​INTERVIU

Este sau nu Ibuprofenul indicat în tratarea pacienților cu coronavirus? Medicul Adrian Marinescu: Ar fi de evitat și în România

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 16 martie 2020, 18:43 Actualitate | Coronavirus


Medicul Adrian Marinescu
Foto: Arhiva personala
Ibuprofenul "ar fi de evitat și în România" în tratarea pacienților infectați cu noul coronavirus, declară, într-un interviu acordat HotNews.ro, Adrian Marinescu, medic primar la Institutul de Boli Infecțioase Matei Balș din București, unde au fost tratați până acum cei mai mulți dintre pacienții români infectați cu noul coronavirus. Chiar dacă "nu există în acest moment dovezi clare" privind faptul că Ibuprofenul ar fi făcut mai mult rău decât bine în tratarea unor pacienți cu coronavirus din alte țări, așa cum a afirmat recent ministrul francez al Sănătății, medicul Adrian Marinescu spune că "în legătură cu Ibuprofenul au fost niște discuții și în cazul altor infecții virale".

"Nu există dovezi clare că Ibuprofenul a făcut rău. Dar chiar dacă datele acelea nu sunt chiar precise, este o idee, o ipoteză de lucru", afirmă Adrian Marinescu.


"Poveștile că italienii au ajuns în punctul ăsta din cauză că au luat Ibuprofen nu se susțin"



El subliniază însă că "Totuși, în legătură cu Ibuprofenul au fost niște discuții și în cazul altor infecții virale. Și atunci, ar fi bine de evitat și în România, pentru că suntem aliniați la ce fac cei de afară. Ar fi bine de evitat și de folosit un alt antiinflamator sau Paracetamol, dar nu Ibuprofen. Însă nu există niște dovezi foarte clare în momentul ăsta."

Adrian Marinescu a ținut însă să precizeze că "În niciun caz poveștile acelea că italienii de asta au ajuns în punctul ăsta, că au luat Ibuprofen, nu se susțin, sunt cu totul alte lucruri la ei - populația este în vârstă, altă formă de virus, adică în niciun caz Ibuprofenul nu a schimbat situația din Italia.


Ce tratament primesc pacienții români infectați cu coronavirus



Adrian Marinescu a explicat că deocamdată, pacienții cu forme ușoare de infecție cu coronavirus sunt tratați cu Paracetemol în spitalele din România: "Într-o primă fază, pacienții infectați cu coronavirus sunt tratați cu Paracetamol, care este un anti-termic, iar dacă este nevoie de antiinflamator, poți să ajungi la o variantă de cortizon. Antiinflamator este și Ibuprofenul, și Diclofenacul, și există și cortizon. Iar pentru formele medii și severe dăm și cortizon de la început."

Administrarea de medicamente antiinflamatoare (ibuprofen, cortizon) "ar putea fi un factor agravant al infectării" la bolnavii cu coronavirus, a avertizat sâmbătă ministrul francez al sănătății, Olivier Véran, pe contul lui de Twitter, potrivit Le Figaro.


Producătorul medicamentului Nurofen: "Nu am luat la cunoștință de vreo situație care să demonstreze că Ibuprofenul are efect negativ asupra pacienților care suferă de COVID-19"



Reckitt Benckiser, producătorul Nurofen, cel mai cunoscut medicament care conține Ibuprofen, arată, într-o informare transmisă luni HotNews.ro, că "a luat la cunoștință faptul că, în prezent, pe rețelele sociale din Franța circulă mesaje care ridică îngrijorări cu privire la consumul de steroizi și antiinflamatoare nesteroidiene (AINS), inclusiv ibuprofen, pentru ameliorarea simptomelor de COVID-19".

Reprezentanții Reckitt Benckiser afirmă că "siguranța pacienților este prioritatea noastră numărul unu. Ibuprofenul este un medicament binecunoscut, folosit în deplină siguranță ani la rândul, pentru reducerea febrei și ameliorarea durerilor. Produsele noastre care conțin ibuprofen sunt folosite cu rezultate bune de milioane de pacienți, din peste 40 de piețe și sunt disponibile ca medicamente fără prescripție medicală de peste 30 de ani. Toate medicamentele sunt strict reglementate, pentru a respecta cerințele autorităților locale din domeniul sănătății."

