Senator PMP: Am o vagă impresie că s-au întors doar românii care lucrau la negru. Nu au contribuit niciodată la stat, dar azi se folosesc de protecția socială din România

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 17 martie 2020, 15:09 Actualitate | Coronavirus


Catalin Iliescu
Foto: Facebook
Senatorul PMP Cătălin Lucian Iliescu susține că pandemia de coronavius a scos la iveală o problemă nerezolvată de autoritățile române, respectiv cea a românilor plecați în străinătate și care lucrau acolo fără acte, iar acum s-au întors în România "cu niște aere de superioritate". El mai susține că românii serioși care și-au făcut un rost în străinătate ar fi rămas acum acolo, iar în România s-ar fi întors doar "oameni care nu au contribuit niciodată la stat, dar azi se folosesc de protecția socială din România": "Sunt indivizi care figurează chiar pe listele celor dați în urmărire generală de Poliție".

"După toată nebunia asta trebuie să începem să construim țara pe baze corecte de contributivitate pentru toate sistemele sociale. Nimeni nu are curajul să pună degetul pe ,i’ și să spună că în țară avem oameni apți de muncă care primesc ajutor social, pensionari cu statut special sau persoane cu handicap, declarate peste noapte, și care beneficiază de avantaje de la stat.

Peste toate aceste probleme, a mai apărut una, o problema nerezolvată de ani de zile. Situația romanilor plecați în afara țării. A celor fără un loc de muncă stabil, adică FĂRĂ ACTE. O parte dintre ei s-au întors în aceste zile acasă. Foarte bine! Avem nevoie de forță de muncă. Câți dintre ei au avut contracte de muncă în țările de unde au venit?", a scris pe Facebook senatorul PMP.

El susține că oamenii serioși care îndeplinesc condițiile societății din țara în care și-au făcut un rost acceptă regulile țărilor respective și au rămas acolo, în timp ce în România s-ar fi întors acum doar cei care lucrau "la negru".

"Am o vagă impresie că s-au întors acasă doar cei care lucrau la negru. Oameni care nu au contribuit niciodată la stat, dar azi se folosesc de protecția socială din România. Sunt spitalizați în caz că au probleme și lista poate continua. Reforma în acest domeniu trebuie să vină în cât mai scurt timp. Astfel, vom fi doar unii care ne plătim contribuții la sistemul de stat și alții care se folosesc de ele.

În plus, am văzut zilele acestea că vin cu niște aere de superioritate de zici că noi suntem datori la ei.

Vezi cazul tinerei din Moinești, venită din Italia. Am mai văzut un caz ieri și m-a revoltat! Un grup de indivizi se lăudau că au fentat polițiștii de la vamă, spunându-le că au sosit din Ungaria în loc de Italia, neconstientizând cât rău fac. Odată întorși acasă pun în pericol viața părinților, copiilor, prietenilor lor.

Am văzut că unii recurg la alte mijloace de existență, nu tocmai “ortodoxe”, pentru a se întreține în țările unde aleg să trăiască. Sunt indivizi care figurează chiar pe listele celor dați în urmărire generală de Poliție.

Vreau să menționez că am toată stima pentru cei care muncesc legal, dar personajele amintite sunt o pată pe obrazul nostru al tuturor. Dacă nu facem nimic ne afundăm și mai mult în “mocirlă”! Suntem în UE doar cu numele în domeniul libertății forței de muncă. În țările europene se acceptă la greu muncă la negru. Când dau de greu și văd că nu vine salvarea, deoarece nu au contracte de muncă, implicit nu au contribuit dau fuga acasă. Aici e perfect pe banii contribuabililor. Și noi vrem să prospere țara.

