Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei: Biserica se va adapta treptat și responsabil la realitatea dictată de criza medicală

de CP     HotNews.ro
Duminică, 15 martie 2020, 15:11 Actualitate | Coronavirus


Vasile Banescu
Foto: basilica.ro
Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, Vasile Bănescu, spune că Biserica se va adapta "treptat şi responsabil", în funcţie de evoluţia situaţiei, la realitatea dictată de actuala criză medicală, şi îndeamnă la discernământ moral, grijă faţă de ceilalţi.

"Biserica se va adapta treptat şi responsabil, în funcţie de evoluţia situaţiei, la realitatea dictată de actuala criză medicală, ca toate instituţiile importante din ţară, respectând strict reglementările autorităţilor medicale. Creştinul autentic este un om lucid, realist şi atent la celălalt. Discernământul moral, grija faţă de ceilalţi şi responsabilitatea individuală sunt, aşadar, imperative în această perioadă critică, pe care trebuie să o traversăm calm şi cu deplină încredere în Dumnezeu!", a declarat duminică, pentru AGERPRES, Vasile Bănescu.

Săptămâna trecută, Bănescu spunea că măsurile oficiale sunt menite să diminueze aglomerarea spaţiilor publice, nu punerea sub lacăt. De asemenea, duminica trecută, spunea că „Biserica nu intră în carantină, pentru că ea aparține lui Hristos, nu vreunei autorități pământești”.

Citește și


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7170 vizualizari

  • +20 (32 voturi)    
    Draga Vasile (Duminică, 15 martie 2020, 15:20)

    un domn [utilizator]

    Treptat Manajementul BOR s a Indepartat De Popor ! De Biserica Mai Exact !

    Biserica = Oamenii Credinciosi ! NU straiele aurite si CLSfinte de la Stuttgart !
    • +6 (10 voturi)    
      Va dati seama (Luni, 16 martie 2020, 10:18)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ca daca banii investiti (inclusiv de stat) in catedrala neamului erau investiti in sanatate s-ar fi construit cel putin 3 spitale regionale?
      • +1 (5 voturi)    
        In contextul Actual (Luni, 16 martie 2020, 11:47)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui varavara

        Parchetul poate lucra dosare penale pentru furtul banului public executat de P$D fără consultare publica !
  • +25 (41 voturi)    
    ce-ai facut bobita?! (Duminică, 15 martie 2020, 15:23)

    liviu_ [utilizator]

    s-a terminat mana ?! ca acu o saptamana urlai ca biserica nu tine de institutiile lumesti si ca boala nu se ia prin gugaciune!
    • +5 (13 voturi)    
      Prostanacul asta (Duminică, 15 martie 2020, 19:11)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      trebuie dat afara; Exact din motivul prezentat de liviu! Pentru ca si asta, ca si altele, e motivul decredibilizarii bor- tampeniile pe care le spun, si le fac .
  • +15 (31 voturi)    
    concret ce... (Duminică, 15 martie 2020, 15:25)

    exilatul [utilizator]

    face biserica pt mosii si babele care vin sa le pupe icoanele ??...pe de alta parte , imi place privirea...."slujitorului" asta...
  • +16 (30 voturi)    
    BOR (Duminică, 15 martie 2020, 15:26)

    nimrod [utilizator]

    Gafele sa adancesc daca insisti... D'aia zic eu ca beoreaua e mai degraba amuzanta. Mai ales cu figuri d'astea.
  • +17 (35 voturi)    
    BOR-ul din secolul IV (Duminică, 15 martie 2020, 15:34)

    qwerasdf [utilizator]

    sa se adapteze? ha! Ce guma buna!
    • +2 (2 voturi)    
      In secolul IV traiau Doctori fara de Arginti! (Luni, 16 martie 2020, 13:54)

      Negreanu David [anonim] i-a raspuns lui qwerasdf

      "medici, excelenţi oameni de ştiinţă, dar în acelaşi timp inima lor revărsa de credinţa în Hristos şi de iubirea faţă de oameni" asa cum spune site-ul manastirii Pantocrator.
      Biserica i-a facut sfinti pe acesti medici (cu studii universitare!) - asadar, pretuia stiinta si priceperea lor, pe langa credinta si iubirea de oameni.
      Ar fi bine ca BOR sa continue sa acorde importanta stiintei, asa cum o facea Biserica din secolul IV.
  • +29 (47 voturi)    
    sigur, intotdeauna biserica s-a adaptat (Duminică, 15 martie 2020, 15:34)

