Coronavirus în România. Alte 17 noi cazuri confirmate. Bilanțul COVID-19 a ajuns la 277

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 19 martie 2020, 13:02 Actualitate | Coronavirus


Prelevare probe coronavirus
Foto: Agerpres
Alte 17 noi cazuri de coronavirus au fost confirmate în România, bilanțul îmbolnăvirilor, raportat joi, ajungând la 277. Dintre acestea, 25 de pacienți au fost declarați vindecați. Cazurile de COVID-19 în România vor fi aduse la cunoștința publicului, începând de joi, o dată pe zi, la ora 13.00.


De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 17 noi cazuri de îmbolnăvire, astfel: 4 la Suceava, 3 la București, 2 la Cluj, 2 la Bistrița Năsăud, 2 la Covasna și câte unul la Iași, Dolj, Ilfov și Constanța.

Pacienții nou confirmați au vârsta cuprinsă între 19 ani și 67 de ani. Starea generală de sănătate a pacienților este bună. La ATI, în acest moment sunt internați 6 pacienți, din care unul în stare gravă la Craiova (pacient cu boli pre-existente).

Ultima raportare făcută miercuri seară, la ora 18.00, consemna 260 de cazuri de coronavirus în România.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 3.822 de persoane pentru care se efectuează verificări pentru a depista dacă au contactat virusul COVID – 19 (coronavirus).

Alte 33.709 persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală. Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.973 de teste.

Dintre acestea, 4.696 au fost cu rezultat negativ, adică persoanele de la care au fost prelevate mostrele analizate nu sunt infectate cu COVID-19.


Cazurile de coronavirus confirmate în România:




Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















37272 vizualizari

  • -13 (17 voturi)    
    Nmarul incepe sa descreasca (Joi, 19 martie 2020, 13:16)

    Adrian Eftimie [anonim]

    In china curba de descendenta ..
    Iar in Romania se vede ca se duce in jos 277-25 = 252
    -------------------------------------------

    Dar asta se vede si din modul in care stirea cu covidul nu mai e chiar in prim plan ... incepe sa fie veche ...

    ------------------------------------------

    Si pun pariu ca sapt viitorare va fi ca o nota de subsol ...
    Pentru ca sa- facut de fapt din tantar armasar .. cu interese economice ale celor bogati!
    • +3 (3 voturi)    
      bine ar fi (Joi, 19 martie 2020, 14:06)

      mazzola [utilizator] i-a raspuns lui Adrian Eftimie

      sa fie asa dar e greu de crezut.
      • +1 (3 voturi)    
        pentru ca e pe jumate de zi (Joi, 19 martie 2020, 16:37)

        berryandrei [utilizator] i-a raspuns lui mazzola

        de aseara de la 19 pana azi la 13. Sa vezi maine la ora 13 cate cazuri vor fi.
        Ei vor sa aranjeze datele din pix :(
    • +6 (6 voturi)    
      Denial much? (Joi, 19 martie 2020, 14:38)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Adrian Eftimie

      Suntem fix pe curba de creștere similară tuturor țărilor, mai puțin Coreea, Singapore.
    • +2 (4 voturi)    
      numere, numere (Joi, 19 martie 2020, 18:01)

      cici balerina [utilizator] i-a raspuns lui Adrian Eftimie

      Dar teste, cate teste s-au facut?
      Cand faci 18 teste si ai 17 confirmati raportarea asta e irelevanta. Ceasul ticaie, iar alarma va suna in curand si va fi prea tarziu pentru masuri, dar nu ai cu cine sa vorbesti.
      Armata noastra doarme in papuci, mallurile si bisericile sunt pastrate deschise de autoritati desi in aproape toate statele din Europa au fost inchise toate magazinele in afara celor alimentare si farmaciilor. Nimeni nu ii verifica si supravegheaza pe cei intrati in tara, fiind trimisi acasa cu promisiunea “pe cuvant” ca intra in autoizolare.
      Spitalele au ramas fara teste, iar achizitiile pentru saptamana viitoare sunt de 10.000 bucati in conditiile in care Coreea de Sud face 15.000 teste pe zi.
      Ignoram realitatea si stam cu capul in nisip pana se vor bloca unitatiile de ATI cu pacientii de covid19.
      Colectiv din nou, cu alti actori, doar Arafat ramane sa ii ingroape pe toti.
    • -1 (1 vot)    
      ar trebui ca si.... (Joi, 19 martie 2020, 18:11)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Adrian Eftimie

      imbecili sa fie izolati cind sunt astfel de situatii....ar fi mai bine pt societate....PUN PARIU !!
  • +8 (8 voturi)    
    Dintr-un anumit punct de vedere nu e asa de rau (Joi, 19 martie 2020, 13:22)

    adi_69 [utilizator]

