Fiica senatorului Chițac infectat cu coronavirus: A fost transferat la terapie intensivă / În spatele acestui caz pe care lumea îl comentează, suntem o familie foarte afectată fizic și emoțional

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 16 martie 2020, 12:57 Actualitate | Coronavirus


Vergil Chițac
Foto: Facebook
Irina Chițac, fiica senatorului liberal Vergil Chițac, primul politician din România infectat cu COVID-19, a anunțat, luni, pe Facebook că tatăl său a fost transferat la terapie intensivă. Ea le răspunde celor care au scris "lucruri urate" despre tatăl său spunând că acest virus se răspândeste extrem de ușor, multe persoane infectate în perioada de incubație nu au simptome, iar "pe măsură ce se mărește numărul de cazuri și în Romania, similar cu restul lumii, a căuta țapi ispășitori nu are sens și nu este în niciun fel de ajutor".

Senatorul PNL de Constanța Vergil Chițac, fiul, soția și asistentul acestuia au fost confirmați cu coronavirus după ce parlamentarul a fost la o reuniune la Bruxelles. Pentru că el a participat la ședința Biroului Politic Național al PNL din 9 martie la care au luat parte aproximativ 100 de liberali, premierul Ludovic Orban a anunțat că el și miniștrii se izolează. De asemenea, atât Orban, miniștrii și parlamentarii s-au testat pentru COVID-19. Printre persoanele infectate de Chițac se numără primarul Devei și administratorul public al orașului.

Luni, fiica senatorului a postat pe Facebook un mesaj în care spune că în spatele acestui caz pe care lumea îl comentează familia sa este "foarte afectată fizic și emoțional". Ea răspunde și ciriticilor din spațiul public, senatorul fiind criticat, printre altele, pentru că nu a fost transportat cu izoleta la spital, după ce a fost confirmat cu coronavirus.

Redăm mesajul Irinei Chițac:
  • "Sunt Irina, sunt fiica lui Vergil și a Simonei Chitac și sora lui Octavian Chitac. Toți trei membrii familiei mele au fost testați pozitiv pentru COVID19 și sunt momentan internați în Spitalul de Boli Infecțioase din Constanta. Pentru mulți oameni ei sunt niste numere în statisticile celor de la Organizația Mondiala a Sănătății, niste cazuri despre care citesc și față de care mulți își exprimă într-un fel sau altul părerea.
  • Pentru mine ei sunt familia mea, reperele mele și o mare parte din sufletul meu. Faptul că suferă de acest virus înseamnă că nu am efectiv voie să îi văd, să îi îmbrățișez, să îi susțin, să fac lucruri pe care le-ar face orice om când este familia sa în pericol. Este cu atât mai greu să nu pot să fiu acolo pentru ei având în vedere că nu mi-am mai văzut părinții de la Crăciun și fratele de la început de februarie.
  • Veștile în sine sunt foarte grele. Lumea intra pe paginile tatălui meu ca să afle despre senatorul Vergil Chitac, inițiativele pe care lucrează, Asociația Constanța Altfel. Pentru mine el este tatăl meu, care îmi cânta Compact la chitară când eram mică, care m-a învățat ce înseamnă curajul și ce înseamnă să fii puternic, care m-a învățat să joc 66, să îmi setez standarde înalte și să muncesc pentru ele. Faptul că el este acum atât de vulnerabil și că nu le pot oferi suport lui și mamei mele îmi frânge inima la propriu.
  • Zilele astea mai mulți prieteni mi-au spus câte lucruri urate se scriu despre el, pe pagini pe Facebook, în media sau în secțiile de comentarii. Mi s-a spus că oamenii sunt răi și agresivi, îl critică, îl învinovățesc. Le-am spus prietenilor mei că nu mai pot să facă față în aceste momente deja grele și la ura și agresivitatea aruncată către tatăl meu. Dar tatăl meu a intrat ieri la terapie intensiva și atunci am hotărât să scriu.
  • COVID19 este un virus nemaiîntâlnit și foarte contagios. Se răspândeste extrem de ușor, multe persoane infectate în perioada de incubație nu prezinta simptome, poate supraviețui pe suprafețe zile întregi, se poate lua prin aer de la o distanță considerabilă în metri. Asta ne poate speria, ne poate face să ne învinovățim între noi. Realitatea ne arată însă, pe măsură ce se mărește numărul de cazuri și în Romania similar cu restul lumii, că a căuta țapi ispășitor nu are sens și nu este în niciun fel de ajutor.
  • În pandemia asta, absolut toți suntem expuși și vulnerabili și asta ar putea să ne amintească de fragilitatea condiției noastre și de cât de important este să ne susținem unii pe alții în aceste zile sumbre și singuratice, în care ne izolăm în case, în speranța că totul va trece. În acest context deja greu, unii dintre noi vom fi afectați personal de asta. Că va fi vorba de o cunoștință, un prieten, cineva din familie, se poate întâmpla fiecăruia dintre noi.
  • Și sper că măcar o parte dintre voi veți citi acest mesaj și veți înțelege că în spatele acestui caz pe care lumea îl comentează, suntem o familie foarte afectată fizic și emoțional, care avem nevoie de tot suportul și ajutorul pe care îl putem primi. Tatăl meu este un om bolnav în spital, care se îngrijorează pentru soția și fiul său care sunt și ei internați în spital, care și-a petrecut ultimele trei zile ajutat să respire și care a fost mutat ieri la terapie intensivă. În aceste momente tatăl meu are nevoie de suport, de rugăciune și de dovezi de umanitate din partea tuturor. Înainte de toate, parlamentari, asistente, avocați, șoferi, suntem toți tati, mame, fiice, fii, frați, surori, prieteni și OAMENI".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13274 vizualizari

