? (Vineri, 27 martie 2020, 11:49)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui EdBundy

      Ai donat ceva in viata aia ta amarata de psdist ?
      Mah, vad ca stii doar sa postezi nimicuri...
    • +6 (8 voturi)    
      Ai greșit putin (Vineri, 27 martie 2020, 11:55)

      Steamy [utilizator] i-a raspuns lui EdBundy

      O autostradă are lățimea de 30 metri. Mandachi a construit un metru pe lungime și 30 pe lățime.
      Acum refă calculul si vei vedea că rezultatul este 3.000.000.
    • +3 (5 voturi)    
      @EdBundy (Vineri, 27 martie 2020, 12:10)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui EdBundy

      Wow, EdBundy, esti grozav de dastept, se sparie gandul !

      Un metru are la tine 1000 de cm ?

      Noaptea mintii.

      Spune drept, EdBundy, ai promovat clasa a treia ?
  • -1 (9 voturi)    
    peste 1.5 miliarde de euro se duc lunar la CASS (Vineri, 27 martie 2020, 11:25)

    TomSawyer [utilizator]

    (7 000 000 angajați * 5429 lei (salariul mediu brut) * 10% (contribuția CASS)) x 2 (contribuția angajatorilor)

    Banii ăștia unde sunt?
  • -4 (12 voturi)    
    enfumage, toujours plus d'enfumage... (Vineri, 27 martie 2020, 11:25)

    demaGOGU [utilizator]

    ...et rien que d'enfumage!

    generatia tanara e mai tarata in rele decat precedenta, nu ne mai facem bine.
    • +2 (8 voturi)    
      Noroc cu tine, ca ne luminezi, tov. postac rosu (Vineri, 27 martie 2020, 11:50)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ai scris din nou o postare acra, stupida, ca de obicei
      • -1 (3 voturi)    
        @midufi (Vineri, 27 martie 2020, 12:11)

        Cuca [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        Nu, Gogu nu a scris o idiotenie "ca de obicei", ci "ca intotdeauna".
  • -5 (13 voturi)    
    donatii ? (Vineri, 27 martie 2020, 11:27)

    toxx [utilizator]

    2 eur la 8826, mandachi vrea 10 euro. unde-s spitalele regionale promise ? platesc taxe din salariu de 20 de ani, unde sunt banii ?
    • +4 (12 voturi)    
      Întreabă-i pe cei care au promis că... (Vineri, 27 martie 2020, 11:40)

      Tutea [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      ...le vor construi! Mandachi încearcă ceva. Să-l admonestezi înseamnă să ai un raționament mai îngust decât metrul de autostradă construit de Ștefan.
    • +4 (6 voturi)    
      Precizare (Vineri, 27 martie 2020, 12:00)

      Steamy [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      Nu Mandachi vrea 10 euro. Banii (lei sau euro) ajung direct in conturile Crucii Roșii Suceava.

      Intrați pe pagina lui de fb si urmăriți iureșul postărilor la aceasta acțiune a lui. Iar dacă mai aveți timp, puteți sa va uitați si la celelalte postări.
  • -1 (9 voturi)    
    PR ieftin (Vineri, 27 martie 2020, 12:07)

    Watcherss [utilizator]

    daca tot s-au inchis mall-urile si hotelurile, normal ca trebuie sa castige si el banii de undeva. Si haideti sa nu incepem cu si-a pus hotelul la dispozitia doctorilor - daca vroia sa faca ceva, sa-l fi transformat in spital de campanie. Se lauda ca doneaza, dar face la fel ca Becalli - numai de ochii lumii ...
    • -1 (5 voturi)    
      S-a dat ordin la PSD Suceava... (Vineri, 27 martie 2020, 12:25)

      Tutea [utilizator] i-a raspuns lui Watcherss

      ...să-l demonizați pe Ștefan Mandachi? Sunteți ridicoli!
      • 0 (2 voturi)    
        prietene (Vineri, 27 martie 2020, 13:35)

        Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

        esti dus cu pluta sau ce ai? esti atat de orbit de propriile pareri incat orice e diferit e PSD?