    Coresponedntu [utilizator]

    daca iese ceva castig material, BOR se adapteaza la orice, intodeauna alaturi de puterea vremelnica si cu trufie impotriva celor neputiciosi. Biserica este o institutie inutila, auzeam ca ar costa bugetul tarii cca 500 milioane lei ca salarii pentru mii de trantori care indobitocesc oamenii. Cica nu faceti nimic ca da domnul, mentalitate fatalista, nu e de mirare ca cele mai sarace si subdezvoltate tari sunt cele religioase. eu nu v-as desfiinta domnule purtator de vorbe la cea mai nociva institutie din Romania, desi meritati, pentru ca numai comunistii v-au desfiintat si ati prins aripi, facand pe victimile. Nu, eu v-as taia finantarea din banul public, ca in lumea civilizata: crezi in bazaconii sau idoli si nu in stiinta, platesti, platesti si salariile sarlatanilor cu barba, si constructia de temple. de ce nu se construiesc scoli si spitale din banii irositi cu voi? eu nu vreau ca din banii platiti de mine ca taxe si impozite sa sustin o institutie parazitara, cu imbuibati care se afiseaza in limuzine de lux impodobiti cu aur, care vand gogosi si ii tin in intuneric pe sarmani.
    • +11 (19 voturi)    
      foarte bine spus! (Duminică, 15 martie 2020, 17:43)

      Meduzaa [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      Excelent comentariu!
  • +15 (31 voturi)    
    ! (Duminică, 15 martie 2020, 15:43)

    tudorr [utilizator]

    Iar pensatul asta? Sunteti penibili si depasiti in sec 21!
  • +21 (35 voturi)    
    pe scurt (Duminică, 15 martie 2020, 15:48)

    Coco Whistle [utilizator]

    mai multe inmormintari, mai multi bani in buzunarele popilor. sintem consecventi in prostirea populatiei. un comunicat lipsit de substanta si caldura sufleteasca. acesti slujitori imbuibati nu mai ating inimile si sint rupti de realitate.
  • +6 (18 voturi)    
    bor de duca (Duminică, 15 martie 2020, 16:03)

    titu_maior [utilizator]

    Pe cand si BOR? https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-23725316-vaticanul-anunta-slujbele-pasti-vor-tine-fara-public-din-cauza-pandemiei-coronavirus.htm
  • +13 (23 voturi)    
    Niste donatii de la BOR ? (Duminică, 15 martie 2020, 16:08)

    vladionvladion [utilizator]

    Ca au de unde
  • +13 (23 voturi)    
    Dar de ce treptat? (Duminică, 15 martie 2020, 16:18)

    Adrian Calin [utilizator]

    De ce dintr-o dată, așa cum facem toți? Ce înseamnă treptat? Ce fel de mesaj este ăsta? Credeam că BOR este o instituție hapsână, dar eficientă (din punct de vedere bănesc). Cu ocazia asta observ că au mai adăugat și niște prostie.
    • +3 (9 voturi)    
      treptat (Duminică, 15 martie 2020, 18:57)

      Ademordna [utilizator] i-a raspuns lui Adrian Calin

      Pentru ca biserica intotdeauna s-a adaptat treptat. E chestia lor. Pentru crimele inchizitiei si-a cerut scuze abia Ioan Paul al II-lea dupa secole.
      La fel si pentru contaminariea cu COVID si pentru colaborarea in masa cu securitatea si pentru indobitocirea populatiei si pentru implicarea in alegeri de partea hotilor, o sa-si ceara poate scuze vreun mult prea fericit peste vreo juma de mileniu. Treptat, cate o scuza la o suta de ani.
  • +13 (25 voturi)    
    desfiintati BOR (Duminică, 15 martie 2020, 16:44)

    hanu [utilizator]

    adunatura de vampiri.
  • +16 (26 voturi)    
    Implicati-va ... (Duminică, 15 martie 2020, 16:48)

    morometu [utilizator]

