Vlad Mixich: Pentru fiecare caz nou infectat de coronavirus ne așteptăm să vedem într-o lună alte 244 de cazuri noi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 16 martie 2020, 10:19 Actualitate | Coronavirus


Vlad Mixich
Foto: AGERPRES
​Pentru fiecare caz nou infectat de coronavirus ne așteptăm să vedem într-o lună alte 244 de cazuri noi, deoarece fiecare caz nou infectează, în medie, alți 2.5, iar fiecare dintre aceștia afectează la rândul lor alți 2.5 "și tot așa exponențial", afirmă Vlad Mixich, expert în politici de sănătate.

Vlad Mixich mai spune că, în cazul în care vom reuși să înjumătățim frecvența contactelor, fiecare caz nou infectat de coronavirus va infecta 1.25 persoane, în loc de 2.5 persoane. "Asta înseamnă că ne putem aștepta să vedem într-o lună alte... 4 (patru!) cazuri noi", mai spune Vlad Mixich.

"Înțelegeți acum de ce reducerea cât de mult posibil a contactelor sociale, spălatul pe mâini și anularea călătoriilor este importantă? Diferența e de la 244 noi cazuri pe lună la doar 4 noi cazuri pe lună produse de o persoană nou infectată", subliniază Vlad Mixich.

El precizează că acest calcul îi aparține lui Adam Kucharski, matematician epidemiolog la Școala de Sănătate Publică și Boli Tropicale din Londra.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















16972 vizualizari

  • -4 (16 voturi)    
    vlad, pe scurt nu. (Luni, 16 martie 2020, 10:33)

    nikita11 [utilizator]

    Cand iti tii intr-una capul in statistici incepi sa pierzi contactul cu realitatea. Avem inca 3 saptamani de crestere pe modelul asta. graficul intr-adevar e exponential iar la sfarsitul celor 3 saptamani indiferent daca e 1,25 sau 2.5 puterea de rezolvare a problemei e cu mult depasita. Diferenta de procentaj de infectie se numara in zile: adica cu procentajul mic atingi limita de putere a sistemului medical cu 3-4 zile dupa procentajul mare, deci insignifiant in timp. Te rog sa urmaresti corect si sa folosesti unelte corecte de interpretare a statisticilor, altfel dupa statistici omenirea trebuia deja sa colonizeze sistemul solar. In concluzie: limitat contact si deplasar, igiena maxima si asteptare. Iar pentru stat, multa pregatire si multi bani pompati in ECONOMIE nu in sanatate. Daca economia cade, sanatatea se va face cu vreascuri(ma rog ne vor ajuta din nou strainii). Iar daca dupa evenimentul asta ne trezim ca economia are insuficiente mari in organe vitale va fi cumplit sa ne mai revenim. Merkel are dreptate, la momentul asta din punct de vedere al statului bunul mers al economiei e mai important ca modul cum ii tratam pe cei deja infectati.
    • +6 (10 voturi)    
      .... (Luni, 16 martie 2020, 12:08)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

      Cu toata populatia activa bolnava simultan cum mai functioneaza economia aia? Aia da tara pe chituci. Merkel nu a zis asta si oricum si-au inghitit limba inchizand granitele.
    • +6 (10 voturi)    
      Diferenta este semnificativa. (Luni, 16 martie 2020, 12:30)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

      Daca se transmite la 4 persoane intr-o luna, in loc de 244, avem suficient timp sa-i si vindecam!
    • +2 (4 voturi)    
      peste trei saptamani (Luni, 16 martie 2020, 14:05)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nikita11

      sau o luna, putem sa renuntam la toate ..precautiunile.
      o dam la liber, cine scapa scapa.
      de fapt, se stia de la bun inceput.
      numai ca toata zarva a fost ca ..alesii, guvernantii nostri, de pe toata gloaba terestra, sa para ca se ingrijesc de ..supusi.
      natura isi urmeaza cursul, politrucienii folosesc ocaziile, sa'si mai creeze niscai avantaje ale puterii.
      nimeni nu schimba lumea, niciun curent de gandire, lumea se schimba natural, in ritmul sau, bazat pe capacitatile de intelegere, de asimilare, ale omenirii.
      globalizarea economica si universalizarea omului sunt chestii diferite.
  • -6 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 16 martie 2020, 11:09)

    [anonim]

  • -1 (7 voturi)    
    Radical ord 6 din 244 = 2.5 si ord 6 din 4 = 1.25! (Luni, 16 martie 2020, 11:18)

    simplex1 [utilizator]

    Trebuie sa facem calcule sa vedem ce dorește autorul sa zică cu numerele din citat:

    Daca la fiecare 5 zile un purtător P de virus infectează 2.5 persoane înseamnă ca într-o luna se vor îmbolnăvi din cauza lui P: 2.5*2.5*2.5*2.5*2.5*2.5=244 oameni

    Daca P infectează 1.25 la fiecare 5 zile atunci îmbolnăvește 1.25^6=4!

    Calcule de la emisiunea "Jocuri de Putere".