  • +27 (49 voturi)    
    ... (Luni, 16 martie 2020, 13:02)

    tirolez [utilizator]

    Bine ca n-a aparut si familia politistului de la Gerota. Mai aveti si tupeu.
    • -6 (18 voturi)    
      Tupeu „liberal” (Luni, 16 martie 2020, 13:08)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Dupa metoda Organ 1, 2 si a tuturor ciumatilor rosii pe care i-a inglobat in pnl
    • 0 (22 voturi)    
      mai terminati (Luni, 16 martie 2020, 13:43)

      clam [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      cu demonizarea asta... acu inteleg, uram toti politicienii, dar concret asta nu a facut nimic profund gresit. nu avea recomandare de izolare la domiciliu, asa ca si-a vazut de treburi. abia acum s-a instaurat carantina/autoizolare pt toti cei veniti din strainatate. cica e o perioada in care sa fim mai uniti, nu sa ne dam in cap.parca in alte tari nu sta nimeni chiar asa, sa pandeasca prietenii, vecinii, politicienii, daca au fost la munca sau au mers in piata. ok, securistul ala de la gerota e un caz aparte, la fel si duduia aia din hunedoara, pt ca au mintit sau pt ca au incalcat carantina impusa, dar in rest... haideti sa nu o dam, din frica, in ura si linsaj mediatic.
      • +10 (12 voturi)    
        Nu a facut nimic gresit? (Luni, 16 martie 2020, 14:02)

        Hababaeba [utilizator] i-a raspuns lui clam

        Ba asta nu e ala de nu a vrut sa se urce in izoleta sa nu se "compromita"?
        De la Tariceanu incoace (ala ce nu statea la cozi cu pulimea) a durat ceva timp. Era sa cred ca au disparut astia fitosii. Noroc ca mai apare cate unul, sa ne readuca la realitate.
        Acum o dai la chestii de corazon, dar el ce a aratat, altceva decat ca il cam doare'n gaoz de noi astia, casta inferioara a societatii?
        • -3 (9 voturi)    
          pai eu nu stiu (Luni, 16 martie 2020, 17:43)

          clam [utilizator] i-a raspuns lui Hababaeba

          stiti dvs ca "nu a vrut" sa se urce in izoleta? io habar n-am. citesc azi ca nu stiu in ce judet s-a stricat unica izoleta. oricum sunt niste "jucarii" foarte rare si costisitoare. poate nu era nici una disponibila la mom respectiv si au venit sa-l ia asa. dvs ce ati fi facut, ati fi zis "nu, eu nu merg"? bolnav fiind? daca e vna cuiva, e vina autoritatilor, nu a bolnavului. ca sunt unii care sufera de pupincurism cronic si au zis ca vai, sa nu astepte domn politician. si asta e posibil, dar nu cred ca el a cerut. lasati omul sa-si revina si apoi sa spuna si varianta lui. apoi daca-i cazul, luati-l la suturi, zic.

