Alertă într-o comună din Suceava: Un bărbat întors din Belgia și confirmat cu coronavirus s-a plimbat liber aproape două săptămâni și s-a întâlnit cu cel puțin 100 de oameni

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 18 martie 2020, 19:35 Actualitate | Coronavirus


Coronavirusuri
Foto: Profimedia Images
Un bărbat dintr-o comună din județul Suceava întors din Belgia a fost confirmat cu coronavirus, iar localnicii sunt în alertă pentru că acesta s-ar fi plimbat prin sat timp de aproape două săptămâni și s-ar fi întâlnit cu cel puțin 100 de oameni, inclusiv la întruniri religioase. Familia bărbatului acuză autoritățile că nu le-au spus că trebuie să se izoleze și că situația poate "exploda" în comună pentru că s-au întors mulți localnici care lucrau în Belgia, scrie Monitorul de Suceava.

Bărbatul, în vârstă de 56 de ani, din Bosanci, s-a întors din Belgia în 4 martie și s-a plimbat liber prin sat timp de 12 zile până când a fost confirmat cu coronavirus.

Primarul comunei Bosanci, Neculai Miron, a confirmat că bărbatul a intrat în contact cu cel puțin 100 de localnici.

”După părerea mea și din discuțiile pe care le-am avut cu familia și cu cei care îl cunosc pe bărbatul cu coronavirus, acesta a intrat în contact cu minim 100 de persoane. Este vorba de persoane dintr-o anumită comunitate religioasă, de rude, dar și angajați ai Primăriei Bosanci, în sediul căreia a intrat cred că de două ori”, a precizat primarul.

Potrivit acestuia, bărbatul a mers singur la spital, iar între timp familia lui ar fi intrat în autoizolare, lucru care nu prea mai ajută foarte mult având în vedere numărul mare de persoane cu care a intrat deja în contact.

Familia bărbatului infectat cu coronavirus acuză autoritățile că nu le-au spus că trebuie să se izoleze.

"Fratele meu nu a avut niciun simptom, pentru că dacă ar fi avut cel mai mic semn care să îl facă să creadă că poate fi infectat, sigur se autoizola și anunța autoritățile. Luni seară, noi am aflat din surse neoficiale, pentru că nu ne-a informat nimeni că fratele are coronavirus sau că trebuie să facem ceva. Am sunat eu la 112, iar după ce au vorbit și cu mama, pentru că au solicitat să vorbească direct cu ea, i-au spus că nu trebuie să meargă la spital, iar dacă se simte mai rău să sune din nou la 112. Mama avea frisoane, dureri musculare și tuse, iar ei nu au acționat. Eu sper să nu aibă nimic, dar ea a fost în contact direct cu fratele meu. Pe noi ne-au anunțat că trebuie să ne autoizolăm, dar abia după ce am anunțat tot noi la 112, până atunci nimic. Nu ne-a sunat nici de la DSP nimeni”, a spus bărbatul pentru BosanciNews.

El susține că situația poate exploda în orice moment în comună pentru că au revenit mulți localnici care lucrau în Belgia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















19567 vizualizari

  • +15 (33 voturi)    
    Lasati amenzile (Miercuri, 18 martie 2020, 19:41)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Bagati 15 ani de puscarie... ia sa vedeti ce le merge memoria dupa. O sa va zica si numele invatatoarei din clasa I si numele fetei cu care s-au sarutat prima oara si locul !
    • +3 (7 voturi)    
      Asa e (Miercuri, 18 martie 2020, 19:54)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Dar e ne facem cu tovarasul ex-MAI (militian, deh) care a mintit si a molipsit vreo 20 de peroane. Sau cu dl doctor care a venit din Franta si a molipsit/inchis o inteaga sectie a unui spital? Sau char cu dnii senatori si deputati care - chipurile - nu stiu cum s-au molipsit?
      • +2 (10 voturi)    
        judecati in regim de urgenta.. (Miercuri, 18 martie 2020, 20:53)

        Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        ... pentru crime impotriva umanitatii. gen sotii Ceausescu.
    • +14 (14 voturi)    
      .... (Miercuri, 18 martie 2020, 19:55)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Va fi un pic cam tarziu, raul se face zilele astea. Eventual a fost facut in valul anterior, cei 40.000 care au venit din IT.
      Nu inteleg de ce au inchis scolile si au dat economia peste cap dar lasa bombele astea biologice nesupravegheate. Nu mai gandeste nimeni limpede???
    • -5 (5 voturi)    
      acel inconstient este un criminal (Miercuri, 18 martie 2020, 20:03)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      trebuie iformati sa plateasca un glont si celelalte daune create si sunt destule

      toata lumea vorbeste de virusul asta la radio, la tv, pe internet, emailuri, ziare ..... si el nu stie .

      trebuie modificata legislatia de urgenta si da-te condamnari in 24 de ore cu executare pe 30 sau 50 de ani ori un glont direct .
    • +6 (6 voturi)    
      Ce sa mai bagi acum? (Miercuri, 18 martie 2020, 20:24)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      "semintele" au fost imprastiate. In 2 saptamani vom "culege roadele". Stati in casa. Va fi prapad.
  • +19 (23 voturi)    
    ... (Miercuri, 18 martie 2020, 19:43)

    tirolez [utilizator]

    Daca fiul are 56 mama cu frisoane/tuse are spre 80. Incepe. Toti inconstientii astia care au venit acasa si au umblat brambura isi vor avea parintii pe constiinta.
  • -12 (30 voturi)    
    Da (Miercuri, 18 martie 2020, 19:45)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu avem testere. Nu avem dezinfectanti, Nu avem cu ce sa ne protejam.GUVERNUL CRIMINAL nu a asigurat poporul cu nimic. Gargaragii, incompetenti si ciolănari „liberali” (cu racolari din Ciuma Rosie si Mafia portocalie - bine macar ca nu o mai aud pe politruca Turcan, complice la toate furturile si ticalosiile pdl).
    • +3 (5 voturi)    
      ciuma rosie (Miercuri, 18 martie 2020, 20:39)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Admir modul in care un troll PSD-ist face astfel de manevre fine, in care sa-i bage pe toti la gramada cu ciuma rosie.
    • +2 (8 voturi)    
      situatia e sub control (Miercuri, 18 martie 2020, 20:40)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Nu vad legatura.

      Cetateanul respectiv e un iresponsabil. Si iresponsabil ramane cu si fara testere, cu si fara un anume partid la putere.

      Contactii vor fi testati, conform regulilor. Sunt testere pentru acestia.

      Ce sa faci cu dezinfectantii? Nu poti dezinfecta o comuna intreaga si oricum eficienta lor e discutabila.
      • +1 (1 vot)    
        ... (Miercuri, 18 martie 2020, 21:16)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        Adica maica-sa are cca 80 de ani frisoane si tuse si inca n-o luase nimeni in evidenta. Sa stam linistiti. Cum au stat si aia din Apuseni, doar ca nu are cine sa ne gaseasca.
        • +3 (3 voturi)    
          sa avem rabdare (Miercuri, 18 martie 2020, 21:40)

          Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

          Au luat-o in evidenta. Chiar nu se poate mai repede. Cum sa faca? Sa puna patrule prin sate, sa angajeze mii de oameni la DSP sa stea sa dea telefoane?

          Trebuie sa fim realisti, sa nu cerem ceea ce nimeni nu poate face.

          A intrat in contact cu multi oameni? Da, dar nu toti contactii se infecteaza. Va fi mult de lucru acolo.
  • +3 (9 voturi)    
    Nu se termina aici (Miercuri, 18 martie 2020, 19:54)

    AliB [utilizator]

    Aia 100 din comuna cu cati altii un interationat? Prin cate alte localitati au fost? Au mers cu autobuzul, cu trenul? Au copii care stau cu bunicii cat timp nu e scoala?
    Puteti sa-i puneti cruce. Situatia de acolo e scapata de sub control.
    NU se termina niciodata cu persoanele care vin din strainatate sau cu cei care au contact direct cu ei. Cand cazurile detectate vor fi persoane in varsta sau mai tinere cu afectiuni cronice o sa incepem sa avem nevoie de morgi. Pana una alta bucurati-va de calmul de dinaintea furtunii. Avem cam doua saptamani.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 18 martie 2020, 21:16)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui AliB

      o saptamana max.
  • -1 (5 voturi)    
    Asta e regula (Miercuri, 18 martie 2020, 19:55)

    Fides [utilizator]

    Exceptia vom fi noi, care le com plati tratamentul.
  • +4 (6 voturi)    
    Mda... (Miercuri, 18 martie 2020, 19:57)

