Macron: Criza coronavirus abia a inceput

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 20 martie 2020, 12:48 Actualitate | Coronavirus


Emmanuel Macron celula de criza
Foto: Profimedia Images
Franța este doar la începutul crizei coronavirusului și este într-o cursă de diminuare a răspândirii acestuia, a declarat vineri președintele Emmanuel Macron, potrivit Reuters.

”Suntem la începutul acestei crize. Am luat măsuri excepționale pentru a absorbi primul val, dar a început o cursă contra virusului”, a spus Macron la începutul întâlnirii de criză de la ministerul francez de interne.

”Trebuie să reacționăm masiv și să ne reorganizăm tot timpul. Trebuie să anticipăm ce urmează”, a adăugat șeful statului francez.

Potrivit ultimelor statistici, în Franța au fost consemnate 11.000 de cazuri și 372 de decese din cauza Covid-19.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4242 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    Bravos, din ce in ce mai mult orice (Vineri, 20 martie 2020, 12:58)

    CezarN [utilizator]

    Astia parca sunt platiti sa agite spiritele si sa infricoseze oamenii.
    NIMENI nu stie cum va evolua virusul asta, iar cazul Chinei ne spune ca nu mai mult de cateva luni, iar el STIE ca suntem abia la inceput, ca trebuie sa facem, sa dregem, sa ne organizam, adaptam, anticipam, sa aia, sa aialalta, gargara de politician, intr-un cuvant, caruia ii place sa se auda vobind.
    • +4 (6 voturi)    
      ... (Vineri, 20 martie 2020, 14:27)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Criza coronavirusului e o realitate severa dar politicienii iresponsabili o transforma intr-o potentiala catastrofa. Politruci care nu au proprietatea enormitatilor debitate, daca mai zgaltaie mult barca e posibil sa asistam la dezechilibre economice si geopolitice majore care se pot termina in convulsii sociale grave sau razboaie majore. Si atunci coronavirusul va parea picnic la iarba verde. Aaa...si btw...in caz de revolte sau razboi ramanem si cu coronavirusul pe cap. Si cu altele...
    • +2 (4 voturi)    
      @CezarN (Vineri, 20 martie 2020, 14:54)

      Godzillagrrr [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Pai... masurile luate in tari ca Franta, Italia, Spania etc. sunt bazate tocmai pe experienta Chinei, unde restrictionare drastica a circulatiei a dus la incetarea raspândirii virusului.

      E stupid sa declari ca nimeni nu stie cum va evolua situatia. E de ajuns sa te informezi despre China, Italia, Franta, Spania... si iti va deveni ceva mai clar ca, de fapt, se stie foarte bine.

      In timp ce la noi factorii decizionali (care se presupune ca au o inteligenta peste medie) continua sa ezite in a inchide imediat toate spatiile publice (ex.: mall-urile). Incredibil.

      O tara ciudata.
    • +1 (1 vot)    
      Ai lucrat la Vantu? (Vineri, 20 martie 2020, 21:14)

      boink [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Ca doar ala ne spunea sa dormim linistiti.
  • -2 (4 voturi)    
    Mda, filfizonul asta (Vineri, 20 martie 2020, 14:53)

    clint [utilizator]

    crede ca cu coronavirusul se lupta prin filosofie de carciuma. De cand il stiu, altceva nu a fost in stare sa scoata, dar am zis, nu nene, e francez, e destept, ce stim noi...

    Acum insa m-a lamurit...tati, trebuie facuta putina armata cu oamenii. M-am convins, nu intelegeti ca democratia inseamna ca uneori, ce e agreat democratic, in interesul cetatenilor, trebuie implementat cu o mana de fier.
  • 0 (4 voturi)    
    :-) (Vineri, 20 martie 2020, 14:57)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Exact ce spuneam mai sus. O tara ciudata.

    “Conform STS, o persoană a sunat la 112 pentru a afla dacă "mai merg trenurile" şi dacă "poate merge în alt oraş"; alta a dorit să ştie dacă poşta este deschisă; un apelant fumător, aflat în izolare, a sesizat că nu mai are ţigări şi vrea ca cineva să meargă să îi ducă la domiciliu; un bărbat a sunat pentru a afla ce restricţii sunt "pentru că urmează să facă nuntă"; o persoană aflată în izolare la domiciliu, venită din Belgia, a sunat să solicite o zi de învoire pentru a merge într-o altă localitate unde trebuia să semneze un contract. “
    • 0 (0 voturi)    
      .... fiecare tara ..... (Vineri, 20 martie 2020, 21:03)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      Fiecare tara are tembelii ei. Crezi ca cei care au telefonat la 112 pentru asemenea prostii se deosebesc de cei care doreau sa deschida usa avionului in zbor ca sa intre putin aer ?