Coronavirus: Uniunea Europeană își închide frontierele pentru 30 de zile

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 17 martie 2020, 21:47 Actualitate | Coronavirus


Angela Merkel
Foto: Agerpres/EPA
Țările membre ale Uniunii Europene au decis în unanimitate, marți, să interzică timp de 30 de zile intrarea în UE a persoanelor din afara blocului comunitar, pentru a limita răspândirea pandemiei de coronavirus, a anunțat cancelarul german Angela Merkel, potrivit AFP.

Țările membre UE sunt „toate de acord asupra impunerii unei interdicții” de intrare, „cu câteva excepții” minore, a informat în cursul unei conferințe de presă cancelarul Germaniei, după o reuniune avută cu ceilalți lideri europeni, prin videoconferință.

Ea a precizat că această interdicție va fi valabilă 30 de zile.

„Germania va pune în aplicare această decizie imediat”, a avertizat cancelarul.

Excepţiile îi vor viza pe cetăţenii unor state terţe ce sunt posesori ai unui permis de rezidenţă de lungă durată într-o ţară UE.

Cei care au un motiv urgent să intre în UE - de exemplu, pentru funeralii sau o audiere la tribunal - vor trebui să deţină acte justificative, a precizat la rândul său Ministerul german de Interne.

Uniunea Europeană va „coordona” totodată, potrivit Angelei Merkel, revenirea numeroșilor europeni blocați în străinătate de multiplele restricţii şi interdicţii de circulaţie impuse din cauza pandemiei.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15763 vizualizari

  • -4 (18 voturi)    
    Si migrantii ? (Marţi, 17 martie 2020, 21:57)

    adrian88000 [utilizator]

    Ce vor face migrantii ? Merkel i-a uitat sa ade repede ? Cui ii lasa ?
  • +3 (13 voturi)    
    mda.... (Marţi, 17 martie 2020, 22:05)

    exilatul [utilizator]

    se trezi si birocratia din ue ...nici numai e nevoie de persoane din afara , virusul e deja implantat in...interior...
    • 0 (6 voturi)    
      nu birocratia UE ci statele membre. (Miercuri, 18 martie 2020, 0:31)

      MihaiG [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Sa stiti ca birocratia UE nu poate decide inchiderea granitelor. Toate deciziile in aceasta privinta le iau statele membre.

      Comisia European sau Parlamentul European nu pot decide inchiderea sau deschiderea granitelor niciunui stat membru.
  • +3 (11 voturi)    
    Cu 2 luni prea târziu (Marţi, 17 martie 2020, 22:18)

    Nyk1 [utilizator]

    Dacă se lua această măsură imediat după baricadarea Wuhan-ului de către autoritățile chineze, probabil am fi putut dormi liniștiți la noapte încă mult timp de-acum încolo și poate ne-am fi putut face liniștiți concediile la vară prin Austria, Elveția, Italia, etc.
  • +5 (9 voturi)    
    Asta inseamna ca...... (Marţi, 17 martie 2020, 22:21)

    salvatore [utilizator]

    ...americanii, britsii, canadienii, australienii sau japonezii nu mai pot sa vina in UE? Foarte tare, nemaivazut si nemaiauzit.
  • +4 (10 voturi)    
    Eh (Marţi, 17 martie 2020, 22:48)

    aresul [utilizator]

    Italia, pentru faptul ca mai avea putin si se ineca, a fost nevoita sa-si inchida compartimentul inaintea aprobarii UE.
    Imi imaginez cretinii politici europeni intreband in stanga si in dreapta daca au procedat corect in fata avariei.
  • +1 (17 voturi)    
    interesant (Miercuri, 18 martie 2020, 0:13)

    jondo [utilizator]

    tovarsa merkel a descoperit ca exista granite?
    pai si "refugiatii"? sarmanii...
    bine, aia erau blocati dinainte de criza covid-19 la granita cu grecia. care a dovedit (dupa israel, ungaria, austria, australia) ca e falsa asertiunea merkeliana: "granitele sun inutile. oamenii vor gasi cai de a le depasi".

    o intreaga paradigma se schimba. granitele pot fi aparate. natiunile nu sunt de domeniul trecutului. sunt curios cum vor face aceste contorsiuni logice, ideologii bruxelezi.
    iara daca mai sunt crezuti, dupa ce acum 5 ani marxistii aia sustineau fix contrariul, inseamna ca europenii sun prosti gramada.