Așa nu va prospera niciodată. Ceea ce se întâmpla zilele acestea e și o lecție pentru toată clasa politică, de aceea trebuie implicare și găsite soluții!", adaugă senatorul PMP.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















109029 vizualizari

  • +3 (37 voturi)    
    Ce destept e... (Marţi, 17 martie 2020, 15:12)

    M-Teo [utilizator]

    S-au prins si ei dupa ani de zile unde sunt toti romanii si ce fac ei dincolo.
    • +13 (21 voturi)    
      Re: Ce destept e (Marţi, 17 martie 2020, 15:36)

      faranume [utilizator] i-a raspuns lui M-Teo

      Toti? Sau unii?
    • +13 (19 voturi)    
      nu neaparat (Marţi, 17 martie 2020, 16:13)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui M-Teo

      Personal nu cunosc niciun hot plecat din Romania sa fure din strainatate. Am prieteni angajati la banci din Frankfurt, am prieteni in Italia, rude in Spania, dar toti muncesc legal.
      E o generalizare f periculoasa sa spui ca toti romanii din afara lucreaza la negru.
      • -3 (17 voturi)    
        Un politician nesimtit, ca toti de altfel (Marţi, 17 martie 2020, 20:12)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Milionul de romani care munceau la negru si au trimis bani in tara, astfel incat economia sa creasca economic cu 8% au fost buni atunci, acum nu mai sunt si urmasul lui Vadim ii trateaza cu dispret. Sunt romani si orice roman trebuie ajutat. Vine un terchea -berchea cu pensie speciala platita din transpiratia populatiei tacute si ne da lectii. Mars la treaba ba, si nu-ti mai da cu parerea pe la televiziuni !!!!
        • +3 (11 voturi)    
          populismul da bine la prostime (Miercuri, 18 martie 2020, 8:41)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

          Senatorul PMP si cei care il aplauda nu stiu ca:

          1. nici un stat UE nu poate refuza sa acorde asistenta medicala cetatenilor UE, indiferent ce taxe platesc. pentru unul care lucreaza la negru sau nu lucreaza deloc, riscul este zero - spitalul modern din Spania sau Italia il trateaza si trimite factura la adresa din buletin.

          2. asistenta medicala de urgenta este gratuita

          3. chiar daca vin in Romania, tot nu sunt inscrisi in sistemul de asigurari sociale de sanatate decat daca platesc taxe. si dupa ce platesc, ce primesc?.. majoritatea spitalelor din tara sunt inca echipate le nivel de ev mediu timpuriu.
        • -1 (11 voturi)    
          munca la negru (Miercuri, 18 martie 2020, 9:42)

          cine [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

          cand a fost greu in Romania ( Romanica) au fugit toti in Occident , acum cand e greu si acolo au venit " acasa" , halal natie , dupa ce se va termina si pandemia se vor intoarce din nou la ei in Italia spania, Germania , vor devenii din nou spanioli , germani italieni
      • 0 (0 voturi)    
        pmp (Miercuri, 18 martie 2020, 16:29)

        crisssssstyyy [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        se referea la cei care se intorc doar pentru ca acolo muncesc doar la negru, cei angajati in afara cu siguranta nu se intorc in tara deoarece sunt mai bine asigurati decat noi cei din Romania. Cei care muncesc la negru este clar ca nu contribuie nici acolo nici aici la sanatate sau altundeva. De aceea si spunea ca noi cei putini care contribuim aici si avem niste salarii amarate, trebuie in cazul de fata sa contribuim si pentru miile de romani care se intorc in tara si care nu au contribuit nicaieri. De ce ar fi corect? Doar intreb...poate gresesc..
    • 0 (12 voturi)    
      Cate dreptate are... (Marţi, 17 martie 2020, 17:27)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui M-Teo

      Romanii care lucreaza nu au cum sa contribuie la stat.

      Tot asa cum romanii care stau nu au cum sa contribuie la lucru.

      Mai bine tacea...
  • -39 (53 voturi)    
    haha (Marţi, 17 martie 2020, 15:12)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    asta e "dreapta" romaneasca...sa luati 20% toti adunati la urmatoarele alegeri, derbedeilor!
    • +17 (25 voturi)    
      mars (Marţi, 17 martie 2020, 15:26)

      murangura [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      ma
      • -26 (44 voturi)    
        nu iti e,ba, rusine! (Marţi, 17 martie 2020, 15:34)

        mike_the_hunter [utilizator] i-a raspuns lui murangura

        da, au lucrat la negru ca n-au avut unde, n-au avut sansa sa invete...Ce vrei sa faci cu astia , ca sunt multi?

