Riposta apărării imunitare a organismului împotriva Covid-19, dezvăluită

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 17 martie 2020, 19:34 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus
Foto: Pixabay
Cercetători australieni au anunțat marți că au cartografiat contra-atacul imunitar al organismului uman împotriva noului coronavirus, un avans potențial în lupta împotriva pandemiei mondiale, scrie AFP.

Cercetători de la Institutul Doherty au testat eșantioane de sânge în patru momente diferite ale unei femei de 47 de ani, cu o stare bună de sănătate (nefumătoare și care nu ia niciun medicament), infectată Covid-19 cu simptome moderate, internată la Melbourne, în Australia. Acest lucru le-a permis să exploreze și să descrie cum lucrează frontul celulelor de apărare imunitară și al anticorpilor.

Potrivit acestui studiu, publicat în revista Nature Medicine, este vorba de prima cartografiere a răspunsului imunitar general al corpului în fața noii boli.

"Am constatat un răspuns imunitar cu adevărat robust care a permis recuperarea clinică", a declarat Katherine Kedzierska, de la Institutul Peter Doherty pentru infecții și imunitate al Universității din Melbourne.

Potrivit cercetătorilor, la trei zile după internarea pacientei s-a constatat prezenta unor cantități importante de celule imunitare - care sunt adeseori un semnal de recuperare în timpul gripei - astfel încât doctorii au prezis vindecarea în trei zile. Lucru care s-a întâmplat.

Cercetătorii sunt într-o cursă contracronometru în încercarea de a găsi un vaccin împotriva noului coronavirus care a infectat peste 180.000 de persoane și a ucis peste 7.000 de oameni.

Este vorba de "o etapă importantă în înțelegerea recuperării" bolnavului, a adăugat cercetătoarea.

"Am rezultate verificabile de la mai mulți pacienți afectați de o formă moderată. Acum, ne punem întrebarea: ce este diferit sau ce lipsește persoanelor infectate mortal?"

În opinia sa, studiul are două aplicații practice.

Întâi, va ajuta virusologii să dezvolte un vaccin în condițiile în care obiectivul vaccinării este reproducerea răspunsului imunitar natural al corpului la viruși.

Echipa a identificat patru populații distincte de celule imunitare în sângele pacientei COVID-19 în timpul recuperării. Aceste celule sunt "foarte asemănătoare cu ceea ce vedem la pacienții afectați de gripă", a arătat Katherine Kedzierska.

Gripa ucide sute de mii de persoane în fiecare an dar există un vaccin împotriva acestei boli respiratorii infecțioase.

Markeri de imunitate

Studiul ar putea ajuta de asemenea autoritățile sanitare să realizeze previziuni mai bune în cursul viitoarelor vârfuri ale bolii pentru persoanele cu riscul cel mai mare.

Acești "markeri" ai sistemului imunitar ar putea teoretic prezice cu mai multă precizie care pacienți prezintă simptome ușoare și care riscă să prezinte simptome grave.

Majoritatea deceselor provocate de Covid-19 apar la persoane în vârstă sau care au deja probleme de sănătate, precum boli cardiace sau diabet.

Copiii, în schimb, par să prezinte puține simptome sau chiar deloc. Este nevoie de mai multe studii pentru a înțelege de ce, notează cercetătoarea, care arată că sistemul imunitar încetinește în mod natural odată cu vârsta.

Sunt rezultate promițătoare, spune și Sharon Lewin, directoarea Institutului Doherty și unul dintre marii experți mondiali în boli infecțioase.

"Arată că corpul produce un răspuns imunitar foarte bun și puternic la virus și că este asociat cu suprimarea simptomelor".

"Cu puțin noroc, putem acum repera acești anticorpi și să-i dezvoltăm la scară mare", asigură ea.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















21589 vizualizari

  • -2 (14 voturi)    
    O intrebare provocatoare... (Marţi, 17 martie 2020, 21:57)

    Sparafucile [utilizator]

    Ar putea evolutionistii sa ne convinga ca aceste mecanisme formidabile de aparare impotriva intrusilor, cu care sunt dotate organismele omenesti, sunt rodul "adaptarii " si selectiei naturale si nu au fost concepute de o inteligenta superioara? Denumita indeobste DIVINITATE? Raspuns: ei nu ne vor convinge in vecii vecilor dar nici nu vor recunoaste vreodata ca omul este rodul unei conceptii si nu al hazardului combinational intre moleculele de materie.
    • -1 (7 voturi)    
      nu, n-am putea sa te convingem (Marţi, 17 martie 2020, 23:19)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Pentru ca cei ca tine neaga evolutia cand este evident ca ea se intampla, si niciun argument nu va convinge. Ba din contra, cu cat primiti mai multe argumente, cu atat negati mai mult.

