Orban, despre închiderea metroului: O măsură extremă care nu are niciun fundament la acest moment / Nu trebuie acum să ne închidem toți în casă / Restaurantele, barurile ar putea fi închise.

de I.H.     HotNews.ro
Duminică, 15 martie 2020, 18:58 Actualitate | Coronavirus


Metroul
Foto: Hotnews
Închiderea metroului este o măsură extremă care nu are niciun fundament la acest moment și care ar crea perturbări majore, a declarat duminică seară premierul Ludovic Orban. În ceea ce privește mijloacele de transport în comun ale STB, Orban a afirmat că deciziile trebuie luate în funcție de necesitățile reale de transport. "Nu trebuie acum să ne închidem toți în casă și să ne ferim de deplasarea la locul de muncă", a spus premierul.

Întrebat dacă odată cu instituirea stării de urgență în România există varianta închiderii metroului și a opririi mijloacelor de transport în comun ale STB, Orban a răspus: "Nu s-a discutat niciodată închiderea Bucureștiului. A fost un fake-news lansat cu premeditare".

El a spus că închiderea metroului este o măsură extremă care nu are nicio fundamentare astăzi.

"Privind transportul public din București, deciziile trebuie luate în funcție de necesitățile reale de transport. Nu trebuie acum să ne închidem toți în casă și să ne ferim de deplasarea la locul de muncă. Sigur că e de evitat, se poate folosi fie mașina personală sau bicicleta. E de evitat să te sui, dar acest serviciu de transport public trebuie asigurat în București și nu numai. Sigur, în condiții care să respecte normele sanitare", a declarat Orban.

În schimb, după instituirea stării de urgență ar putea fi închise restaurantele, barurile sau cafenelele, Orban spunând că o astfel de măsură este în analiză.

"Restaurante, baruri și alte categorii de localuri. Sunt în analiză astfel de măsuri. Noi am avut o gradualitate în ceea ce privește impunerea de măsuri. Dacă în primă fază am interzis manifestările de peste 1.000 de persoane, ulterior am coborât la interzicerea manifestărilor de peste 100 de persoane. În momentul în care va fi necesar putem lua și astfel de decizii. Sunt în curs de analiză astfel de decizii”, a declarat premierul, răspunzând unei întrebări






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7675 vizualizari

  • -2 (14 voturi)    
    nu trebuie sa ne inchidem in case? (Duminică, 15 martie 2020, 19:01)

    cucuveauamov [utilizator]

    dar la vila Lac1 ne putem inchide? inteleg ca are si piscina.
    • +4 (4 voturi)    
      Daca suntem in izolare/carantina, da (Duminică, 15 martie 2020, 23:27)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Daca nu, nu, pentu ca tara trebuie sa functioneze cumva. Doctorii trebuie sa fie la spital, aia din punctele termice la fel, tot asha si cei din supermarket si farmacii, distributie, productie, etc. Nu toata lumea o bate in cap astfel incat sa nu se simta in societate daca el freaca menta acasa si nu la birou.
    • +1 (1 vot)    
      taci mai (Luni, 16 martie 2020, 10:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      cucuvea movului. Tiu croncani de pe umarul lui iliescu, ce-ti pasa?
  • -2 (12 voturi)    
    Nu trebuie (Duminică, 15 martie 2020, 19:06)

    POMPIERUL [utilizator]

    Dar domnia voastra dece v-ati autoizolat la Vila Lac? Aveti sanatatea subrezita?
  • 0 (10 voturi)    
    Ii da peste bot lui Basescu (Duminică, 15 martie 2020, 20:43)

    Sparafucile [utilizator]

    Fiindca Basescu, in ultima lui criza de etilism a sustinut inchiderea metroului. Chiar nu mai are bani de un whisky bun, a ajuns sa bea Taburetovka?
    • -2 (10 voturi)    
      De preferat (Duminică, 15 martie 2020, 21:24)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Un Băsescu beat decât un Organ carierist si incompetent, slugă a Fikusului de la Grivco
      • 0 (4 voturi)    
        Tare mi-as dori sa traiesc... (Duminică, 15 martie 2020, 22:57)

        Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Pina cind Basescu al tau, beat, treaz, cum o fi, sa devina prim ministrul Romaniei. Desi ar fi cam nedrept sa mininc pensie vreo 185 de ani.
  • +1 (3 voturi)    
    Si noi ce sa mai intelegem? (Duminică, 15 martie 2020, 21:33)

    eGerula [utilizator]

    Unii zic sa stam in case asta zice sa nu!
    • +6 (6 voturi)    
      Sa stam in case se refera la timpul liber (Duminică, 15 martie 2020, 23:29)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

      Adica te duci la serviciu, in cazul in care nu poti lucra de acasa, ca nu putem inchide tara cu totul. Da' nu mai iesi la mall, la bar sau restaurant, nu mai mergi la piscina, masaj sau la sala. Intelegi? sau vrei sa-ti desenez?
    • 0 (0 voturi)    
      daca-ti (Luni, 16 martie 2020, 10:23)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

      zice vreunul sa te arunci in fata trenului ca sa nu iei covid-19, o faci?
  • 0 (2 voturi)    
    Epidemiologii spun sa nu stai in spatii inchise (Luni, 16 martie 2020, 5:42)

    Coco Whistle [utilizator]

    Si f populate. Numai ptr aceasta declaratie si ar trebui sa plece acasa. Romania vai de tine si de noi.