Coronavirus în România. 1.500 de români din Italia, repatriați și plasați în carantină în hotelurile din Mamaia / Șeful CJ Constanța: „Este un act iresponsabil”

de D.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 martie 2020, 11:13 Actualitate | Coronavirus


Protectie coronavirus
Foto: Backgrid UK/ Profimedia Images
​​1.500 de români din Italia vor fi repatriați cu mai multe aeronave care vor ateriza, începând de sâmbătă, pe aeroportul „Mihail Kogălniceanu” din Constanța. Ei urmează să fie puși în carantină în mai multe hoteluri din Mamaia, potrivit Mediafax.

Transportul umanitar este realizat de Ministerul Afacerilor Externe și aprobat de ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, și de șeful DSU, Raed Aarafat.

Președintele Consiliului Județean Constanța, Horia Țuțuianu, a criticat dur decizia Guvernului și a transmis, printr-o postare pe Facebook, că județul Constanța nu are capacitatea medicală – număr de paturi, teste pentru coronavirus, echipamente – pentru un asemenea flux de oameni.

„Lipsa testelor, a disponibilului de paturi, a echipamentelor necesare într-o situație atât de gravă - conduce la o criză sanitară și umanitară. Este un act iresponsabil, fără precedent!", a scris Horia Țuțuianu.

Acesta a făcut apel la Guvern și la președintele țării să nu transforme Constanța într-un județ izolat.

„Fac apel la președintele Iohannis, la Guvernul României să ia măsurile care se impun și să nu transforme Constanța într-un județ izolat. Oamenii trebuie triați epidemiologic și transportați în mod asistat în județele de unde provin", a mai scris șeful Consiliului Județean Constanța.

Spitalul de Boli Infecțioase din Constanța este unul dintre cele 7 centre din România în care pot fi tratate persoanele infectate cu Coronavirus.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13822 vizualizari

  • +4 (16 voturi)    
    mai merge cineva la MAMAIA? (Sâmbătă, 21 martie 2020, 11:21)

    Kivek [utilizator]

    la vara #STAMACASA

    #NOMAMAIA
  • +24 (24 voturi)    
    Stai linistit (Sâmbătă, 21 martie 2020, 11:23)

    democtrates [utilizator]

    In curand fiecare judet va deveni izolat, dar poti sa-i lasi pe acesti cetateni romani sa moara in Italia? Te intreb ca om nu ca primar .
  • +24 (24 voturi)    
    bine bai (Sâmbătă, 21 martie 2020, 11:26)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    cand era "bine" nu te-ai agitat ca nu sunt spitale... aia nu a fost iresponsabilitate ... cand ziceam ca sunteti prosti, ca nu va dati seama ca sunteti de fapt in aceeasi corabie cu restul prostimii imi luam minusuri...
    • +5 (7 voturi)    
      bine sau rau .. e ceva de furat ? (Sâmbătă, 21 martie 2020, 12:24)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      Este in sange, trebuie sa furam, chiar si propria caciula
  • +16 (16 voturi)    
    Nesimtire PSD-ista ! (Sâmbătă, 21 martie 2020, 12:32)

    Idealistu [utilizator]

    Mamaia nu face parte din Romania ?! Sau e bine doar la chef si luat bani !
  • +16 (18 voturi)    
    si tu , ca presedinte cJ ce ai facut? (Sâmbătă, 21 martie 2020, 12:36)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    de ce nu au spitale corespunzatoare in cta? judet asa bogat, are niste conditii ingrozitoare in spitale. de ce, nu v-a interesat deloc, acum cand o sa vina si randul vostru sa intrati prin ele, veti primi ce (nu)ati facut atatia ani: bacili multirezistenti, conditii de lumea a III-a la pachet cu COVID19.
  • +12 (12 voturi)    
    Ma intreb si va..... (Sâmbătă, 21 martie 2020, 12:39)

    astronaut [utilizator]

    intreb , daca erau ai lui la guvernare mai facea pe ''izolatul'' Dl Pres . indiferent ce parere are unul sau altul , romanii care vin din tarile crunt lovite de Covid 19 TREBUIE PRIMITI , ca n-au unde sa se duca !
  • +6 (6 voturi)    
    Mda (Sâmbătă, 21 martie 2020, 13:04)

    cont_nou [utilizator]

    E timpul ca politicienii sa lupte la unison, nu sa arunce cu mizerie unii în alții. 30 de ani numai asta au făcut și asta a dus la cum am ajuns acum ca țară. Uniți mai avem o șansă.
  • +1 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 21 martie 2020, 13:37)

    [anonim]

  • +6 (6 voturi)    
    Vacanta (Sâmbătă, 21 martie 2020, 14:44)

    Nissan [utilizator]

    Daca scot si sezlongul pe balcon, soare, plaja...
  • +1 (1 vot)    
    cazare (Duminică, 22 martie 2020, 14:24)

    semperfidelis [utilizator]

    ar trebui sa multumesca, le tin hotelurile de la faliment.