        Pai baga-i in lagare de concentare si gazeaza-i !

        Nu tie rusine ,ma ? Eu iti doresc sa te vezi cu niste baieti d'astia care stiu ce spui despre iei, si sa iei o bataie zdravana.

        Altminteri sunt buni la vot , nu?
        • +14 (28 voturi)    
          ei hai (Marţi, 17 martie 2020, 16:14)

          Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

          Nu au avut sansa sa invete ?!... am 3 veri care lucreaza in italia... arata la 35 de ani ca la 60. Ce crezi ca faceau ei cand eu rupeam culegerea de matematica?! Bateau mingea si faceau misto de mine.

          Deci las o mai usor cu n-au avut sansa. Nu au avut chef multi dintre ei. Ba multi dintre cei care munceau in straiantate si castigau in 2 luni cat faceau altii aici intr-un an, aveau tupeul sa rada de tine. Acum vor ajutor social. Interesant
        • +11 (15 voturi)    
          Da, au avut neșansa/ nepriceperea tinereții (Marţi, 17 martie 2020, 17:25)

          comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

          de a-și asigura un viitor mai bun; în principiu, chiar dacă lucrează pe meleaguri străine, aș fi de acord să fie ajutași de stat în atare condiții - până la urmă sunt vcetățeni români.

          DAR ÎI AUD VORBIND CU NERUȘINARE LIMBILE TĂRILOR DE UNDE AU VENIT, PE STRĂZI, ÎN MAGAZINE, ÎN PARCURI - FĂRĂ SĂ FI STAT O ORĂ LA IZOLARE.
          Deci, în atare condiții, NU!!!
          • -5 (15 voturi)    
            inchide pliscuil (Marţi, 17 martie 2020, 18:00)

            Gebaca [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

            Si de unde ai tras concluzia ca daca vorbesti o limba straina trebuie neaparat sa stai la izolare? Poate au fost deja evaluati medical, poate sunt veniti,mai demult!
    • +10 (14 voturi)    
      Pai e normal (Marţi, 17 martie 2020, 16:07)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

      Prin definitie dreapta inseamna platesti pentru tot ce primesti sau nu primesti pentru ceea c enu platesti. Ce a zis nea Omul asta atat de grav?
  • -9 (37 voturi)    
    gunoiule (Marţi, 17 martie 2020, 15:28)

    DiDiRo [utilizator]

    voi i-ati fugarit din tara si i-ati facut slugi la straini. Crapav-ar tot neamul vostru de mafioti shparlamentari. Nimeni nu lucreaza la negru de placere mafiotule.
    • +15 (19 voturi)    
      mda (Marţi, 17 martie 2020, 16:00)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      con calma...

      romanii cinstiti care au acte in vest, raman acolo orice s-ar intampla...

      si eu as ramane acolo, ca aici daca te internezi la vreun spital, intri cu, corona, si pleci cu hepatita :D
  • +8 (34 voturi)    
    Contributii (Marţi, 17 martie 2020, 15:30)

    Anton122 [utilizator]

    Ba au contribuit catre statul roman: au trimis bani in tara din care cei de aici au cumparat produse iar statul a incasat TVA. In plus au mai ajutat cu bani acolo unde statul roman a dovedit ca este slab: "stimulente" catre sistemul medical si cel de invatamant. Ce nu este clar este contributia clasei politice la bunastarea tarii, mai toti romanii sunt de parere ca banii sunt irositi. Voi nu contribuiti cu nimic, nu aia de se intorc acum.
  • -1 (43 voturi)    
    Ce inseamna sa te manance-n cur (Marţi, 17 martie 2020, 15:42)

    Susufler0 [utilizator]

    si sa te-apuci sa vorbesti fara rost, ba chiar sa spui tampenii, impartind romanii din diaspora in doua categorii !