    Citat:
    "​Pentru fiecare caz nou infectat de coronavirus ne așteptăm să vedem într-o lună alte 244 de cazuri noi, deoarece fiecare caz nou infectează, în medie, alți 2.5, iar fiecare dintre aceștia afectează la rândul lor alți 2.5 "și tot așa exponențial", afirmă Vlad Mixich, expert în politici de sănătate."
  • -2 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 16 martie 2020, 11:21)

    [anonim]

  • +3 (9 voturi)    
    Vin autocarele.. (Luni, 16 martie 2020, 11:28)

    pehash [utilizator]

    Daca guvernul nu gaseste o solutie sa bage in carantina toti "capsunarii" care se intorc acasa de Pasti, vor fi sute de cazuri noi in plus pe zi. Amaratii aia inca mai vin cu autocarele, la gramada...
    • +1 (5 voturi)    
      .... (Luni, 16 martie 2020, 12:09)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      cum vin daca Italia si Spania au granitele inchise si transportul de persoane e anulat?
    • -5 (13 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 16 martie 2020, 12:31)

      [anonim] i-a raspuns lui pehash

      • +5 (7 voturi)    
        Ce propui?.. (Luni, 16 martie 2020, 13:11)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui

        Nu inteleg ce vina au bancile ca se inghesuie toti pampalaii sa scoata bani, bani "murdari" la propriu, care ii vor ajuta sa se imbolnaveasca mai repede.

        Tu, daca ai fi mare sef de banca, ce masuri ai lua?
  • +2 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 16 martie 2020, 11:30)

    [anonim]

    • 0 (0 voturi)    
      a doua cea mai mare rata (Marţi, 17 martie 2020, 0:14)

      m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui

      un renumit doctor spunea ca va ajunge la 80mil acest COVID, deci a doua
  • +7 (9 voturi)    
    poate la ei, in Anglia, (Luni, 16 martie 2020, 11:47)

    revo [utilizator]

    unde se organizeaza in continuare maratoane, la care lumea participa cu o inconstienta vesela. La noi, populatia a raspuns bine apelului de a sta in casa.

    Aici, in ultimele ore, s-au inregistrat noi cazuri dintre persoanele care se aflau deja in carantina. Contactele lor si ale celorlalti carantinati au fost minime.

    Din cele peste 15000 de cazuri aflate in izolare si monitorizate, majoritatea fiind, probabil, romani repatriati in ultimele saptamani, s-a ajuns acum la cca 150 confirmati, care se afla in spitale, deci nu pot imprastia virusul.

    Cele 15 autocare, care se afla acum la vama Nadlac, vin din zone de risc iar pasagerii vor intra in carantina.

    Desigur, trebuie sa fim responsabili in continuare, dar nu are rost sa ne panicati degeaba.

    Statele mari, ca Germania, care au emis prognosticuri de 60-70% infectati, asta urmaresc, este politica lor de imunizare naturala a populatiei; cine moare, moare, cine scapa, e imun la valurile urmatoare. Vor sa faca economie la cheltuielile cu vaccinul care va fi scos pe piata.
    • +4 (6 voturi)    
      ... (Luni, 16 martie 2020, 12:11)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Asa au gandit si italienii, ca se imunizeaza si aia e. Cand colo, n-a mers. Au realizat rapid si francezii/spaniolii.
    • -6 (8 voturi)    
      Esti noul Nostradamus (Luni, 16 martie 2020, 12:38)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Vor sa faca economie la cheltuielile cu vaccinul care va fi scos pe piata.
  • -1 (7 voturi)    
    Adica infecteaza doar o data la 5 zile? (Luni, 16 martie 2020, 11:51)

    risk_mdm [utilizator]

    2.5 la puterea 6 da 244, deci intr-o luna inmultim doar de 6 ori, asta insemna ca din 30 de zile impartim la 6 si da ca infecteaza o data la 5 zile. Probabil asta e media duretei de infectare.
    1.25 la puterea 6 da intradevar doar 4.
  • +1 (13 voturi)    
    Expert (Luni, 16 martie 2020, 12:26)

    danus [utilizator]

    Acest "expert " nu explică modul de calcul, arată doar de unde a copiat niște cifre.
    Poate HN ar trebui să selecteze mai atent "experții". De exemplu, acest domn cu ce se recomandă, ce a lucrat în viața lui?
  • +10 (14 voturi)    
    Calcul estimativ, relativ (Luni, 16 martie 2020, 12:41)

    MenInBlack [utilizator]

    ...pentru o evoluţie exponenţială... ce nu înţelegeţi ... toţi sunteţi Batman ?...

    ...........Ideea e foarte clară :

    !!! Staţi acasă ca să nu blocăm spitalele !!!

    Bunicii noştri au stat 4 ani în război şi zeci de ani în închisorile comuniste... noi nu putem sta nici 20 zile relaxaţi pe canapea...în casele noastre ? ! ?

    ...Virusul ăsta va "elibera" pe mulţi aroganţi dacă ieşiţi la plimbare în parc, într-o zi însorită de primăvară ! Italienii vă pot povesti cum stă treaba real, nu virtual, cu mucii în tastatură !...
  • +3 (5 voturi)    
    parerologia cucereste romania (Luni, 16 martie 2020, 15:12)

    bogdan1477 [utilizator]

    E clar ca mai devreme sau mai tarziu fiecare va lua coronavirusul asta daca nu apare un vaccin care sa imunizeze lumea. iar vaccinul are o durata de testare de minim 1 an.

    Dar de aici pana la a aplica tot feluil de modele matematice in viata reala e cale lunga... iar raspandirea in sine tine de ce face fiecare dintre noi. Daca boul ala de fost militian recunostea ca a fost cu amanta in Israel inainte de a infecta o gramada de oameni, azi am fi avut mai putine cazuri. Daca juninca aia venita din Italia nu zburda prin Hunedoara, iar aveam mai putine cazuri, si tot asha. Fiecare om contribuie in directia buna sau gresita la raspandirea virusului asta, asha ca modelele matematice sunt oarecum de prisos.