    Biserica se adapteaza la ...luat nu la dat! Ar trebui sa fiti in linia l ! Aveti spatii, aveti gospodarii proprii, puteti face voluntariat. A, e mai bine cand primiti donatii, cand primiti domenii, cand primiti scutiri de impozite si salarii de la buget?
    • +8 (20 voturi)    
      Active Neimpozitate de 4 MILIARDE EURO (Duminică, 15 martie 2020, 17:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui morometu

      Daca Manajementu BOR este Romanesc si NU rusesc vom vedea in urmatoarele 48 ORE CRUCIALE PENTRU VIATA ROMANILOR !!!!!
  • -1 (17 voturi)    
    Vorbă lungă, sărăcia creştinului! (Duminică, 15 martie 2020, 17:42)

    ofCAER [utilizator]

    To'ar'şu purtător de vorbe, da' n-ar fi mai bine ca voi, toţi popii slujitori - cu trup şi suflet! - ai Lui Iisus Hristos, să luaţi exemplul Lui şi, precum El a luat asupra-I păcatele oamenilor, asemenea voi să luaţi asupra-vă pă numitu' Covid-19? Păi ce, degeaba datu-vi-s-a puterea să legaţi şi să şi dezlegaţi aicişa, pe Pămînt, dacă măcar asta n-o puteţi face?! Ca să ne izbăviţi pre noi, credincioşii, de cel rău...
  • +6 (18 voturi)    
    Comparatie (Duminică, 15 martie 2020, 18:15)

    feisbuk [utilizator]

    Vedeti masurile catolicilor si cele ale musulmanilor din Romania. Vedeti ca BOR o tine cu slujbe pe afara si nici prin cap nu le trece altceva.

    Asteptam Noaptea Infectarii si traditionalul "Veniti sa luati corona".
    • -3 (7 voturi)    
      The Purge (Duminică, 15 martie 2020, 19:08)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui feisbuk

      Unde HolinesDeniel și echipa vor fi taxidermiati

      biserica este Poporul !
  • +3 (9 voturi)    
    BOR ar putea face ceva. (Duminică, 15 martie 2020, 18:42)

    asavreau [utilizator]

    Prin mânăstiri să producă măști de unică folosință și să le distribuie credincioșilor și nu numai.Să arate că sunt alături de oameni prin fapte.
  • +3 (9 voturi)    
    Ce frumos ar fi (Duminică, 15 martie 2020, 23:09)

    dincannes [utilizator]

    … sa fie adaptata repede Catedrala Neamului in spital sau loc de carantina !
  • -1 (7 voturi)    
    pentru atei (Duminică, 15 martie 2020, 23:51)

    Ionut Gabriel Ionescu [anonim]

    In majoritatea tarilor dezvoltate Biserica este subventionata de catre stat si beneficiaza de anumite facilitati fiscale.Nu mai scrieti toate tampeniile ,este atat de simplu sa cautati informatii,daca nu o sa primiti doar ce va livreaza altii.Si apropo nu tot ce are culoarea galben este aur.
    PS sunt crestin ortodox nepracticant .
  • +8 (12 voturi)    
    SĂ VĂ FIE RUŞINE BOR ! (Luni, 16 martie 2020, 6:48)

    MenInBlack [utilizator]

    Aveţi mintea doar la îmbuibat şi incasat pomeni !
    BOR - gaşcă de impostori.

    Incetaţi orice activitate în public 20 zile !!!

    !!! INCLUSIV tropăitul prin blocurile şi casele oamenilor după mărunţei !!!

