Rafila: În ţară mai sunt ceva mai mult de 1.500 de teste / Doar cine are simptome de coronavirus trebuie să fie testat

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 16 martie 2020, 22:21 Actualitate | Coronavirus


Alexandru Rafila
Foto: AGERPRES
Președintele Societății Române de Microbiologie (SRM), Alexandru Rafila, a spus, luni seara, la Antena 3, că doar persoanele care prezintă simptome ar trebui testate pentru coronavirus. Rafila a mai spus că, până acum, în România, au fost făcute aproximativ 3.000 de analize pentru depistarea COVID-19. Iar în acest moment, în ţară mai sunt ceva mai mult de 1.500 de teste.

Alte 10.000 au fost cumpărate şi urmează să fie distribuite în cele şapte centre de testare din România.

„Testarea rapida este inutilă. Testele încep să se pozitiveze la zece zile de la debutul infecţiei. Între momentul infecţiei şi momentul producerii anticorpilor se scurg 10 -14 zile. Acestea nu au marca. Am primit oferte, propuneri, singurul test care este utilizat în toate ţările este cel de biologie moleculară, care durează câteva ore şi necesită personal calificat. Circa 3.000 de cazuri au fost testate. Peste 2.000 la noi la Balş. Cam 5% din totalul testelor sunt pozitive până acum. Trebuie să trimită la testare strict pe cei care se înscriu în definiţia de caz”, a mai spus Rafila.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3935 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    si de ce ai prapadit... (Luni, 16 martie 2020, 22:24)

    Sthelian [utilizator]

    ... vreo 600 pe Parlamentari?
    Ar fi interesant sa spuneti cite au fost initial si sa le justificati pina la unul... Atunci sa va vad.
    Stii ce bine traieste Romania fara Parlament?
    • +5 (5 voturi)    
      Pai asa a zis Ponta. (Luni, 16 martie 2020, 23:32)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

      Sa fie testati toti parlamentarii (si desigur ca atunci trebuie testat si tot personalul care intra in Parlament) in ziua Votului de Investitura.
      Sa fie sigur Ponta ca nu se imbolnaveste.
      Ponta are ,,Doctorat" si ,,experienta medicala" cu Colectiv in calitate de Prim Ministru.
  • +9 (9 voturi)    
    pai si parlamentarii? (Luni, 16 martie 2020, 22:25)

    Francisc 1 [utilizator]

    aveau simptome?
  • +6 (8 voturi)    
    .... (Luni, 16 martie 2020, 22:27)

    tirolez [utilizator]

    Cum sa fie testarea inutila???? Tocmai a zis seful OMS testati,testati , testati. Bine ca ati stricat sute de teste la parlament si primaria Deva.
    Testarea rapida e cheia!
    Dar dupa ce am aflat ca alcoolul nu e bun, mastile nici atat, acum nici testarea nu are sens :(((
    Suntem mancati.
  • +2 (2 voturi)    
    In fine... (Luni, 16 martie 2020, 22:28)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Oricum noi știm cum se fac raportările în sănătate. Stiu si medicii șpăgari care mint. E curios - chiar nici un deces? Sau actele de constatare mint ? Eu așa cred.
  • +8 (8 voturi)    
    Organizația Mondială a Sănătății spune altceva (Luni, 16 martie 2020, 22:38)

    Nyk1 [utilizator]

    "Once again, our key message is:
    test,
    test,
    test."

    În traducere:
    „Testați, băieți,
    Numai testați!”
  • 0 (0 voturi)    
    Cred ca sunt mii de bolnavi asimptomatici in RO... (Marţi, 17 martie 2020, 14:23)

    KTerinca [utilizator]

    .... netestati, care o pot transmite altora din jur.
    Guvernantii au o mie-doua de teste in toata tara si ii testeaza doar pe aia care au semne evidente ca sunt bolnavi.
    D-aia avem un numar atat de mic de confirmari.
    Da' daca sta capsunaru' reintors in tara in auto-izolare 14 zile, e asimptomatic, are virusu' si dupa 14 zile incepe sa umble danga-langa prin mall-uri, fericit ca el a scapat ?
    E o vrajeala ieftina toata asigurarea astora.de la guvernare ca noi am luat masuri rapide, ca d-aia la noi nu sunt atatea cazuri, ca alea-a;lea.
    Si acu' , cu starea de urgenta, ar vrea sa inchida si gura celor care tipa.
    Sictir !