      Daca te-ar interesa cu adevarat sunt tone de literatura pe aceasta tema, nu te opreste nimeni sa o studiezi.

      Pana si Biserica Catolica si Papa de la Roma accepta evolutia prin selectie naturala, de peste 70 de ani.

      Mai mult, Biserica Catolica spune ca Dumnezeu a folosit evolutia ca unealta a creatiei.

      Dar na, unii trebuie sa fie mai catolici decat Papa.
    • +2 (8 voturi)    
      Nu te supara (Marţi, 17 martie 2020, 23:44)

      Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Dar nu i-ar fi mai usor si mai eficient divinitatii sa elimine virusurile, create tot de ea ca incercare pentru noi, in acest caz?

      Cat despre vecii vecilor, adica eternitate, nu pot spune decat cuvintele lui Einstein, parafrazate, ce-i drept: infinita este doar prostia, de celelalte nu suntem asa siguri.
      • -2 (4 voturi)    
        Pai tu vorbesti despre prostie? (Miercuri, 18 martie 2020, 11:01)

        Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui Futurist Irefutabil

        Tu care pari convins ca Divinitatea trebuie sa functioneze potrivit viziunii si intereselor tale? Ma mir ca nu-i stabilesti si un calendar al eliminarii totale a pandemiei.
        • +3 (3 voturi)    
          Stimabile (Miercuri, 18 martie 2020, 11:37)

          Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

          Eu nu imi dau cu parerea despre divinitate, nici nu o cunosc atat de mult cat sa imi dau cu parerea. Eu imi dau cu parerea despre ce ineptii scriu oamenii despre divinitate. Divinitatea ar putea de exemplu sa fi creat intregul univers fara sa stie ca existam si noi. In fond, corpul tau e al tau si nu stii nici cate celule ai in el, nici ce fac ele in detaliu si nici cati paraziti ai. Cu toate acestea asta nu te face mai putin om (vorbesc in general, nu despre cazul tau concret).

          Cat despre tine, tu nu ai nevoie de un calendar, de medicamente, etc. Ajunge sa te rogi. Daca e sa o mierlesti, inseamna ca e strict vina ta ca nu te-ai facut auzit sau nu te-ai rugat suficient. Pe scurt nu ai fost suficient de islamic.
    • 0 (8 voturi)    
      O intrebare provocatoare la intrebarea ta (Marţi, 17 martie 2020, 23:44)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Daca evolutia nu exista, atunci cum explici mutatiile microbilor, virusilor si bacteriilor? Cum iti explici capatarea lor de imunitate si cum iti explici ca exista?

      Sa inteleg ca DIVINITATEA s-a plicitisit si ce a zis? "Ia sa vad daca dau sanse egale unei boli dar si oamenilor, ia, care castiga primul?" sau cum?

      Eu sunt un om simplu si nu as pretinde in veci ca stiu planurile (din trecut, prezent sau viitor) ale unei posibile entitati mai puternice si nici ceea ce gandeste, de aceea ma amuza cand vin destepti si explica de ce se intampal ce se intampla pentru ca uite ce vrea si gandeste X zeitate.

      De asemenea, ma consider mult mai deschis la minte ca agnostic spunand clar ca fie exista, fie nu exista o divinitate, intr-o forma sau alta, nu ma rezum doar la un "da" absolut si nu il vizualizez ca pe un mosneag pe un nor plictisit care da tot felul de teste de trecut oamenilor.

      Nu ma consider mai bun sau superior. Pur si simplu daca chiar exista asa ceva, realizez ca sunt mult prea mic pe scara ierarhica ca sa incep sa inteleg fie ceea ce ar fi creeat fie ceea ce vrea/gandeste. Cum a zis si Einstein: "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu, restul sunt detalii fără importanţă." TOCMAI pentru ca realizeaza ca daca ar exista o divinitate, chiar si el cosndierat unul dintre cei mai inteligenti oameni de pe PLANETA nu a pretins ca ar sti ce si cum gandeste o divinitate.

