Coronavirus: Autoritățile blochează total accesul la un site care a publicat fakenews

de D.D.     HotNews.ro
Miercuri, 25 martie 2020, 18:34 Actualitate | Coronavirus


Fake News
Foto: pixabay.com
Un site în limba română va avea accesul blocat total de autoritățile române pe motiv că a publicat în mod constant informații false cu scopul de a dezinforma și a induce panica.

„Grupul de Comunicare Strategică a solicitat ministrului Afacerilor Interne blocarea totală a accesului la conținutul site-ului breackingnews.xyz. Solicitarea a fost întemeiată pe faptul că portalul web a publicat în mod constant informații false, cu scopul evident de a dezinforma și a induce panica. Site-ul breackingnews.xyz a fost generat pe o platformă din afara României și nu are reprezentanți care să poată fi contactați”, se arată într-un comunicat al Grupului de Comunicare Strategică.

De asemenea, Grupul a propus eliminare la sursă a conținutului unui articol apărut pe site-ul bpnews.ro, potrivit căruia „coronavirusul este ucis de politdin”. „Decizia a fost luată pentru că reprezentanții site-ului bnews.ro au fost contactați de Grupul de Comunicare Strategică și au refuzat să corecteze informațiile false”, se arată în același comunicat.

Reamintim că ministrul de Interne, Marcel Vela, a solicitat pe 18 martie Autorității de reglementare în comunicații (ANCOM) închiderea primului site care a publicat informații false în contextul crizei coronavirusului: este vorba despre stiridemoment.ro, care a publicat un articol cu titlul "Se închid de luni Kaufland, Auchan, Metro, Carrefour și Lidl" pe data de 15 martie 2020.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14748 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    ! (Miercuri, 25 martie 2020, 18:41)

    tudorr [utilizator]

    https://ro.sputnik.md/, antenele infractorului voiculescu, rtv...
  • +2 (10 voturi)    
    O (Miercuri, 25 martie 2020, 18:42)

    briciu [utilizator]

    O stire veche pe care o mai dai odata nu e tot Fake news ?? doar intreb
    • +1 (3 voturi)    
      subtil (Miercuri, 25 martie 2020, 19:21)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui briciu

      :D
    • -2 (2 voturi)    
      ti-ai raspuns singur (Miercuri, 25 martie 2020, 19:51)

      asadar... [utilizator] i-a raspuns lui briciu

      .
  • +15 (17 voturi)    
    Întreb pentru un prieten: (Miercuri, 25 martie 2020, 18:48)

    Harold [utilizator]

    Antena 3 va fi pe lista?
  • +7 (9 voturi)    
    Inca activ (Miercuri, 25 martie 2020, 18:48)

    ivasile [utilizator]

    Site-ul este inca activ...
  • +8 (10 voturi)    
    O clipa (Miercuri, 25 martie 2020, 19:01)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Stati ca nu inteleg...

    "Grupul a propus eliminare la sursă a conținutului unui articol apărut pe site-ul bpnews.ro, potrivit căruia „coronavirusul este ucis de politdin”. „Decizia a fost luată pentru că reprezentanții site-ului bnews.ro au fost contactați de Grupul de Comunicare Strategică și au refuzat să corecteze informațiile false”, se arată în același comunicat. "

    Deci, cineva publica fake news, i se atrage atentia de acest fapt, refuza, iar singura pedeapsa e ca inchide site-ul?

    Asta e o gluma, nu??? Deci chiar a ajuns tara asta raiul infractorilor.
  • +10 (12 voturi)    
    si atunci de ce merge? (Miercuri, 25 martie 2020, 19:03)

    Francisc 1 [utilizator]

    eu il pot deschide , nu ca am auzit de el vreodata da am fost curios
    • 0 (2 voturi)    
      M-am luat după tine (Miercuri, 25 martie 2020, 19:28)

      comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      și m-am îmbolnăvit - e drept că ultima postare e din 21.03., dar cum poate suporta net-ul (mda, știu că e mai rezistent și decât hârtia) mizeria aia? Nici gândul la COVID nu-mi induce așa de pregnant nevoia de a mă spăla... (you owe me - apa curge, centrala arde gaz :-))
  • -2 (8 voturi)    
    totusi.... (Miercuri, 25 martie 2020, 19:13)

    Martha Logu [utilizator]

    .. cine drac sta sa se informeze dupa astfel de site-uri?
    • +1 (3 voturi)    
      sfanta si distructiva naivitate (Miercuri, 25 martie 2020, 19:52)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      Nu ai idee cati naivi sunt si cat de creduli sunt unii.

