Cîţu: Dacă reuşim să menţinem capacitatea de producţie în viaţă în această perioadă, după aceea ne vom reveni foarte rapid

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 18 martie 2020, 21:22 Actualitate | Coronavirus


Florin Citu
Foto: facebook
Statul trebuie să-şi achite facturile, să ramburseze TVA, să plătească pensii, salarii, ajutoare sociale la timp şi să ofere acces la linii de creditare pentru capital de lucru ieftin pentru companii în această perioadă, ca să rămână în viaţă, şi dacă reuşeşte să menţină capacitatea de producţie, după aceea ne vom reveni foarte rapid, a declarat, miercuri seara, ministrul Finanţelor, Florin Cîţu, potrivit Agerpres.

El a spus că cea mai bună măsură pe care trebuie să o luăm pentru ieşirea din criza economică declanşată de pandemia de coronavirus este să ne asigurăm că există lichiditate în sistem şi că sistemele de plăţi funcţionează perfect.

"Cea mai bună măsură este să ne asigurăm că există lichiditate în sistem şi că sistemele de plăţi funcţionează perfect. Statul să-şi plătească la timp facturile. Vom avea în continuare proiecte de investiţii, nu vrem să renunţăm la ele. Statul să-şi plătească facturile, să ramburseze TVA, să plătească pensii, salarii, ajutoare sociale la timp şi să oferim acces la linii de creditare pentru capital de lucru pentru companii, ieftin, pentru această perioadă, ca să rămână în viaţă. Dacă reuşim să menţinem capacitatea de producţie în viaţă în această perioadă, după aceea ne vom reveni foarte rapid. Dacă nu vom reuşi acest lucru, apoi va dura mai mult. Eu cred că vom reuşi", a dat asigurări ministrul la B1 TV.

Întrebat dacă România ar putea trece printr-o criză economică mai dificilă decât cea din 2008, şeful de la Finanţe a răspuns că doar dacă nu va aplica lecţiile acelei crize.

"Eu vă spun că de asta este important să menţinem toate capacitatea de producţie. Bineînţeles că s-ar putea ca unele companii să nu reziste, dar trebuie să menţinem cât mai multe din aceste companii să rămână în viaţă, pentru ca după aceea să avem capacitatea să ne revenim. Problema în 2008 a fost că multe din reacţiile guvernului au venit prea târziu, s-a injectat prea târziu lichiditate şi multe companii nu au putut să fie salvate. Noi deja asta am făcut. De când am văzut primele semne, am rambursat TVA-ul mai devreme, rambursăm TVA şi în martie şi în aprilie mai devreme - e vorba de 10 miliarde de lei aproape - deci trebuie să ţinem sistemul lichid, să fie bani în sistem, să circule banii", a explicat el.

Florin Cîţu a făcut referire şi la deciziile Ford şi Dacia de a-şi trimite salariaţii în şomaj tehnic, pe fondul crizei provocate de coronavirus, spunând că acestea nu au impact economic, deoarece companiile îşi susţin angajaţii din propriile costuri.

"Aceste companii îşi susţin angajaţii din propriile costuri. Suntem în contact permanent cu aceste companii, vedem ce putem să facem. Cred că cel mai important este să asigurăm pentru aceste companii materia primă şi să livrăm culoare ca să poată fi importate piese, materie primă, ca să poată să funcţioneze companiile, că aici este problema. Trebuie să ne asigurăm că există materia primă şi aceste companii să funcţioneze chiar pe stocuri, că pot să facă asta pe stocuri, şi vedem mai târziu", a adăugat Cîțu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6114 vizualizari

  • -12 (16 voturi)    
    filozofule : daca ?? (Miercuri, 18 martie 2020, 21:26)

    linarel [utilizator]

    sunteti si voi puternici ca untul la soare....

    ne-a aratat virusul asta citi neuroni aveti ..... comparabil cu al psd-istilor

    o mareata masura a fost sa-i mariti avocatei boborului salariul, ca restul le-ati rezolvat pe toate

    da' las ca vine votul curind si veti deconta voi si greselile puturosului de ficus
    • +5 (7 voturi)    
      trol pesedist mincinos (Miercuri, 18 martie 2020, 22:10)

      c2 [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      Proiectul este semnat de patru deputati PSD (Florin Iordache, Adrian Solomon, Marian Cucsa si Claudia Gilia), doi deputati UDMR (Izabella Ambrus si Eva Csep), deputatul PNL Adriana Saftoiu si deputatul Steluta Cataniciu (neafiliat).

      Ametita de Saftoiu si-a retras semnatura invocand ceva pueril.
  • -12 (12 voturi)    
    O noua gargara (Miercuri, 18 martie 2020, 21:42)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Alte declaratii la fel de clare cum e si mintea lui de politruc. De mintit stie. Când platesti concediile medicale. CRIMINALULE?

    Deci Dacia si Ford nu vor fi ajutate de guvernul Organ 1,2 si statul impotent român. ASTA CA SA PUNEM PUNCTUL PE I: Deci cum va ajuta statul economia, băi, Câțule, și pe cine?
  • -3 (13 voturi)    
    Ne vom reveni (Miercuri, 18 martie 2020, 21:45)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Da, vom reveni la a fi cea mai mare putere economica din UE sau ce?! Cumparam Google si o nationalizam?

    Nu avem la ce sa revenim daca nu am avut nimic. PCR a distrus tot ceea ce puteam avea. Singurul lucru care a tinut economia deasupra liniei de plutire e mediul privat. Ala trebuie sa isi revina, ca tara... de produs nu produce, sugative are, asistati are, legi nu are, iar fiecare face ce vrea pentru ca autoritatile sunt incompetente.