      Si vii tu si ne explici noua ca Dumnezeu face anticorpi si virusi ca sa ... ce?

      Bacteriile si virusii sunt dovada clara ale evolutiei, poate chiar mai mult decat noi. Nu as putea spune ca creationismul (nu teoria, ca nu o poti numi teorie - 2 oameni facuti, unul din pamant, altul dintr-o ramasita de coasta? SERIOUSLY???) nu a existat intr-o forma sau alta, clar nu ce scrie mot-a-mot in Biblie (trebuie sa fii inchis la minte sa iei totul la propriu de acolo), dar chiar si acolo e descrisa evolutia: evolutia oamenilor, cum au trecut de la necredinciosi la credinciosi sau de la rai la buni si invers.
      • 0 (4 voturi)    
        Clarificari pentru tine si alti evolutionisti (Miercuri, 18 martie 2020, 9:45)

        Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Iata care sunt limitarile fundamentale  ale evolutionistilor:

        1.Convingerea lor ca evolutia este un proces absolut INDEPENDENT de existenta unei divinitati. Prin divinitate intelegindu-se o inteligența creatoare mai presus de orice performanta umana.

        2.Convingerea lor ca insasi existenta hazardului duce la evolutie, prin nenumaratele permutari si combinatii generatoare de schimbare.

        Ce trebuie ei sa inteleaga?

        1. Ca evolutia este un proces in intregime controlat de catre divinitate.

        2.  Ca dintre variantele de schimbare pe care le genereaza hazardul  numai cele selectionate de divinitate - pe baza unei conceptii bine inchegate- sunt destinate a supravietui si sunt inglobate in creatia finala.

        Asadar discutam aici strict despre acea forta capabila sa proiecteze si sa realizeze viata in toata complexitatea ei. Nu despre povestiri biblice.
        • +2 (2 voturi)    
          Contraexemple (Miercuri, 18 martie 2020, 14:33)

          Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

          1. Un proces evolutiv in totalitate controlat si optimizat este un proces in care divinitatea deja stie rezultatul tuturor combinatiilor si permutarilor, si le selecteaza pe cele optime. Te intreb: care e scopul? Adica faci un experiment la care stii de dinainte EXACT care vor fi rezultatele. E divinitatea in clasa a 5-a sa se joace de-a fizica la laborator sau cum?

          In momentul in care spui ok, poate divinitatea nu stie rezultatele, poate le alege doar pe cele mai bune de acum, instantaneu aruncam optimul sau selectia optimului din joc. Asadar divinitatea selectioneaza optime locale nu globale. Iar cand selectionezi optime locale lasi un lucru indubitabil sa se intample: SA GRESESTI. Deci TU accepti faptul ca o divinitate poate gresi. Si te intreb: cu ce anume poti dovedi ca NOI, oamenii nu suntem o gresala a evolutiei? Iar daca suntem o gresala, cu ce anume este aceasta diferita de alte greseli pe care le putem numi "intamplari". Iar daca sunt intamplari care mai e rolul divinitatii? Sa mearga din gresala in gresala si din succes in succes, din gresala in succes si din succes in gresala?!?

          2. O conceptie bine inchegata pe termen lung = plan = deja STII unde vrei sa mergi, stii care e rezultatul. Cand iei drumul si te apuci de o constructie, ai un plan, stii cum va arata. Insa tu te lovesti de o problema insurmontabila: ce faci cand ai ajuns deja acolo? E simplu: s-a terminat proiectul. Cum se termina proiectul unei civilizatii? Simplu: inevitabil cu disparitia ei. Chair daca va coloniza galaxia, moartea termica a universului va asigura si disparitia acelei civilizatii. Si te intreb: pentru ce o divinitate net superioara isi pierde timpul sa creeze ceva ce in mod evident va fi distrus?!? Iar daca e asa de puternica si are timp infinit la dispozitie, nu crezi ca un proiect atat de derapanat cum suntem noi oamenii trebuia sa fi avut loc muuuuuuult in trecut, sa mai fi si avansat un pic divinitatea cu cercetarea...
        • +2 (2 voturi)    
          Ceea ce presupui (Miercuri, 18 martie 2020, 14:52)

          Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

          In a fi divinitatea inteligenta nu este nimic altceva decat chimistul / fizicianul care efectueaza un experiment la o scara de miliarde de ordine de magnitudine mai mare decat ceea ce facem noi aici pe Pamant, ajustand experimentul si nestiind incotro se indreapta el, creind optime locale si neavand un tel unde sa opreasca acel experiment ci care va lasa experimentul sa curga doar pentru a observa cum se comporta el. Iar rezultatele sale temporare sunt ceea ce vedem azi in jurul nostru.

