Coronavirus: O fabrică de steaguri din Cisnădie a început producţia de măşti / Spitalul Judeţean Sibiu a dat prima comandă

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 18 martie 2020, 14:24 Actualitate | Coronavirus


fabrica din Cisnadie, productie masti
Foto: Facebook
O fabrică din Cisnădie recunoscută pentru producţia de steaguri a început, de marţi, să producă măști medicale și echipament de protecție pentru cadrele medicale, iar Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă din Sibiu a comandat deja câteva mii de măști, scrie Agerpres.

"Astăzi s-au produs primele 5.000 de măşti în România. Colaborăm de mulţi ani cu cei de la Coramed, de lângă Sibiu. Am lucrat pentru prima dată cu ei în Franţa (...). Am dat libertate totală spitalelor să-şi activeze reţelele proprii de distribuţie. Noi le dăm fonduri suplimentare'', a spus Victor Costache marţi seara, la Antena 3.

Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă (din Sibiu a comandat deja, miercuri, câteva mii de măşti de protecţie, a declarat pentru Agerpres directorul unităţii medicale, Cornel Benchea.

"Acum am semnat o comandă să ne facă câteva mii de bucăţi cum sunt şi pe urmă le testăm. De ieri au făcut prima serie", a spus Cornel Benchea.

Preşedintele Consiliului Judeţean Sibiu, Daniela Cîmpean, şi directorul SCJU au precizat că fabrica de steaguri de la Mârşa a început să producă materiale de protecţie pentru personalul medical.

"Ei pot să facă pelerine şi capişoane. Ei nu pot face măşti pentru prima linie, dar pot fi folosite de celălalt personal. Le-am dat şi lor să facă ceva, dar nu pentru ATI, Infecţioase, Urgenţă. Le vedem după ce ne vin", a explicat Cornel Benchea, referindu-se la producţia de la Mârşa.

Potrivit acestuia, în urmă cu câţiva ani, la Cisnădie s-au mai produs măşti de protecţie pentru spitale, dar acestea erau mai scumpe decât cele importate din China.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5803 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    ... (Miercuri, 18 martie 2020, 14:30)

    tirolez [utilizator]

    si ce daca erau mai scumpe decat in China? Sper sa fie invatatura de minte si sa nu mai inchideti aceste fabrici.
  • +6 (10 voturi)    
    Ne-au prins in fundul gol, dar cu BMW-uri. (Miercuri, 18 martie 2020, 14:34)

    Amad [utilizator]

    Voi sunteti sanatosi? Mastile se produc in utilaje automate ce produce fiecare cate 100.000 pe zi. Lucreaza singure.
    Voi credeti ca se fac la masina de cusut?
    • 0 (0 voturi)    
      Bai asta cu BMW (Miercuri, 18 martie 2020, 18:06)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      Vezi ca e plin internetul de filmulete cum se fac mastile in China.. o sa fii surprins ( bine, poate o fi si vreo linie de productie mai de doamne ajuta..)
  • +8 (8 voturi)    
    poate dupa criza asta... realizeaza si (Miercuri, 18 martie 2020, 14:36)

    qwerasdf [utilizator]

    politicienii nostri ca productia interna si cercetarea sunt vitale pentru sanatatea populatiei si economie...
  • 0 (6 voturi)    
    D-le Tataru, de ce nu intervii d-le, sa-i opresti, (Miercuri, 18 martie 2020, 14:38)

    Susufler0 [utilizator]

    ca doar ai declarat ca aveti in stoc suficiente materiale de protectie contra coronavirusului : masti, manusi, conbinezoane, insa nu-i cazul sa dati din ele, pt ca personalul medical (la nivel de tara) nu are inca nevoie !
    Facem ca in Italia? Facem masti care nu pot sa protejeze eficient ?
  • -2 (2 voturi)    
    Respecta standardele medicale de protectie ? (Miercuri, 18 martie 2020, 14:50)

    KTerinca [utilizator]

    Sau sunt doar ca o batista pusa peste nas ?
    Ai speranta ca esti protejat cat de cat si de fapt te imbolnavesti mai repede .... pentru ca tu stii ca esti cat de cat protejat ....
  • -1 (3 voturi)    
    Lol (Miercuri, 18 martie 2020, 15:11)

    mitg [utilizator]

    "în urmă cu câţiva ani, la Cisnădie s-au mai produs măşti de protecţie pentru spitale, dar acestea erau mai scumpe decât cele importate din China. "

    Pai si normal ca sunt mai scumpe, doar in Romania salariile sunt mai mari, taxele, curentul etc.

    Ce motiv tampit sa nu plasezi comenzi. N-au avut marja de furat % din contract probabil.

    Cu siguranta aceasta criza va schimba fundamental modul in care ne uitam la comertul global.
    • -1 (1 vot)    
      Vor fi mai ieftine. (Miercuri, 18 martie 2020, 17:59)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Decât sunt acum vândute de unii speculanți.Sper că nu te numeri printre ei.