Medic din Covasna confirmat cu coronavirus. Este cercetat penal după ce s-a întors din Austria și nu s-a izolat la domiciliu

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 23 martie 2020, 12:51 Actualitate | Coronavirus


Teste coronavirus
Foto: Profimedia Images
​Un ginecolog de la Spitalul Județean din Sfântu Gheorghe este cercetat penal pentru că nu s-a izolat după ce a revenit din Austria. Medicul a fost ulterior confirmat cu coronavirus, iar procurorii au început urmărirea penală pentru "zădărnicirea combaterii bolilor".

"Organele de cercetare au reţinut că un medic ginecoloc din cadrul Spitalului Judeţean de Urgenţă Dr. Fogolyan Kristoff din Sfântu Gheorghe s-a aflat în cursul lunii martie în Austria şi în 21 martie a fost testat pozitiv cu virusul COVID-19. În urma verificărilor, s-a stabilt că Austria este inclusă în zonele de risc pentru care există obligaţia izolării la domiciliu la revenirea în ţară”, a transmis luni Parchetul Judecătoriei Sfântul Gheorghe.

În acest caz, procurorii au deschis, duminică, un dosar penal pentru infracțiunea de zădărnicirea combaterii bolilor.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2144 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Acesti medici... (Luni, 23 martie 2020, 13:02)

    amari [utilizator]

    ...se consideră intangibili și mult deasupra muritorilor de rând. Pentru ei (medicii specialiști, de obicei peste 35 de ani) legea e facultativă, orice lege, își închipuie că nimeni nu-i va trage la răspundere vreodată, pentru că toți au nevoie de un medic, nu ? Rușine să le fie celor care gândesc și se comportă așa !
    • 0 (0 voturi)    
      generalizari (Luni, 23 martie 2020, 13:53)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui amari

      nedrepte si inepte ...
  • 0 (0 voturi)    
    De la o badantă șoldoveancă înțeleg, dar parcă (Luni, 23 martie 2020, 13:11)

    Tayen [utilizator]

    aș avea mai multe pretenții de la ăștia cu halate albe.
  • -1 (1 vot)    
    Celebrul focar de la Tirol? (Luni, 23 martie 2020, 13:11)

    xolv [utilizator]

    Europenii stiu cum sa fuga de virus
  • +1 (1 vot)    
    astia trebuie bagati la puscarie... (Luni, 23 martie 2020, 13:13)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    astia trebuie bagati la puscarie...

    nu o sa respecte nimeni legile... pana nu se dau pedepse cu ani grei de inchisoare. Trebuie cumul de pedeapsa, 2 ani pentru fiecare nou infectat cauzat, 10 ani pentru fiecare deces cauzat.
  • +1 (1 vot)    
    n'avea timp (Luni, 23 martie 2020, 13:16)

    natbl73 [utilizator]

    shpaga nu vine singura, trebuie sa muncesti pentru ea
  • 0 (0 voturi)    
    zic si eu (Luni, 23 martie 2020, 14:05)

    intreb si eu [anonim]

    Dar daca a sosit in tara inainte ca Austria sa fie considerata zona galbena? Se mai aplica?
    Sau daca a luat de la o pacienta?
    Pe digi se precizeaza ca nu se stie unde a luat virusul, in concediu sau in tara.
    Nu mai bine testam masiv, mai ales pe doctori si persoanele cu risc?