        chiar nu-ti pui si tu niste intrebari simple de genul: "de ce acum?", "ce urmareste?" ...
  • -2 (6 voturi)    
    masini (Vineri, 27 martie 2020, 12:25)

    ContHotnews [utilizator]

    daca scoti RAR-u pe strazi ai lasat jumate din flota auto a moldovei fara talon.

    da-le tu autostrada si o sa detroneze E85 la numar de morti in 2 luni.

    dar asta na, hai sa mai luam banii la prosti, ca platim taxe ca-n comunism si primim olae. Tre sa donam pentru spitale, pentru meditatii, pentru asigurari medicale, pentru pensii private, hai si pentru autostrada, nu?
    • 0 (2 voturi)    
      Curiozitate (Vineri, 27 martie 2020, 19:30)

      Steamy [utilizator] i-a raspuns lui ContHotnews

      De-aia s-a eliminat interdicția de circulație a mașinilor sun euro 3 din Bukale?
  • +2 (4 voturi)    
    Oare (Vineri, 27 martie 2020, 12:43)

    robyzs [utilizator]

    Oare Flutur, Orban sau Iohannis vor dona?

    Pana acum regiunea Moldova a fost pentru PNL doar o vaca de muls voturi, zero investitii in infrastructura sau spitale, dovada cum Flutur si alti PNListi cumpara oua si globuri de Paste in plina Pandemie.

    Istoria ii va judeca pe cei de la Guvernare daca nu vor gestiona bine situatia.
    • +1 (1 vot)    
      Nu-i chiar asa (Vineri, 27 martie 2020, 17:01)

      florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      Spitalul Judetean Suceava a avut si are un aplu program de modernizare, in mare parte realizat, cu finantari prin Regio ADR Piatra Neamt +C.J.Suceva precum si de la MS - unitatati reabilitate/noi: UPU, mabulatoriu, sectiile spitalului vechi etc. Situatia in care este acum se datoreaza exclusiv "suspendatului manager" Rambu, un adevarat tiran, deosebit de orgolios si ranchiunos - fata de medicii din spital. Nimic misca in Spitalul Suceava fara ca el sa aprobe, Convocare si ingramadirea personalului care a infectat personalul nu dr. MACOVEI , ci RAMBU A DISPUS-O, EL A INVOCAT ORDIN DE MINISTRU. El, ca fost sef al garzii financiare, are in reflex Ordin si nu de ani de zile, nu permitea, in spital, niciunui copac sa-si lepede frunzele, respectiv nicunui om de serviciu sa le mature fara aprobarea sa!
      Si atunci, ce mai trebuie, sa analizeze, in rem Parchetul din Suceava, si mai ales, de ce sa fie suspendat din functie si nu de subcap?
  • +1 (3 voturi)    
    BRAVO! (Vineri, 27 martie 2020, 17:17)

    Godzillagrrr [utilizator]

    BRAVO, DOMNULE STEFAN MANDACHI!
  • 0 (2 voturi)    
    Totusi... (Vineri, 27 martie 2020, 21:00)

    ccukappa [utilizator]

    Cine te-a pus sa faci ? :)) nu prea se pot schimba normele fabuloase ale guvernului ....așa ca ...poate o faci tu pana la Constanța/București și îți vom da noi după , guvernul va face alta prin 2030...
  • +1 (1 vot)    
    Totuși ... (Vineri, 27 martie 2020, 21:02)

    ccukappa [utilizator]

    Suntem și in criza ... plătim in avans , fără lichidare
  • +1 (1 vot)    
    Mâine sau poimâine .. (Vineri, 27 martie 2020, 21:07)

    ccukappa [utilizator]

    Facem și noi un metru !!! Poate ajungem la
    Suceava !
  • 0 (0 voturi)    
    Sposorizati urmatorul metru (Duminică, 29 martie 2020, 13:01)

    AndreiPalincu [anonim]

    Dacă cumpăr un cm din autostrada lui nea ăsta pot să-l decupez şi să-l iau acasă?