    HN, spuneti-i boului asta de "ales al popoului" ca doar pe : "Am o vaga impresie ca...", nu se pot emite judecati de valoare, sentinte etc !

    De fapt nu are nicio dovada, doar propriile-i spuse si "vagi impresii" ! Prea putin ! Mult prea putin cand e vorba de un politician roman !

    PS. Din pacate pt Iliescu asta, in tot ce face si ce spune, un parlamentar roman este insotit mereu de gradul ridicol de mic de credibilitate pe care i-l acorda chiar alegatori ce raspund la sondaje !
  • +1 (35 voturi)    
    Rusine Lucian Iliescu, senator PMP! (Marţi, 17 martie 2020, 15:46)

    Cactus Jack [utilizator]

    ...cu o vaga impresie poate sa comenteze senatorul la birtul din coltul strazii, dar nu si pe o pagina oficiala online. Nici nu stiu de ce nu a fost cenzurat senatorul Iliescu pt aiurelile declarate. Daca e redus si pus de Base pt multi banuti pe un scaunel de Senator, e una. Dar dc face declaratii de prost gust impotriva cetatenilor proprii din diaspora, e alta. As fi curios de unde avut banii sa cumpere scaunelul de Senator, din munca cinstita? In diaspora sunt romanii plecati peste hotare ca sa lucreze si sa trimita bani, familiei ramasa in Tara. Sunt miliarde euro, transferate si aduse anual, bani care a pus in miscare si motorul economiei nationale. Cu acesti bani sunt plaltiti si niste indivizi, ca senatorul Iliescu. Rusine sa-i fie-
    Sa-si ceara oficial scuze de la concetatenii din Diaspora. Sa nu mai fie votat niciodata un astfel de pierde vara in Senatul Romaniei.
    • +3 (13 voturi)    
      „Pagină oficială online” (Marţi, 17 martie 2020, 16:07)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Cactus Jack

      Marea pagină oficială online e de fapt un amărât de cont de Facebook, cum poate fiecare să-și facă. Nu e nici acreditată de NASA, nici nu s-a pogorât Duhul Sfânt peste ea.
      Acuma dacă omul e un pic slobod la gură... na, pățești într-o țară liberă (cât o mai fi, până nu pun unii ca dvs. cizma pe ea)... Are dreptate ? Greu de spus, fără cifre, referințe. Dar omul are o părere, fie ea și vagă. S-ar putea s-o mai aibă și alții, dar să nu-i dea glas, de frica „polițiștilor gândirii” care ar vrea cenzura la fiecare colț de net.
  • +2 (10 voturi)    
    Bla Bla Bla (Marţi, 17 martie 2020, 15:52)

    Dan Oantea [utilizator]

    Daca s-ar vrea, Romania ar fi departe. Si n-ar fi nevoie nici sa se place cu duiumul in afara.

    Dar politicienii gularivi si populisti, stiu doar sa vorbeasca si sa arate cu degetul catre alte partide ca nu fac si dreg, si cand ajung la guvernare, nu fac nimic, caci e mai complicat sa faci decat sa dai cu gura.

    Auzi, s-a gasit el sa puna cu degetul pe "i". Pai daca s-ar vrea, ar fi posibil sa se stie ce si cum, dar asta ar presupune o informatizare a statului adica acelasi subiect populist si nerealizat de zeci de ani.
  • +3 (11 voturi)    
    e adevarat ce .... (Marţi, 17 martie 2020, 15:54)

    exilatul [utilizator]

    zice asta....pe de alta parte nu e doar vina romanilor ca lucreaza la negru ci si a tarilor respective ...pina la urma omul trebuie sa munceasca ca sa traiasca...dar ce sa ceri unor tari mafiote ca italia sau spania , unde o mare parte din economia de baza este cea "subterana"..
  • +12 (16 voturi)    
    De fapt (Marţi, 17 martie 2020, 15:54)

    Altiro [utilizator]

