Ludovic Orban, despre posibilitatea ca firmele să beneficieze de scutiri de taxe: Suntem în analiză/ Spațiul de manevră bugetar este aproape zero

de CP     HotNews.ro
Marţi, 24 martie 2020, 20:42 Actualitate | Coronavirus


Ludovic Orban
Foto: Captura TVR1
"Suntem în analiză", a spus premierul Ludovic Orban despre varianta ca firmele care își continuă activitatea să beneficieze de scutiri de taxe și impozit. Pe de altă parte, premierul spune că "spațiul de manevră bugetar și fiscal este egal cu aproape zero, este foarte restrâns", motiv pentru care vor scădea încasările și vor crește foarte mult cheltuielile.

"Realitatea este ca România se afla într-o situație bugetară înainte de izbucnirea epidemiei: Deficit de 4,6%, mari dezechilibre, deficit comercial", a spus Orban. Acesta a precizat că vrea "ca resursele puține pe care le avem să le utilizăm cat mai benefic pentru companii și angajați, dar aceste resurse sunt limitate, nu pot fi utilizate o perioadă lungă".

"Dacă renunțăm ca anumite companii care funcționează să beneficieze de scutiri de taxe impozite e posibilă o lipsă de resurse care ulterior să ne pună într-o situație foarte dificilă. Pensiile trebuie plătite la timp, salariile la timp și in acelasi timp trebuie să facem față unor creșteri ale cheltuililor pe aparare, ordine publică", a mai spus Orban.

Acesta a mai spus că vor continua discuțiile cu reprezentanții mediului de afaceri, cu cei ai sindicatelor, cu cei ai BNR și mediului bancar pentru găsirea celor mai bune soluții de susținere a angajatorilor și angajaților.

"Continuăm activitatea în grupul de lucru economic, de asemenea continuăm consultarea cu mediul de afaceri, cu reprezentanții asociațiilor profesionale, cu reprezentanții sindicatelor, pentru a identifica și alte măsuri. Suntem într-o intensă comunicare cu Banca Națională a României și de asemenea, cu reprezentanții sistemului financiar-bancar pentru a identifica cele mai bune soluții de susținere a angajatorilor și angajaților, a persoanelor fizice și a persoanelor juridice, care au credite, astfel încât să putem să oferim o gură de oxigen pentru acești oameni care sunt în diferite situații și mulți dintre ei poate nu mai au posibilitatea de a plăti creditele. Sigur că în această consultare urmează să vedem foarte clar deciziile pe care le va lua Banca Națională și, de asemenea, guvernul în colaborare cu Banca Națională va adopta actele normative necesare pentru a coordona măsurile luate de Banca Națională cu măsurile luate la nivel guvernamental", a mai spus Orban.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3627 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Sa nu uitam cum s-a ajuns aici (Marţi, 24 martie 2020, 20:46)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Ne explicau Volgutza, Orlando, Valcovianu' ca economia duduie, cresc pensii, salarii, creste tot... aparent chiar ca tot: datorii, inflatie, deficit...


    Ca sa nu mai vorbim de grenadele aruncate cu marirea alocatiilor si pensiilor fix inainte sa dispara blonda analfabeta din peisaj.
  • +2 (4 voturi)    
    Organe, desființează găurile negre: pensiile (Marţi, 24 martie 2020, 21:01)

    Tayen [utilizator]

    speciale, voucherele de vacanță, pensionările paraziților înainte de 60 de ani!!! 50% salariile la bugetar, mmedia lor să fie egală cu cea din mediul privat!!!
    DACĂ PICĂ ECONOMIA, PNL-UL VA INTRA LA BULĂU!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Dupa ani de furturi si minciuni, vedem ca (Marţi, 24 martie 2020, 21:16)

    minus [utilizator]

    Spațiul de manevră bugetar este aproape zero.
    Dupa ani de furturi si minciuni, in sfarsit a aparut si adevarul.
    Negativ, desigur. Aaa, PSD-ul nu are vreo contributie iar liberalii s-au bagat in fata (pe functii) doar din dragoste de tara, USR-ul face joc de glezne poate ii lasa antrenorul sa intre in minutul 91. Ce mizerie!

    Dar realitatea matematica a spatiului nul este doar o parte a adevarului.
    Cat de solide sunt firmele mici si medii ca sa sperati ca spațiul lor de manevră va acoperi spațiul vostru de manevră bugetar care este aproape zero?
  • +7 (7 voturi)    
    Nu-i nimic (Marţi, 24 martie 2020, 21:20)

    gugurila [utilizator]

    In curand n-o sa mai aveti nici o firma sa va plateasca impozite, pentru ca o sa le duceti pe toate in faliment.

    Sa vedem de unde va mai dati atunci pensii speciale.
  • +1 (1 vot)    
    daca nu firmele atunci cine (Marţi, 24 martie 2020, 21:33)

    Mariamoto [utilizator]

    daca bagati firmele in faliment, ce ati obtinut? oricum mi am dat seama ca in romania nu se poate trai - sistem medical zero si politicieni care traiesc in costa rica
  • 0 (4 voturi)    
    PNL < 5% (Marţi, 24 martie 2020, 21:38)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Hai că se poate
  • 0 (6 voturi)    
    Sau altfel spus (Marţi, 24 martie 2020, 21:44)

    Arminius [utilizator]

    Vistera e goala (Boc, 2009).
    Alta coincidenta: si Boc astepta iesirea naturala din sistem a pensionarilor. Ce se naste din pisica....
    • -3 (7 voturi)    
      PNL = USL + PDL (Marţi, 24 martie 2020, 22:06)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      Inca 3 morti in judetul colegului „liberal” Flutur... (coleg si el cu Turcan, Blaga, Saftoiu si toii mafiotii porocalii din penele care au nenorocit RO in 2008):.

      Are multa nesimtire ca sa mai apara public - dar nu mai poate minti pe nimeni, nici macar presa de slugi care il pupa in dos nu mai cred e ca vor rezista... Ori noi, ori ei, canaliile
      • +2 (6 voturi)    
        Bă, ești normal? (Marţi, 24 martie 2020, 22:42)

        Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Țara a distrus-o Târticeanu, cu angajarea în masă a noilor bugetari!
  • +3 (5 voturi)    
    Avem nevoie de deficit bugetar de 10% (Marţi, 24 martie 2020, 22:01)

    salvatore [utilizator]

    ... anul asta. Tineti minte procentul asta. Iar occidentalii vor sari de 10%.
    • +2 (4 voturi)    
      După ce desființăm pomenile date bugetarilor. (Marţi, 24 martie 2020, 23:33)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

      Acest deficit să fie numai pentru investiții.
      • +1 (1 vot)    
        teoretic (Miercuri, 25 martie 2020, 0:02)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Tayen

        practic, va fi pentru contracte cu dedicatie, pentru chestii gen studii fezabilitate. restul pentru bugetari
  • 0 (0 voturi)    
    Sa-l trezeasca cineva pe domnul Prim-Ministru (Miercuri, 25 martie 2020, 17:39)

    MitikaP [utilizator]

    Poate ca dumnealui era inca in autoizolare, dar sambata s-a publicat OUG 29 care spune ca pentru neplata impozitelor si contributiilor nu se mai datoreaza majorari de intarziere si penalitati pana dupa ce se termina starea de urgenta. Si nici nu se incepe executarea silita. Deci nu mai e obligatoriu sa iti platesti darile catre stat!