    Apropos de ingrijorarea asta tot mai mare ca nu se fac destule teste. Daca de la precedenta raportare sunt cu 300 de teste in plus si 17 pozitive, inseamna ca din suspectii cei mai suspecti, doar aprox.5% sunt confirmati (similara cu rata generala).
    Pana la urma indicatorul cel mai important este numarul de decese si de imbolnaviri grave.
    Sa speram ca vom putea "cumpara" cat mai mult timp cu costuri vitale cat mai mici.
    • -4 (10 voturi)    
      Daca te uiti la evolutia in alte tari.... (Joi, 19 martie 2020, 13:48)

      ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Noi suntem pe alta planeta fata de aia....dar ce sa vezi, la noi nu se testeaza(1000-1500 de teste/zi Este fix nimic).
      Asa ca.... la noi sunt sigur 500-1000 de cazuri lejer, doar ca nu sunt descoperite inca...unele poate nu vor fi descoperite niciodata, doar traim in Romania.
      • +7 (7 voturi)    
        stai linistit (Joi, 19 martie 2020, 13:55)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

        ca nici afara nu se testeaza. Numai daca ai calatorit in ultimele 2 saptamini sau daca ai avut vreun contact direct cu cineva confirmat de coronavirus, daca ai probleme de sanatate grave sau daca esti in virsta.
        • +2 (2 voturi)    
          si evident daca ai simptome... (Joi, 19 martie 2020, 15:01)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

          Chiar daca te afli intr-una din acele categorii, trebuie sa ai si simptome ca sa te bage in seama.

          Deci nu e roz nicaieri.
  • -1 (5 voturi)    
    lasati-ma sa nu cred aceste cifre (Joi, 19 martie 2020, 14:43)

    villa [utilizator]

    in lipsa testarii, cifrele sunt total irelevante. estimez undeva la 2000 in romania, in acest moment
    • +5 (5 voturi)    
      2000 care sufera in tacere, acasa? (Joi, 19 martie 2020, 15:13)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui villa

      Si nu apeleaza la doctor, la farmacist? Familia, vecinii (ca vestile circula repede) stau impasibili si indiferenti, nu bat toba si nu se reped la doctor? Nu cred, pt.ca, din relatarile celor bolnavi, se pare ca e o faza greu de suportat in primele zile, este imposibil sa disimulezi, sa ascunzi boala.

      Probabil ca vor fi 2000, dar peste o saptamana, doua, sunt suficienti vreo 10 iresponsabili, ca nenea campionul politist, nenea din avionul de Spania ori nenea dintr-un sat din Suceava (care nu stia ca trebuie sa se autoizoleze, ca el venea de pe Marte, si nu stia nimic din ce se petrece pe Pamant).
      • 0 (0 voturi)    
        posibil (Sâmbătă, 21 martie 2020, 13:07)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui revo

        Au febra si atat - asa se manifesta la tineri.

        Nu alearga la medic ca sa mai ia si alte chestii

        daca ar cere testarea ar dimuna rezerva care numa pentru Premarul dela Iasi poate fi consumata...
  • -8 (8 voturi)    
    Mortalitatea de 3% (Joi, 19 martie 2020, 15:27)

    Keloo Cooper [utilizator]

    De la inceputul bolii (noiembrie-decembrie 2019) sunt deja destule cazuri ca sa se poata stabili mortalitatea.

    Se vehicula cifra linistitoare de 3% calculandu-se numarul de morti / numarul de imbolnaviri. Sa calculam si astazi acest numar: 9115 / 222643 = 4%. Dar, asa cum am mai spus, aceasta este o ecuatie falsa care presupune ca din cei imbolnaviti, TOTI, cu exceptia celor morti si celor deja vindecati se vor vindeca.

    Hai sa calculam acum si ce ne spun numerele: au murit 9115 oameni si s-au insanatosit 84506. Adica dintre cei care intr-un fel sau altul au trecut peste boala 9115/(9115+84506)=9.7% la fiecare 9 vindecati unul a murit. Adica probabilitatea sa scapi viu (dar poate cu sechele) este 90% si cea sa mori 10%. Ne-o spun numerele care arata evolutia bolii in aproximativ jumatate de an.

