Un bărbat internat în același salon la Spitalul Universitar cu cei doi pacienți confirmați cu coronavirus a aflat de la televizor despre ei / De la 112, trimis la DSP, unde n-a răspuns nimeni

de I.H.     HotNews.ro
Duminică, 22 martie 2020, 15:24 Actualitate | Coronavirus


Numarul 112
Foto: EENA
Un bărbat care a fost internat în același salon la Spitalul Universitar din București cu cei doi pacienți confirmați cu coronavirus a aflat de la televizor, când a ajuns acasă, despre cei doi, potrivit Digi 24. A sunat la 112, a fost îndrumat spre DSP, unde nu a răspuns nimeni, spune ginerele bărbatului.

După ce a aflat despre cei doi pacienți, bărbatul a sunat la 112 sâmbătă dimineață și a cerut să fie testat. De la 112 i s-a răspuns că trebuie să sune la DSP și i s-a dat numărul de telefon. A sunat la DSP, nu i s-a răspuns, iar apoi a sunat la Salvare, unde i s-a transmis că dacă nu are simptome nu i se face testul, a povestit ginerele bărbatului.

După câteva ore de așteptare, ginerele a plecat la DSP să anunțe că socrul lui a fost în salon cu pacienții confirmați. În birou erau patru angajate, cărora el le-a povestit situația, iar ele i-au transmis să aștepte. Pacientul a fost înscris pe lista de așteptare cu suspecți de coronavirus.

Ginerele pacientului a înregistrat convorbirile telefonice și a filmat discuția cu angajatele DSP.

CITEȘTE ȘI:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7114 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    La 112 încă Sunt Oameni Neinstruiti (Duminică, 22 martie 2020, 15:31)

    un domn [utilizator]

    Iar Raed Arafat tine linia închisă cu Aceștia
    • +3 (5 voturi)    
      L-au pus pe om sa astepte (Duminică, 22 martie 2020, 16:42)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Mi se pare normal. Stiu ce o sa spuneti: tot primim donatii cu teste pentru COVID. Pai da, dar are nevoei Chirica sa si le faca saptamanal precum tic-tac-ul.

      Restul sa astepte. Cine v-a pus sa nu fiti primari? Sau senator? (mai stiti cum ocolea coada la permise Tradiceanu)

      Na, acum stati la rand. Si daca moare omul si mai bine, ramane inca un test pentru Chirica.
      • -1 (1 vot)    
        Oamenii Vor Actiona In Curand (Duminică, 22 martie 2020, 17:13)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Nu cred ca veti auzi de Chirica, Firea, Oprisa, Ciolacu si alte lepre cat de curand, asa am O Presimtire
  • +4 (14 voturi)    
    poate este clar pt toata lumea (Duminică, 22 martie 2020, 15:33)

    pmct [utilizator]

    Acum, dupa ce cititi acest articol, poate este clar pt toata lumea de ce actiunea militareasca a guvernului de a inchide tot si de tine oamenii in case va avea efectul frectiei la picior de lemn.
  • +7 (11 voturi)    
    in Romania sistemul sanitar e la pamant (Duminică, 22 martie 2020, 15:34)

    Kivek [utilizator]

    sunt multi care invart hartii prin birouri dar niciunul care sa poata rezolva o problema

    de fapt nu exista sistem PUBLIC in ROmania care sa functioneze

    sper sa aiba succes Corona si in Romania
  • +5 (9 voturi)    
    Deloc sau foarte lent (Duminică, 22 martie 2020, 15:37)

    Con_stan_tin [utilizator]

    acționează angajații statului la probleme semnalate de români cu privire la coronavirus. Trebuie schimbat ceva, excluse cumva structurile astea amorțite ale statului din procesul de depistare ale celor infectați. Românii sunt mult mai responsabili ar trebui să aibă acces direct la teste, fără să mai treacă prin DSP.
  • +9 (13 voturi)    
    Oamenii din sistemul sanitar sunt.. (Duminică, 22 martie 2020, 16:10)

    ggiiggii [utilizator]

    Cea mai mare problema din sistemul de sanatate Romanesc....sunt oamenii nu lipsa echipamentelor si a dotarilor. In primul rand lipsa de educatie, de empatie, lipsa de interes si nesimtirea.
    De la profesori-doctori spagari, pana la asistente oligofrene, portari retardati si bucatarese hoate.
    VOI sunteti cancerul din spitale, din cauza voastra mor oamenii.
    Va pot aduce aia din minister 1000 de masti, costume si medicamente...degeaba, nu stiti sa le folositi, nu vreti sa le folositi, le furati...
    Degeaba face populatie sacrificii si se izoleaza si cand are nevoie de institutiile statului, acestea lipsesc cu desavarsire sau nu stiu ce sa faca, cum sa actioneze( pot umple volume intregi cu situatii in care institutiile statului prin oamenii angajati acolo au dat dovada de incompetenta, prostie, rea vointa chiar, nepasare, lipsa de empatie...le aveti pe toate alea mai rele voi bugetarii( sanatate, justitie, politie, functionari publici...toti o apa si un paman).
    • -3 (3 voturi)    
      Admin Hotnews (Duminică, 22 martie 2020, 17:15)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      Acest comentariu m a determinat sa Vomit
      Va rog blocati @ggiiggii ca user
      • -2 (2 voturi)    
        De ce te simti ofensat??? (Duminică, 22 martie 2020, 19:44)

        ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Esti liber sa aduci dovezi care sa combata afirmatiile mele, desi iti va fi foarte greu sa le strangi.
      • 0 (0 voturi)    
        Vomito si p'asta FMM..... (Luni, 23 martie 2020, 12:40)

        ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-23744781-bolnavi-cancer-coada-emanuel-ungureanu-cluj.htm
        Sa te vad, ce replica mai ai la faza asta?
        Tot lipsa de echipmente, tot lipsa mastilor este de vina?
        Hai mah FMM ca ieri te lua cu vomitaturi cand am zis ca Omaneii din sistemul sanitar sunt cea mai mare problema.
        Din tot spitalul ala, nu s-a gasit unu destept sa gandeasca si la prostii aia de trebuie sa vina dupa o hartie( o hartie in MM)....
  • +3 (3 voturi)    
    Va mai amintiti (Duminică, 22 martie 2020, 18:14)

    OmniStudio [utilizator]

    cand a sunat fata aia din Caracal la 112 sa spuna ca a fost rapita? cum i s-a raspuns? Cum au actionat cei care trebuiau sa o salveze?
    Ce masuri s-au luat? Pai, se pare ca nimic.
    Mai nimic in tara asta nu este functional, totul se mimeaza. Acolo sus, se dau ordonante si altele; vreau sa vad daca maine primariile o sa-i sune p-ai de peste 65 de ani sa vada daca au cum sa respecte statul in casa. Eu cred ca nici o primarie nu are resurse.
    In schimb, resurse ca sa-i amendeze daca iasa o sa fie. Pentru ca de amenzi se ocupa Militia. Asta e tot ce stiu.
    • -2 (2 voturi)    
      vezi ca vomita unu' mai sus (Duminică, 22 martie 2020, 19:47)

      ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui OmniStudio

      Sa nu mai zici nimic despre oamenii din sistem..ii provoci regurgitarea pranzului.