Coronavirus: Rusia va trimite specialiști și echipamente în Italia

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 22 martie 2020, 1:19 Actualitate | Coronavirus


Vladimir Putin
Foto: en.kremlin.ru
Rusia va trimite în Italia specialiști și echipamente pentru a o ajuta să lupte contra noului coronavirus, după ce în peninsulă s-a înregistrat un număr record de aproape 800 de morți în ultimele 24 de ore, a anunțat sâmbătă Kremlinul, conform AFP.

Președintele rus Vladimir Putin „a confirmat voința Rusiei de a acorda o asistență necesară, de manieră operațională, și a oferit detaliile concrete” în acest sens în cursul unei convorbiri telefonice avute sâmbătă cu prim-ministrul italian Giuseppe Conte, potrivit unui comunicat al Kremlinului, citat de agențiile de presă ruse.

Rusia va trimite în Italia în special „mijloace de protecţie, sisteme mobile (...) pentru dezinfecţia prin aerosol a mijloacelor de transport, echipamente medicale”, precum şi „specialişti pentru a acorda o asistenţă practică în zonele cele mai afectate” de pandemie, se precizează în comunicat.

Cei doi lideri au convenit și asupra „unei cooperări strânse în lupta împotriva coronavirusului”, se mai spune în comunicatul Kremlinului.

Acest anunţ intervine într-un moment în care Italia a înregistrat sâmbătă un nou record de decese în 24 de ore, cu 793 de morţi, ceea ce ridică la 4.825 numărul persoanelor ucise de noul coronavirus în peninsulă în decurs de o lună, potrivit cifrelor difuzate de Protecția civilă italiană.

În Rusia, au fost înregistrate oficial până acum 306 cazuri de Covid-19, fără niciun deces.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10467 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Oare va mai exista UE în 2022? (Duminică, 22 martie 2020, 1:56)

    Nyk1 [utilizator]

    Italia a fost lăsată de izbeliște de către nucleul franco-german al UE; nu este ajutată decât de Rusia și China!

    Oare, când totul se va fi terminat, care va fi reacția Italiei față de „partenerii” din UE?
    • 0 (2 voturi)    
      de izbeliste? (Duminică, 22 martie 2020, 14:41)

      semperfidelis [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Italia nu a luat nicio masura preventiv. Germania si Franta o sa aiba si ei mortii lor in curand.
  • -2 (4 voturi)    
    Sa speram ca si Romania (Duminică, 22 martie 2020, 2:17)

    Namaste [utilizator]

    va accepta astfel de binevenit ajutor! ! !
  • +3 (3 voturi)    
    Cost? (Duminică, 22 martie 2020, 8:28)

    nano2k [utilizator]

    Niciodata nu se spune ce costuri implica astfel de "cooperari"

    Sa nu fim rautaciosi gratuit, o fi vorba de "pretenia dintre popoare".
    • +1 (3 voturi)    
      Costul e lovitura de imagine (Duminică, 22 martie 2020, 11:10)

      pahar-nicu [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Daca tu vezi si altceva, lumineaza-ne
  • -1 (3 voturi)    
    ... (Duminică, 22 martie 2020, 9:43)

    cartograful [utilizator]

    Ajutorul Rusiei si a altor tari e binevenit. Sistemul de sanatate al Italiei e epuizat si incep sa ma intreb daca nu face mai multe victime decat virusul in sine. Probabil spitalele italiene si personalul medical au devenit adevarate bombe biologice unde internarea echivaleaza cu o condamnare. Pe nava Diamomnd Princess au fost 3700 de pasageri si peste 1100 membri echipaj adica aproape 5000 oameni aflati in proximitate imediata, folosind aceleasi instalatii sanitare, aceeasi bucatarie, samd. Si cu toate astea, au rezultat 712 imbolnaviri dintre care doar 8 decese iar 576 din bolnavi s-au vindecat. Mai adaugati ca in randul pasagerilor majoritatea erau batrani. Ceva gresit se intampla in sistemele sanitare ale tarilor care sunt coplesite de virus. Personal cred ca spitalele respective sunt compromise.
    Asta e motivul pt care chinezii au facut acele spitale de campanie. Mai mult, acum vreo saptamana, China a recunoscut ca "tratamentul" in acele spitale era cu ceaiuri si supe traditionale adica fix frectie. Alea au fost practic izolatoare unde cine a avut de trait a trait, cine nu, nu. China a mintit si minte in continuare, facand un rau enorm. Iar WHO (cu etiopianul ala corupt la conducere) ii face jocul.
  • +2 (2 voturi)    
    Rusia (Duminică, 22 martie 2020, 21:02)

    Scarface1000 [utilizator]

    A trimis 100 de virologi si echipamente de dezinfectie in timp ce aliatii din batrana Europa, SUA si Canada stau si se uita de pe margina la Italia...Cand eram la bine eram cu totii prieteni acuma la greu Germania ne-a blocat mastile destinate noua...Acuma (la greu) se vede cu adevarat cine iti este prieteen si cine iti este doar fals prieten... Armata SUA s-a retras zilele astea din Europa lasandu-ne expusi in fata unui atac Rusesc ( slava Domnului ca nu e cazu si Rusii defapt ne ajuta nu ne ataca) Duapa ce acesta pandemie va trece asteptati-va ca Italia sa gaseasca un prieten de nadejde in Rusia nu in UE!