    Arrow [utilizator]

    ...nu le-au spus autoritățile....Cum dracu` reușiți să respirați!? Că nici asta nu cred că v-au spus autoritățile.
  • +3 (5 voturi)    
    pai (Miercuri, 18 martie 2020, 20:01)

    martel55 [utilizator]

    nu li s-a tot zis sa stea acolo, s anu mai vina?acum ar trbeui pusa in carantina toata comuna, sa nu mai fi afectati si altii de inconstientii de acolo
  • +4 (4 voturi)    
    Ochii pe mafioti (Miercuri, 18 martie 2020, 20:39)

    kiko123 [utilizator]

    Berbecule,crezi ca Romania are suficiente teste sa verifice zecile de mii de romani care s-au intors in aceasta perioada?Nu avem testere si dezinfectanti suficienti pentru ca cei care le produc au si ei nevoie.Ideal ar fi fost sa avem capacitatea tehnica sa le producem noi in tara dar acest lucru nu a fost posibil deoarece pe prietenii tai din Cosa Nostra (PSD) i-a interesat doar spaga si pomenile electorale nu investitiile in economie.
  • +5 (5 voturi)    
    Belgia (Miercuri, 18 martie 2020, 21:06)

    tzutzumutzu [utilizator]

    a intrat pe lista tarilor pentru care impunea autoizolarea in data de 16.03. Pe 04.03 avea 30 de persoane infectate.
  • +2 (6 voturi)    
    Ce nesimtiti! (Miercuri, 18 martie 2020, 21:13)

    badia [utilizator]

    "Familia bărbatului infectat cu coronavirus acuză autoritățile că nu le-au spus că trebuie să se izoleze"
    Adica autoritatile trebuie sa umble din poarta in poarta sa intrebe daca nu a venuit cineva din strainatate? Dar acel individ iresponsabil nu s-a gindit ca poate infecta toata comunitatea evanghelica de acolo?
    • +3 (5 voturi)    
      ai raspunsul mai sus (Miercuri, 18 martie 2020, 21:33)

      hemostatic [utilizator] i-a raspuns lui badia

      Da, autoritatile trebuie sa ii informeze pe toti.

      Totusi, persoana a venit in tara in data de 04, cand in Belgia erau foarte putine cazuri si nu se indica izolarea la domiciliu.
    • 0 (0 voturi)    
      certitudinea (Joi, 19 martie 2020, 9:53)

      Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui badia

      ca acesti concetateni sint lipsiti de orice dram de minte si bun simt, nu exista pedeapsa pentru prostie.
  • 0 (6 voturi)    
    Armata nu e cu noi!! (Miercuri, 18 martie 2020, 21:25)

    magicianul [utilizator]

    Dacă erau toți din străinătate puși în izolare in centre la graniță cat ar fi costat?
    Cat costă viata a 10.000 de oameni?
    Nu mai zic ca fiecare pacient cu virusul costa de 10 ori cat ar fi costat ținerea unei persoane in izolare controlată.

    Unde e armata??
    E sigur acum.. in 10 zile vom avea minim 10.000 de cazuri...
    Doamne da-le minte!!
    • +1 (1 vot)    
      ne descurcam (Miercuri, 18 martie 2020, 21:42)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui magicianul

      Ce ai vrea sa faca armata!?

      In stare de urgenta, MAI conduce.
      • +2 (2 voturi)    
        MAI? (Miercuri, 18 martie 2020, 21:55)

        anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        MAI gazeaza oameni, nu virusi.
  • 0 (0 voturi)    
    problema mare (Joi, 19 martie 2020, 9:50)

    Dizidentul [utilizator]

    aceasta crunta lupta care se v-a duce arata si cit de cultivat este un popor, pandemia de astazi care v-a omori mii zeci de mii de oameni nu este o gluma pe care unii oameni o desconsidera. Masurile luate de autoritati trebuiesc respectate , fuga din spitale,plimbatul cu mijloacele de transport,inconstienta declaratiilor(am crezut ca...,membri familiei nu au nici-o simptoma ,etc.) arata educatia si cultura persoanei cau a comunitatii respective. Cetateanul care poate a infectat aproape comuna a facut-o inconstient, dar unde a fost primarul,militianul care au stiut de unde vine respectivul?