          la fel cu ura de clasa - noi pulimea, el aristocratia - tocmai asta ziceam, toti ii uram pe politicieni, e ceva firesc, cred :)). dar hai sa punem pe pauza ura asta si ne razboim apoi cu ei cand se reia cursul firesc al vietii. trebuie sanctionate cazurile de incalcari flagrante - cum a fost acolo unde sefa dsp facea teste pt rude si prieteni. aia e ceva chiar grav.
        • 0 (6 voturi)    
          si inca ceva (Luni, 16 martie 2020, 17:50)

          clam [utilizator] i-a raspuns lui Hababaeba

          chiar daca nu a vrut sa urce in izoleta, e vina autoritatilor ca i-au permis. ati vazut cum ii luau la wuhan, pe sus? aici nu e dupa cum vrea fiecare , e o obligatie. ca asa se trezeste fiecare ca nu-i place in izoleta si vrea sa vina cu autobuzul. wtf... e ca in cazul politicianului cu deranjamente stomacale, transportat cu elicopterul. pai de ce i s-a pus la dispozitie elicopter? asa si tanti maricica din piata ar cere elicopter daca ar sti ca i se aduce. nu e prost cine cere si cine da. cu aia sa ne razboim, punctual. punctual- adica nu afurisim tot smurdul pt cativa indivizi slugarnici si pupincuristi.
          • 0 (4 voturi)    
            Degeaba incercati.. (Luni, 16 martie 2020, 23:21)

            blablavertical [utilizator] i-a raspuns lui clam

            S-a spus clar ca nu exista izoleta disponibila, dar oamenii nu si nu, ca n-a vrut el sa urce in izoleta invizibila.
            Virusul asta cu panica aferenta scoate tot ce e mai rau din oameni. Daca citesti comentariile, zici ca toti sunt niste nepatati, care n-au gresit in viata lor cu nimic si care si-au dedicat existenta ajutorarii aproapelui. Nici macar limita de viteza n-au depasit-o niciodata pe sosele, ca s-au gandit la ceilalti participanti la trafic..
        • 0 (0 voturi)    
          Buna Precizarea cu Motocicleanu ! (Marţi, 17 martie 2020, 7:34)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Hababaeba

          Aroganta “Alesilor” este in timp rasplatita
  • +1 (19 voturi)    
    Asta nu pateste nimic? (Luni, 16 martie 2020, 13:08)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    A infectat nu stiu câte persoane. Nu e amendat fiind „liberal” ?
  • +16 (24 voturi)    
    Chestie de perspectiva (Luni, 16 martie 2020, 13:11)

    banel [utilizator]

    Pentru domnisoara e un tata aparent ok, pentru noi e nesimtitul ala care a refuzat izoleta pentru ca era sub demnitatea lui. Asa cum noi o intelegem, si ea sa ne inteleaga.
  • 0 (12 voturi)    
    hotnews sa pui comentariul (Luni, 16 martie 2020, 13:11)

    costelo999 [utilizator]

    daca tata este raspindac la puscarie, la dna , plimbat la tv in catuse ca sorina pintea, la rahova au sectie de terapie intensiva moderna, poate fi tratat acolo, sau sa il mute vela la colibasi ca au spital bun si acolo, medici competenti
  • +13 (19 voturi)    
    . (Luni, 16 martie 2020, 13:14)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Bă nene, și-a făcut-o cu mâna lui. Nici măcar nu e victim blaming sau altă prostie, efectiv și-a făcut-o cu mâna lui și le-a făcut-o prostul și altora. Eu aș tăcea în locul ei.
    • +3 (5 voturi)    
      trebuie (Luni, 16 martie 2020, 14:37)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Toate nickname-urile erau luate

      sa recunosti ca poate fi belit si dupa ce scapa, daca scapa. Exact ca potilistul in pensie dar angajat tot la stat, ADP sector 4, care s-a dus cu amanta in Israel si de frica nevestei a mintit. Si a mai si impartit martisoare stiind ca ar putea fi infectat.
      chitacul tocmai venise de la Bruxelles, fara sa fie vreo informare in privinta Belgiei in privinta covid-19. Greseala lui este ca nu s-a dus sa-si faca un test covid-19 in conditiile in care prezenta simptome, tratandule ca pe o raceala obisnuita. Poate fi banuit doar de prostie inconstienta.
  • +14 (18 voturi)    
    Nu sunteti imuni ? (Luni, 16 martie 2020, 13:24)

    Ozmo [utilizator]

    Nu ati plecat voi fara izoleta? De, aveti imunitate! La mai mare cu Corona !!!
    SICTIR !!! Un bou care stia de 3 zile ca urmare a mail-ului si atentionarilor primite, dar de!: el are imunitate parlamentara! Merge de 8 martie, merge in parlement!! Imunitate aveti acum !!! Corona.
    SICTIR !!!
  • +10 (12 voturi)    
    mda (Luni, 16 martie 2020, 13:32)

    nedevlad [utilizator]