    Avem vaga impresie ca tagma celor cu"aere de superioritate", profitori ai banului public si cu salarii speciale(vezi parlamentarii), s-a inmultit cu cei care sunt urmariti de politie sau care au lucrat la negru prin vest..
  • -2 (14 voturi)    
    bravo (Marţi, 17 martie 2020, 16:00)

    martel55 [utilizator]

    unul care pune problema corect, nu se uita doar la posibilele voturi pe care le pierde de la peirde vara astia care se intorc acum cu pretentii desi probabil n-au contirbuit cu un leu la sistemul de sanatate pana acum
  • +1 (13 voturi)    
    ce fel de indivizi platim degeaba in parlament (Marţi, 17 martie 2020, 16:02)

    Gebaca [utilizator]

    Un exemplu viu al faptului ca parlamentul tarii e populat cu diversi cretinoizi platiti generos din banii nostri. reducerea numarului de parlamentari este absolut necesara, pentru ca indivizi de teapa acestuia care vorbeste din putul gandirii sa-si gaseasca servici si eventual chiar peste hotare. Ma intreb oare care este contributia acestui specimen care promoveaza ura si discriminarea fata de cetateni ai Romaniei? De unde stii tu cine si cat a contribuit la statul roman si care a fost contributia ta personala si a statului roman in sprijinul obtinerii unei slujbe legale in strainatate a romanilor? De ce romanii au fost obligati sa-si paraseasca tara in cautarea unui loc de miunca? Romani, aveti grija sa nu mai trimiteti jigodii precum acest trist personaj in parlamentul Romaniei!
  • +7 (15 voturi)    
    O speranta (Marţi, 17 martie 2020, 16:04)

    MihaiG [utilizator]

    Tare mi-as dori ca alesii poporului sa inceteze sa se mai exprime despre categorii largi si diverse de populatie. Nu fac decat sa isi proiecteze propriile frustrari si sa invrajbeasca romanii unii impotriva altora.

    Nu de asta e nevoie. Romania e patria tuturor cetatenilor ei.
  • +6 (14 voturi)    
    Gunoi de om (Marţi, 17 martie 2020, 16:09)

    MaXaM [utilizator]

    Singurii care se folosesc de ceva sunt genul asta de gunoaie ordinare, care isi mituiesc un loc caldut intr-o functie de stat.
    Magarul asta stie ca salariul lui, si toate beneficiile care nu se mai termina, sunt platite din taxele si impozitele pe care fiecare cetatean roman, lucrand oficial, sau la negru, in tara sau in strainatate, le genereaza? Daca exista inca munca la negru, sau oameni care pleaca din tara, este din cauza lichelelor de genul astuia, nu din cauza unui amarat care incearca sa castige o paine!!
  • +4 (12 voturi)    
    bãi Oule (Marţi, 17 martie 2020, 16:16)

    DanSurdu1 [anonim]

    Sunt cetãtzeni români, da sau nu? Atunci, dacã da, iti spun cum i-a zis soacrã-mea lui nevastã-mea: spala-te cu el (ei) pe cap
  • +2 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 17 martie 2020, 16:31)

    [anonim]

  • +5 (13 voturi)    
    Senatorul lui "peste" de Giurgiu (Marţi, 17 martie 2020, 17:09)

    florian3619 [utilizator]

    Lucian Iliescu, sa-si ingita limba, ca nu stie urmatoarele probleme:
    a) cei reveniti acum sunt sau nu cetateni romani, cu drept garantat de Costitutie la tratament medical?
    b) ei au drept la tratament pentru ca epidemiile se platesc din bugetul de stat, nu din contributiile la sanatate; din CASS se platesc pachetele de servicii medicale - si acestea minime, cu multe restrictii si limitari;
    c) de unde stie stimabilul cat timp or fi platit acestia contributii si cat au beneficiat de plati facute, inaninte de placare afara, nevoiti sa-si poata subventiiona familia ramasa? Si mai pot fi si co-asigurati prin/la CASS!!
    • 0 (0 voturi)    
      Si banii din Bugetul de Stat (Miercuri, 18 martie 2020, 14:20)

      ttattaie [utilizator] i-a raspuns lui florian3619

      ii obtine Cenuserica cu bagheta magica? Corect?
      Nu contribui nu beneficiezi simplu. Doresc si eu sa nu achit dar sa beneficiez de servicii medicale. Se poate?
  • -1 (19 voturi)    
    are dreptate (Marţi, 17 martie 2020, 17:19)

