Coronavirus în România. Ce înseamnă trecerea la scenariul 3 / Nu avem confirmarea faptului că există o „transmitere susținută pe scară largă”

de C.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 martie 2020, 12:36 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus
Foto: Agerpres
​Trecerea la scenariul 3 al crizei coronavirusului este estimată în procedurile autorităților în momentul „transmiterii susținute pe scară largă, cu creșterea presiunii asupra sistemului de îngrijiri de sănătate (101-2000 cazuri)”. Chiar dacă România se apropie de numărul de cazuri aflat la limita inferioară a acestui scenariu, autoritățile susțin că „la acest moment nu avem confirmarea faptului că există o „transmitere susținută pe scară largă” a noului coronavirus (COVID-19”.

„Tipologia cazurilor de până în prezent arată o trasabilitate a contactelor persoanelor care sunt confirmate pozitiv cu noul coronavirus”, se arată într-un comunicat al Grupului de Comunicare Strategică.

Potrivit sursei citate, măsuri care fac parte din Scenariul 3 au fost deja adoptate, înainte de a se trece efectiv la acest nivel. De asemenea, la nivelul Comitetului Național pentru Situații Speciale de urgență urmează să fie reanalizat planul de măsuri, în sensul înăspririi unor măsuri deja luate și/sau completarea acestora cu alte tipuri de măsuri necesare combaterii răspândirii noului coronavirus(COVID-19)


Comunicatul Grupului de Comunicare Strategică:

  • Intrarea în scenariul al 3-lea presupunea, în estimarea inițială, „transmiterea susținută pe scară largă, cu creșterea presiunii asupra sistemului de îngrijiri de sănătate (101-2000 cazuri)”.
  • Facem precizarea că o parte din măsurile prevăzute pentru Scenariul 3 au fost deja adoptate de autorități, iar la acest moment nu avem confirmarea faptului că există o „transmitere susținută pe scară largă” a noului coronavirus (COVID-19).
  • Tipologia cazurilor de până în prezent arată o trasabilitate a contactelor persoanelor care sunt confirmate pozitiv cu noul coronavirus. În acest sens, echipele Direcțiilor de Sănătate Publică desfășoară anchete epidemiologice pentru identificarea tuturor contacților persoanelor confirmate pozitiv.
  • Totodată, menționăm faptul că, față de previzionarea realizată, până la acest moment nu au survenit decese în urma infectării cu noul coronavirus.
  • Măsuri deja adoptate care fac parte din Scenariul 3, înainte de a se intra efectiv în Scenariul 3:

    • Măsuri de distanțare socială, limitarea contactului dintre persoane.

    • Limitarea activităților colective.

    • Punerea în aplicare a planului de pregătire pentru pandemie

    • Raportarea călătoriilor (ex: istoricul călătoriilor simplificat)

    • Implementare de puncte medicale avansate în cadrul unităților sanitare. La nivelul CNSSU urmează să fie reanalizat planul de măsuri, în sensul înăspririi unor măsuri deja luate și/sau completarea acestora cu alte tipuri de măsuri necesare combaterii răspândirii noului coronavirus(COVID-19)


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















24225 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Halucinant (Sâmbătă, 14 martie 2020, 13:01)

    subcultura [utilizator]

    Nu au confirmarea! O sa o aveti maine poimaine, si ce faceti? De ce nu luati masuri de acum, de ce nu instruiti lumea corespunzator?
  • +1 (5 voturi)    
    nu i nimic (Sâmbătă, 14 martie 2020, 13:03)

    Kosmos [utilizator]

    Are grija cineva sa creasca numarul
  • +3 (5 voturi)    
    Scuze dar comunicatul dat de GCS e precum (Sâmbătă, 14 martie 2020, 13:50)

    Susufler0 [utilizator]

    pisatul boului !
    "Intrarea in scenariul 3 presupune (...) transmiterea sustinuta pe scara larga cu cresterea presiunii asupra sistemului de ingrijiri de sanatate..." Dar deja s-au luat masuri ca si cum suntem in faza a treia a epidemiei !
    Lasati baletul asta, opturile pe care le faceti in fiecare declaratie ca sa iesiti bine, de parca asta conteaza acum imaginea autoritatilor nu realitatea din teren pe care, de exemplu autoritatile de la centru nu o cunosc si o afla abia datorita jurnalistilor de teren, (Exemplul revoltator al sefului DSP Arad ) !
    Puneti cu adevarat osul la munca ! Doar asta trebuie sa faceti acum si maine si poimaine...
    • -2 (4 voturi)    
      Te Astept la MM pe Contributors (Sâmbătă, 14 martie 2020, 14:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Pe unde umbli ?
      • -1 (3 voturi)    
        @Un domn: Sunt ubicuu ! :)))) (Sâmbătă, 14 martie 2020, 15:42)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Ma gasesti, daca ma cauti si aici si pe g4 si pe Contributors, dar nu la MM ci la Fumarescu si altii !

        PS. @Scara se fereste de mine ca de... Dracu' ! :)))))))
  • +3 (9 voturi)    
    Astazi am intrat în contact cu o doamnă (Sâmbătă, 14 martie 2020, 14:01)

    Nyk1 [utilizator]

    Mi-a spus cu nonșalanță că tocmai ce ajunsese din Austria aseară. Bineînțeles, nici vorbă de autoizolare la domiciu, nici măcar 5 zile pentru a elimina în mare proporție riscul de contaminare.

    Apel către autorități:

    DISPUNEȚI IMEDIAT IZOLARE LA DOMICILIU SAU CARANTINĂ PENTRU ORICINE SOSEȘTE DIN AFARA ROMÂNIEI, INDIFERENT DE UNDE!

    Nu vrem să ajungem ca-n Italia, să se moară pe capete!!!
    • 0 (4 voturi)    
      @Nyck1: Sa stai departe de mine, auzi ? :)) (Sâmbătă, 14 martie 2020, 14:36)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      PS. :))))
    • +2 (4 voturi)    
      Intre cunoscutii URSS ( Austria este locul) (Sâmbătă, 14 martie 2020, 14:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Normal sa fie Contact
  • -1 (9 voturi)    
    deci... nimic (Sâmbătă, 14 martie 2020, 14:07)

    BogdanNicolaescu [anonim]

    ca de obicei... n-am inteles nimic... ce masuri se ia?
    • +2 (4 voturi)    
      @BogdanNicolaescu: (Sâmbătă, 14 martie 2020, 14:34)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui BogdanNicolaescu

      Tu nici nu trebuie sa te ostenesti sa intelegi ceva cata vreme nu stii sa scrii corect gramatical !

      PS. E distractiv ca te "plusezi" singur ! :))))

      PPS. Uite acum te "minusez" eu pt "ce masuri se ia" !! :)))
      • 0 (2 voturi)    
        Bogdan poate este din Familia Regizorului (Sâmbătă, 14 martie 2020, 15:05)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        “Atunci i am condamnat pe toți la moarte “
  • 0 (2 voturi)