    Da, intelegem ca e o familie in spate si poate ca ne pare chiar rau pt fiecare caz. In schimb din cauza lui se poate sa ajunga mai multe familii in spate care sa treaca prin aceasi situatie...
  • +16 (18 voturi)    
    avea simptome (Luni, 16 martie 2020, 13:44)

    Dodel540 [utilizator]

    dl senator avea simptome de 2-3 zile si s-a dus totusi asa in comunitate.

    este un caz tipic pt romanul nesimtit caruia nu ii pasa de cei din jur,, de genul " treaba mea pentru care ies bolnav din casa e mai importanta decat daca ii imbolnavesc pe ceilalti sau nu".

    si e plian romania de inconstienti ca el , pentru care si purtatul unei masti de protectie este sub demintatea lui.

    asa ca sa lasam
  • +17 (17 voturi)    
    afectat emotional (Luni, 16 martie 2020, 13:47)

    klausmic [utilizator]

    Acest senator, ofiter de marina, inteleg ca a fost reprezentantul tarii intr-o conferinta NATO. NATO trimite dupa conferinta ofiterului roman un e-mail/mesaj prin care il informeaza despre cazul unui alt participant care a contactat virusul. Din cate am inteles, dansul spune ca a observat acest mesaj doar a treia zi (?) Intrebarea e: in ce masura se poate baza tara pe asemenea oameni care remarca, sau citesc, mesajele trimise de NATO doar a treia zi?
  • +8 (8 voturi)    
    daca taceai, filozof ramineai... (Luni, 16 martie 2020, 13:53)

    bed_and_breakfast [utilizator]

    Fato, nu ti-e rusine sa mai comentezi, dupa ce ca toata familia ta beneficiaza de tratament special pt. simplul dar deloc banalul motiv ca taticul face parte din casta/clasa politica? Si asupra atitudinii taticului (atitudine de BA, VOI STITI CINE STITI EU? atunci cind i s-a reprosat ca nu intrase in auto-iziolare) de ce nu vorbesti, de ce nu comentezi? Doar pt. ca tu zici ca aceste comentariile nu si-ar mai avea rostul? Ba isi au rostul, fiindca daca tacem nu invatam nimic din viata. Gindeste-te la cit de putina lume a beneficiat de tratamentul preferential primit de tac-tu! Cite persoane infectate au fost transportate cu izoleta - articol de lux in tara asta de mina a treia a UE? Ce-ar fi sa iei atitudine si sa faci scandal pe tema asta a starii jalnice a infrastructirii medicale din RO? Dar pt. tine si un comentariu ca asta ar fi unul de prisos, nu?E prea tirziu sa mai faci pe pacifista, idioato!
  • +5 (7 voturi)    
    Aoleo! (Luni, 16 martie 2020, 14:01)

    JustinCase [utilizator]

    Dar de ce la terapie intensiva? Ii tataie cwrul? Parca pana mai ieri era o simpa raceala? De unde atata isterie?
  • +5 (7 voturi)    
    tapi ispasitori sunt cei infectati (Luni, 16 martie 2020, 14:33)

    revo [utilizator]

    de taticul matale, care s-a dat cocos pe 8 martie si, desi se simtea rau, s-a dus sa pupe vreo 400 de bune musulmance.
  • +4 (8 voturi)    
    Ce gluma (Luni, 16 martie 2020, 15:08)

    malika ela [utilizator]

    Lasa Irina, ca pana sa ia tatal tau COVID si pentru el toti ceilalti erau statistici...ba mai facea si bascalie si era ironic.
    Mie o sa-mi fie mila de cei care vor suferi de pe urma lui si a inconstientei lui. Ce credea...ca COVID-ul e ceva abstract si el nu are cum sa-l contacteze. Uite ca exista KARMA.
    Imi pare rau de tragedia ta, dar de tatal tau nu imi pare.
    Mesajul tau e extrem de uman si la polul opus fata de ironia tatalui tau dinainte de infectare.
    Sanatatie tie si familiei!
  • 0 (2 voturi)    
    Vorbe? (Luni, 16 martie 2020, 20:30)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Nu au legatura vorbele cu faptele.
    Nu poti rezolva probleme de acest gen cu vorbe si cu scuze.
    Acest individ a comis o fapta grava.
    Daca nu dam niste pedepse exemplare, cazuri ca acestea se vor repeta .