Comisia Europeană direcționează către România peste 1 miliard de euro pentru criza coronavirusului

de I.H.     HotNews.ro
Vineri, 20 martie 2020, 19:04 Actualitate | Coronavirus


Comisia Europeană
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Comisia Europeană va direcționa către România peste 1 miliard de euro, pentru criza generată de coronavirus.

Într-o scrisoare adresata autorităților române, comisarii europeni Elisa Ferreira și Nicolas Schmit spun că pentru combaterea efectelor COVID-19 Comisia Europeană va direcționa către România peste un 1 miliard de euro, astfel:
  • 483 de milioane de euro - prin renunțarea în acest an la obligația de a le solicita României rambursarea prefinanțărilor neutilizate din fondurile structurale.
  • 637 de milioane de euro - prin virarea avansului aferent fondurilor structurale pentru anul 2020 în cursul lunilor martie și aprilie.
Fondurile sunt alocate pentru a sprijini sistemele de sănătate prin finanţarea achiziţiilor de echipamente de protecţie, medicamente şi teste, pentru a adapta mediul de muncă din domeniul sanitar la situaţia actuală, pentru a asigura accesul persoanelor vulnerabile la facilităţile medicale şi a oferi creditare pentru IMM-uri astfel încât să fie atenuate şocurilor financiare provocate de criza COVID-19.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















25496 vizualizari

  • +9 (25 voturi)    
    Uraaaaaaaaaaa ! (Vineri, 20 martie 2020, 19:07)

    Torquemada13 [utilizator]

    Ne-a pus Domnul mana in cap ! Sa te tii smenuri.......
  • -16 (30 voturi)    
    Directioneaza pe dracu' (Vineri, 20 martie 2020, 19:35)

    adi_69 [utilizator]

    O parte sunt bani pe care nu I-am cheltuit din alocarile anterioare si pe care ar fi trebuit sa ii dam inapoi, iar cealalta parte sunt bani primiti in avans. Deci pana acum UE nu ne da nimic de la ea...
    • +11 (15 voturi)    
      Da (Vineri, 20 martie 2020, 23:53)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Si banii aia de la cine ii aveam? Pe cei pe care ai scris chiar tu ca "AR FI TREBUIT SA II DAM INAPOI" ? Adica nu erau ai nostri...

      Frate, dupa ce ca primiti, mai si comentati... du-te frate la Rusia ta cu PCR2, du-te in Moldova ca uite ce bine e acolo fara banii murdari de care nu ai nevoie de la UE si lasa-ne pe noi in prostia noastra aici cu UE, cu deschiderea, cu occidentul.
      • -8 (14 voturi)    
        Si daca nu vreau, (Sâmbătă, 21 martie 2020, 1:27)

        adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        ma dai afara?
        Amice, pana una alta toata criza asta nebuna ne vine din Occident, care a gestionat-o execrabil, nu din Rusia sa u Moldova. Faceti pe voi de frica si tot cu propaganda aberanta...
        • +8 (12 voturi)    
          Pe bune?? (Sâmbătă, 21 martie 2020, 6:34)

          Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

          "criza asta nebuna ne vine din Occident"
          De cand mama naibii China e Occidentul???
          Bai frate, mai sunteti multi din astia???
            ()
        • 0 (4 voturi)    
          Intotdeauna (Sâmbătă, 21 martie 2020, 8:46)

          Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

          Crizele vor veni din zonele puternic dezvoltate pt ca au zone de influenta mai mari sau mai mici unde acestea vor fi resimtite. Ce naiba criza sa vina din Rusia.. care sa fie resimtita la un nivel major in Europa
        • -1 (1 vot)    
          Pai asta e frumusetea democratiei (Sâmbătă, 21 martie 2020, 10:34)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

          In democratie cei ca tine pot face si zice orice pentru ca e libertatea la exprimare si abuzati de ea. Daca e autoritarism, oricum n uva pasa ca voi dati mai departe propaganda partidului. Tu esti aranjat no matter what.

          D-aia uneori nu e bine prea multa democrtie cand o tara isi revine din ghearele unor stapani ca ai tai.

          China e occident, si UE nu ne da niciun ban desi sunt banii lor. Ai o logica impecabila. Dar nu e vina ta ca mi se pare normal sa nu fi fost predata logica pe vremuri. PCR nu ar fi fost incantat sa existe oameni care sa gandeasca rational si sa se razvrateasca impotriva partidului.
    • +1 (5 voturi)    
      Cum nu ne da ? (Sâmbătă, 21 martie 2020, 8:45)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Pai pe baza regulilor trebuiai sa dam bani pe care nu-i mai dam. Tu cand ai de dat o rata la banca (sau un impozit) si nu o mai dai, nu se pune ca iti raman bani in buzunar in plus ?
  • +6 (18 voturi)    
    deci sa achizitioneze tot ce este necesar.... (Vineri, 20 martie 2020, 19:38)

    anya_2 [utilizator]

    acum nu mai au nicio scuza ca nu au suficiente teste sau echipamente....pot face multe cu banii astia.
  • -4 (14 voturi)    
    Chitaristul (Vineri, 20 martie 2020, 19:52)

    briciu [utilizator]

    Isi freaca mainile ;))
  • -5 (15 voturi)    
    Suma nu este nimic (Vineri, 20 martie 2020, 19:58)

    mihai2015 [utilizator]

    La paguba care se prefigureaza cu sute de mii de oameni in somaj tehnic si gaura din cauza lipsei TVA din activitatile de comert si turism, suma e apa de ploaie
    Fara cateva zeci de miliarde ne paste falimentul direct
  • -5 (15 voturi)    
    Sifoneala (Vineri, 20 martie 2020, 20:01)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Sa te tii ce sifoneaza `liberalul~ Costache parai la clientela lui !
  • +16 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 20 martie 2020, 20:06)

    [anonim]

  • -1 (11 voturi)    
    Ia (Vineri, 20 martie 2020, 20:09)

    Gojira [utilizator]

    Ia să vezi ce Ferrarri-uri își iau ăștia la Guvern. Mulțumim, UE!
  • -7 (11 voturi)    
    acum se vor cumpara masti si teste (Vineri, 20 martie 2020, 22:24)

    Stefan534324 [utilizator]

    la suprapret desigur, de la firmele europene, deci banii tot la ei vor merge
  • +4 (6 voturi)    
    vad ca visati masti si teste (Vineri, 20 martie 2020, 23:27)

    Je__ [utilizator]

    adica bani care ar merge in China


    Bah...e vorba de programele UE...alea cu proiect, aprobari, axe, bla bla....adica ai proiect semnat, licitatie si executanti....atunci poti folosi banii

    Banii nu se folosesc pentru altceva!
    • -1 (5 voturi)    
      deci (Sâmbătă, 21 martie 2020, 0:37)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      taman bine pt. la anu ce vine.
      noul coronavirus covid 20 nu ne va mai gasi fara masca...si manusi...
  • +1 (1 vot)    
    Poate (Sâmbătă, 21 martie 2020, 18:39)

    briciu [utilizator]

    Reusim sa furam si noi ceva
  • 0 (2 voturi)