Reckitt Benckiser adaugă că "Utilizarea în mod adecvat a Ibuprofenului și Paracetamolului este în continuare recomandată de cele mai multe dintre autoritățile europene din domeniul sănătătii, ca parte a tratamentului simptomatic al COVID-19. Reckitt Benckiser nu a luat la cunoștință de existența vreunei situații care să demonstreze că ibuprofenul are un efect advers negativ asupra pacienților care suferă de COVID-19."

Reprezentanții Reckitt Benckiser mai spun că "vom continua să analizăm în mod activ orice raport pe care îl luăm la cunoștință și vom continua să colaborăm îndeaproape cu autoritățile de reglementare, pentru a îl evalua în conformitate cu procedurile de farmacovigilență stabilite".

"Vom comunica orice informație sau recomandare suplimentară pentru utilizarea în siguranță a medicamentelor antiinflamatoare nesteroidiene care ar putea reieși în urmă unei astfel de evaluări. La fel ca în cazul oricărui alt medicament, aducem în vedere pacienților și îngrijitorilor acestora să parcurgă cu atenție și să respecte instrucțiunile de pe ambalaj, precum și pe cele din prospect: informații pentru utilizator", încheie reprezentanții Reckitt Benckiser.


Citește și:



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















29650 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    acest domn (Luni, 16 martie 2020, 18:53)

    gic [utilizator]

    care spunea de covid19 ca este ca o simpla raceala, chiar aici pe HN... este acum omniprezent... in fiecare zi la tv sau presa

    chiar nu va e rusine?
    • +3 (5 voturi)    
      exact... (Luni, 16 martie 2020, 20:35)

      MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui gic

      De ce nu spune că TOATE medicamentele bazate pe ibuprofen sunt OFICIAL INTERZISE în Franţa ? Oare de ce ? Nu cumva pentru problemele create imunităţii ?... (nurofen, adagin, ibuprofen, etc).
      Va rog daţi un simplu search : "ibuprofen France" şi vă veţi lămuri singuri.

      Cărui grup farmaceutic ţine partea acest domn ?
    • +7 (7 voturi)    
      Marinescu? (Luni, 16 martie 2020, 22:18)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui gic

      Asta nu e ala de zicea ca spirtul nu are efect ca nu e biocid?! Sa-mi pun bazele in ceea ce zice?

      De asta ce sa zic?

      https://www.breakingnews.ie/ireland/hse-warns-of-fake-message-on-coronavirus-988137.html

      Asta e din partea HSE. Si Snopes zice ca nu exista dovezi clare:

      https://www.snopes.com/fact-check/covid-19-nsaids-ibuprofen/

      O fi, nu o fi, cand vad ca asta nu stie nici de spirt, deja imi pun intrebari cate zice dupa ureche.
    • +4 (4 voturi)    
      e un... (Luni, 16 martie 2020, 22:22)

      Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui gic

      Omul probabil e un medic normal, sper ca nu mediocru, dar flamand de plubicitate. Deja nu il mai pot vedea la TV, Digi zici ca-i ofera salariu full time.
  • +1 (1 vot)    
    de aia sunt francezii cocosi (Luni, 16 martie 2020, 19:57)

    Captain Obvious [utilizator]

    ca si-au dat seama ca prostii aia de italieni au luat nurofen si de aia au ajuns unde sunt.
    sau mai e varianta a doua, francezii deja s-au dat batuti.
  • +3 (3 voturi)    
    si totusi (Luni, 16 martie 2020, 20:18)

    Casargoz [utilizator]

    Bulgaria se afla in stare de urgenta si Agentia oficiala de stiri Novinite a combatut teza cu ibrupovenul ca fake news.
    Ar trebui sa vedem si Novinite are site in engleza:)
  • +6 (6 voturi)    
    ce sa zic (Luni, 16 martie 2020, 20:32)

    Wheelwright [utilizator]

    Pe mine Ibuprofenul ma ajuta cand sunt racit.
    Cel putin sa nu ma mai doara capul.

