Coronavirus: Metrorex anunță reducerea numărului de trenuri cu 15 - 20% pe toate magistralele

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 18 martie 2020, 20:57 Actualitate | Coronavirus


Metroul
Foto: Hotnews
Metrorex anunță reducerea numărului de trenuri cu 15 - 20% pe toate magistralele, precizând că măsura este luată pentru limitarea răspândirii infecției cu noul coronavirus.

Metrorex spune, într-un comunicat de presă, că va reorganiza circulația trenurilor de metrou pe toate magistralele. Astfel, numărul de trenuri aflate în circulație se va reduce cu 15% până la 20%, "în funcție de evoluția traficului de călători din această perioadă".

"Siguranța călătorilor rămâne principalul nostru obiectiv și vă asigurăm pe această cale că ne adaptăm reglementărilor autorităților din domeniu. În această situație fără precedent, echipa Metrorex depune toate eforturile pentru siguranța și confortul dumneavoastră”, afirmă reprezentanții Metrorex.

Limitarea sau interzicerea circulației vehiculelor sau a persoanelor în și spre anumite zone sau între anumite ore, ieșirea din zonele respective, interzicerea graduală a circulației rutiere, feroviare, maritime, fluviale sau aeriene pe diferite rute și a circulației metroului sunt măsuri care pot fi luate gradual în perioada în care România se află în stare de urgență din cauza pandemiei de COVID-19.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6641 vizualizari

  • +23 (27 voturi)    
    Foarte inteligenti!!! (Miercuri, 18 martie 2020, 20:59)

    dandra [utilizator]

    Reduceti vagoanele desteptilor, astfel incat putinii oameni care mai calatoresc sa stea inghesuiti.

    Dar vorbim de statul roman, de ce naiba as avea asteptari atat de ridicate.
  • +12 (16 voturi)    
    Ce tupeu (Miercuri, 18 martie 2020, 21:03)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E o masura PUR economica si care nu face decat sa ajute la raspandirea virusului prin aglomerare in vagoanele ramade. DE CE MINT CA NISTE NESIMTITI?

    La fel a facut si primarul roșu CHIRICA (proaspat „liberlal din IASI, ingramadins oamenii in mijloacele de transport care nu mai circula dupa ora 8.

    NU DOAR MINCIUNA - CI SI TICALOSIE.

    Lipsa oricerei pozitii sau comentariu din partea HN, arata ce fel de jurnalisti avem.
    • 0 (0 voturi)    
      transport in comun (Joi, 19 martie 2020, 21:21)

      jpm [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Asa are de gand si directorul STB-sa reduca cu 20% parcul de mijloace de transport in comun in trafic.
      Oare Guvernul nu vede sau se face ca ploua?
  • +13 (15 voturi)    
    !!! (Miercuri, 18 martie 2020, 21:08)

    Task Damager [utilizator]

    Nu am mai auzit pana acum o decizie mai idioata ca asta!!! Daca vrei sa raresti nr de pasageri, trebuie sa pui cat mai multe trenuri! Criminalii de la Metrorex ii imbolnavesc pe oameni cu buna stiinta in felul asta!
    E o decizie care sfideaza orice logica!
  • +14 (16 voturi)    
    Decizia asta (Miercuri, 18 martie 2020, 21:10)

    Task Damager [utilizator]

    Decizia asta au luat-o ca sa cheltuie ei cat mai putin, nu ca sa protejeze calatorii! Cine a luat decizia aia ar trebui concediat!
    • 0 (4 voturi)    
      Asa e (Miercuri, 18 martie 2020, 21:56)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Task Damager

      Primarul rosu CHIRICA a procedat la fel, cu aprobarea noilor sai tovarasi (criminali) de drum - „liberali”

      ECONOMISIM CA SA MOLIPSIM.
      In rest ne vedem de sifonat bani la clientela, de distrus spatii verzi contra spagi de la rechinii imobiliari se de facut cat mai multe vile pentru amante, sotii si copii. Curat liberal, coane Chirica.

      Apropo: cât ai sa ai platesti postaci si jurnalisti din taxele ieșenilor care sa iti promoveze imaginea „nepatata” de ”liberal”? Sau cât ai luat de la infractorul Aghirghicesei ca sa te linga in dos in jegul lui gazetăresc? Mai nou si cei de la Digi24 vad ca iti spala imaginea ta de mâna dreapta a infractorului Nichita, cu care imparțeai totul la bine (nu si la rau). Gunoi comunisto-liberal - asta esti
  • +14 (14 voturi)    
    de curiozitate (Miercuri, 18 martie 2020, 21:12)

    Remarque [utilizator]

    Cum limitati raspandirea infectiei daca reduceti numarul de vagoane?
    Exact invers ar trebui procedat!
    • +6 (8 voturi)    
      nimic nou ... (Miercuri, 18 martie 2020, 21:32)

      Trollhammeren [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      Ii in line cu restu deciziilor de kkt , reducere orarelor si limitarea absurda la nr de oameni in supermarketuri...
  • +3 (3 voturi)    
    Am citit de 3 ori (Miercuri, 18 martie 2020, 21:58)

    lasa [utilizator]

    Indiferent ce reduc, numarul de vagoane sau numarul de trenuri, avand in vedere ca se reduce numarul de vehicole STB, circulatia pe metrou va creste, ca in vremurile glorioase,.
    Ar trebui sa va lasam sa nergeti in gol, niciun bilet, niciun abonament, ca daca e bal, dansam in STB, pe valori reduse, infestati sau nu.
    Noi, oamenii, calatorii vostrii , puetm face greva!!!!
    • +1 (1 vot)    
      mdaa (Joi, 19 martie 2020, 12:00)

      vali_s [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      In China le verificau temperatura inainte sa ii lase sa intre la metrou.
  • +4 (4 voturi)    
    O idiotenie incredibila (Miercuri, 18 martie 2020, 22:02)

    Adrian1 [utilizator]

    O idiotenie incredibila!!! Cu mai putine trenuri calatorii vor sta mai aproape unul de altul si va creste transmiterea virusului. Cine a luat decizia asta e criminal.
  • 0 (4 voturi)    
    Mai (Miercuri, 18 martie 2020, 22:49)

    savatuf [utilizator]

    tembelilor STATI ACASA, asta e mesajul. STB face acelasi lucru ...in schimb sinucigasii peste 70 de ani circula liberi si infunda spitalele,... azi la cora ziceai ca esti la azil.
  • +2 (2 voturi)    
    De ce ? (Miercuri, 18 martie 2020, 23:44)

    danmarian [utilizator]

    Ca sa producem aglomeratie si CONDITII mai bune pentru raspandirea corona-virusului ? Mi se pare o masura aberanta - ca si dispozitia madamei - de trista amintire - Fi rea de a reduce traficul autobuzelor, troleibuzelor si tramvaielor cu 25 % !!!! Oamenii astia chir gandesc ? N-au consilieri cu creier la purtatoe ? Ca ei au "o mica lipsa" al acest capitol !
  • +2 (2 voturi)    
    O idiotenie! (Joi, 19 martie 2020, 9:46)

    DalacuMarius1 [anonim]

    O prostie imensa..si vad ca generalizata.
    Astfel creste densitatea pesoanelor in mijloacele de transport, deci transmisibilitatea. Cei care trebuie sau vor sa foloseasca transportul in comun nu vor fi impiedicati ca in loc de 4 minute asteapta 5 in statie!