          Exista insa o problema: EXACT acelasi lucru, cu optime locale temporare se poate obtine creind legi fizice cu puncte de stabilitate locale, avand suficient material experimental si suficient timp. Ce vei vedea este nimic altceva decat ordinea si dezordinea pe care o vezi in fractali sau in sisteme cu bucla inversa variabila. Acestea sunt sisteme evolutieva care oscileaza intre haos si ordine. Fara sa faci nimic altceva decat sa variezi timpul. Rezultatul: unii atomi sunt stabili, altii nu. Unele molecule dureaza, altele nu. Unele reactii au loc altele nu, dar vor avea loc de indata ce conditiile le permit. Apoi cand nu le mai permit se opresc. La scara mare, universul nu este decat o colectie de astfel de sisteme. Iar ele evolueaza pentru ca au conditii de evolutie si timpul curge. Apropos: habar nu avem ce e timpul in sine. Nici nu stim daca e o masura discreta sau nu, adica daca exista o cuanta de timp. Iar daca nu e, nici spatiul nu va fi caci va fi impartit in segmente fixe de lungime exact limita distantei Plank.

          PS: Sa iti imaginezi ca exista o divinitate este linistitor pentru ca ai un coordonator de proiect. Sa iti imaginezi ca nu exista inseamna sa apreciezi valoarea si celui mai mic obiect din jur, celei mai mici fiinte. Caci si tu si ea sunteti legati in aceasta ecuatie mare a evolutiei. Iar atunci natura din jur devine magica, devine ea insasi acea divinitate. Cu o diferenta. TU ESTI PARTE DIN EA! Dar tu,TU, ei bine tu singur iti interzici acest lucru.
        • +2 (2 voturi)    
          Preacucernice, (Miercuri, 18 martie 2020, 15:19)

          nscandal [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

          au existat dinozaurii ? Daca da, cind ? La citi ani de la "facerea lumii", acum vreo 7500 de ani, dupa parerea evlaviosilor ?
          I-auzi briu': "Cuvântul Dumnezeu nu este pentru mine nimic altceva decât produsul slăbiciunilor umane, iar Biblia o culegere de legende venerabile dar, în ciuda a toate, destul de primitive", scria Einstein, de la universitatea Princeton, în New Jersey, în aprilie 1955.
          Prefer sa am parerea lui Einstein, decit a celor de pe la moastele sfintei Paraschiva sau a celor care se calca in picioare cind se imparte apa chioa.... pardon, "sfintita".
          Oricum, pentru islamisti de exemplu, tot un necredincios ramii. Apropo, oare cine o avea dreptate, cum o fi in rai, pajisti inverzite si cintece bisericesti, cum cred crestinii, sau 72 de fecioare virgine si serbet la discretie, cum cred mahomedanii? Sau hindusii si budistii au dreptate cu Nirvana lor ?
          Esti creationist, dar te lepezi de povestirile biblice? Omul este rodul unei conceptii? Crezi ca esti abil ? Pai daca te lepezi de biblie, te lepezi si de inviere si de imaculata conceptiune si astfel nu mai esti crestin, ci o struto-camila cu conceptii gen "ghiveci", gen "cai-verzi-pe-pereti".
        • +2 (2 voturi)    
          Traducere (Miercuri, 18 martie 2020, 19:46)

          imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

          "1. Ca evolutia este un proces in intregime controlat de catre divinitate.

          2. Ca dintre variantele de schimbare pe care le genereaza hazardul numai cele selectionate de divinitate - pe baza unei conceptii bine inchegate- sunt destinate a supravietui si sunt inglobate in creatia finala."

          Cu alte cuvinte, liberul arbitru nu exista, totul e decis de Divinitate. Asta nu se cheama creationism. Se numeste determinism.