    Nu stiu de ce nu mai incredere in omul asta, prea e pe sticla, nu stiu cand mai are timp de saloane, plus are niste adidasi rosii cam urati cand invata lumea cum sa se spele pe maini.
    Poate sunt rautacios acum, dar toate aceste mii de sfaturi, uneori care se bat cap in cap, trebuie evitate, trebuie o singura linie de comunicare, OFICIALA, nu toti doctorii care sufera de vedetism.
  • +2 (2 voturi)    
    Ar fi bine (Luni, 16 martie 2020, 20:42)

    Teutca [utilizator]

    sa ne tratam doar cu paracetamol, numai să-l mai găseşti acuma!
    Mie mi-a făcut bine întotdeauna Ibubrofenul, am luat doză şi de 800, dar de când am citit că face rău la rinichi, cică adună piatră, l-am evitat de atunci.
    Hai sănătate! COVID19 ducă-se pe pustie!
  • +1 (1 vot)    
    ... (Luni, 16 martie 2020, 20:48)

    tirolez [utilizator]

    Ati dat zilele trecute jurnalul unui medic spaniol afectat de covid. Acum e in z8, e mai binisor. El scrie clar ca nu sunt suficiente dovezi ca anti-inflamatoarele (ibuprofen etc.) fac rau si da share la comunicatul agentiei spaniole a medicamentului.
    Parca prea s-au aruncat ai nostri la o parere izolata.
  • +3 (5 voturi)    
    Neindicat (Luni, 16 martie 2020, 20:53)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Probabil ca la fel de neindicate ca Ibuprofenul sunt mastile, biocidele, spirtul, halatele de unica folosinta alcoolul etc etc, ca nici acestea nu se gasesc nicaieri. Ca sa nu mai spun de testele despre care guvernul A MINTIT ca sunr sau despre cocinile numite spatii de carantina. Individul acesta o fi ruda cu „liberalul” Costache sau cu cei care vor sifona bani in folosul clientelei profitând de starea de leorbăiala politica pe care tocmai a declarat-o Ficusul de la Cotroceni
  • 0 (4 voturi)    
    ibuprofenul (Luni, 16 martie 2020, 20:53)

    gopo2016 [utilizator]

    este dovedit ca iti provoaca probleme cardiace in general, citisem un articol in USA, despre asta, deci era periculos dinainte
  • +7 (7 voturi)    
    Mda... (Luni, 16 martie 2020, 21:24)

    Calin_file_de_dosar [utilizator]

    Dom’ doctor vorbește după ureche... adică bazandu-se pe dovezi care nu sunt nici clare și nici suficiente!
    Dar așa se face educația medicală: citind comentariile pe Hotnews.
    V-ați convins cum sta treaba cu Noul Corona virus și alcoolul?l, dom’ doctor?
  • +3 (5 voturi)    
    medicamentele ieftine si patent la liber (Luni, 16 martie 2020, 21:38)

    Je__ [utilizator]

    mereu de la bigpharma vin mesaje cum ca medicamentele ieftine nu sunt bune. Dupa zeci de ani de utilizare, dintr-o data s-a descoperin ca in 0.000000...0001% din cazuri ceva a fost naspa, dar, NU VA PANICATI....avem o noua formula, mai buna, doar la un pret mai mare


    cam asta e....medicamentele cu patentul la liber ameninta profitul, si e preferabil sa fie scoase din piata...si inlocuite cu medicamente mai scumpe
  • +2 (4 voturi)    
    Oare citeste cineva... (Luni, 16 martie 2020, 22:12)

    matache [utilizator]

    ... literatura de varf din domeniu?
    Informatia de la https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2001191 este cunoscuta de sase saptamani, trial-urile cu Remdesivir au fost incepute tot pe atunci in China, in schimb in Europa au inceput sa circule informatiile abia de cateva zile: https://www.theguardian.com/world/2020/mar/10/hopes-rise-over-experimental-drugs-effectiveness-against-coronavirus si https://www.sciencemag.org/news/2020/03/did-experimental-drug-help-us-coronavirus-patient
  • +2 (2 voturi)    
    toti simt ca e timpul sa fie vedeta (Marţi, 17 martie 2020, 6:13)

    Francisc 1 [utilizator]

    se zvarcolesc si indruga verzi si uscate doar doar se vad la TV , niste nesimtiti!
  • +2 (2 voturi)    
    nurofen (Marţi, 17 martie 2020, 11:14)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    am avut de vreo 2 ori febra peste 38 de-aia de nu poti sa faci nimic nu trecea cu nimic paracetamol aspirina pana am luat nurofen raceala si gripa. dupa 3 pastile la min 6 ore eram ca nou. nu stiu ce sa zic. iti opreste temperatura dupa 30 min.