Coronavirus: O femeie din București aflată în izolare a fugit pe geam din locuință / Prima decizie luată în baza noii ordonanțe militare

de I.H.     HotNews.ro
Duminică, 22 martie 2020, 11:24 Actualitate | Coronavirus


Test medical
Foto: pixabay.com
O femeie din București care era izolată la domiciliu a fugit pe geam dintr-o locuință aflată la parterul unui bloc. Incidentul a avut loc sâmbătă noapte, iar femeia a fost preluată de polițiști și dusă într-un centru de carantină, așa cum prevede ordonanța militară emisă cu o zi în urmă, prin care cei care nu respectă autoizolarea sunt plasați automat în carantină instituționalizată.

Potrivit Grupului de comunicare strategică, având în vedere deciziile luate după instaurarea stării de urgență pe teritoriul României, inclusiv înăsprirea măsurilor pentru respectarea autoizolării la domiciliu, Poliția Capitalei și Direcția de Sănătate Publică București au luat decizia mutării unei persoane din izolare la domiciliu în carantină instituționalizată.

Este vorba despre o femeie care a ieșit pe geam dintr-o locuință de la parterul unui bloc din București, incidentul fiind sesizat la 112 de o persoană, sâmbătă noapte, în jurul orei 03.00.

La fața locului au mers polițiști din cadrul Secției 13, care au depistat-o pe femeie și au stabilit că ea se afla în autoizolare, în locuință, împreună cu o altă persoană. A fost anunțată Direcția de Sănătate Publică, iar femeia a fost dusă într-un centru de carantină, mai spune sursa citată.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















27487 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    , (Duminică, 22 martie 2020, 11:33)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    De sunt unii oameni atât de proști
    • +7 (9 voturi)    
      La 3am era fugarita (Duminică, 22 martie 2020, 12:01)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      Si a scapat pe geam. Ce fac has oamenii de plictiseala...ma intreb la o asemenea eficienta cum de l-au scapat pe ghita?
    • 0 (8 voturi)    
      votam psd (Duminică, 22 martie 2020, 12:24)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      de 30 de ani... ce te mira?!

      eu sincer ma mir ca nu-s mai multi

      sau nu facem miting impotriva izolarii, cum au facut "inteligentii" de frantuji
  • +7 (11 voturi)    
    Mare iti e gradina,Doamne. (Duminică, 22 martie 2020, 11:56)

    Eusuntalesul [utilizator]

    Poarta-i deschisa si prostii sar gardul
  • +6 (10 voturi)    
    Asha le trebuie (Duminică, 22 martie 2020, 12:10)

    bogdan1477 [utilizator]

    Nu le e bine acasa? Vor socializare, la centrul de carantina cu ei. Si ar trebui si pusi sa-si plateasca costurile carantinei.
  • -4 (8 voturi)    
    Este o decizie aberanta (Duminică, 22 martie 2020, 12:31)

    democtrates [utilizator]

    Numarul persoanelor de acest tip se va mari considerabil, deci pe ei ii bagam in caratina (poate ia si ea Coronavirusul) si ceilalti cu adevarat bolnavi nu vor mai avea loc in spitale.
  • +3 (5 voturi)    
    Bine ca era la parter (Duminică, 22 martie 2020, 12:38)

    Ochiana [utilizator]

    In curand o sa-i vedem si pe aia de la etajele superioare sarind de plictiseala :)
  • -3 (7 voturi)    
    Lucru neispravit... (Duminică, 22 martie 2020, 13:01)

    John M. [utilizator]

    Nu exista "ordonanta militara". Exista "lege martiala" la care daca nu te supui, esti impuscat. Romanii, iar cu jumatate de masura. Sau un sfert, ma rog...
  • +3 (3 voturi)    
    DE CE a iesit pe geam?? (Duminică, 22 martie 2020, 14:54)

    CezarN [utilizator]

    In afara de faptul ca femeia este "cu capul", imi vine greu sa cred ca o femeie sare noaptea pe geam pentru entertainment.

    Politia ar face bine sa informeze complet populatia. Este posibil sa asistam si pe viitor la astfel de gesturi disperate daca obligam oameni sa stea in casa 14-15 zile punandu-le in pericol poate chiar si viata.

    Exemplu din comunicatul de aseara:
    1. abia acum primariile sunt obligate sa ia in evidenta persoanele varstnice care sunt singure si nu pot iesi din casa pentru a le ajuta cu achizitionarea celor necesare. Pai, pana se misca primariile, oamenii aia mor in casa.

    2. daca sunt prevazute pedepse pentru cetatenii care nu respecta legea, pentru primariile/primarii care nu respecta aceasta reglementare CE MASURI SE IAU? Asta nu scrie in ordonanta. Prietenii stiu de ce ...
  • 0 (0 voturi)    
    fuga (Duminică, 22 martie 2020, 19:38)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Poate femeia era neajutorata, si a gandit ca asa este mai ieftin: va primi gratis cele necesare vre-o doua saptaani, iar amenda care o va primi o va plati daca...
  • 0 (0 voturi)    
    Pai pe unde era sa iasa? (Duminică, 22 martie 2020, 21:29)

    Sparafucile [utilizator]

    Pe coş nu putea, s-ar fi observat fumul.