    Vorbeste asta de parca am fi SUA sau China sau Germania. Pe bune.
  • -2 (8 voturi)    
    Vorbe, domnule Citzu (Miercuri, 18 martie 2020, 21:49)

    seb_h [utilizator]

    Sunt numeroase proiecte pe PNDL incepute, cinstite, nu dragniste. Nu datzi banii de luni de zile!! Vor falimenta constructorii mai mici...Bineintzeles ca TEldrum fura in continuare...
    • -4 (4 voturi)    
      Cum sa nu fure? (Miercuri, 18 martie 2020, 21:58)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui seb_h

      De vreme ce USL s-a refacut, mai mult, a primit in gruparea „liberala” ciumati din psd prestigiosi?

      PNL = PSD = Aceeasi mizerie (cu observatia ca aia ar da niste legi mai clare si mai utile decâ se face că da aceasta caricatura de la min de FInante).
    • +2 (2 voturi)    
      De ce ? (Miercuri, 18 martie 2020, 23:40)

      danmarian [utilizator] i-a raspuns lui seb_h

      De ce mai exista TELDRUM si de ce i se mai permite sa lucreze cu statul. Trebue inchis IMEDIAT si sprijinite alte societati serioase si CINSTITE se ia comenzile statului
      Si Domnul are dreptate = TREBUE URGENTATE - SPRIJINITE SI IMPULSIONATE TOATE lucrarile cu fonduri europene care ne vor ajuta la mentinerea PIB-ului. Se poate aplica si impulsionare cu .... ciomagul
      Si - apropos de imbecilitatea Primariei Capitalei si a "madamei fi rea" de a opri lucrarile edilitare in Bucuresti Se vor pierde bani - care probabil intentioneaza "sa-i sifoneze" in alte .... buzunare ?
  • -1 (5 voturi)    
    Citu e dus rau (Miercuri, 18 martie 2020, 22:07)

    Fides [utilizator]

    El crede ca cineva in Europa o sa-si schimbe masina. Ori sa isi cumpere casa. Prioritatile vor fi complet altele. Europa nu va mai insemna UE. Va ramane un vis, daca fiecare tara ajunge ca Italia.
  • 0 (6 voturi)    
    Dl. Citu (Miercuri, 18 martie 2020, 22:11)

    ady77 [utilizator]

    Nu fura, guvernul uraste competitia.

    Germania - 500 mld Euro imprumuturi pentru companiile afectate ( luni16.03.2020 aveau si metodele de aplicare)
    Franta - 300 mld. Euro, imprumuturi, si angajatii afectati direct.
    Suedia - 28 mld. sprijin pentru companii, economie.
    Spania - 100 mld, garantii pentru sprijinirea firmelor
    Italia - 25 de mld. fonduri pentru firme
    Cehia - 0.5pp- reducerea dobanzii cheie
    Grecia - 2 mld. -fonduri pentru firme+ amanarea tuturor obligatiilor fiscale.
    Romania - cursul liber ca pe bulevard, comunicare varza, banciile ne asteapta la cotitura, pentru ca li se permite.
  • +1 (5 voturi)    
    matzu (Miercuri, 18 martie 2020, 23:16)

    john06 [utilizator]

    "măsură pe care trebuie să o luăm .."da luati odata,ca de 2 saptamani tot anuntati,ca vom face,ca trebuie,anuntati-ne cand luati masurile,DOAR atunci,in rest MUCLES,tot in campanie sunteti,fatalailor.
  • +2 (2 voturi)    
    Munca + Productie ! (Miercuri, 18 martie 2020, 23:35)

    danmarian [utilizator]

    Prea putine masuri si eforturi pentru mentinerea productiei in Romania ! Nu vorbesc despre Shparlament = O haita de imbecili si banditi PSD + ALDE+ UDMR si restul invartitilor ~ Alde Ciordache - Caracal (asta spune ceva ?) si alte "fete palide PSD" mai inventara o masura de "paraduit" banii : Leafa uriase, diverse alte avantaje materiale si O PENSIE NESIMTITA pentru "panarama lui Tariceanu" plantata ca Avocat al "popoului" - ca al poporului noi nu o simtim !
    Trabue masuri hotarite pentru stimularea muncii si a productiei ! Nu trebue sa scada PRODUCTIA si PIB-ul catastrofal. Sunt mari intreprinderi care se inchid = Ford - Cariova si Dacia - Mioveni - Vor urma toate intreprinderile care produc elemente si diverse piese pentru industria auto. Sa incercam compensarea in INDUSTRIIA ALIMENTARA - In INDUSTRIA FARMACEUTICA In Zootehnie si Legumicultura. Este o ocazie de a accelera dezvoltarea acestor ramuri atat de solicitate acum Sper ca cineva de la Guvern sa citeasca si sa aplice - Succes !
  • +2 (2 voturi)    
    unii vor fi marcati pe viata... (Joi, 19 martie 2020, 7:56)

    ..13 [utilizator]

    Nu cred ca Italia isi va reveni asa de repede.

    Cat despre RO - daca inchidem mai toate activitatile ca vezi doamne sunt periculoase cat de repede isi vor relua activitatile???

    Iar din punct de vedere psihologic crede ca ne va lua 2 luni sa ne revenim...
    • 0 (0 voturi)    
      Sechelele (Joi, 19 martie 2020, 11:55)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Secjelele economice vor dura ani si ani. Cun un guvern incompetent de gargaragii, nu ne putem astepta la altceva