      Astfel de persoane functioneaza si ca raspandaci.

      Personal am auzit atatea enormitati de la persoane de la care aveam pretentii, incat chiar nu ma mai mira.
  • +2 (4 voturi)    
    Registrar URL: https://www.reg.ru/ (Miercuri, 25 martie 2020, 19:56)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Domain Name: BREACKINGNEWS.XYZ
    Registry Domain ID: D172725289-CNIC
    Registrar WHOIS Server: whois.reg.ru
    Registrar URL: https://www.reg.ru/
    Updated Date: 2020-02-26T09:31:01.0Z
    Creation Date: 2020-02-21T09:26:54.0Z
    Registry Expiry Date: 2021-02-21T23:59:59.0Z
    Registrar: Registrar of Domain Names REG.RU, LLC
    Registrar IANA ID: 1606
    Domain Status: serverTransferProhibited https://icann.org/epp#serverTransferProhibited
    Registrant Organization: Privacy Protection
    Registrant State/Province:
    Registrant Country: RU
    Registrant Phone: +7.4955801111
    Registrant Email:
    Admin Phone: +7.4955801111
    Admin Email:
    Tech Phone: +7.4955801111
    Tech Email:
    Name Server: DAISY.NS.CLOUDFLARE.COM
    Name Server: JONAH.NS.CLOUDFLARE.COM
    DNSSEC: unsigned
    Billing Phone: +7.4955801111
    Billing Email:
    Registrar Abuse Contact Email:
    Registrar Abuse Contact Phone: +7.4955801111
    URL of the ICANN Whois Inaccuracy Complaint Form: https://www.icann.org/wicf/
  • -1 (7 voturi)    
    Delict de opinie (Miercuri, 25 martie 2020, 19:59)

    Tescovin [utilizator]

    Un site de care nu auzise nici naiba până să-i facă guvernul reclamă moca e închis pentru că "induce panică". Dar atunci cum se cheamă când prezidentul țării zice "de mâine e stare de urgență. A, și nu dați buzna în supermarketuri, e destulă mâncare!"?

    Covidul va trece, dar guvernele vor rămâne cu puterea și cu voluptatea de a decide cine trebuie redus la tăcere pe motiv de "fake news".
  • +3 (5 voturi)    
    Statul nu ar trebui sa aiba dreptul de a cenzura (Miercuri, 25 martie 2020, 20:27)

    Mohammed [utilizator]

    Dragi cetateni,

    Azi va bucurati ca au scapat de un site 'fake' - dar maine s-ar putea sa cenzureze orice informatie care nu le convine, ca fiind 'fake'.

    Este o panta alunecoasa, si nu ar trebui sa ii se dea voie statului sa decida ce este adevarat sau nu. Oamenii trebuie sa decida ce cred si ce nu, si sa verifice informatia - online cat si in viata reala, cum au facut de la inceputul speciei noastre.

    Rolul mass-mediei intr-o societate este de a fi a 4-a putere - de a tine in frau puterea guvernului, nu invers.

    Aceasta stire nu este una pozitiva, si nu este una pentru care ar trebui sa sarbatoriti.

    Fake sau nu, acel site poate fi blocat de alte X solutii: companii anti-virus, alte servicii private, o instanta judecatoreasca, etc. - dar guvernul ar trebui sa ramana impartial, indiferent de informatie.
    • +3 (5 voturi)    
      O sa citez: (Miercuri, 25 martie 2020, 23:00)

      VacsAlbina [utilizator] i-a raspuns lui Mohammed

      „Când naziștii au venit să îi ia pe comuniști, n-am scos o vorbă. Nu eram comunist.
      Când i-au arestat pe social-democrați, am tăcut. Nu eram social-democrat.
      Când au venit să îi ia pe sindicaliști, nu am protestat. Nu eram sindicalist.
      Când au venit să îi ia pe evrei, nu m-am revoltat. Nu eram evreu.
      Când au venit să mă ia pe mine, nu mai rămăsese nimeni care să-mi ia apărarea.”
      Martin Niemöller