Șeful CJ Suceava, Gheorghe Flutur, confirmat cu coronavirus: Nu am niciun fel de simptome / Este internat la Spitalul Județean, unde peste 100 de cadre medicale sunt infectate

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 25 martie 2020, 8:36 Actualitate | Coronavirus


Gheorghe Flutur
Foto: Hotnews
Președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur, confirmat cu coronavirus, este internat la Spitalul Județean Suceava, el spunând că nu are niciun fel de simptome. În județul Suceava situația generată de COVID-19 este extrem de gravă - 5 oameni au murit, iar peste 100 de cadre medicale din Spitalul Județean sunt infectate.

Gheorghe Flutur spune că s-a testat duminică, după ce în ultimele zile a participat la mai multe ședințe și acțiuni, iar marți a fost confirmat pozitiv cu COVID-19.

"Nu mă simt rău deloc, chiar nu am niciun fel de simptome. M-am testat duminică seara, pentru că noi am avut comandamente, acțiuni și am fost destul de implicați în perioada asta, sigur, respectând izolarea", a declarat Flutur, pentru Mediafax.

El a fost internat marți seară la Spitalul Județean Suceava și susține că are încredere în medicii din acest spital: "Am încredere în medicii și întregul personal de aici. Mă leagă de acest spital multe lucruri bune, investiții importante făcute an de an. Un gând aparte de prețuire și respect către medicii și asistentele – întregul personal de la Spitalul Judetean de Urgențe Suceava, pentru eforturile extraordinare pe care le fac în aceste zile dificile".

Flutur a transmis sucevenilor rugămintea de a respecta măsurile impuse de autorități, pentru a scăpa cât mai repede de virus.

"De felul meu sunt un om care mă implic, am făcut-o și în aceste săptămâni de foc, o voi face și în continuare. Acum sunt și eu printre cei afectați de coronavirus, dar sunt optimist că voi depăși repede și cu bine acest episod. În aceste zile, așa, de pe patul de spital, o să mă preocup pentru ca la Spitalul Județean de Urgențe din Suceava să ajungă cât mai repede echipamentul pentru testarea la coronavirus. Astăzi mă încearcă un sentiment de adâncă tristețe că foarte mulți suceveni, din care, din păcate, și un număr mare de cadre medicale, sunt afectați de coronavirus. Sunt alături de ei și le urez tuturor însănătoșire grabnică. Către toți compatrioții mă adresez cu rugămintea de a respecta cu toată strictețea măsurile adoptate de autorități, pentru a scăpa cât mai repede de virusul ucigaș", a mai declarat Flutur.

Trei decese ale unor persoane infectate cu noul coronavirus au fost raportate marți seară. Este vorba de trei pacienți internați la Spitalul Județean din Suceava. Numărul de pacienți decedați care au fost internați la Spitalul Suceava este în acest moment de cinci, iar situația este extrem de gravă, peste 100 de cadre medicale fiind confirmate cu coronavirus.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8051 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    De ce este internat? (Miercuri, 25 martie 2020, 9:03)

    Delicatu [utilizator]

    Nu inteleg de ce este internat daca nu are simptome? Cred ca e primul pacient ce beneficiaza de una semenea tratament.
    Locuiesc intr-o localitate la 5 km de Syceava. Sunt 3 infirmiere testate pozitiv la Covid care de ieri stau acasa in carantina. Doar o mica problema, toti cei din familiile lor se plimba pe strada, merg la magazin in sat, etc.
    Oare de ce?
    • +10 (10 voturi)    
      Parca tin minte... (Miercuri, 25 martie 2020, 9:41)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Delicatu

      Recunosc ca nu mai stiu exact pentru ca a fost un supraflux de informatii in ultimele saptamani, dar parca primul pacient detectat pozitiv si asimptomatic a fost internat la Bals. Desigur asta si pentru ca a zis ca vine din zona rosie, iar, DACA tin minte bine, testul a iesit pozitiv dupa.

      Apoi se laudau doctorii ca a fost "vindecat" desi cu cateva zile inainte au spus ca nu i-au dat tratament fiind doar internat si a fost doar tinut sub observatie.
      Dar na, oamenii partidelor trebuie sa-si jutifice existenta.

      ... revenind. S-ar putea sa se aplice aceeasi situatie si aici. Desigur, cu ceva tratament preferential, a se vedea cazurile PNL, inclusiv Chirica unde se testeaza dupa chef, pe banii nostri.

      De ce v-ar surprinde ca pentru "stapani" e altfel? Tocmai d-aia trebuie schimbata TOATA clasa politica.
      • +3 (3 voturi)    
        Interesat finalul (Miercuri, 25 martie 2020, 9:50)

        Delicatu [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Intreb si eu, cum sa o schimbi? Aceeasi candideaza, etc. Avem pensionari, avem membri de partid si neamurile lor, avem bugetari, care toti cantaresc atat de mult la vot.
        Noi, cei care votam "curat" suntem in minoritate fata de cei cu interese la vot.
        Asadar, cum sa schimbam?
  • +11 (11 voturi)    
    nedumerire (Miercuri, 25 martie 2020, 9:09)

    offside [utilizator]

    Pacient asimptomatic - ce cauta sa ocupe un pat de spital?
  • +17 (17 voturi)    
    bine ca pentru el au avut test (Miercuri, 25 martie 2020, 9:10)

    Vic_Tor [utilizator]

    Medicii de la spital, care au fost TOTI in contact cu persoane bolnave, au stat cu orele in frig la coada si nu au avut destule teste pentru toti. Baronul Flutur a primit test imediat ce a cerut desi a stat in izolare si nu avea simptome. Cea mai faina tara Romania
    • +6 (8 voturi)    
      parca numai el? (Miercuri, 25 martie 2020, 10:45)

      florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui Vic_Tor

      Ar fi bine ca dl. Arafat, confundat pe nedrept in media cu Rafa Nadal, sa ne spuna, cu subiect si predicat unde, cum, si cate teste s-au facut, pe categorii "consumatori":
      1) VIP - demnitari, politicieni, parlamentari,
      2) COMBATANT - personal medical, adminisratie, aparare,
      3) POPULIME - invincibili, vulnerabili, abandonabili
      Nu poate sa nu stie aceste amanunte din moment ce se considera ayatolahul jihdului COVID -19. In conferintele de presa este permanent la pupitrul guvernamental si vorbeste la final arogant, face deseori afirmatii personala, care exced cadrul actelor normative prezentate de ministrii de resort.
      Imi aduce aminte ca, pe vremurii in sedintele PCR, indiferent de nivel, la final vorbea seful organizatiei superioare - el tragea concluzii si transmitea sarcini!
    • +3 (3 voturi)    
      teste (Miercuri, 25 martie 2020, 11:56)

      nimrod [utilizator] i-a raspuns lui Vic_Tor

      Mi se pare normal ca poporul roman sa fie testat prin reprezentantii sai. Am ceva nostalgii staliniste... Ha?
  • +8 (8 voturi)    
    pare ca suceava (Miercuri, 25 martie 2020, 9:18)

    Captain Obvious [utilizator]

    devine o zona rosie