Mario Vargas Llosa acuză China pentru pandemia de coronavirus: Ca orice dictatură, au încercat să sufoce informația

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 17 martie 2020, 16:19 Actualitate | Coronavirus


Llosa, în 1982
Foto: Wikimedia Commons
Celebrul scriitor Mario Vargas Llosa afirmă că situația sanitară mondială legată de pandemia de coronavirus ar fi diferită în cazul în care China ar fi fost o democrație, într-un editorial publicat duminică în ziarele spaniol El Pais și peruvian La Republica, potrivit AFP.

"Nimeni nu pare să remarce că nimic din toate acestea nu s-ar întâmpla în lume dacă China Populară ar fi fost o țară liberă, și nu o dictatură", a acuzat laureatul Premiului Nobel pentru literatură 2010.

Autorul a afirmat că în China "cel puțin un doctor prestigios, și poate mai mulți, au detectat acest virus mult mai devreme și în loc să se ia măsurile corespunzătoare, guvernul a încercat să ascundă informația și să reducă la tăcere această voce sau aceste voci rezonabile și au încercat să sufoce informația, așa cum fac toate dictaturile".

În editorialul său, Vargas Llosa a reafirmat că "acest virus provine din China", o idee tot mai contestată de Beijing în ultima perioadă.

Autoritățile chineze l-au acuzat luni pe Mario Vargas Llosa de defăimarea guvernului prin "opinii iresponsabile".

"Respectăm libertatea de exprimare, dar acest lucru nu implică acceptarea de defăimări și stigmatizări arbitrare", a afirmat ambasada Chinei în Peru, într-un comunicat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7509 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    hmmm (Marţi, 17 martie 2020, 16:27)

    liviu_ [utilizator]

    cam are dreptate....
  • -8 (16 voturi)    
    Probabil nu a mai fost bagat in seama din 2010 (Marţi, 17 martie 2020, 16:35)

    Amad [utilizator]

    Daca in China ar fi fost democratie era mai rau ca in Europa.
    Asta dovedeste micimea omului. Sa profite si el putin.
    Daca eram eu presedinte ....
  • -8 (16 voturi)    
    vorbi spaniolul.. (Marţi, 17 martie 2020, 16:39)

    exilatul [utilizator]

    despre dictatura!!!!!...mai bine ar vorbi despre inchizitie si "cucerirea" americii , despre franco , despre regele carlos si pretinii lui din arabia saudita si familia lui plina de corupti...si ar mai fi multe...
  • +5 (17 voturi)    
    Tovarasii (Marţi, 17 martie 2020, 16:42)

    Imperialistu [utilizator]

    Daca Mario Vargas Llosa era un amarat de cetatean chinez, tovarasii i-ar fi gasit iute o rezolvare. Ar fi primit o binemeritata vacanta prin laogai sau un glont pentru defaimarea Patriei. In cel mai bun caz, ar fi fost obligat sa isi faca autocritica. Cum insa nu este un cetatean chinez care se bucura de binefacerile Republicii Populare, tovarasii trebuie sa publice comunicate insipide despre cum respecta "libertatea de exprimare".
  • -1 (9 voturi)    
    O democratie marxista (Marţi, 17 martie 2020, 16:44)

    xolv [utilizator]

    ca Venezuela. Subordonata Kominternului din Havana.
  • +12 (14 voturi)    
    Pai cum (Marţi, 17 martie 2020, 16:53)

    Gotal [utilizator]

    Nu a venit virusul din China?! Nu in China a fost descoperit prima data?! Nu doctorul care atragea atentia la virus a fost stigmatizat de partid?! Nu a venit virusul de la lilieci iar asiaticii sunt mancatori de animale exotice?! Unde e defaimarea atunci? Eu cred ca China (scuze cacofonia) ar trebui sa plateasca despagubiri. "Respectăm libertatea de exprimare", precum in Hong Kong?!
    • -9 (13 voturi)    
      sti tu.... (Marţi, 17 martie 2020, 17:45)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Gotal

      ca vine din china???...sau doar maninci rahatul americanilor?....
      • +2 (4 voturi)    
        Din ce grota (Marţi, 17 martie 2020, 20:04)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        esiti,ma?Cine si cu ce mijloace va spala creierul asa eficient,ma?Voi nu credeti in ce vedeti si credeti in ce nu vedeti?Ptiu!
  • -4 (12 voturi)    
    Da si Nu (Marţi, 17 martie 2020, 17:15)

    bancher [utilizator]

    Regimurile comuniste si mint in privinta statisticilor, dar se si pricep sa instaureze starea de necesitate si limitarea drepturilor fundamentale pe timp de criza. Chinezii au luat masuri dure si fara scrupule, ca orice dictatura. Au sacrificat binele individual numai si numai sa opreasca virusul. Daca virusul pleca dintr-o tara democratica facea ravagii si mai mari (ati vazut cu cata intarziere s-au luat masurile in Italia, spre exemplu).
  • +1 (11 voturi)    
    Virus de laborator (Marţi, 17 martie 2020, 18:09)

    Gebaca [utilizator]

    toata aceasta poveste chinezeasca cu virusul aparut intr-o piata de animale e pentru adpormit copiii! Pai asa cum au declarat chiar ei Xi Jinping a fost informat cu 2 saptamani inainte de confirmarea oficiala a primului caz! O ipoteza destul de plauzibila ar fi ca galbejitii il fabricau cu succes in laborator precum bomba bacteriologica si l-au scapat accidental! Nu apare un virus de asemenea complexitate asa din senin, mai ales ca ei mananca de mii de ani tot felul de scarbosenii si n-au avut niciodata nimic! Si acum daca tot sunt vinovati s-au gandit sa arunce vina un pic pe americani!
  • 0 (4 voturi)    
    sa nu exageram (Marţi, 17 martie 2020, 22:22)

    albik [utilizator]

    "Nimeni nu pare să remarce că nimic din toate acestea nu s-ar întâmpla în lume dacă China Populară ar fi fost o țară liberă"
    Gripa porcina din 2009 a avut originile in Mexic si SUA, 2 tari democratice. Virusii nu stiu politica.