Coronavirus: SUA au cele mai multe cazuri raportate din lume

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 martie 2020, 0:12 Actualitate | Coronavirus


Testare Covid Statele Unite
Foto: Profimedia Images
Statele Unite au depășit joi Italia și China și au devenit țara cu cele mai multe cazuri raportate de infectare cu noul coronavirus din lume, anunță AFP citând New York Times.

SUA, țara în care pandemia progresează acum cel mai rapid, au contabilizat cel puțin 81.321 de cazuri, potrivit cifrelor prezentate de cotidianul american, care îşi colectează propriile date.

Și universitatea Johns Hopkins a indicat joi seară un număr de 82.404 îmbolnăviri cu noul coronavirus în SUA.

Italia a anunțat joi un număr total de 80.539 de cazuri, în timp ce în China au fost raportate 81.285.

De asemenea, totalul deceselor în SUA a ajuns la 1.178.

Organizaţia Mondială a Sănătăţii a avertizat marți că Statele Unite, cu cei 330 de milioane de locuitori, ar putea depăși curând Europa și deveni noul epicentru al pandemiei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11746 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    cheers P@tus (Vineri, 27 martie 2020, 0:26)

    AnderT [utilizator]

    be aware and let this world !!!!

    u sick mind...
  • -4 (10 voturi)    
    SUA are populatia ... (Vineri, 27 martie 2020, 1:08)

    mynickname [utilizator]

    de +5 ori mai mare decat Italia. La acelasi numar de infectati, inseamna ca procentul confirmatilor e de 5 ori mai mic in SUA.
    La ce bun comparatia cine a depasit pe cine daca nu e facuta procentual?!
    • 0 (6 voturi)    
      San Marino = 6130 cazuri la mil. E primul. (Vineri, 27 martie 2020, 3:43)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui mynickname

      Uite comparație procentuala aici:

      Tara - Cazuri la milion
      =================
      San Marino - 6,130
      Vatican City - 4,994
      Andorra - 2,899
      Faeroe Islands - 2,865
      Iceland - 2,350
      Luxembourg - 2,321
      Liechtenstein - 1,469

      Sursa: https://www.worldometers.info/coronavirus/

      Acestea sunt tarile sau entitățile teritoriale cu cel mai mare număr de cazuri la milionul de locuitori.
    • +7 (7 voturi)    
      Pandemia se desfășoară în focare. (Vineri, 27 martie 2020, 5:01)

      Omics [utilizator] i-a raspuns lui mynickname

      Focarele din SUA au depășit pe cele din China. Țările sunt invocate pentru orientare.

      Și pentru a vedea cum diferitele guverne gestionează diferitele focare.
    • +8 (8 voturi)    
      lasa ca... (Vineri, 27 martie 2020, 5:06)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui mynickname

      o sa fie pe primul loc....detasat.....in 3-4 saptamini...nu sunt primii la toate??....
    • +4 (4 voturi)    
      SUA are populatia de 3 ori mai mica ca a Chinei (Vineri, 27 martie 2020, 14:12)

      krank [utilizator] i-a raspuns lui mynickname

      Si cu toate astea are mai multe cazuri de imbolnaviri. Sub intelepta conducere a lui stable genius America a devenit o shithole country.

      https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=bkMwvmJLnc0
  • -3 (7 voturi)    
    Chiar crede cineva (Vineri, 27 martie 2020, 4:51)

    blablavertical [utilizator]

    numerele din China?
    • +5 (7 voturi)    
      E cam greu să ascunzi (Vineri, 27 martie 2020, 8:28)

      Omics [utilizator] i-a raspuns lui blablavertical

      Oricine poate merge în provincia chineză Hubei să verifice. Cum poate merge în Lombardia italiana, sau în statele americane New-York, Louisiana, Washington.

      Salvările circulă mai mult ziua. Vă spun din Mulhouse, un focar din Franța.
  • +5 (11 voturi)    
    Pai n-a promis Trump (Vineri, 27 martie 2020, 6:52)

    John M. [utilizator]

    ca America va fi numarul 1?!
    Uite ca a ajuns...
  • +4 (4 voturi)    
    Promisiune respectata (Vineri, 27 martie 2020, 14:09)

    krank [utilizator]

    Trump a dus America pe primul loc
    https://www.youtube.com/watch?v=uw2W82HE99Q
  • +4 (4 voturi)    
    sa le fie tarana usoara (Vineri, 27 martie 2020, 14:20)

    Adry@n [utilizator]

    Mai ieri Donald Jerry Trump se dadea cu fundul de pamant cerand oamenilor sa revina la munca. Tot ieri un ofical din Texas zicea ca batranii sunt gata sa moara pentru ca economia lor sa duduie.
    Asa ca parca uneori Dumnezeu asta iti mai si asculta rugile.

    MAGA!!!!
    Din pacate pe langa prosti or sa moara si oameni nevinovati, aici e tragedia.