    Decimarea populatiei mondiale se traduce prin sute de milioane de morti. O pura statistica insa care eclipseaza prin numar de morti orice razboi. Inseamna de 10 ori mai multi morti decat in al doilea razboi mondial.

    Asadar o mortalitate de 3% este falsa chiar si in cazul optimist de calcul. Boala aceasta nu e "o simpla viroza" iar chestia cu "imunitatea de grup" este buna cat timp nu ai pe nimeni drag in viata ta. Daca ai, atunci fa bine si stai in casa. Pentru ca asa cum ai tu pe cineva drag, asa au si altii.
    • +1 (3 voturi)    
      dar... (Joi, 19 martie 2020, 16:08)

      cont_nou [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

      daca ai simptome usoare, nu te testeaza. Deci e normal mortalitatea sa fie mai mare pentru ca se raporteaza doar la cei testati. In plus, in momentul de fata pacienti confirmati sunt 132,475 dintre care 6,938 in stare grava, deci undeva la 5%.
      • 0 (2 voturi)    
        Inca ceva (Joi, 19 martie 2020, 19:03)

        Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui cont_nou

        De ce incluzi un om asimptomatic la "bolnavi"? Acel om, cu exceptia faptului ca raspandeste boala este sanatos.
        • 0 (0 voturi)    
          un asimptomatic prin definitie (Sâmbătă, 21 martie 2020, 13:03)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

          Nu este sanatos - este purtator de virus fara sa aiba nici un fel de simpton - astia sunt cei mai periculosi dar reprezinta viitorul -

          Traiesti cu virusul fara sa te afecteze - sa fii asimptomatic.

          Daca 70 - 80 % devenim asimptomatici ne-am scos
    • +2 (4 voturi)    
      Nu e total adevarat (Joi, 19 martie 2020, 16:21)

      litp [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

      Rata adevarata a mortalitatii este mai mica de 3%, si in niciun caz 9.7%, din simplul fapt ca nu se cunoaste numarul exact al imbolnavirilor, pentru ca nu sunt depistate si persoanele care au virusul, dar la care nu se manifesta. In situatia de inchidere a oraselor si statelor, asa cum este in Europa acum, sau cum a fost in China, se testeaza doar persoanele cu simptome severe sau moderate, asa ca un numar mare de imbolnaviri nu este depistat. Daca s-ar depista absolut toate cazurile de imbolnavire, chiar si pe cele asimptomatice, rata mortalitatii ar fi cu mult mai mica, decat cea de acum, de 3-4%.
      • 0 (2 voturi)    
        Chiar daca nu cunosti numarul total de imbolnaviri (Joi, 19 martie 2020, 18:58)

        Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui litp

        Inseamna ca nu cunosti nici numarul total al mortilor. Pentru ca daca ai sti ca au murit de coronavirus, in mod cert au fost bolnavi de el.

        Deci ai un butoi cu o substanta necunoscuta. Iei o cana si in ea ai 90% apa si 10% alcool. Ghici ce poate fi in restul butoiului?

        In plus, raportand numarul morti / (recuperati + morti) nu trebuie sa stim numarul actual al imbolnavitilor.

        Daca tu raportezi numar morti / numar imbolnaviti rezulta ca daca maine toata lumea ar fi bolnava, mortalitatea va fi quasi-zero. Facand abstractie complet de faptul ca dintre cei bolnavi unii vor muri iar altii se vor insanatosi. Prezinti asadar numerele de maine ca si cum le-ai sti azi.

        Deci mortalitatea este 10%, pe baza datelor pe care LE AVEM. Nu pe baza celor pe care ni le imaginam ca ar fi.
    • -1 (5 voturi)    
      Totusi... (Joi, 19 martie 2020, 16:28)