          Poate ar fi bine sa mai pui mana pe carte, pentru ca se pare ca deja confunzi, iei cate un pic din mai multe concepte, le pui laolalta dupa bunul plac, apoi le stampilezi "creationism". Sorry, nu asa merg lucrurile.

          Daca tu crezi ca orice faci e decis de o putere mai mare, de ce nu ar fi Destinul acea putere? De ce nu Soarta? De ce e neaparat Dumnezeu?

          Sorry, evolutionistii nu sunt limitati pentru ca pun intrebari pertinente. Te demontezi singur.

          Tu nici creationist nu esti. Spui lucruri dupa ureche si le vinzi drept teorii dovedite si fapte intamplate. Eu inca supun la discutie si sustin ca nu putem sti ceva sigur.

          Ia zi, care din noi e acela mai limitat?
          • 0 (0 voturi)    
            In plus (Joi, 19 martie 2020, 11:17)

            Futurist Irefutabil [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

            Tu insuti nu poti sustine ca stii tot sau ca ceea ce spui este corect. Poti cel mult spune - ca si mine - ca e de bun simt si admitem ca in ceea ce ne imaginam noi ca reprezinta universul, noi putem gresi.

            Ce ma mira insa este cand oamenii iti spun ca ei stiu EXACT cum e universul. De unde vine si incotro se duce - EXACT cum vrea divinitatea. Te si miri pentru ce anume mai facem cercetare cand in fond, tot ce am putea face e sa ne rugam cu ardoare sa ne spuna care e planul. In felul acesta am economisi resurse materiale, energie si timp caci un LHC nu ar mai avea send - all you need is ask.

            Dar exista si o parte pozitiva: celor care pot comunica in ambele sensuri cu divinitatea, ori de cate ori li se intampla ceva rau, ei nu au dreptul sa se planga ca a fost ghinion / nesansa. Este strict vina lor personala pentru tot ce li s-a intamplat pentru ca inseamna ca nu s-au facut fie intelesi de catre divinitate sau, mai rau, au maniat-o.

            Asadar noi traim cu angoasa necunoasterii, ei cu angoasa vinei absolute. Una din ele este pacatul originar. Unii vad in el un pacat, altii minutea vietii. Fiecare cu ce doreste. Iar celor care spun ca unii se cred de esenta divina (creationistii) si ceilalti ca vin din maimute (evolutionistii) le spun: macar noi am incercat sa facem un pas mai departe decat maimuta iar maimuta un pas fata de dinozaur iar dinozaurul doi pasi mai mult ca meduza iar meduza ca celula. In timp ce voi v-ati multumit cu ce vi s-a dat pe tava: cum v-a facut, asa ati ramas. Ba din contra, nu ati invatat nimic din pacatele celor de dinainte. Si acum trageti ponoasele si va faceti mea culpa. In timp ce unii rezolva pacatele altora din trecut, altii incearca. Iar cand incerci EVIDENT ca si gresesti.
    • +2 (4 voturi)    
      vad ca-ti dau minus, credinciosii (Marţi, 17 martie 2020, 23:48)

      was [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      E din cauza hazardului.
      Apropo, asta va fi soarta noastra, majoritatea dintre noi va fi infectat. Britanicii calculeaza cu 20.000 de morti (daca calculele nu dau gres), vor murii sute de mii, milioade de oameni pe tot globul, dar asta este natural. Asta pare cea mai buna solutie, cand nu avem vaccin, nicaieri, este mai bine sa fie infectat populatia activa si protejati cei cu riscuri (imunodeprimati dein diferite cauze, batrani, indivizi cu boli crnice severe etc), apoi cand va fi disponibil un vaccin si medicament eficient, putem proteja si cei cu riscuri. problema est, ca economic nu este viabil ca populatia activa (si implicit intr-o stare mai buna de sanatate) sa-se imbolnaveasca concomitent. dar daca se tergiverseaza mult raspandirea infectiei, si incep sa trateze cu diferite medicamente, atunci creste mult sansa a un virus mutant, mai rezistent si mai virulent sa-se raspandeasca pe glob, poate sa decimeze populatia Terrei.
      Omul (stiinta) a reusit sa dea cativa ani buni celor varstnici cu tot feluri de tratamente, dar natura face un reset (unii spun ca-i scapat din laborator, vom stii poate peste cativ ani).
      Merita citit "herd immunity" de pe Wikipedia, este si in franceza daca engleza e alien.