    Dizidentul [utilizator]

    un roman care lucreaza cu contract de munca este asigurat social si medical ( si toata familia)in tot westul, nu se intoarce niciunul cu scaunul la cap cind stie situatia din sistemul medical din Romania,respectivul politician are dreptate s-au intors numai concetatenii care nu au asigurare de sanatate. Astept injuraturile dar asta este realitatea.
    • 0 (12 voturi)    
      "amice" (Marţi, 17 martie 2020, 17:43)

      DiDiRo [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      postezi doar ca sa ne arati ca existi. Vorba era "cogito ergo sum", dar tu plavane cu ce sa gandesti?
      • -1 (3 voturi)    
        cu inteligenta mai incet (Miercuri, 18 martie 2020, 11:14)

        Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

        poate ai dreptate foarte inteligent nu sint, dar poate si tu esti un Patriot pina in virful urechilor care ai plecat la mai bine, lucrezi sezonier sau la mica intelegere cu patronul si ani de zile o duci pe burta realizezi in vremuri grele ca esti "ROMAN" cind imbatrinesti realizezi din nou ca nu ai o pensie, dar acum esti "ROMAN" si statul trebuie sa te ajute, insa tu nu contribui cu nimic la sustinerea si dezvoltarea ROMANIEI. Umanitar este necesar ca politicienii Europei sa gaseasca pe tot teritoriul European aceleasi standard de asigurari sociale.
    • +3 (13 voturi)    
      injuraturile le meriti (Marţi, 17 martie 2020, 17:53)

      Gebaca [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      si se vede ca nu prea iti folosesti creierul, atat cat il ai! Se uita repede in Romania perioada nu prea indepartata cand contributia la sistemul de sanatate nu avea nicio valoare in fata medicului roman! Daca nu ii bagai bani in buzunar trecea pe langa tine precum expresul de Moscova! Foarte multi din cei constarnsi sa plece au platit degeaba zeci de ani pentru sanatate si acum aveti tupeul sa ii aratati cu degetul? Si ce mari servicii li se aduc romanilor "ramasi"si "platitori", multi dintre ei pensionari si complet nebagati in seama prin spitale si care mor cu zile?
      • 0 (0 voturi)    
        foarte, foarte corecta si dureros de adevarata (Miercuri, 18 martie 2020, 10:45)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Gebaca

        ultima fraza.
      • +2 (2 voturi)    
        nu vad nici-o legatura (Miercuri, 18 martie 2020, 11:20)

        Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui Gebaca

        cu creierul meu poate si eu am fost contribuabil ani de zile si acum la pensie nu primesc nimic de la statul Roman si nu are nici-o legatura cu ce am scris eu si ce debitezi tu.
  • +6 (16 voturi)    
    Mda (Marţi, 17 martie 2020, 18:16)

    nlln [utilizator]

    Da-i omului puterea si ii vei cunoaste caracterul!

    Josnic caracter, cu atat mai mult cu cat este senator.

    Daca va intereseaza cuatumul contributiei atunci isi pot pune unii intrebarea daca este echitabil sau nu din punct de vedere al sumei.Una este sa platesti, sa zicem, 10 % din 200, alta este sa platesti 10% din 2000.
    Dar NU acesta este scopul asigurarilor medicale!

    Si nu va aduceti aminte in plina epidemie ca vezi Doamne nu au platit.
    Daca nu au platit atunci le ofer cu placere sa cheltuiasca din fondul platit de mine catre CJAS , timp de 20 de ani, un procent destul de mare din profit, pe care nu l-am folosit niciodata si nu il voi putea folosi in viitor.