      Klaus_ [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

      .... mie tot nu mi-e clar ceva: cati au murit in Romania? Vreau si eu sa ma isterizez ca toti cei din jurul meu, dar nu vad nicaieri numarul de morti. Ok stau acasa si fac home office, ca sa nu ma imbolnavesc si sa nu imbolnavesc pe altii care au si alte probleme, ca sa nu blocam spitalele. Inteleg, e logic, fac asta. Ma spal pe maini si ne dezinfectam hainele. Ok. Purtam masti si manusi cand ne facem aprovizionarea la supermarket si pastram 1.5 m distanta. E normal sa respect asta. Dar de ce dracu’ sa ma isterizez? De ce sa intru in panica pt coronavirus? Ar trebui sa fiu tampit! Stiti de ce trebuie sa ne fie cu adevarat frica? De isteria asta! Isteria si consecintele ei economice vor fi de sute de ori mai tragice. Piate murim 1000 sau 10,000 de romani de coronavirus (eu pariez pe sub 100). Dar tragedia de dupa va face sute de mii de victime. De aia ar trebui sa ne fie frica. Dar noi ne cumparam gartie igienica.
      • +2 (4 voturi)    
        ...rabdare ca vor aparea si decesele ce le astepti (Joi, 19 martie 2020, 18:22)

        cici balerina [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

        Ai rabdare 2 saptamani si intrebarile tale isi vor gasi raspuns. Cam cu atat suntem in urma Italiei.
        Cine crede ca decesele ne vor evita traieste in bula lui.
  • +1 (1 vot)    
    dar... (Joi, 19 martie 2020, 16:20)

    cont_nou [utilizator]

    procentul de 10% reiese din cifrele oficiale confirmate, daca ai simptome minore nu te testeaza, deci cu siguranta sunt mult mai multi infectati care prezinta forme usoare ce nu necesita spitalizare.
    • +1 (3 voturi)    
      Daca nu sunt testati (Joi, 19 martie 2020, 19:00)

      Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui cont_nou

      Inseamna ca nu ai idee daca au sau nu coronavirus. Deci simplu: nu ii poti lua in calcul. EXACT asa cum nu poti lua in calcul pe unul complet sanatos.
      • 0 (0 voturi)    
        daca nu ajung la spital in stare grava (Sâmbătă, 21 martie 2020, 12:55)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

        Inseamna ca s-au imunizat ...

        Nu stim nimic despre cei 11 de la reanimare???
  • 0 (2 voturi)    
    sa avem grija unii de altii (Joi, 19 martie 2020, 16:49)

    Dedalus [utilizator]

    E mai bine sa stai acasa sa citesti statistici decat sa fii un numar in acele statistici.

    Sau decat sa fii chiar tu cauza cresterii numarului de imbolnaviri.
    • 0 (2 voturi)    
      da (Joi, 19 martie 2020, 18:01)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      si peste 3 luni trecem la statistici gen somaj, lipsa medicamentelor in spitale, pensii taiate etc
      • +2 (2 voturi)    
        Evident (Joi, 19 martie 2020, 19:01)

        Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Diferenta este ca daca esti mort, nu prea te mai intereseaza toate aceste lucruri. Acum te intreb ce e mai bine: somer 6 luni sau mort pentru vecie?
        • 0 (0 voturi)    
          rezisti fara mancare cate zile??? (Sâmbătă, 21 martie 2020, 12:53)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

          Daca nu te omoara virusul te poate omori foametea tot in 14-21 de zile - sau creditorii - faci infarct- si dureaza chestia mai mult si poti ramane cu handicap ca sa techinui putin mai mult.

          Unde pui ca daca ti se trage de la virus stii ca esti un numar alaturi de altii - altfel un ilustru necunoscut
  • +2 (2 voturi)    
    De trecut mai usor (Joi, 19 martie 2020, 17:00)

    Ozmo [utilizator]

    https://airlinestravel.ro/viziteaza-13-gradini-zoologice-prin-live-streaming-video-live.html
    • 0 (4 voturi)    
      mda (Joi, 19 martie 2020, 18:03)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Ozmo

      mai degraba ne-am preocupa de ce vom manca peste 3 luni... e f cool sa vizitam muzee si gradini zoologice acum, dar dezastrul economic va fi mult peste orice va cauza virusul
      • -1 (1 vot)    
        De unde stii? (Joi, 19 martie 2020, 19:02)

        Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        Dupa WW2 economiile, mai putin cele comuniste, si-au revenit. De ce? Pentru ca existau oameni care sa cumpere. Mortii nu cumpara.
  • 0 (0 voturi)    
    astazi 21 Martie 2020 (Sâmbătă, 21 martie 2020, 12:54)

    ..13 [utilizator]

    Situatia pare sa se imbunatateasca - poate ca am trecut de varful pandemiei in RO