Primul magazin din România care își modifică programul: între 7:30-8:00, acces exclusiv pentru persoanele vârstnice şi pentru cadrele medicale

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 23 martie 2020, 21:44 Actualitate | Coronavirus


CORA
Foto: Facebook
Cora anunță că a modificat programul hipermarketurilor în concordanţă cu noile măsuri impuse de autorităţi şi intrate în vigoare de luni, care limitează circulaţia persoanelor pe timp de noapte. Astfel, toate magazinele vor fi deschise între orele 7:30 - 20:30, iar între orele 7:30 - 8:00 accesul este dedicat exclusiv persoanelor vârstnice, de peste 65 de ani, precum şi cadrelor medicale.

"Măsura a fost luată pentru a evita aglomerarea în special pentru aceste categorii, prima fiind mai expusă, iar cea de-a doua fiind la datorie, în prima linie a spitalelor, timp îndelungat. De asemenea, am dorit să ne asigurăm că, după închiderea magazinelor, tot personalul şi consumatorii au timp suficient să ajungă la casele lor, înainte de intrarea în vigoare a interdicţiei de circulaţie", a transmis retailerul printr-un comunicat de presă.

Reprezentanţii Cora mai spun că pentru a putea respecta recomandările de a păstra cel puţin doi metri distanţă între clienţi, îşi rezervă dreptul de a temporiza accesul în magazin, dacă este necesar, la grupuri de câte 50 de persoane, cozile fiind formate în afara acestuia.

"Îi asigurăm de asemenea pe consumatori că avem stocuri, ne aprovizionăm continuu şi, dacă apar discontinuităţi la unele produse, acestea sunt temporare", mai spune sursa citată.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8611 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Mda, combinatia letala! (Luni, 23 martie 2020, 21:58)

    moka [utilizator]

    Asa pare la prima vedere.
  • +4 (6 voturi)    
    Bineinteles (Luni, 23 martie 2020, 21:59)

    Gojifruit [utilizator]

    Asta nu va reduce numarul de pensionari din magazin in restul perioadei de functionare. Cred ca vor veni de doua ori pe zi acum la cumparaturi. Daca se poate, din celalalt colt ar orasului, ca e transportul gratuit.
  • +5 (5 voturi)    
    ce retard a venit cu aceasta strategie???! (Luni, 23 martie 2020, 22:09)

    mano74 [utilizator]

    combini persoanele varstnice cu cadre medicale, posibil asimptomatice si sigur netestate, daca nu au simptome! eu zic ca ar trbui sa le spuna cineva ca ii baga pe batrani in gura leului, abia de saptamana asta sau viitoare incep testarile cadrelor medicale
  • +3 (5 voturi)    
    Mega a fost primul de la 7 la 8. (Luni, 23 martie 2020, 22:10)

    leeloo2 [utilizator]

    ,...
  • +6 (6 voturi)    
    Degeaba daca aveti 3 case deschise (Luni, 23 martie 2020, 22:37)

    ggiiggii [utilizator]

    Si sta lumea la coada cate 45 de minute chiar si la 8:30 dimineata.
    In cora lujerului tineti cate 3-4 case deschise si se formeaza cozi la primele ore ale diminetii.
    • +2 (2 voturi)    
      la fel si la Sun Plaza (Marţi, 24 martie 2020, 11:07)

      Bara [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      tot timpul este coada la case, plus ca au cele mai mari preturi, chiar peste Mega Image, niste nesimtiti!
  • +6 (6 voturi)    
    e prea strans intervalul (Luni, 23 martie 2020, 22:43)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    va conduce la aglomerarea varstnicilor la intrare la 7:30, fix ce se doreste a se evita, sa nu ii expunem.Ar trebui setate macar 2 intervale zilnice, nu la 65, ci 60+ si pensionari, gen 7:30-9 si 14-16, gen, sa lase ziua 9-14 pentru cei sub 60 care stau acasa, lucreaza de acasa si pot merge la magazin si dupa 16 pana la inchidere pt cei angajati, asa se evita si aglomeratia si expunerea unora la altii..
  • +7 (7 voturi)    
    Va rog modificati rapid! (Luni, 23 martie 2020, 22:46)

    alunescu [utilizator]

    Medicii sunt foarte expusi, pot sa primeasca dar si sa transmita, iar persoanele varstnice sunt tinta perfecta pentru acest virus!
  • +6 (8 voturi)    
    Avand in vedere (Luni, 23 martie 2020, 23:05)

    OmniStudio [utilizator]

    ca printre cele mai expuse persoane sunt cadrele medicale, asocierea lor cu varstnicii pare a fi cu totul neintamplatoare.
    Sigur, intr-o juma' de ora, virusul nu se va prinde.
    Iar seniorilor o sa li se para o vesnicie...

    Mai, voi sunteti in stare sa inchideti ochii si sa vedeti filmul asta?

    Azi, la stirile de la ora 5, la A1 (!), au laudat o initiativa "isteata" a unui proprietar de sere: a invitat, pe retelele de socializare lumea sa vina si sa cumpere direct din brazda.
    Pai, dupa ce abia ne convinge Raed sa stam in casa, o iesire la cules de ridichi si ceapa, e tot ce se poate mai bun ca sa rupem monotonia. Parca si vad traficul de pe DN1 mutat spre solarul cu pricina... cu girofaruri si sirene fata-spate...
  • +6 (6 voturi)    
    Taman la tanc (Luni, 23 martie 2020, 23:28)

    Anonim007 [utilizator]

    Adica ii grupeaza in acelasi timp pe cei mai vulnerabili (batranii) cu cei mai vulnerabili si expusi (personal medical). Total gresit!
    Fara o pauza de dezinfectare etc.?
    Mai bine faceti pachete cu strictul necesar ca de sarbatori: doua de faina, doua de ulei, doua de orez, fructe, combinatii, combinatii. Cine vine nu mai alearga prin magazin. Se informeaza si vede ce pachet de stricta necesitate i se potriveste mai bine.