    Discutiile ca sunt destepti sau nu, ca au invatat sau nu , etc nu au nici un rost si nu fac onoare.
    Sunt ceea ce sunt, traiesc cum pot si la nevoie trebuie ajutati.

    Acest gen de punere la zid, etichetare sau cum vreti nu face decat sa ne dezumanizeze.

    Acum este timpul sa fie tratati daca au nevoie.Dupa urmeaza sa fie integrati intr-o forma sau alta de comunitate, slujba, ceva.

    Semnatarul articolului aduce in discutie contributia pe care acesti..ai nimanui( inteleg ca nu au contribuit afara, nu au contribuit nici in Romania..) au avut-o sau nu la asigurari.
    Adica la buget pana la urma.
    Acelasi buget care il plateste indestulator, daca nu cumva prea mult, pe acest senator de a carui activitate nici nu am citit ceva pana azi.
    Cine este mai vinovat?

    Cel care este platit " regeste" si nu face nimic sau cel care bolnav fiind apeleaza la servicii medicale desi poate nu si-a achitat contributia?
  • 0 (6 voturi)    
    este un "tovaras"... (Marţi, 17 martie 2020, 20:22)

    Ilidia [utilizator]

    Tovarase Iliescu mai invata l. romana. Expresia este "a pune degetul pe rana" sau "a pune punctul pe i"...
    Dpa cum bati campii esti cumva un "nepot"de-al lui lici Iliescu ?
  • +2 (6 voturi)    
    E de neconceput ca un senator (Marţi, 17 martie 2020, 20:40)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Al Romaniei, nu doar sa gandeasca dar sa si spuna asemenea tampenii despre cetatenii Romaniei !
    Nu e treaba lui cum lucreaza acestia afara, legal sau la negru pt. ca majoritatea celor plecati au plecat tocmai din cauza unor asemenea scursuri ajunse parlamentari !
    O jigodie.
  • +2 (4 voturi)    
    erau destui de-astia (Miercuri, 18 martie 2020, 10:33)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    Ati vazut ce fetze aveau aia de la Nadlac? Erau mexicani de-aia o gramada. Sigur ca nu trebuie generalizat dar astia suntem astia au plecat afara si care se intorc cu Audi cu bemveuri cu volan pe dreapta cu lanturi si boxuri in portiera si in portbagaj. Lasati-i p-aia care isi vad de treaba nu aia s-au intors ailalti sunt mai vizibili si sunt destui si se numesc combinatori. Cand nu mai ai ce sa combini vii inapoi. Vesticii se bucura ca li s-au mai curatat tarile...pariu ca infractiunile vor scadea lunile urmatoare?
  • +6 (6 voturi)    
    Vuiton, Paris, Costa Rica (Miercuri, 18 martie 2020, 10:42)

    revo [utilizator]

    avand in vedere cat din banii contribuabililor au ajuns in posetele Vuiton, brandul preferat al blondelor PMP, niciunul dintre noi nu ar vrea sa mai contribuie la "sistem". Asa ca, bravo lor!
  • +2 (2 voturi)    
    4 milioane euro anual -peste investitiile straine (Miercuri, 18 martie 2020, 13:58)

    deval [utilizator]

    directe , e nimic faDoino ? Ati vazut ca nu v-au votat si acum , nu mai stati cu ei in gura, ca anterior ??!!
    Au asigurat pacea sociala, au suplinit ajutoarele de somaj -care se acorda numai luni- au facut familiile lor din tara sa supravietuiasca, sa poata merge la scoala etc !!
    Lichea ordinara ce esti, daca vorbea un cetatean ambuscat asa , nu aveam nici o problema, nu ma deranjeam dar tu , senatorul pmp al lui peste prajit !!
    O mai fi viata si dupa asta sa te umplem de respect, cimat ordinar !! Asa se vede cat de legati pe ADN sunteti cu aia originali , ca din ei va trageti !!!!!!!!