    Alo, guvernul , PM !!! Nu se vede ? Opriţi-i ! Legal !
    • +4 (8 voturi)    
      Secularizarea (Luni, 16 martie 2020, 7:52)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

      Necesara
      • +3 (7 voturi)    
        CERCUL VICIOS (Luni, 16 martie 2020, 8:56)

        MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Greu cu mentalitatea medievala...de jos in sus si invers. Coruptia e deja genetica si generalizata. Probabil un parlament cu oameni lucizi, informati si pragmatici ar rezolva cate ceva. Dar nu mai prindem noi normalitatea... in mediul rural trepanatii isi imbolnavesc rudele si copii sub obladuirea popimii inculte si lacome ... Retarzi. Multi. Copii nevinovati, cu deficit din nastere, facuti la betie, malnutriti, needucati... cati au ce manca, cati merg la scoala ? Ce face popimea - sunt zeci de mii de burtosi in sutana, vanzatori de gogosi... "crede si nu cerceta" - coruptia ! CERC VICIOS...
        • -1 (3 voturi)    
          Ai dreptate (Luni, 16 martie 2020, 12:03)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

          E greu cu mentalitatea medievala a "liberului-cugetator", analfabet religios care nu pricepe ca nicaieri in Biblie nu gasesti sintagma 'crede si nu cerceta'(apropo, cititul acestei carti este un act de cultura nu numai de credinta). Ea apartine filozofului grec Celsus(sec.II), un dusman declarat al crestinilor si care a fost preluata cu entuziasm de autoritatile comuniste in cursurile marxiste de spalare pe creier a aplaudacilor lor. Iar urmasii apaludacilor comunisti se intrec azi sa dea lectii despre incultura altora. Da, ai dreptate, nu mai prindem normalitatea cu acesti indivizi inculti si cliseele lor rasuflate.
          • +1 (3 voturi)    
            Chiar ma întrebam pe unde umbli (Luni, 16 martie 2020, 13:29)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            Talibane al Manajementului BOR
          • 0 (4 voturi)    
            Total de acord ca sintagma (Luni, 16 martie 2020, 13:56)

            MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            ..."crede si nu cerceta" apartine asa zisilor crestini inculti, mai exact babelor care umplu bisericile si isi sterg batistele de poala popii... tocmai pentru ca nu au citit in viata lor Vechiul sau Noul Testamen, Patericul, etc...

            Oups...nu mai nimerit... sunt teolog, cercetator autentic al istoriei religiilor si da...ateu! In ceea ce priveste teologia crestina, sunt expert, de zeci (!) de ani... Pot sa ma confrunt oricand cu orice teolog crestin... Sorry... sincer, sunteti depasiti de realitate, inclusiv de cea ..."teologica"...
            • -1 (3 voturi)    
              Oups..nu"mai" nimerit! (Luni, 16 martie 2020, 16:20)

              Altiro [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

              Draga "expertule" esti depasit de realitatea celor mai elementare reguli gramaticale. Sorry...sincer, esti si ateu si agramat autentic de zeci(!)de ani..
              • 0 (0 voturi)    
                tastatura (Luni, 16 martie 2020, 17:45)

                MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

                la tine ţn schimb logica da eroare...
                • -1 (3 voturi)    
                  Esti amuzant, "expertule". (Luni, 16 martie 2020, 19:52)

                  Altiro [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

                  Cumpara-ti o tastatura noua, una care sa nu mai faca dezacorduri si sa puna punctul, virgula si cratima acolo unde tu nu reusesti. Bafta!
                  • 0 (0 voturi)    
                    lumanările "sfinţite" (Luni, 16 martie 2020, 21:05)

                    MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

                    ...le puteţi vinde şi online, astfel evitaţi contagiunea cu succes, faceţi şi banul gros.
  • +1 (3 voturi)    
    Luati sticla de pe icoanele de argint! Involutie (Luni, 16 martie 2020, 12:03)

    D-or [utilizator]

    Cei de acum doua mii de ani stiau de ce faceau obiectele de cult din argint, de ce tamiiau si de ce aprindeau luminari.
    Argintul steriliza bauturile si obiectele ce erau atinse de multimi, tamiia omora microbii din aer, iar luminarile, de asemenea, ardeau gazele de putrefactie la inmormintari, iar la slujbe aveau rolul de mini-purificatoare cu plasma, arzind microbii.

    Dar intelepciunea milenara s-a pierdut, iar acum, nu se mai aprind luminari in biserici, icoanele de argint au fost acoperite cu stica, iar linguritele de impartasanie par de inox.
    • +1 (3 voturi)    
      Excelent comentariul ! (Luni, 16 martie 2020, 13:57)

      MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      ...atunci cand teologia si stiinta se intalnesc...